www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari De Incepator...


Riff Hudson
 Share

Recommended Posts

Deschid aici un topic pt toate intrebarile pe care vreau sa le pun, separat as deschide pt fiecare o gramada si nu are sens.

 

1.Se poate in vreun fel sa se imbunatateasca sustainul la vreo chitara, "umbland" pe la doze, sau partea electronica in vreun fel?

 

2.Pot pune un grif de strat la o chitara model Lp fara sa fie probleme cu sunetul, rezonanta, sau alte minuni?Caam un lp al carui grif este cam rudimentar si are si un fretbuzz pe-acolo de care vreau sa scap;in fon, nu e lacuit si bendurile imi ies cam greu.Pot sa pun griful unui strat mai vechi pe el?

 

3.Lpul pe care il am are doua spatii pt doua humbuckere iar eu am doar unulmontat.Pot sa pun in locul celui de-al doile un single coil sau doua singlecoiluri legate in paralel?

 

4.Pot sa montez la un stratun floyd?Am vazut ca sunt de vanzare pe internet si ma gandeam sa imi cumpar unul si sa il pun pe reghinoiul meu.Problema este ca stratul meu are bridge fix,asa ca nu stiu daca se poate.

Link to comment
Share on other sites

1. Nu . Sustainul e dat de lemn si de tehnica de constructie. Doza nu are de a face cu asta.

2. Depinde. Cel mai probabil ai nevoie de niste modificari fie la talpa gatului fie la buzunarul corpului. Eu cred ca problema ta se poate rezolva cu niste ajustari ale trussrodului , reglarea cordarului si un set de corzi noi.

3. da. Gasesti scheme de conectare aici: http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/

4. da dar e nevoie de munca. Floyd roseul are nevoie de o gaura mare in corp. Nu strica chitara.

Link to comment
Share on other sites

1. Nu . Sustainul e dat de lemn si de tehnica de constructie. Doza nu are de a face cu asta.

Sustainiac dar nu mareste sustainul natural ci face coarda sa vibreze continu. +trebuie sa sacrifici un loc de doza

Link to comment
Share on other sites

1. Nu . Sustainul e dat de lemn si de tehnica de constructie. Doza nu are de a face cu asta.

2. Depinde. Cel mai probabil ai nevoie de niste modificari fie la talpa gatului fie la buzunarul corpului. Eu cred ca problema ta se poate rezolva cu niste ajustari ale trussrodului , reglarea cordarului si un set de corzi noi.

3. da. Gasesti scheme de conectare aici: http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/

4. da dar e nevoie de munca. Floyd roseul are nevoie de o gaura mare in corp. Nu strica chitara.

Multumesc, Cosu, mi-ai rapuns la fix!

 

Dar ar mai fi ceva:

 

1.Ce lemn este cel mai indicat pt sustainul de care am eu nevoie?

2.Ce este trussrodul?

3.Care este cordarul si unde se afla talpa gatului si buzunarul corpului?O poza cu o chitara cu partile componente exemplificate m-ar ajuta foarte mult...

 

Respect!

 

Am mai gasit ceva la setarea bridgeului, mi-am dat seama ca fac o greseala.

 

Although the Fender bridge looks rather different, the principles of setting the intonation are exactly the same as for the Gibson bridge. You move the saddles until the note at the 12th fret and the 12th fret harmonic are identical.

 

If you look at both bridges, you can see that the saddles are both arranged similarly, with two offset rows of three saddles each. This is the sign of a well-set-up guitar and after a little practice, it is possible to set the saddles by eye to this arrangement and find that the guitar has almost perfect intonation! If you're buying a guitar it's a good sign to see this as it means that the instrument has been properly set up at some time or other. Don't do as one of my students did and move all the bridge saddles into a nice straight line!

 

Eu am facut la fel ca elevul tipului, si am aranjat chestiutele alea de metal intr-o linie dreapta.Cum trebuiesc aranjate,pt ca din cate vad trebuie puse altfel, una sus una jos...Scuzati modul de exprimare usor "profan" :)

Edited by Skid_Row_Fan
Link to comment
Share on other sites

Regula nu e "una sus una jos" ci trebuie puse in asa fel incat chitara sa nu falseze. Chiar in citatul tau zice ca nota la tasta 12 trebuie sa fie la fel cu armonica de la tasta 12. Armonica se obtine punand degetul peste coarda insa fara sa apesi . Poti sa te uiti la clipul asta :

 

1. Nu exista un lemn "special". Daca e de buna calitate si chitara e construita ok nu ar trebui sa iti pui problema asta.

2. Trussrod - sau bara de ajustare e o piesa metalica ce e incastrata in gatul unei chitare si permite ajustarea curburii gatului. Daca e "stramb" poate fi "indreptat" astfel incat sa fie foarte usor concav.

( ca sa iti faci idee:

) Ajustarea e o operatie putin delicata pentru ca trebuei facuta in pasi mici pentru ca altfel risti sa strici gatul chitarei.
Link to comment
Share on other sites

Regula nu e "una sus una jos" ci trebuie puse in asa fel incat chitara sa nu falseze. Chiar in citatul tau zice ca nota la tasta 12 trebuie sa fie la fel cu armonica de la tasta 12. Armonica se obtine punand degetul peste coarda insa fara sa apesi . Poti sa te uiti la clipul asta :

 

1. Nu exista un lemn "special". Daca e de buna calitate si chitara e construita ok nu ar trebui sa iti pui problema asta.

