www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu Profesor Sau Fara?


Guest cancerul
 Share

Recommended Posts

Guest mkskcrew
Mmm .. eu sunt de parere ca un profesor e esential , desigur poti sta 10 ani acasa sa tot invarti game si acorduri si sa ajungi sa le stapanesti dar tot ai nevoie chiar si dupa 10 ani , macar de 1 an cu un profesor sa te invete muzica. :)

 

 

E foarte adevarat ce spui tu . Muzica sau Teoria nu o poti invata singur .

Edited by mkskcrew
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest 13yroldguitarist
Deci exact asta caut... Prof d chitara electrica... In ce* localitate se aflta profesorul ?
Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo

nu se invata nimic aproape cu profesorul....in 3 luni am invatat mult mai bine sa cant la chitara decat unu care face de 5 ani cu profesor... ii spuneam sa ia un acord pan il lua pe ala pe care il ceream le lua pe toate pe care le stia...nu invatase nici sa ia un bare macar...nu putea tine niste amaraturi de ritmuri simple...

Link to comment
Share on other sites

nu se invata nimic aproape cu profesorul....in 3 luni am invatat mult mai bine sa cant la chitara decat unu care face de 5 ani cu profesor... ii spuneam sa ia un acord pan il lua pe ala pe care il ceream le lua pe toate pe care le stia...nu invatase nici sa ia un bare macar...nu putea tine niste amaraturi de ritmuri simple...

 

Inainte sa faci asemenea afirmatii ar trebui sa'ti fie evident faptul ca cel pe care tu il numesti profesor nu i se poate atribui deloc postura asta; iar cel care spune ca "studiaza" 5 ani cu un asemenea "profesor" cred ca ar avea nevoie de consultatii la un "altfel de profesor"... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Leaveyou

Eu am frecat chitara 12 ani fara profesor. Intradevar, m-am tinut mai tare de ea in ultimii 5 ani, fiind la liceu si avand concurenta, insa pot sa spun foarte clar ca nu cant ca unul care studiaza de 12 ani si probabil sunt si destui cu 5 ani experienta si profesor bun care ma privesc de sus cand vine vorba de teorie muzicala. Exista oameni care studiaza cu profesori buni, profesori rai, si autodidactii. Fara indoiala e de preferat sa ai un profesor bun, insa decat sa dai peste un adi manolovici si sa-l pui sa te invete, mai bine iti iei un chitara, un butoi de bere si un sac cu paine si te duci pe o insula pustie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest gimmyboy

eu fac cursuri de chitara electrica de aproxomativ 4 luni la scoala populara de arte, si sunt convins ca poti invata mai usor daca te ajuta un profesor :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
mai bine iti iei un chitara, un butoi de bere si un sac cu paine si te duci pe o insula pustie.

 

 

Asa ai facut tu...., d'aia nu stie nimeni de tine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest guitar4ever

Am cantat cam 1 an cu prof (m-a invatat esentialul si restul de lucruri importante) si acum....cant cam de 1 an juma singur si ma descurc foarte bine :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest CristiZgarieNori

Eu am invatat singur, nu am luat niciodata o ora de chitara.

 

DAR... am prieteni care canta de mai putin timp ca mine, care au facut lectii si canta mai bine ca mine, dar nu prea au in schimb o personailtate in stilul de a canta.. sunt foarte ca la carte, indoctrinati probabil de atatea ore de chitara

 

Nu stiu ce sa te sfatuiesc

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Inainte sa faci asemenea afirmatii ar trebui sa'ti fie evident faptul ca cel pe care tu il numesti profesor nu i se poate atribui deloc postura asta; iar cel care spune ca "studiaza" 5 ani cu un asemenea "profesor" cred ca ar avea nevoie de consultatii la un "altfel de profesor"...

 

da...ai dreptate...acela nu se poate numi profesor...mi-am luat si eu un profesor acum :) ..cam de 2 luni..cand mi-am luat si electrica (inainte cantam pe clasica)... fara el nu cred ca as fi acum decat la nivelul de cel mult o lectie cu profesorul...

am un profesor foarte bun :) ..desi are doar 18 ani..(eu am 14 :) )..imi place ca nu se bazeaza doar pe ce fac la el...imi da execitii sa le fac acasa incat mi-ar trebuie macar 3 ore sa le fac pe toate...si in conditii normale...fac aproximativ 3 ore pe zi :D...intr-o luna(adica 4 ore doarece fac o ora pe saptamana) am ajuns practic cam pe la solistica de la nothing else matters :D:P (foarte mult avend in vedere ca eu nu cantam DELOC solistica pe clasica ;)..doar ciupituri ;) ...si nici la clasica nu cantam decat de vreo 7 luni)

Link to comment
Share on other sites

nu se invata nimic aproape cu profesorul....in 3 luni am invatat mult mai bine sa cant la chitara decat unu care face de 5 ani cu profesor... ii spuneam sa ia un acord pan il lua pe ala pe care il ceream le lua pe toate pe care le stia...nu invatase nici sa ia un bare macar...nu putea tine niste amaraturi de ritmuri simple...

 

5 ani...... oh man....ala nu e profesor , ce face respectivul se cheama "scam" , feriti-va de asa ceva......cautati-va profesori cum trebuie ca sunt plenty......si eu stiu tipi care fac cu nu stiu cati "students" odata.....si in final saracii stiu sa cante "melc, melc , codobelc" si "desteapta-te , romane!" cu greseli......c'mon , nici macar "smoke on the water" nu te-nvata....si au mega renume.....

.....smacheri care stiu tri acorduri , poate si un -si 7- care dau "ore" si pacalesc necunoscatorii si iau banu' degeaba .

