www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Compatibilitate Sdram


Guest Izzy Waan
 Share

Recommended Posts

Guest Izzy Waan

Am un laptop cu 256 ramm si e cam lenes chiar si sun XP Lite asa ca urmeaza sa pun o memorie de capacitate mai mare. Configuratia laptopului apare in captura de mai jos. Intrebarea mea este daca site cineva care e maximul de ramm (Mb) pe care il suporta placa asta de baza. Ma gandeam sa cumpar

ASTA.Daca ar fi dupa mine as pune 1 Gb dar nu stiu daca "vede" mai mult de 512......Mentionez ca memoria lui nu este in formatul acela mic care apare in mod normal la laptopuri ci este dimm 1 mi se pare ....alea mari ca la desktop.....

Link to comment
Share on other sites

Ce ai tu acolo o mica bucata de istorie. Procesorul Transmeta Crusoe translata instructiunile X86 in alt format care era apoi interpretat nativ. Era un design tare destept la vremea lui si foarte rece. Pacat au dat faliment. Ce laptop e ? Poate ne lamurim mai bine de pe pagina producatorului ..

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan
ASTA e ........singura diferenta ar fi ca al meu are acum 256 Mb Ram.... E tare ciudat, are DVD dar n-are baterie ( adica si daca vrei sa-i pui una nu ai unde) din cate am inteles eu folosea un acumulator extern..... Edited by Izzy Waan
Link to comment
Share on other sites

@Izzy

Nu vreau sa te dezamagesc, dar nu se va misca substantial mai repede cu 512 sau 768 de RAM, gandeste-te ca procesorul e tactat la 533 MHZ, asta te trage inapoi tare. Apoi si Internal Bus-ul nu e chiar o racheta, si asta conteaza cand ai memorii RAM de capacitate mare. Am avut un Pentium 3 la 500 cu 384 de RAM si era criminal de lent in XP chiar cu memorii tactate la 133 FSB (si inca vorbesc de un desktop cu o solutie de racire eficienta). E o bugatica de istorie laptopul asta, cum a zis Cosu. Cred ca va vedea un DIMM de 512 RAM, daca totusi vrei sa-l upgradezi, la 1 Gb nu garantez.

Offtopic: Primul meu desktop a fost un tot un Crusoe la 166 MHz, batea la fund lejer un Pentium 1Pro la aceeasi valoare a RAM-ului (32 Mb, vorbim de W98 ca S.O. bineinteles).

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

Nu vreau sa zboare asta e clar dar macar sa vad ceva pe youtube fara intreruperi si cred ca 533MHz sunt suficienti pentru asta...... il folosesc la serviciu ca sa tin legatura cu lumea din tara..... O sa incerc cu 512 Mb. Merci pentru sfaturi si pareri.

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce nu zici asa, filmele de pe youtube sunt codate H263 care e cam killer la performanta. :) Am un PIII la 700 cu 192 de RAM si ruleaza pe el Windows 2000 ca sa nu imbatranesc pana se incarca XP-ul si iti spun ca rupe filmuletele de pe youtube la greu, in fullscreen e jaaaale. Daca incerci un DivX ca film o sa mearga dar H263, neah, recomand procesor de la 1 Ghz in sus. Si crede-ma ca nu sunt genul care pun sistemul pe calc si cele necesare fara a face un fine tunning (as zice agresiv, opresc toate serviciile si programele inutile de pe el utilizand msconfig si services.msc, cunoscatorii stiu de ce...)

Offtopic, as vrea un DVD player standalone care sa decodeze H263/H264 si sa nu coste peste 100 de euro, dar nu prea se poate...

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

Legat de msconfig si services.msc , folosesc o versiune de XP care deja are oprite toate procesele inutile ...... asa ca in priviinta asta nu ma pot plange. Cu versiunea asta de OS reusesc sa vad video streamnig online si nu e chiar asa rau la performante dar totusi o sa-i pun 512 Mb ca sigur o sa mearga mai fluent.

Link to comment
Share on other sites

Legat de msconfig si services.msc , folosesc o versiune de XP care deja are oprite toate procesele inutile ...... asa ca in priviinta asta nu ma pot plange. Cu versiunea asta de OS reusesc sa vad video streamnig online si nu e chiar asa rau la performante dar totusi o sa-i pun 512 Mb ca sigur o sa mearga mai fluent.

Ptr XP in SP3 s-a da posibilitatea sa vada si 4G RAM .

Probleme poate face o arhitectura depasita .In trei PC-uri fiecare cu CPU 1GHz si RAM 512 raspund diferit la video si la streaming .

 

Cel mai simplu ca sa gasesti RAM corespunzator megi la o firma serioasa si faci comanda , se verifica exact ce trebuie si i-ti aduce ce doresti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

Merci mult Karpi dar e prea mare deranjul sa ma dau peste cap sa caut ceva exclusivist pentru "tractorul" ala..... cum am zis mai sus, il folosesc doar pentru mess si e-mail ..... Apreciez totusi sfatul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.