www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Newbie


Guest Ruki

Recommended Posts

Erm...hi guys. Ma gandesc de ceva timp sa-mi cumpar o chitara si internetul m-a ajutat cat de cat. M-am uitat si pe forum la voi si am mai prins cateva chestii. Si totusi...

 

1.Stiti de unde mi-as putea cumpara o chitara acustica din Galati?

2. Eu sunt stangace. Trebuie sa-mi cumpar o chitara left-handed sau pot sa-mi cumpar una normala si sa pun corzile in ordine inversa?

 

Multam.

Link to comment
Share on other sites

1.Stiti de unde mi-as putea cumpara o chitara acustica din Galati?

2. Eu sunt stangace. Trebuie sa-mi cumpar o chitara left-handed sau pot sa-mi cumpar una normala si sa pun corzile in ordine inversa?

 

1.1. În Galați: SC "Eurovox" SRL, str. Traian nr.57 0722-397825, 0752-397825

1.2. Distribuitorii mai "de marcã" au magazine la Constanța. De exemplu:

Magazin Constanta - Str. Stefan Cel Mare, Nr. 80, Constanta; 0241 559 333; 0724 054 701

SOUND STIL; Aleea Daliei nr. 14, Bloc L119, A3, parter (langa Casa de Cultura) Constanta; 0730 040082, 0241 611750

1.3. Se poate lua în calcul ºi comandarea unei chitare de la distanțã [telefonic-internet], presupunând cã suntem la început de drum.

 

2. Dacã este vizatã o chitarã simetricã, atunci nu este nici o problemã cu repunerea corzilor. Dacã însã forma corpului de chitarã este asimetricã (existența decupajului de acces "înalt" pe grif), sau dacã se doreºte un pickguard pe corpul chitarei, atunci trebuie cãutat expres pentru mâna stângã.

Edited by mirceab
Link to comment
Share on other sites

1.3. Se poate lua în calcul ºi comandarea unei chitare de la distanțã [telefonic-internet], presupunând cã suntem la început de drum.

 

 

Initial asta vroiam sa fac, dar m-am gandit ca ar fi mai bine sa iau pe cineva care se pricepe cu mine, sa vada care-i treaba.

Link to comment
Share on other sites

2. Dacã este vizatã o chitarã simetricã, atunci nu este nici o problemã cu repunerea corzilor. Dacã însã forma corpului de chitarã este asimetricã (existența decupajului de acces "înalt" pe grif), sau dacã se doreºte un pickguard pe corpul chitarei, atunci trebuie cãutat expres pentru mâna stângã.

Trebuie schimbat pragusul. :)

Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi o hiba: chiar daca e simetrica si schimbi si pragusul potentiometrele vor fi intr-o pozitie mai putin comoda si chiar nu merita sa strici chitara sa le pui "invers". Then again, pe Hendrix nu l-a deranjat...

 

Omul doreste o acustica, de-aia fara potentiometre....Ramane problema cu pragusul, intr-adevar. Solutia e sa cumperi una pentru stangaci, totusi.

Link to comment
Share on other sites

de cat timp canti la chitara?daca nu de mult(nu insinuez absolut nimic prin asta...) ai putea sa incerci totushi sa inveti sa canti cu dreapta fiindca iti va fi un pic mai ushor asha.

 

oricum gasesti chitare reghin la magazinul muzica din piata mare.eu sunt din galati si te-ash putea insoti la magazin in momentul in care te decizi sa cumperi chitara aceea:)

 

poti oricand sa-mi dai un pm pe forum si discutam.eu stau prin micro 17.

 

numai bine...Dani

Link to comment
Share on other sites

@Dani: Ieri am vorbicut cu viitorul meu profesor ( i guess) si mi-a lasat o saptaman chitara lui sa ma 'joc' cu ea. Asta pentru a se asigura taica-meu ca nu arunca banii degeaba. Omul a dreptaci asa ca am inceput si eu cu dreapta. Incet-incet ma obisnuiesc, nu e asa mare tragedie, cu toate ca am mai multa dexteritate la mana stanga.

Anyway, daca e totul ok dupa saptamana asta (mi-am ftt dejtele in ultimul hal) I'll let you know. S-ar putea sa am nevoie de ajutorul tau. Also, mie mi-a spus cineva ca muzica s-a inchis (shame on me, n-am fost sa vad). W/e, mai vorbim.

 

 

Oh, si thanks guys.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
@Dani: Ieri am vorbicut cu viitorul meu profesor ( i guess) si mi-a lasat o saptaman chitara lui sa ma 'joc' cu ea. Asta pentru a se asigura taica-meu ca nu arunca banii degeaba. Omul a dreptaci asa ca am inceput si eu cu dreapta. Incet-incet ma obisnuiesc, nu e asa mare tragedie, cu toate ca am mai multa dexteritate la mana stanga.

Anyway, daca e totul ok dupa saptamana asta (mi-am ftt dejtele in ultimul hal) I'll let you know. S-ar putea sa am nevoie de ajutorul tau. Also, mie mi-a spus cineva ca muzica s-a inchis (shame on me, n-am fost sa vad). W/e, mai vorbim.

 

 

Oh, si thanks guys.

 

daca esti stangace, i-ati o chitara de stanga (invers) si canta pe ea... iti strici reflexele... si pentru ceilalti, e ca si cum ati incepe voi sa cantati pe o chitara de stanga in conditiile in care rupeti pe chitara de dreapta... si e notmal sa-ti faci praf degetele... cel putin pana ti se formeaza bataturi... si iarasi... iti faci bataturi la mana gresita... si cand o sa-ti iei chitara de stanga iar o sa injuri :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.