www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

First Electric Guitar


Guest mrsambo
 Share

Recommended Posts

Guest mrsambo

Cant pe acustica de un an jumate si acum dispun de 1000 de lei pentru achizitionarea unei electrice. Vreau sa cant cam tot ce inseamna rock dar in special Guns N Roses, Aerosmith, Ac/Dc si d'astea. Deocamdata m-am oprit la Ibanez GRG 170 DX, dar nu sunt sigur daca e cea mai buna alegere. Ce altceva imi recomandati?

 

1000 de lei doar pentru chitara, fara amplificator.

Link to comment
Share on other sites

dar in special Guns N Roses, Aerosmith, Ac/Dc si d'astea.

 

1. vrei sa inveti sa canti sau vrei sa impresionezi fete ca decor? Sa iti traduc: Vrei una cantata sau una noua?

2. ce ai enumerat tu acolo te duce spre humbuckere, orice chitara cu 2 humbuckere si din lemn cu un ton inchis(mahon,basswood) desi asta nu e o regula

 

Ce ti-as sugera eu e sa te duci intr-un magazin chiar daca nu cumperi, sa probezi chitari acolo ca sa iti faci o idee. Asa sar toti ba i-ati aia ca are pixie powder sau aia ca are coaie.

Vrei sa inveti pe ea ia una calumea, setata bine si mai calitativa decat una la aceeiasi bani dar noua, nesetata, mai slab calitativ.

Link to comment
Share on other sites

Cant pe acustica de un an jumate si acum dispun de 1000 de lei pentru achizitionarea unei electrice. Vreau sa cant cam tot ce inseamna rock dar in special Guns N Roses, Aerosmith, Ac/Dc si d'astea. Deocamdata m-am oprit la Ibanez GRG 170 DX, dar nu sunt sigur daca e cea mai buna alegere. Ce altceva imi recomandati?

 

1000 de lei doar pentru chitara, fara amplificator.

Dude pls uite iti dau eu asa un sfat, te ROG nu lua ibanez seria aia, si in nici un caz GRG. Exista chitare mult mult peste la banii aia, si de ce nu, in stilul ce il vrei tu, exista multe. Daca vrei exemple da un pm si iti cautam.

Link to comment
Share on other sites

Guest mrsambo
Dude pls uite iti dau eu asa un sfat, te ROG nu lua ibanez seria aia, si in nici un caz GRG. Exista chitare mult mult peste la banii aia, si de ce nu, in stilul ce il vrei tu, exista multe. Daca vrei exemple da un pm si iti cautam.

 

Epiphone les paul special 2 cum e? :-?

sau ibanez sa08 ltd1

 

Vreau exemple. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

ti-as recomanda un ibanez (dupa cum s-a mai zis..nu face prostia sa iei din seria GIO..cum am facut eu..) pentru ca poti canta cam toate genurile cu ele...si sa iei SH...eu am acel GRG 170DX(eu l-am luat la pachet)...daca vrei acea chitara..trebuie neaparat sa-i schimbi cheitele, dozele!!(sunt jalnice), si tremolo daca folosesti..ea ca si constructie si finisaje e buna

 

concluzia..cauta un ibanez SH sau ceva de genul :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Lord Katsumoto
ti-as recomanda un ibanez (dupa cum s-a mai zis..nu face prostia sa iei din seria GIO..cum am facut eu..) pentru ca poti canta cam toate genurile cu ele...si sa iei SH...eu am acel GRG 170DX(eu l-am luat la pachet)...daca vrei acea chitara..trebuie neaparat sa-i schimbi cheitele, dozele!!(sunt jalnice), si tremolo daca folosesti..ea ca si constructie si finisaje e buna

 

concluzia..cauta un ibanez SH sau ceva de genul :)

 

Te referi la setul asta banuiesc?

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233

 

Sincer mi-e cam frica de modelu ala. Nu de alta, dar nefiind fan sharktooth inlays, am impresia ca musca genu ala de chitara. :)

De doze, nu imi permit sa comentez, cheitele in schimb, mereu am sa fiu sceptic, pentru ca daca stii sa legi corzile bine (din lipsa unui alt termen), de obicei sta destul de bine acordata. Si comparam cheite de Ibanez cu cheite de la fosta mea acustica Hora. (bine, nu pretind sa stiu etica de munca din Indonezia sau Vietnam sau Korea sau China sau... dumnezeu stie mai pe unde). Si tremolo poti mereu sa-l blochezi... nu de alta dar nu stiu cat de rentabil e sa folosesti unu ieftin. (asa ca idee, eu am un GRG-170M, si dupa ceva abuz de tremolo se detuneaza oarecum; dar nu imi fac probleme, ca la cum leaga astia corzile prin fabrica, as fi fost chiar surprins sa nu zboare in bemol)

 

