www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara


Guest Elvis
 Share

Recommended Posts

Guest SkullpturA

merge si 3/4.depinde câta animalu` esti si tu. daca esti mai dezvoltat la 12 ani,ia-ti 4/4,daca esti mai mic,ia-ti 3/4 sa canti lejer.

Link to comment
Share on other sites

Guest Elvis

Nu nu am vopsito cu spray de masina da chitara are 35 de ani :) ..si are grifu un pic stramb.. imfine mama mea a facut greseala sa tina chitara 30 de ani pe sifonier cu corzile stranse:)) (corzi de metal). Asa ca as vrea sa o schimb. A si sunt un pic mai dezvoltat bine nu la inaltime intelegeti voi :):) am 49 kg. A da chitara nu are puncte de reper pe grif.

Edited by Elvis
Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

eu ma refeream la lungime.

burta o sa te incurce la 49 de kile la 12 ani .ceva in genu BB king .

ia-ti una mare ca nu mori..

Link to comment
Share on other sites

Pai pana la urma pot sa iau una dasta sau trebuie NEAPARAT sa iau una mai mare. :):)

nu trebuie omule ! Canta pe amandoua, si vezi ce iti e mai confortabil, intr-adevar cand ai sa mai cresti ai sa vrei una mai mare. Insa acuma depinde de ce vrei . Daca tu cauti confort si cea 3/4 e mai confortabila, ia chitara 3/4. Daca tii neaparat la looks si crezi ca arata mai bine si impresioneaza pustoaicele mai tare, ia ce vrei din ele, unpleo cu stickere etc. Te descurci tu =)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Va multumesc mult si imi pare bine ca v-am ascultat (ca nu am vopsit chitara si nu am luat una mica) acum mi-am luat una acustica reghin (decat chinezeasca mai bine romaneasca) asa si maine o sa pun poze. Chitara e nou nouta si ff frumoasa (albastru pe margini negru) sper ca nu v-ati suparat pe mine pentru intrebarile stupide sunt incepator dabia incep sa invat cat de cat niste acorduri.

Link to comment
Share on other sites

Am pus poze cu chitara la recenzii scule dar nu asta e chestia. Stiu ca e offtopic dar pe chitara care am luat-0 scrie durata de folosire normala 5 ani. Asa e? Adica cum dupa 5 ani o dau la gunoi sau cum? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

@ balu : termin-o.nu deschide iarasi problema.

@ Elvis : e chiar interesanta faza,poate 5 ani ai asigurata de la ei ideea ca nu se va strica nimic la chitara(?) ,oricum,cant-o sanatos .

Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu

io o tin pe-a mea. Daca o tine in ritmu asta, omu o sa moara in 5 ani. Ca sa o zic mai politicos, "Survival of the fittest"

Link to comment
Share on other sites

sa o canti sanatos.peste 3 luni sa nu uiti sa scrii ce mai ai intreg la ea! mult succes.

 

 

hombre da tu nu poti trai fara sa iei peste picior oamenii pe acest site ? sau ai vreo frustrare de-a ta care se datoreaza cunostintelor tale prea vaste in ale chitarii... de ce sa nu mai fie chitara intreaga peste 3 luni ? eu am acasa 2 chitari reghin - una clasica cu corzi de acustica, are 34 de ani si nu are griful indoit cat de putin si un double-six de 32 de ani care s-a crapat datorita deselor plimbari ale chitarei prin tabere si diverse locuri pe cand era maicamea tanara, dar griful tot drept e iar corzile n-au fost o data schmbate in 32 de ani ai chitarii... un amic de-al meu are tot o hora relativ noua model w11204 de 6 luni si n-are nicio treaba cu ea, se aude mai bine ca un ibanez/fender acustic inzecit, are o rezonanta uluitoare si sta acordata foarte bine...asa ca nu mai vorbi tu de sus k aici pe forum toti suntem egali ok ? chiar si pustiul de 12 ani ... hai sa nu mai suferim atat de noi k suntem mari experti si sa oferim oamenilor informatiile care ni le cer ca de asta exista forumul si siteul asta, nu ca sa aratam cat de "priceput" e unu sau altul ... omul este incepator si pt un copil de 12 ani o hora este ideala ... exista in muzica chitari hora celtic facute in colaborare cu o firma nemteasca am impresia, chitari pt export, si am cantat pe ele si mi s-au parut foarte interesante, si costa una cu 6 corzi 570 ron si cu 12 corzi 670 ron, erau electro acustice ambele cu tuner incorporat, dar copilul este din pitesti unde numai reghin are reprezentanta acolo. :)

