www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Ce O Doza De 17kohm Care Suna A Medium Output?


 Share

Recommended Posts

Buna dimineata domni colegi si domnisoare colege!

 

Am un Dean EVO Noir (bestiala chitara pt pretul ei) are doze tot Dean, care masurate au output de ~17kOhm. La valoarea asta ma gandeam ca vor suna ca un tunet... Da de unde, suna frumos, clar si curat, dar ca o doza de medium output, diferenta sesizablia cand schimb chitarile intre ele. Pe celalalte chitari am DiMarzio DActivators, EMG-HZ H1 si Seymour Duncan JB, astea toate avand output mai mic de 17kOhm (JB se apropie un pic, dar suna mult mult mai brutal decat Dean-ul).

 

Sunt curios daca stie cineva ce explicatie posibila ar fi pt asta, adica de ce doza mea aparent hi-output suna ca una de mediu, o fi magnetii varza? (am ridicat doza cat am putut, deci distanta fata de corzi nu cred ca ar putea fi de vina).

Ma gandeam ca peste o luna sa imi pun un S.D JB sau Custom, dar intrebarea asta ma tot roade.

 

Merci!

-Robi

Link to comment
Share on other sites

Nu doar impedanta bobinei (sau rezistenta, cum ai masurat-o tu) determina puterea ei (output). Da, si intensitatea si pozitia campului magnetic e un factor dar o doza "slaba" nu e neaparat si "proasta". Daca-ti place cum suna dar ai vrea doar sa fie nitel mai tare te sfatuiesc sa folosesti un booster (onboard sau stompbox).

Link to comment
Share on other sites

Buna dimineata domni colegi si domnisoare colege!

 

Am un Dean EVO Noir (bestiala chitara pt pretul ei) are doze tot Dean, care masurate au output de ~17kOhm. La valoarea asta ma gandeam ca vor suna ca un tunet... Da de unde, suna frumos, clar si curat, dar ca o doza de medium output, diferenta sesizablia cand schimb chitarile intre ele. Pe celalalte chitari am DiMarzio DActivators, EMG-HZ H1 si Seymour Duncan JB, astea toate avand output mai mic de 17kOhm (JB se apropie un pic, dar suna mult mult mai brutal decat Dean-ul).

 

Sunt curios daca stie cineva ce explicatie posibila ar fi pt asta, adica de ce doza mea aparent hi-output suna ca una de mediu, o fi magnetii varza? (am ridicat doza cat am putut, deci distanta fata de corzi nu cred ca ar putea fi de vina).

Ma gandeam ca peste o luna sa imi pun un S.D JB sau Custom, dar intrebarea asta ma tot roade.

 

Merci!

-Robi

Ai mai multe chitare , fiecare cu soundul/"personalitatea" ei .De ce vrei sa sune la fel toate ?

 

Presupun un ton cald si sunet curat fara prea multe inalte , cam asta ar rezulta din inductanta de valoare ridicata si un magnet mai slab .Plus sustain mai bun daca " magnetul nu franeaza" coarda si semnal "standard" cu bobina ma "mare" .

Pe clean trebuie sa sune frumos .

Link to comment
Share on other sites

FiveseveN si karpi, multumesc frumos de raspunsuri, chiar asta vroiam sa stiu.

In rest, problema mea era ca aveam pedalele setate cu chorus la un volum si distors la alt volum, si mergeau brici pt celalalte chitari. La Dean, cu aceleasi setari, era diferenta sesizabila intre volumele de pe clean si distors. Vroiam acelasi ton, pt ca si pe chitara asta cant cam acelasi gen, dar asta fiind fara colturi, etc, o pot lua cu mine cand ma duc acasa la parinti, sau altundeva pe perioada mai lunga, plus ca o am acordata in D# pt Guns si Slayer, si pot canta impreuna cu inregistrarile (stiu ca suna un pic a snobism sa am chitari diferite cu acordaje diferite, avand in vedere ca nu sunt muzician activ :) )

 

Pedala de boost era o idee buna, dar mi s-a parut mai rentabil sa imi iau o doza (Seymour Duncan SH5 de la colegul Gyzmo, pe care deja am si instalat-o), si e si mai clara, pe langa output-ul mai mare.

 

Karpi ai nimerit-o destul de bine cu calitatile dozei, si suna frumos, dar pe mine ma sacaia faza cu volumul. Am pus o poza, asa orientativ, sa se vada diferenta dintre clean-ul cu Dean si clean-ul cu SH5.

 

Merci inca o data de raspunsuri!

(si acum inteleg si de ce o doza de 11, una de 13.8 si una de 16 pot avea output similar).

post-212-1249945727_thumb.png

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

hehe output nu masori cu ohm-metru :)

 

Ceea ce ai masurat tu, rezistenta in continuu e mult mai relevanta in calcularea punctului de rezonanta decat in nivelul semnalului.

 

Probabil sunt si diferente constructive intre doze, dar in principiu [daca ignori toate celelalte criterii] Rc mai mare inseamna output mai mic. Din pacate nu poti ignora restul : forma, tipul si dimensiunea magnetului [ implicit si a cp magnetic ], dimensiunea si forma bobinei, diametrul sarmei folosite si nr. spirelor SI ce vine dupa ele [poturi, condensator, cabluri, mufe ...].

 

Daca am uitat ceva ... meh, e 6 A.M. Sper ca nu vb japoneza :)

Link to comment
Share on other sites

Merci Vektor, nu, nu ai vorbit Japoneza, a fost un fel de portugheza, adica eram familiar cu termenii. CUm am avut vreo 8 seymour duncan-uri pana acum pe diferite chitari, eram destul de documentat la dozele lui 'nea Seymour, si am vazut ca hi-output de obicei erau cele cu rezistenta de peste 10. Asa am facut eu legatura ca daca ai ceva cu rezistenta mare, trebuie sune mai brutal. De asta ma rodea pe mine cum naiba uan cu rezistenta cea mai mare din dozele mele suna mai slab :)). La rezonanta, da, am observat ca cu cat creste rezistenta, scade rezonanta. Anyway, imi pare bine ca mai invat una-alta despre doze. Acum ma pun sa bag un pic la chitara, ca doar cine se trezeste de dimineata are timp mai mult de cantat :).

 

O zi faina pentru toti!

(Sau vorba lui Neuro "Ozzy" buna!)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.