Am sa repet ce spune mai toata lumea, pe fiecare forum unde se pune intrebarea asta: chitara mai ieftina ca chitara mai ieftina, dar stai departe de starter kits ca de DRACU. :)

Edited by Lord Katsumoto
Link to comment
Share on other sites

Guest AndreiM

cel mai bine iti alegi chitara direct din magazin dupa ce pui mana pe ea si vezi cum o simti

de la guitar shop squire standard stratocaster sau telecaster sunt numa` bune de inceput

 

daca o sa vrei la un moment dat sa "o arzi mai metal" o sa simti nevoia de humbucker (doza)... Epiphone Les Paul Special II are cam ce-ti trebuie, desi mie mi se pare ca suna mai mult punk decat blues sau rock

 

si, foarte important, daca vrei sa simti ceva dintr-o chitara electrica iti trebuie un amp si un efect (overdrive sau distors)... sau amp cu efecte, altfel chitara electrica o sa fie o chitara acustica fara cutie de rezonanta :)

 

ah, ce-mi plac mie discutiile astea in care iti poti da linistit cu parerea

Edited by AndreiM
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

cauta ca vindea unu' pe forum un Vintage SG si vezi ca gasesti Squire Stratocaster mai ieftin pe aici (sa nu fie Affinity sau Bullet,ci Standard sau Fat - cu un humbuker)

Link to comment
Share on other sites

si eu m-am gandit mult la grg170,ca are 24 de freturi si h s h,da acuma am vazut sa120,cu 22 de freturi si h h,da are corp de mahon (spre deosebire de grg170 din basswood);ar mai fi sa160 h s s (un fel de 120 numa ca ii configuratia la doze alta );dintre astea 3 care ar fi cea mai ok?

Link to comment
Share on other sites

Guest Lord Katsumoto
si eu m-am gandit mult la grg170,ca are 24 de freturi si h s h,da acuma am vazut sa120,cu 22 de freturi si h h,da are corp de mahon (spre deosebire de grg170 din basswood);ar mai fi sa160 h s s (un fel de 120 numa ca ii configuratia la doze alta );dintre astea 3 care ar fi cea mai ok?

 

In materie de GRGuri, bag seama ca e vorba de amp, cel mai mult. Ex: eu am GRG-170M, 24 de freturi, HSH, si un VOX DA5 (doamne cat de tare e jucaria asta :)) -- clean, daca te joci un pic cu tonu, poti sa obtii un ton aproape acustic (dar si un ton de electric clean, gen "Sweet Home Alabama"), si in materie de driveuri, amplificatoru in sine de descurca cu un sunet de blues (cel mai bine, daca ma intrebi pe mine) cu un gain moderat. Cu cat bagi mai mult gain in chestia asta (e totusi un amp de 5W, dar nu prea are low end de high gain), cu atat devine mai zgomotoasa. Setarile de crunch, higain, si drive sunt cel putin infiorator de proaste. Dar pentru clean (ca in definitiv, cel mai bine se exerseaza pe clean, sa iti auzi greselile) sau un sunet bluesy gen natural distortion, merge brici. (si aici vorbim de amp folosit la 0.5W, cu volumul la ora 9, ca n-are numere :)). Nu am bagat chitara intr-un amp mai serios (ca nu cunosc pe nimeni cu asa ceva), deci nu pot sa ma declar avizat cu parere la doze. Vroiam sa-mi iau un amPlug d-ala mic, ca am citit, m-am uitat, mai toata lumea e multumita de ton, si sa-l infig in amp (cica suna mai bine asa, si cu mai mult gain) si sa vedem de acolo ce iese. Daca nu, pot mereu sa-l infig in line inu de la placa de sunet, si sa-l scot prin boxe, sau casti. (cel putin pe casti pot sa exersez linistit)

Asta si DA5u asta mic e EXTREM de tare. La 0.5W, daca e pe vreo setare cu gain chiar si moderat, la jumate din volum (ora 12) ma dor urechile. Nu l-as recomanda daca n-ai izolare fonica buna. :)

Link to comment
Share on other sites

Te referi la setul asta banuiesc?

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233

 

Sincer mi-e cam frica de modelu ala. Nu de alta, dar nefiind fan sharktooth inlays, am impresia ca musca genu ala de chitara. :)

De doze, nu imi permit sa comentez, cheitele in schimb, mereu am sa fiu sceptic, pentru ca daca stii sa legi corzile bine (din lipsa unui alt termen), de obicei sta destul de bine acordata. Si comparam cheite de Ibanez cu cheite de la fosta mea acustica Hora. (bine, nu pretind sa stiu etica de munca din Indonezia sau Vietnam sau Korea sau China sau... dumnezeu stie mai pe unde). Si tremolo poti mereu sa-l blochezi... nu de alta dar nu stiu cat de rentabil e sa folosesti unu ieftin. (asa ca idee, eu am un GRG-170M, si dupa ceva abuz de tremolo se detuneaza oarecum; dar nu imi fac probleme, ca la cum leaga astia corzile prin fabrica, as fi fost chiar surprins sa nu zboare in bemol)

