www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Lucru Bizar !?


tulvan
 Share

Recommended Posts

Buna ziua. De o luna mi-am luat chitara electrica si m-am pus sa invat individual dupa niste lectii luate de pe un site de torrent-uri, lectiile numite "learn and master guitar with steve krenz". La inceput am crezut ca ii minunat, era manual, videoclipuri si "jam along cd's " dar banuiesc ca multi dintre voi l-ati vazut. In 2 saptamani am invatat sa cant fara ezitari "ode to joy" ( pe 2 corzi) si "love me tender" (pe 3), si inca cateva mai putine cunoscute, toate simpliste. Problema ii, ca in aceste lectii, totul este prezentat pe portativ.

Nelamurirea mea este : ar trebui sa continui sa invat asa totul pe portativ, tinand cont ca piesele pe net sunt prezentate "tip" tabulaturi.. si sunt putin confuz.. ar trebui sa invat pozitia notelor pe portativ si toate elementele teoretice pentru a canta piesele preferate sau este ceva mai simplist? nu ma intereseaza sa compun, vreau doar sa invat sa cant dupa niste tabulaturi pentru mine, pentru mandria personala :)

Daca aveti ceva propuneri v-as multumii. As vrea sa invat sa cant ceva piese simple si frumoase la inceput, pentru a capata incredere in fortele proprii.

Imi pare rau ca v-am ocupat timpul, Multumesc Anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bl0nd1n@.

Daca doar vrei sa inveti sa canti dupa tabulaturi, nu cred ca are rost sa te complici cu partiturile. Intrebarea e: stii sa citesti tabulaturi?

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Sfatul meu e sa contiunui cu partiturile ... mai tarziu nu o sa ai chef si acuma ai rabdare de incepator. Tabulaturile trebuie sa fi retardat sa nu inveti sa le citesti in 2 minute deci nu iti fa griji. O tabulatura iti spune unde sa pui degetelele ca sa poti canta. Cele 6 linii reprezinta corzile, asadar prima linie Mi, a doua Si, a treia Sol s.a.m.d. si numerele reprezinta pe a cata tasta trebuie sa ti degeul pe coarda respectiva.

 

Invata tu partituri ca nu o sa regreti deloc :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

"Partitura" scris pe portativ este o notatie universala iar "tabulatura" e valabila doar ptr instrumentul respectin in acest caz chitara .Despre " partritura " ar trebui sa stii cate ceva din scoala .

Majoritatea editiilor de muzica ptr chitara am vazut si cu portativ si cu tabulatura .

Daca treci odata de ex. la pian/orga tabulatura nu-ti ajuta la citit direct insa notele scrise pe portativ sunt valabile .

In acest caz "tab"-ul ar fi un efort in plus ce n-ar trebui sa-l inveti numai daca vrei sa dsecifrezi muzica "veche" notata doar in acest mod .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu e sa contiunui cu partiturile ... mai tarziu nu o sa ai chef si acuma ai rabdare de incepator. Tabulaturile trebuie sa fi retardat sa nu inveti sa le citesti in 2 minute deci nu iti fa griji. O tabulatura iti spune unde sa pui degetelele ca sa poti canta. Cele 6 linii reprezinta corzile, asadar prima linie Mi, a doua Si, a treia Sol s.a.m.d. si numerele reprezinta pe a cata tasta trebuie sa ti degeul pe coarda respectiva.

 

Invata tu partituri ca nu o sa regreti deloc :)

 

 

as continua, dar nu am mult timp pentru invatat, pentru ca incepe facultatea in curand..

 

Sfatul meu e sa contiunui cu partiturile ... mai tarziu nu o sa ai chef si acuma ai rabdare de incepator. Tabulaturile trebuie sa fi retardat sa nu inveti sa le citesti in 2 minute deci nu iti fa griji. O tabulatura iti spune unde sa pui degetelele ca sa poti canta. Cele 6 linii reprezinta corzile, asadar prima linie Mi, a doua Si, a treia Sol s.a.m.d. si numerele reprezinta pe a cata tasta trebuie sa ti degeul pe coarda respectiva.

 

Invata tu partituri ca nu o sa regreti deloc :)

 

 

aa.. si inca ceva.. nu stiti ceva site cu partituri ale pieselor celebre? :)

Link to comment
Share on other sites

daca dai un search pe google o sa gasesti partitura la orice melodie vrei... doar pui "melodie tab " sau chords.. whatever

cel mai bun mi se pare ultimate-guitar.com

si daca e ceva mai greu de gasit use: 911tabs.com ceva de genu... e un motor de cautare...

 

 

doar sa nu inveti knocking on heaven's door si stairway... it's not funny anymore!