 

Am pus poze cu chitara la recenzii scule dar nu asta e chestia. Stiu ca e offtopic dar pe chitara care am luat-0 scrie durata de folosire normala 5 ani. Asa e? Adica cum dupa 5 ani o dau la gunoi sau cum? :)

 

 

eu am chitara reghin in varsta de 34 de ani si slava domnului nu a ajuns in gunoi si nici lemn de foc...se aude foarte bine, are lemnul foarte bine uscat in toti anii astia

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA
hombre da tu nu poti trai fara sa iei peste picior oamenii pe acest site ? sau ai vreo frustrare de-a ta care se datoreaza cunostintelor tale prea vaste in ale chitarii... de ce sa nu mai fie chitara intreaga peste 3 luni ? eu am acasa 2 chitari reghin - una clasica cu corzi de acustica, are 34 de ani si nu are griful indoit cat de putin si un double-six de 32 de ani care s-a crapat datorita deselor plimbari ale chitarei prin tabere si diverse locuri pe cand era maicamea tanara, dar griful tot drept e iar corzile n-au fost o data schmbate in 32 de ani ai chitarii... un amic de-al meu are tot o hora relativ noua model w11204 de 6 luni si n-are nicio treaba cu ea, se aude mai bine ca un ibanez/fender acustic inzecit, are o rezonanta uluitoare si sta acordata foarte bine...asa ca nu mai vorbi tu de sus k aici pe forum toti suntem egali ok ? chiar si pustiul de 12 ani ... hai sa nu mai suferim atat de noi k suntem mari experti si sa oferim oamenilor informatiile care ni le cer ca de asta exista forumul si siteul asta, nu ca sa aratam cat de "priceput" e unu sau altul ... omul este incepator si pt un copil de 12 ani o hora este ideala ... exista in muzica chitari hora celtic facute in colaborare cu o firma nemteasca am impresia, chitari pt export, si am cantat pe ele si mi s-au parut foarte interesante, si costa una cu 6 corzi 570 ron si cu 12 corzi 670 ron, erau electro acustice ambele cu tuner incorporat, dar copilul este din pitesti unde numai reghin are reprezentanta acolo. :)

 

 

 

 

eu am chitara reghin in varsta de 34 de ani si slava domnului nu a ajuns in gunoi si nici lemn de foc...se aude foarte bine, are lemnul foarte bine uscat in toti anii astia

 

nu am luat peste picior..d.ar am pus mana pe multe chitare reghin,si culmea...nu am gasit una buna. tu ai una de 30 si ceva de ani,gandeste mai bine problema: reghin avea alta conducere,altfel se lucra.Era pura curiozitate: sa imi zica starea chitarei peste 3 luni.ai ceva impotriva?

sa o cante sanatos. dar mai meditaeaza la problema reghin inainte si dupa `89 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Deci iti cauti o chitara noua...se pare ca ti-ai vopsit vechea chitara cu spray de masina si nu mai suna cum trebuie...ti-am spus noi..

 

cum sa faci asta ma ?=)))))))))) bine ba=)))) :)

Link to comment
Share on other sites

nu am luat peste picior..d.ar am pus mana pe multe chitare reghin,si culmea...nu am gasit una buna. tu ai una de 30 si ceva de ani,gandeste mai bine problema: reghin avea alta conducere,altfel se lucra.Era pura curiozitate: sa imi zica starea chitarei peste 3 luni.ai ceva impotriva?

sa o cante sanatos. dar mai meditaeaza la problema reghin inainte si dupa `89 :)

 

Eu am 2 reghinuri acustice. Un Standard M 4/4 [corzi metalice, chiar daca nu are trussrod] de 7 ani si o Laura Nylon 4/4 de 6[daca tin bine minte]. Suna, arata si se comporta la fel de bine ca atunci cand erau noi. Bine, eu nu am fost cu nici una din ele in *natura*, nici la *agatat*.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.