www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Va Rog....


Guest SkullpturA
 Share

Recommended Posts

Guest SkullpturA

zilnic intra cate un user nou si intreaba ce chitara/amp/accesorii sa isi ia. topicurile oficiale is deja la vedere...dar tot nu indeajuns.daca s-ar putea,sa se scrie mare cu rosu,pe prima pagina,un link catre topicurile oficiale cu aceste discutii.

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
Up! buna idee

 

multumesc de sustinere. cred ca ar fi mai bine acest lucru...pentru ca un incepator..care abea isi face cont pe site...nu prea stie de unde sa caute ( expresia "foloseste searchul" e buna,dar nu tot timpul) si ar fi mult mai usor de ajuns la topic si de dat cu parerea...

macar un hyperlink de 2 -3 cuvinte de genu "ghid cumparare chitara" etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

.... e grele aceste lucruri de facut,sa stai sa citesti cateva randuri...faci febra musculara la ochi . e mai simplu : New Topic,pui o intrebare discutata de 30 de ori inainte..... astepti sa primesti 20 raspunsuri...si uiti pe urma topicu... abstractizez: in loc sa existe din 15 topicuri 10 bune,exista 10 bune din 100. in fine,nu vreau sa imi iau ban pt nemultumiri repetate...nu-s nemultumiri catre admini sau mai stiu ce,ci is catre astia care fac topicuri naspa,carora lii greu sa munceasca singuri!

NUmai bine!

Edited by SkullpturA
Link to comment
Share on other sites

cu dezgropatul nu ai nimerito. mi se pare aberant sa ti se interzica sa dezgropi suubiecte vechi. mai ales daca esti on topic.

 

Ma refeream la off topic .Am scris acolo INUTIL.Sunt multi care dezgroapa ce li se pare lor interesant,repetand o intrebare care a mai fost pusa in acelasi topic acum 2-3-4 ani.E aiurea,pentru ca apoi se degenereaza de la subiect fiind nasol asa.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Eu zic ca si daca scrie cu roz bombon cu picatele galbene tot o sa se deschida topicuri de genul "am 100 lei si vreau o chitara pe care sa cant metal da stiti ca vreau si blues dar sa fie mai de metal, si vreau sa fie buna" ... come one, asta nu o sa dispara niciodata, Romanul prefera sa deschida un topic sa i-se dea mura in gura decat sa caute ... doar nu o fi prost, ca asa-i Romanul LENES.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca si daca scrie cu roz bombon cu picatele galbene tot o sa se deschida topicuri de genul "am 100 lei si vreau o chitara pe care sa cant metal da stiti ca vreau si blues dar sa fie mai de metal, si vreau sa fie buna" ... come one, asta nu o sa dispara niciodata, Romanul prefera sa deschida un topic sa i-se dea mura in gura decat sa caute ... doar nu o fi prost, ca asa-i Romanul LENES.

 

+1

 

Atunci facem userul sa citeasca regulamentul dupa ce termina de facut contul,iar pentru a putea face primu post va trebui sa raspunda la niste intrebari din regulament,dupa ce le rezolva e liber sa posteze:))))))))))

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
+1

 

Atunci facem userul sa citeasca regulamentul dupa ce termina de facut contul,iar pentru a putea face primu post va trebui sa raspunda la niste intrebari din regulament,dupa ce le rezolva e liber sa posteze:))))))))))

 

nu-i o ideea rea nici asta. :))

Link to comment
Share on other sites

Da , de acord .

 

In primul rand ,si eu am tot scris ca inainte de a intreba sa se citeasca prima data in forum tot ce se gaseste.Sa continue in topicul existent daca are totusi nelamuriri.

 

Nu zic sa nu se ajute dar sa repeti de 100 de ori acelasi text e nasol.Plus nu se gasesc grupate intrebarile si raspunsurile .

 

Ca si o paranteza : colegii care vor sa raspunda sa dea cate o indicatie sa incerce sa o faca foarte concret cu toate detaliile caci incepatorul nu cunoaste nimic si deci nu este ptr. el nimic de la sine de inteles.

 

O idee ar fi ca un grup de forumisti

seniori" care simt tragere de inima sa preia cate un" gen de forum / topic" unde simt ca se descurca . Nu ca si adminsitrator ci un fel de "ghid" caci presupun ca cei cativa administratori de pe rgc.ro nu pot duce totul .

 

Acestia sa mai indrume cate un nou venit care nu se descurca , si sa anunte admini sa mute cate un topic nou ce repeta o tema existenta in respectivul topic "istoric".

 

Cred ca si in regulament se peropune ca sa nu se deschida un topic nou ptr o tema deja existenta intr-un topic .

