www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Achizitie Chitara


Guest adinutza23
 Share

Recommended Posts

Guest adinutza23

     Buna! Vreau sa cumpar o chitara clasica si am gasit cele 2 variante : Laura Guitar facuta de Reghin "Chitara clasica 4/4 perfecta pentru intrararea in lumea minunata a muzicii de chitara.Construita cu fata din lemn de molid,spatele din lemn de tei si gatul din lemn de paltin uscat patru ani inainte de prelucrare"=243 lei si Set chitara clasica Tenson-classic edition "Set chitara clasica model Classic Edition contine chitara clasica 4/4 ,husa,aparat de acordat si o pana.Chitara are fata din lemn de fag,spatele din lemn de tei,griful din lemn de artar. "=240 lei.

 

     Va rog, sfaturi pentru a alege care este mai buna.

 

     Multumesc  :)

Link to comment
Share on other sites

Nici una din cele 2. Mai bine mai astepti, mai strangi niste banuti si iti iei ceva in genul http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1547 sau http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1546. Eu una din cele 2 as cumpara pentru inceput. Succes!

Edited by un chitarist
Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice

Subscriu. Cred ca la nylon este mai important decat la celelalte sa-ti iei din start o chitara calitativa. Am testat o LAura si suna jenant,

Link to comment
Share on other sites

Nici una din cele 2. Mai bine mai astepti, mai strangi niste banuti si iti iei ceva in genul http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1547 sau http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1546. Eu una din cele 2 as cumpara pentru inceput. Succes!

 

Pentru ce ii trebuie o electro- acustica?

E incepatoare nu are ce sa faca cu ea decat daca are concert.

Ai cantat cumva pe ele sau ai zis doar ca pe crosa e trecut "IBANEZ" ?

 

Nu va mai luati chitari noi, necantate, asta doar daca vreti sa cantati cu ele sau in caz contrar sa le agatati pe perete in scop decorativ

 

doi: mergeti cu cineva mai experimentat in recunoasterea defectelor ce pot sa aibe o chitara

 

trei: In caz ca nu cunoasteti pe nimeni. Rugati pe cineva de pe forum sa va ajute. Eu as fi dispus in perioada asta sa va ajut.

Sau daca nu documentativa singuri, invatati un singur acord, mergeti la magazine si probati.

 

L.E: O sa scriu eu pe Rgcpedia sfaturi legate de cumparare

 

@adinutza23: daca esti din bucuresti, te pot ajuta

Edited by Blitz423
Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice
un picut mai scumpa e seria Eco Gold de la reghin artar si molid solid.suna minunat.am avut una pur si simplu o adoram!

 

Uitasem. Am testat una Eco Silver care chiar suna frumos pentru banii ei. Incearca seria eco daca nu poti strange inca 3-4 milioane sa-ti iei o Yamaha ceva.

Link to comment
Share on other sites

Guest adinutza23

Asadar, Laura.. no way :) Nu am prea multi bani la dispozitie pentru cadou (chitara este de fapt un cadou pentru cineva drag), asa ca nu stiu ce sa fac... Eco Gold de la Reghin cat costa? Le-am trimis mail , dar nu mi-au raspuns inca.. Nu stiu ce sa aleg. Si abia acum am vazut ca Laura are spatele din placaj, asta nu e bine, nu-i asa?

Link to comment
Share on other sites

M-am hotarat : Eco Gold paltin . Sper sa fie pe stoc..

 

Am probat ºi eu ceva din seria Eco: sunã foarte bine.

Singura "problemã" este cã - nefiind lãcuite - trebuie sã cam faci duº înainte de fiecare utilizare a chitarei. [Glumesc.]

Depinde deci de utilizare: ca ornament ºi folosire rarã este un obiect deosebit; pentru folosințã frecventã/neglijentã nu mai e aºa grozavã.

 

P.S. E doar o pãrere.

Link to comment
Share on other sites

foarte inspirata decizie.chitara de care vorbesc e din lemn solid.Suna foarte bine,iar despre finisaj eu zica ca nu e un "-" ci un "+" deoarece arata foarte bine si nici plina de dare nu e.am avut si eu una castigata la folk fara varsta (unde era reghinul sponsor) si pot spune ca desi am si o chitara mai scumpa,parca nu mai imi venea sa o las din mana.

Edited by radu burcea
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.