2. Trussrod - sau bara de ajustare e o piesa metalica ce e incastrata in gatul unei chitare si permite ajustarea curburii gatului. Daca e "stramb" poate fi "indreptat" astfel incat sa fie foarte usor concav.

( ca sa iti faci idee:

) Ajustarea e o operatie putin delicata pentru ca trebuei facuta in pasi mici pentru ca altfel risti sa strici gatul chitarei.

Multumesc cosu!

 

M-am uitat pe youtube si pe net de sustainiac.E tare de tot.Dar intrebarea e de unde cumpar "chestia" respectiva?Am inteles ca e o doza.Pe net nu am gasit decat chitari dotate cu asa ceva, nicaieri separat.

Link to comment
Share on other sites

Sustainiacul se poate comanda direct pe pagina inventatorilor ( http://www.sustainiac.com/ ) si sustainerul de la un dealer obisnuit (de ex http://www.musik-schmidt.de/advanced_searc...&submit=los in germania). Totusi sculele astea au preturi cam piperate pentru cele cateva secunde de glorie. Esti sigur ca asta vrei? Cu 200eu iti iei o chitara mai de Doamne-ajuta ....

Link to comment
Share on other sites

Deschid aici un topic pt toate intrebarile pe care vreau sa le pun, separat as deschide pt fiecare o gramada si nu are sens.

 

1.Se poate in vreun fel sa se imbunatateasca sustainul la vreo chitara, "umbland" pe la doze, sau partea electronica in vreun fel?

 

2.Pot pune un grif de strat la o chitara model Lp fara sa fie probleme cu sunetul, rezonanta, sau alte minuni?Caam un lp al carui grif este cam rudimentar si are si un fretbuzz pe-acolo de care vreau sa scap;in fon, nu e lacuit si bendurile imi ies cam greu.Pot sa pun griful unui strat mai vechi pe el?

 

3.Lpul pe care il am are doua spatii pt doua humbuckere iar eu am doar unulmontat.Pot sa pun in locul celui de-al doile un single coil sau doua singlecoiluri legate in paralel?

 

4.Pot sa montez la un stratun floyd?Am vazut ca sunt de vanzare pe internet si ma gandeam sa imi cumpar unul si sa il pun pe reghinoiul meu.Problema este ca stratul meu are bridge fix,asa ca nu stiu daca se poate.

 

Prima data ar trebui sa inveti sa canti , dupa aia vezi tu ce-ti trebuie si daca i-ti mai trebuie .

De invatat e buna cam orice chitara acustica decenta.

 

Nu ai idee ce-i sustain-ul dar il vrei mai lung .Cat de lung exact?

Link to comment
Share on other sites

Prima data ar trebui sa inveti sa canti , dupa aia vezi tu ce-ti trebuie si daca i-ti mai trebuie .

De invatat e buna cam orice chitara acustica decenta.

 

Nu ai idee ce-i sustain-ul dar il vrei mai lung .Cat de lung exact?

Cam de 25 ar fi ok, ca si terente:)

 

Glumesc, stiu ce este sustainul,si vreo 15 sec ar fi ok, din punctul meu de vedere.Ceva de genul

ar fi mai mult decat perfect.

 

De cantat "cant" din octombrie anul trecut si ma axez mai mult pe tabulaturi, ca profesor nu am avut de unde sa fac rost, iar de pe net nu pricep mai nimic, mai prind dintr-un video pe youtube ceva, acordurile stiu vreo 7-8 si majoritatea lucrurilor pe care le stiu le-am invatat din tabulaturi, in sensul asta guitar pro-ul ajutandu-ma enorm.

 

In ultima vreme ma axez mai mult pe compozitie, pt ca imi ies niste solouri de blues cel putin decente dar cu sustainul stau mai prost, si asta e si naspa, eu fiind fan Guns N Roses, so...

Momentan,sustainul la chitarile mele dureaza vreo 6-7 secunde ceea ce e cam putin pt ce imi trebuie mie...

 

In plus, nu suport chitarile acustice;din cauza asta am inceput mai tarziu si direct pe electrica.

 

Anyway, dpdv al teoriei nu fac nimic cum trebuie, imi place sa invat lautareste si prin incercare proprie,si asta pot sa fac singur si repede de minune, dar de la bun inceput de cand m-am inscris pe acest forum m-am izbit de o gramada de termeni derutanti de tehnica,prescurtari sau abrevieri si alte lucruri asemanatoare,motiv pt care am si deschis acest topic,in speranta ca ma veti ma lamuri.

 

Inca o chestie:care este diferenta intre cabinet si amplificator?Si care este functia procesorului?am inteles ca intermediaza chitara si ampul, dar ce face, asta imi scapa...

 

Respect RGC! :)

Edited by Skid_Row_Fan
Link to comment
Share on other sites

Si ca sa imi intaresc spusele, ca nu sunt chiar afon in ceea ce priveste chitara, pun niste inregistrari facute in guitr rig(ca cu altceva nu stiu sa inregistrez).Initial,erau pe distors dar am observat la sfarsit ca nu s-a pastrat efectul.

Nu sunt cine stie ce,doar niste improvizari de acum ceva vreme pe Reghinoiul meu copie strat.

 

Cand din octombrie,deci cam lasa de dorit "piesele", deci scuze pt uciderea muzicii...

TapeDeck_1__Feb_03_18_44_35.mp3

TapeDeck_1__Feb_03_18_46_09.mp3

TapeDeck_1__Feb_03_18_52_16.mp3

Edited by Skid_Row_Fan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.