 

Problema ar fi ca grupul de "ghizi" sa selecteze topicurile ce ca si tema sunt rasfirate prin alte forumuri si sa le semnaleze adminilor ca acestia sa le mute unde le-ar fi locul.

 

Probabil ca si in acest caz vor fi cativa nedumeriti din diverse motive dar totusi va fi mai usor de gasit cea ce se cauta .

 

 

Apoi in regulament sau in pagina de "Topic Nou " sa apara scris mare cu ROSU .

 

Dati titlul topicului cat mai clar ca sa se stie ce contine !! de ex. "Problema XYZ si eventuale detalii suplimentare in randul de sub titlu " .

 

 

sa nu fi ca si cele cu titlul de : "Help , fie-va mila ,...sa ma ajute cineva ...etc " ci sa fie la obiect .

 

 

Asa ceva , mai adaugati si voi cate o idee poate iese ceva .

 

E buna si idea cu cititul regulamentului si raspunsuri scurte sa se vada ca a citit ,,,doar cele mai importante .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
Da , de acord .

 

In primul rand ,si eu am tot scris ca inainte de a intreba sa se citeasca prima data in forum tot ce se gaseste.Sa continue in topicul existent daca are totusi nelamuriri.

 

Nu zic sa nu se ajute dar sa repeti de 100 de ori acelasi text e nasol.Plus nu se gasesc grupate intrebarile si raspunsurile .

 

Ca si o paranteza : colegii care vor sa raspunda sa dea cate o indicatie sa incerce sa o faca foarte concret cu toate detaliile caci incepatorul nu cunoaste nimic si deci nu este ptr. el nimic de la sine de inteles.

 

O idee ar fi ca un grup de forumisti

seniori" care simt tragere de inima sa preia cate un" gen de forum / topic" unde simt ca se descurca . Nu ca si adminsitrator ci un fel de "ghid" caci presupun ca cei cativa administratori de pe rgc.ro nu pot duce totul .

 

Acestia sa mai indrume cate un nou venit care nu se descurca , si sa anunte admini sa mute cate un topic nou ce repeta o tema existenta in respectivul topic "istoric".

 

Cred ca si in regulament se peropune ca sa nu se deschida un topic nou ptr o tema deja existenta intr-un topic .

 

Problema ar fi ca grupul de "ghizi" sa selecteze topicurile ce ca si tema sunt rasfirate prin alte forumuri si sa le semnaleze adminilor ca acestia sa le mute unde le-ar fi locul.

 

Probabil ca si in acest caz vor fi cativa nedumeriti din diverse motive dar totusi va fi mai usor de gasit cea ce se cauta .

 

 

Apoi in regulament sau in pagina de "Topic Nou " sa apara scris mare cu ROSU .

 

Dati titlul topicului cat mai clar ca sa se stie ce contine !! de ex. "Problema XYZ si eventuale detalii suplimentare in randul de sub titlu " .

 

 

sa nu fi ca si cele cu titlul de : "Help , fie-va mila ,...sa ma ajute cineva ...etc " ci sa fie la obiect .

 

 

Asa ceva , mai adaugati si voi cate o idee poate iese ceva .

 

E buna si idea cu cititul regulamentului si raspunsuri scurte sa se vada ca a citit ,,,doar cele mai importante .

 

de cand am facut topicu asta,o mai aparut inca 5-6 indivizi cu topicuri mult discutate. dar,cum zicea cineva mai sus, lenea ii mare.

chiar nu s epoate face nimic ? :)

e problema fara rezolvare?

Link to comment
Share on other sites

mai ce nu intelegeti voi si nu o sa intelegeti niciodata e ca asta e un forum si nu un site cu informatii simple unde dai search si citesti

oamenii vin aici sa DISCUTE cu cineva

sa ii dea detalii despre ceva exclusiv pentru el

daca ar fi doar un loc unde citesti informatii si gata nu ar avea rgc nici 5 vizitatori pentru ca lumea nu vrea sa citeasca chestii

oricum toate informatile date de rgc se gasesc indubitabil pe o gramada de alte siteuri

oamnii nu vin aici sa afle informatii care oricum le-ar afla

vin sa discute

mentalitatea voastra e gresita nu a lor

 

in loc sa raspundeti la intrebarea omului incepeti sa postati "blablabla search button" un text care e oricum mai lung decat raspunsu la intrebarea omului si il haraie doar

de parca daca o sa ziceti la 1000 persoane "foloseste search" a 1001a il va folosi

incercati sa schimbati lumea in loc sa va maturizati si sa va schimbati pe voi

Edited by ciorap
Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
mai ce nu intelegeti voi si nu o sa intelegeti niciodata e ca asta e un forum si nu un site cu informatii simple unde dai search si citesti