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
daca dai un search pe google o sa gasesti partitura la orice melodie vrei... doar pui "melodie tab " sau chords.. whatever

cel mai bun mi se pare ultimate-guitar.com

si daca e ceva mai greu de gasit use: 911tabs.com ceva de genu... e un motor de cautare...

 

 

doar sa nu inveti knocking on heaven's door si stairway... it's not funny anymore!

 

care-i faza cu aste' 2?

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Ca tot e vorba de partituri, am si eu niste intrebari:

Nota se poate lua pe chitara in orice fel? de exemplu E4 e coarda 1 libera, coarda 2 cu tasta 5 si mai era undeva pe coarda 3. Toate reprezinta aceeasi nota, deci cant care-mi vine mai usor?

Link to comment
Share on other sites

daca dai un search pe google o sa gasesti partitura la orice melodie vrei... doar pui "melodie tab " sau chords.. whatever

cel mai bun mi se pare ultimate-guitar.com

si daca e ceva mai greu de gasit use: 911tabs.com ceva de genu... e un motor de cautare...

 

 

doar sa nu inveti knocking on heaven's door si stairway... it's not funny anymore!

 

de ce zici tu alea sunt "tabulaturi", nu partituri. tabulaturile sunt peste tot, dar partituri nu gasesc..

 

Ca tot e vorba de partituri, am si eu niste intrebari:

Nota se poate lua pe chitara in orice fel? de exemplu E4 e coarda 1 libera, coarda 2 cu tasta 5 si mai era undeva pe coarda 3. Toate reprezinta aceeasi nota, deci cant care-mi vine mai usor?

 

sunt aceleasi, dar difera putin sunetul..

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop
ca le canta toata lumea :) )

 

eu nu le stiu la chitara si Knooking On Heaven's Door nu am ascultat-o niciodata... :)

Edited by Death Poop
Link to comment
Share on other sites

de ce zici tu alea sunt "tabulaturi", nu partituri. tabulaturile sunt peste tot, dar partituri nu gasesc..

 

 

 

sunt aceleasi, dar difera putin sunetul..

 

man... descarci guitar pro (sau cumperi daca ai bani, ca sa evitam alte discutii, rgc stie de ce :) )

si acolo vei avea tabulatura si partitura... la cantece... orice descarci...

poti sa si scrii partituri... sau tabulaturi.. programul le "Transcrie"

 

doar sa cauti fisierele .gp

 

aceleasi site-uri

Link to comment
Share on other sites

man... descarci guitar pro (sau cumperi daca ai bani, ca sa evitam alte discutii, rgc stie de ce :) )

si acolo vei avea tabulatura si partitura... la cantece... orice descarci...

poti sa si scrii partituri... sau tabulaturi.. programul le "Transcrie"

 

doar sa cauti fisierele .gp

 

aceleasi site-uri

 

ms mult.. am sa il descarc acuma si o sa incerc.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Complicat? tot ce trebuie sa faci e sa deschizi fisierul care contine melodie :)

daca vrei print dai ctrl+p si enter.

 

ca le canta toata lumea

 

Try little wing :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Lord Katsumoto
Try little wing :)

 

Try "Through the fire and flames". Slabesti 3 kile. Eu am slabit 2 incercand sa termin de citit tabu in guitar pro. :)

 

Ontopic: Vezi daca poti gasi chestii de la Lick Library pe acolo. Sunt vast superioare diversilor indivizi care vor sa te invete nu stiu ce; au si cursuri de incepatori, si DVDuri dedicate exclusiv teoriei, tehnicii, etc.

Edited by Lord Katsumoto
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Try "Through the fire and flames". Slabesti 3 kile. Eu am slabit 2 incercand sa termin de citit tabu in guitar pro.

 

Man nu te supara, eu vorbeam de muzica :)

 

P.S. The last Samurai e filmul meu preferat :) am plans la el ca un prost :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Lord Katsumoto
Man nu te supara, eu vorbeam de muzica :)

 

P.S. The last Samurai e filmul meu preferat :D am plans la el ca un prost :)

 

De parca esti singurul. Ultima ora din film a fost asa impresionanta. :)

 

Si ce-ai ma cu DF? :D E... un fel de symphonic power noise. Tasteless, tacky, si daca citesti pagina de pe Enciclopedia Dramatica despre ei lesini de ras vreo 2 saptamani. Si daca e o sa luam asa, am vazut un cover de TTFAF care chiar a fost decent, pe youtube. Ce-am vazut de Little Wing sau All Along the Watchtower a fost ceva la modul macel audio... am vazut un elev al lui Satch care preda lectia si care e pe laaaaanga. Adica na, melodia ca melodie, dar feelingul e total absent. Ca sa fiu cinstit, nici nu am vrut sa fiu oripilat de covers si alte chestii, si m-am plafonat pe videos cu nenea Jimi cantand propriile melodii. :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.