Sfatul meu ar fi sa se inceapa cu chitara clasica ( e doar o parere..) , can't go wrong there.....dup-aia puteti canta orice si o sa vi se para mai usor :)

rock on!

Link to comment
Share on other sites

5 ani...... oh man....ala nu e profesor , ce face respectivul se cheama "scam" , feriti-va de asa ceva......cautati-va profesori cum trebuie ca sunt plenty......si eu stiu tipi care fac cu nu stiu cati "students" odata.....si in final saracii stiu sa cante "melc, melc , codobelc" si "desteapta-te , romane!" cu greseli......c'mon , nici macar "smoke on the water" nu te-nvata....si au mega renume.....

.....smacheri care stiu tri acorduri , poate si un -si 7- care dau "ore" si pacalesc necunoscatorii si iau banu' degeaba .

Sfatul meu ar fi sa se inceapa cu chitara clasica ( e doar o parere..) , can't go wrong there.....dup-aia puteti canta orice si o sa vi se para mai usor :P

rock on!

 

asa am fost eu  :) ca eram mic si prost, proful nu-mi starnea deloc interesul, si am frecat menta degeaba cu piese clasice si tampite vreo 4 ani :)  Noroc ca m-am trezit si m-am apucat de studiat singur  :D  

 

 

eu zic ca unde e vointa merge fara profesor, doar sa ai un prieten bun pe care sa poti sa'l intrebi cand ai vreo nedumerire, ca netul e plin de lectii, si daca nu ai prieteni chitaristi exista rgc  :)

Link to comment
Share on other sites

asa am fost eu  :) ca eram mic si prost, proful nu-mi starnea deloc interesul, si am frecat menta degeaba cu piese clasice si tampite vreo 4 ani :)  Noroc ca m-am trezit si m-am apucat de studiat singur  :D  

 

 

eu zic ca unde e vointa merge fara profesor, doar sa ai un prieten bun pe care sa poti sa'l intrebi cand ai vreo nedumerire, ca netul e plin de lectii, si daca nu ai prieteni chitaristi exista rgc  :)

 

Deci sa intelegem ca ti-ai spalat creierul de cei 4 ani de frecat menta si eliberat de tampenii acum freci menta doar dupa capul tau gol si trezit ?

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca nu e neaparat sa studiezi cu profesor daca iti doresti cu adevarat. de exemplu eu fac de un an chitara si din pacate tehnica mea cam lasa de dorit.e chiar foarte nasol ca nu cant ca altii 10 solouri metallica la vechimea asta sa zic asa, pt ca m-a preocupat in special muzica sau teoria si desi inainte stiam doar lungimile notelor acum inteleg ce e un mod, toate acordurile + gamele de baz, progresiile. deci concluzie se poate invata foarte bine si fara profesor si teorie si tehnica, depinde de tine. o problema a profesorului e ca el are stilul lui si intr-un fel o sa influenteze, pe cand daca studiezi singur iti dai seama de ce ai nevoie si ce vrei sa faci si desi la inceput pot spune ca cam pierzi vreme, mai incolo o sa iti dezvolti capacitatile in cel mai util mod.

Link to comment
Share on other sites

Eu m'am apucat singur, mi'am procurat mai intai teoria am studiat'o am facut rost de exercitii pentru digitatie, mi'am format mana apoi am studiat tone de filme cu trucuri metal, heavy, trash, etc. solistica am invatat'o in timp apoi dupa o autoevaluare am vrut sa vad unde am pierdut timpul mai mult si am contactat un profesor. Dar nu m'am apucat de "rock'n roll" pana nu am batut pe muchie "piesele alea clasice" de care s'a ferit junkie. Crede'ma amice ca au si ele rolul lor nu sunt doar de fite. Sfatul meu, toti care se apuca de chitara sa'si ia un prof :) castiga mai mult timp, e altfel cand te invata cineva si cand incerci tu singur sa'ti dai seama de unele lucruri. Si inca ceva, nu invatati in scarba teoria cu gandul la metal caci nu veti reusi sa cantati drujbareala si crushing solos fara ea.

Spor la treaba si sa dea Dumnezeu mai multe talente adevarate pe micile ecrane :)

Link to comment
Share on other sites

Guest nightshade

Eu am inceput sa zdranganesc... ceva cu vreo 2 ani in urma. Apoi mi-a trecut prin cap sa trec pe la palatul copiilor sa vad ce e pe acolo. Desi nu prea imi place folk-ul si alte lucruri asemanatoare, cateva luni pur si simplu il mancam, tinea loc de micul dejun. Imi lucram mult si vocea pe vremea aia... la urma urmei mos Schibinschi ne invata sa cantam si din gura. Dupa lungi asteptari, pe la mijlocul verii am strans si eu destui bani cat sa-mi iau o electrica... la mana a doua, pe care saptamana trecuta am dat-o la schimb pe o Hora Iris Lux de care sunt multumit. M-a ajutat profesorul la ceva, dar 90% din ce stiu am invatat singur. Imi luam chitara in mana, deschideam dosarul meu cu teorie muzicala si incercam sa fac ceva. Profesorul te poate invata sa canti anumite melodii si iti da un sut inainte, mai departe trebuie sa te descurci singur, iar pentru asta trebuie sa exersezi cam 2-3 ore pe zi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest DoomShadow
cu profesor, daca nu te omori cu chitara. fara profesor inveti sigur exersand 7-8 pe zi

Cu profesor daca vrei sa inveti mai repede ... dar man ... 7-8 ore pe zi daca esti muzician sau nah in cazuri mai speciale ... cioban, paznic la o firma uitata de lume, ... ca sincer mie cu scoala imi raman 6 ore pe zi fara mancat si toate cele :) de invatat nici nu mai pomenesc :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.