oamenii vin aici sa DISCUTE cu cineva

sa ii dea detalii despre ceva exclusiv pentru el

daca ar fi doar un loc unde citesti informatii si gata nu ar avea rgc nici 5 vizitatori pentru ca lumea nu vrea sa citeasca chestii

oricum toate informatile date de rgc se gasesc indubitabil pe o gramada de alte siteuri

oamnii nu vin aici sa afle informatii care oricum le-ar afla

vin sa discute

mentalitatea voastra e gresita nu a lor

 

in loc sa raspundeti la intrebarea omului incepeti sa postati "blablabla search button" un text care e oricum mai lung decat raspunsu la intrebarea omului si il haraie doar

de parca daca o sa ziceti la 1000 persoane "foloseste search" a 1001a il va folosi

incercati sa schimbati lumea in loc sa va maturizati si sa va schimbati pe voi

...si asa alt topic pleaca in desert...... urmeaza sa mai vina inca vreo 2 care "discuta" mai dur acum... se iau cateva warnuri,banuri ...si asa se termina o "discutie".

Link to comment
Share on other sites

mai ce nu intelegeti voi si nu o sa intelegeti niciodata e ca asta e un forum si nu un site cu informatii simple unde dai search si citesti

oamenii vin aici sa DISCUTE cu cineva

sa ii dea detalii despre ceva exclusiv pentru el

daca ar fi doar un loc unde citesti informatii si gata nu ar avea rgc nici 5 vizitatori pentru ca lumea nu vrea sa citeasca chestii

oricum toate informatile date de rgc se gasesc indubitabil pe o gramada de alte siteuri

oamnii nu vin aici sa afle informatii care oricum le-ar afla

vin sa discute

mentalitatea voastra e gresita nu a lor

 

in loc sa raspundeti la intrebarea omului incepeti sa postati "blablabla search button" un text care e oricum mai lung decat raspunsu la intrebarea omului si il haraie doar

de parca daca o sa ziceti la 1000 persoane "foloseste search" a 1001a il va folosi

incercati sa schimbati lumea in loc sa va maturizati si sa va schimbati pe voi

 

+1

Link to comment
Share on other sites

vad ca pe admini ii doar exact in partea opusa. e unu acum cu un topic de genu... intrevare... altu cu: chitara in state de unde etc

 

 

 

asta e dovada clara ca rgc-ul e ca un soi de insula plutitoare construita de castori care pluteste in deriva. riscand sa fie lovita de un uragan. faptul ca nu se intampla nimik ar trebui sa dea de gandit. nimeni nu vrea un site profi si la obiect. ci doar vizualizari cat mai multe. atat.

 

mai ce nu intelegeti voi si nu o sa intelegeti niciodata e ca asta e un forum si nu un site cu informatii simple unde dai search si citesti

oamenii vin aici sa DISCUTE cu cineva

sa ii dea detalii despre ceva exclusiv pentru el

daca ar fi doar un loc unde citesti informatii si gata nu ar avea rgc nici 5 vizitatori pentru ca lumea nu vrea sa citeasca chestii

oricum toate informatile date de rgc se gasesc indubitabil pe o gramada de alte siteuri

oamnii nu vin aici sa afle informatii care oricum le-ar afla

vin sa discute

mentalitatea voastra e gresita nu a lor

 

in loc sa raspundeti la intrebarea omului incepeti sa postati "blablabla search button" un text care e oricum mai lung decat raspunsu la intrebarea omului si il haraie doar

de parca daca o sa ziceti la 1000 persoane "foloseste search" a 1001a il va folosi

incercati sa schimbati lumea in loc sa va maturizati si sa va schimbati pe voi

ia uite-l si pe-asta. lol :)))))))

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
vad ca pe admini ii doar exact in partea opusa. e unu acum cu un topic de genu... intrevare... altu cu: chitara in state de unde etc

 

 

 

asta e dovada clara ca rgc-ul e ca un soi de insula plutitoare construita de castori care pluteste in deriva. riscand sa fie lovita de un uragan. faptul ca nu se intampla nimik ar trebui sa dea de gandit. nimeni nu vrea un site profi si la obiect. ci doar vizualizari cat mai multe. atat.

 

 

ia uite-l si pe-asta. lol :) ))))))

UP!

Link to comment
Share on other sites

chestia e ca fiecare are impresia ca problema lui e putin diferita de a altuia deci alte discutii pur si simplu nu se pupa si mai ales cand esti incepator nu esti sigur de nimic..