 

Am sa repet ce spune mai toata lumea, pe fiecare forum unde se pune intrebarea asta: chitara mai ieftina ca chitara mai ieftina, dar stai departe de starter kits ca de DRACU. :)

 

nu musca :))...stai linistit...cheitele..nu dezacordatul era problema lor..adevarata problema este ca erau din plastic ieftin care in 6 luni face poc(in 5 luni mi s-au rupt 2..ma refer la capul cheitei) si asa am schimbat tot setul...tremolo-ul nu-l folosesc..e prea slab :D...si mai bine..il las asa

Link to comment
Share on other sites

Guest mrsambo

ce alegeti dintre Squier standard stratocaster, squier black&chrome strat hss si epi les paul special 2? :)

Edited by mrsambo
Link to comment
Share on other sites

Guest mrsambo
Din moment ce vrei sa canti Rock clasic (AC/DC Led Zepp, Aerosmith ...) dintre cele enumerate cea mai potrivita este Epi Special II Les PAul

 

da.. doar ca nu sunt asa de sigur ca merita sa dau banii pe ea, si as fi dispus sa iau squier cu toate ca nu se potriveste genului.

Link to comment
Share on other sites

cauta ca vindea unu' pe forum un Vintage SG si vezi ca gasesti Squire Stratocaster mai ieftin pe aici (sa nu fie Affinity sau Bullet,ci Standard sau Fat - cu un humbuker)

Frate inceteaza, n-au nimic nici bullet nici affinity, astea-s povesti deja :). Nici macar nu se dezacordeaza tremolo-ul stock cand e folosit, atat ca trebuie sa stii cum il setezi.Poftim sample cu un bullet: http://www.youtube.com/watch?v=D-go1rChahA

 

Poate sa isi ia ce vrea, si da am vazut pe acolo Vintage, Epi etc...is ok oricare, sa nu fie ibanez Gio

Link to comment
Share on other sites

Fratilor, oi avea eu mare noroc dar nu inteleg ce aveti cu Ibanezul Gio (GRG170) :)

In cele 7 luni in care am cantat O SINGURA DATA nu mi s-a dezacordat, si asta in ciuda faptului ca folosesc tremoloul foarte foarte des. Ce e drept, am umblat la bridge si la arcuri putin, dar nu conteaza pt ca nu i-am schimbat la partea mecanica. Dozele nu sunt rele: Bridge-ul e meh (dar am schimbat-o) singleul e destul de buna (dar numai pe clean) neckul e singurul nasol :)

 

Nu stiu fratilor, poate trebuie sa va legati corzile mai bine, sau poate am avut sansa 1/100 sau 1000 sa nimeresc una facuta calumea :D

 

Numai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Lord Katsumoto
Fratilor, oi avea eu mare noroc dar nu inteleg ce aveti cu Ibanezul Gio (GRG170) :)

In cele 7 luni in care am cantat O SINGURA DATA nu mi s-a dezacordat, si asta in ciuda faptului ca folosesc tremoloul foarte foarte des. Ce e drept, am umblat la bridge si la arcuri putin, dar nu conteaza pt ca nu i-am schimbat la partea mecanica. Dozele nu sunt rele: Bridge-ul e meh (dar am schimbat-o) singleul e destul de buna (dar numai pe clean) neckul e singurul nasol :)

 

Nu stiu fratilor, poate trebuie sa va legati corzile mai bine, sau poate am avut sansa 1/100 sau 1000 sa nimeresc una facuta calumea :D

 

Numai bine :)

 

Astea sunt serie limitata, cica, si nu cred ca au scos atatea. :D

Am inteles de la nenea de la MC Music ca ar fi doar vreo 12 in tara la noi. Dar nu pot sa confirm deci...

Link to comment
Share on other sites

Guest iKarus

:-??...totusi, nu inteleg, care e problema cu ibanezu' ala grg 170dx...eu il am de un an imediat, si de cand am umblat la arcuri putin, nu se mai dezacordeaza deloc...plus ca dozele suna excelent...mai putin aia single coil..care suna bine numa pe clean...ii foarte misto finisata si suna foarte bine...:-??...as pune ceva sample-uri, pacat ca placa mea de sunet exista NU.

Link to comment
Share on other sites

Frate inceteaza, n-au nimic nici bullet nici affinity, astea-s povesti deja :) . Nici macar nu se dezacordeaza tremolo-ul stock cand e folosit, atat ca trebuie sa stii cum il setezi.Poftim sample cu un bullet: http://www.youtube.com/watch?v=D-go1rChahA

 

Poate sa isi ia ce vrea, si da am vazut pe acolo Vintage, Epi etc...is ok oricare, sa nu fie ibanez Gio

 

 

1up

 

Squier'u ala rupe:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.