www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Suruburi & Stuff Pentru Chitara Electrica


Guest rc_andrei
 Share

Recommended Posts

Guest rc_andrei

Salutare!

 

Am o chitara Yamaha RGX-621D si a cam imbatranit... Vreau sa ii schimb suruburile de acordat de la floyd, suruburile care imi tin corzile pe floyd (corzile se strang in menghina la floyd si in cheite sus) - astea sunt la fel ca cele de pe menghina de la gat pe imbus de 3 au 4 nu stiu exact... si eventual cum imi pot repara maneta de la floyd...(am desfacut o de tot si se pare ca a cazut o piulita ceva... nu se mai infileteaza inapoi...)

 

Ma gandeam sa ma duc sa mi cumpar toate cele si sa incerc sa o fac acasa eventual doar la faza cu maneta sa apelez la cineva care repara chitari...

 

Imi poate spune cineva de unde pot sa cumpar astfel de piese sau de unde as putea comanda...?

 

Toate cele bune!

Robert

 

PS: chitara arata cam asa:

 

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=18894

Edited by rc_andrei
Link to comment
Share on other sites

Guest rc_andrei

Multam mult pentru linkuri am gasit suruburi (cele care ma interesau cele mai mult)... http://www.thomann.de/gb/schaller_screw_for_nut_cap.htm

 

In legatura cu maneta de la floyd... I have no ideea... Ideea e ca vroiam sa fie mai "inauntru", am umblat la ea (am desfiletat o de n ori inainte de asta si nu a patit nimic) dar am descoperit un sururb pe partea din spate dinauntru pe care l am desfacut.... nu mi amintesc sa fi cazut ceva din interior... surubul acela l am pus la loc... am incercat sa infiletez si surprize surprize.... nu mai mere... deci mai mult ca sigur ar trebui sa fie o piulita...

 

Deci... imi puteti recomanda pe cineva la care as putea merge sa arunce o privire pe acolo?:)

 

Ah si btw daca tot suntem acilea as schimba o pereche de corzi zakk wylde cele mai groase...nu le am scos din cutie sunt noi noute... cu unele medii ca grosime... (floydul are in spate doar 3 arcuri si nu il tine la nivel orizontal acordat in E - nu imi place cum arata si nici nu cred ca e "sanatos" pentru chitara...) si imi e asa sa le arunc...

 

Have a nice day :)

Edited by rc_andrei
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.