 

asa ca cea mai buna solutie ar fi o sectiune de 'discutii despre achizitii' unde sa-si faca fiecare un thread si cine vrea citeste si da cu parerea iar cine nu vrea nici nu deschide threadul.

Link to comment
Share on other sites

alta dovada http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=37525&hl=

 

eu cand am ajuns prima oara pe rgc am ajuns la recomandarea unui prieten care mi-a zis: "fa-ti cont si pune direct intrebarea despre ce te intereseaza." la vremea aia era vba de un rocktron voodoo valve... evident ca am pus intrebarea direct in titlu.

 

deci oamenii care pun intrebari dastea neterminate cred ca mai intai intra aici si porma se gandesc sa caute pe google sau wiki.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

mai ce nu intelegeti voi si nu o sa intelegeti niciodata e ca asta e un forum si nu un site cu informatii simple unde dai search si citesti

oamenii vin aici sa DISCUTE cu cineva

sa ii dea detalii despre ceva exclusiv pentru el

daca ar fi doar un loc unde citesti informatii si gata nu ar avea rgc nici 5 vizitatori pentru ca lumea nu vrea sa citeasca chestii

oricum toate informatile date de rgc se gasesc indubitabil pe o gramada de alte siteuri

oamnii nu vin aici sa afle informatii care oricum le-ar afla

vin sa discute

mentalitatea voastra e gresita nu a lor

 

in loc sa raspundeti la intrebarea omului incepeti sa postati "blablabla search button" un text care e oricum mai lung decat raspunsu la intrebarea omului si il haraie doar

de parca daca o sa ziceti la 1000 persoane "foloseste search" a 1001a il va folosi

incercati sa schimbati lumea in loc sa va maturizati si sa va schimbati pe voi

 

Auzi tovarasu

 

 

 

ptr "discuitii" ai mai jos o ferstruica :

 

RGC Chat - spune si tu ceva!

 

 

Aici se sta la discutii .

 

scrii frumos "buna ziua" si stai la discutii ....

 

 

 

Un forum nu este chat window .

 

Daca stii ce vrei si ce cauti citesti forumul daca nu stii sa citesti inveti si dupa reiei incercarea .

Daca nici dupa citit nu intelegi atunci intrebi in topicul cu pricina si nu deschizi un topic nou pe tema existenta.

 

 

In primul rand daca ai avea ceva spirit de observatie ai vedea ca cei care raspund la intrebarile ce s-au mai discutat de cateva ori sunt si ei nou veniti si de cele mai multe ori habar nu au despre ce este vorba ( dar raspund si mai dau si sfaturi ) se vede ca nici ei nu au citit nimic pe forum.

 

 

 

 

de cand am facut topicu asta,o mai aparut inca 5-6 indivizi cu topicuri mult discutate. dar,cum zicea cineva mai sus, lenea ii mare.

chiar nu s epoate face nimic ? :)

e problema fara rezolvare?

 

Chiar ieri .( m-am abtinut sa fac observatie ) am vazut unul cu o intrebare rasuflata la care au sarit alti 4-5 cu raspunsuri si sfaturi tampite .Apoi m-am uitat la cine sunt ," New guys " cu cate 15 max 50 posturi care impartasesc stiinta la nivel "INALT".

 

O fi din aceia care au terminat pana si gradinitza la Spiru Haret si se jucau cu nisipul online.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Auzi tovarasu

 

 

 

ptr "discuitii" ai mai jos o ferstruica :

 

RGC Chat - spune si tu ceva!

 

 

Aici se sta la discutii .

 

scrii frumos "buna ziua" si stai la discutii ....

 

 

 

Un forum nu este chat window .

 

Daca stii ce vrei si ce cauti citesti forumul daca nu stii sa citesti inveti si dupa reiei incercarea .

Daca nici dupa citit nu intelegi atunci intrebi in topicul cu pricina si nu deschizi un topic nou pe tema existenta.

 

 

In primul rand daca ai avea ceva spirit de observatie ai vedea ca cei care raspund la intrebarile ce s-au mai discutat de cateva ori sunt si ei nou veniti si de cele mai multe ori habar nu au despre ce este vorba ( dar raspund si mai dau si sfaturi ) se vede ca nici ei nu au citit nimic pe forum.

 

 

 

 

 

 

Chiar ieri .( m-am abtinut sa fac observatie ) am vazut unul cu o intrebare rasuflata la care au sarit alti 4-5 cu raspunsuri si sfaturi tampite .Apoi m-am uitat la cine sunt ," New guys " cu cate 15 max 50 posturi care impartasesc stiinta la nivel "INALT".

 

O fi din aceia care au terminat pana si gradinitza la Spiru Haret si se jucau cu nisipul online.

+1

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.