www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inlocuire Ecc83


Guest Gratisyahu

Recommended Posts

Guest Gratisyahu

Sunt fericitul proprietat al unui Laney LV300. Amplificator hibrid, cu lampa de tip ECC83 in preamp. Vroiam sa va intreb, aceasta cu alte tipuri lampi se poate inlocui ca sa fac amplificatorul sa sune diferit. in principiu as vrea o recomandare pentru o lampa care sa-l faca sa sune foarte cald, pentru distorsuri de solo, si pentru un clean mai ok de neck, si unul pentru distors suparat si agresiv.

 

As prefera sa raspunda doar cunoscatorii, pentru ca sunt || cu subiectu, si nu vreau sa imi foot ampul din cauza unei greseli.

Link to comment
Share on other sites

Sunt fericitul proprietat al unui Laney LV300. Amplificator hibrid, cu lampa de tip ECC83 in preamp. Vroiam sa va intreb, aceasta cu alte tipuri lampi se poate inlocui ca sa fac amplificatorul sa sune diferit. in principiu as vrea o recomandare pentru o lampa care sa-l faca sa sune foarte cald, pentru distorsuri de solo, si pentru un clean mai ok de neck, si unul pentru distors suparat si agresiv.

 

As prefera sa raspunda doar cunoscatorii, pentru ca sunt || cu subiectu, si nu vreau sa imi foot ampul din cauza unei greseli.

trebuie sa testezi si cu alte lampi si de la alti producataori.

tu probabil ai acum ceva made in China.

rezultate foarte bune si diferite ca ton dau lampile NOS.

vezi: RFT,TESLA, PHILIPS,SOVTEK, HALTRON.

Link to comment
Share on other sites

Ce doamne-iarta-ma inseamna "sunet cald"? Va rog, lamuriti-ma si pe mine.

Vezi ca a mai fost recent un thread de genul asta si voi spune ce am spus si atunci: "tonul" e complex si are multe aspecte (ca sa parafrazez o vorba de duh) iar schimbatul lampilor cu altele de acelasi model probabil va avea cel mai putin impact. Incerca alte difuzoare, cabinete, doze si daca te mananca, configuratia etajelor de amplificare si filtrele dintre ele.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu

Sunet cald, din punctul meu de vedere, inseamna un ton cu mai multi basi si medii. Gen pink floyd. plm, incercati si voi sa intelegeti ce zice omu. nu trebuie sa stau sa ma chinui sa va explic in termeni stiintifici pentru ca eu nu am de unde p*(a calului sa stiu, ca n-am ateatea scoli ca voi. Daca vreti sa ma ajutati, explicati-mi ca unui om normal.

 

Nu ma intereseaza sa schimb lampile cu acelasi model, ci cu un model compatibil si care sa-mi altereze oarecum sunetul. Nu ma intereseaza sa fac chestii complicate ca sa-mi stric ampul. Ma intereseaza niste modificari simple.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa ti se explice foloseste un limbaj decent. Asta e prima conditie. Nimeni nu are chef sa iti raspunda dupa ce a fost injurat.

 

 

O lampa ECC83 sau 12AX7 dupa notatia vestica are un pret de maxim 10 -20 euro pentru modelele obisnuite. Ai destule oferte pe piata sa poti testa si vedea treaba. Inlocuirea lampii se face direct fara sa fie nevoie sa modifici vreun alt parametru al amplificatorului.

 

Dudu zice bine ca poti sa pui si variante compatibile de tipul 12AU7 sau 12AT7 care ar trebui sa iti ofere un castig (gain) mai mic.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gratisyahu

In sfarsit, v-ati prins ce ma intereseaza. Nici nu vroiam sa am modificare in doua directii doar cu o lampa, ci cu lampi diferite.

 

 

Concluzia este:Ecc83 se poate schimba cu:12AU7, 12AT7 sau 12AX7, corect?

Link to comment
Share on other sites

Aproape. ECC83 este 12AX7. ECC83 e notatia europeana iar 12AX7 e aia americana. In rest da, asa e.

 

Wikipedia zice ca 12AX7 are factor de amplifcare de 100 in timp ce 12AU7 de aprox 20 iar 12AT7 de 60. Valorile sunt aproximative si trebuie consultata fisa tehnica oferita de producator. In principiu cu cat factorul ala e mai mare cu atat lampa e mai "high gain" si obtii un distors mai agresv, cu tot ce inseamna asta (lipsa de claritate, zgomot, etc).

 

Eu acum am schimbat niste lampi pe care scria mesa cu niste JJ-uri si da, suna mai agresiv dar nu stiu daca e pe bune asa sau e placebo (am schimbat doar producatorul si nu si tipul - 12ax7)

Link to comment
Share on other sites

Sunet cald, din punctul meu de vedere, inseamna un ton cu mai multi basi si medii

 

Mai multi basi si medii = mai putine inalte. Problema ta se rezolva simplu: da de potentiometrul "Treble" in sens trigonometric (antiorar). Sau daca nu-ti place comportamentul filtrului din amplificator si nu vrei sa te apuci sa-l modifici foloseste un egalizator/filtru trece-joase parametric ca sa ai control maxim.

Iar pentru partea mai "agresiva" (presupunand ca nu te satisface nivelul de saturatie obtinut cu controlul de Gain la maxim) te-ai gandit la un booster sau overdrive?

 

E suficient de "normala" explicatia sau vrei sa fac o diagrama?

Link to comment
Share on other sites

Cu "schimbatul ECC83'' te vei dezumfla repede, ia-o usurel cu folklorul p'aici, mergi (cind gasesti bani) la Dl. Panaitescu, Vasca, electronisti ce fac asa ceva de o VIATA, nu folosi "serviciile" cercului de prieteni si recomandari facute pe forum de 1-2 pers. catre o pers., cei ce ti-i propun nu cauta clienti, sint CAUTATI de clienti, informeaza-te si, probabil, imi vei multumi cindva...( nu e cazul).

+1 :)

intr-adevar, astea sunt sfaturile pe care trebuie sa le urmezi.

un alt user, chitarist priceput, de pe acest forum, @carramba :) , a povestit intr-un topic mai vechi, ca a apelat, pt problemele de tuburi, la service-ul specializat condus de dan panaitescu si a fost foarte multumit.

numai de bine.

Link to comment
Share on other sites

am sa va spun doar o poveste, legata de acest subiect. prin 1985, posedand un amp marshall jmp master volume 2203, de 100w si primind cadou un set complet de lampi noi noute marca zaerix, made in usa, 4xEL34 si 3xECC83, am hotarat sa schimb si eu lampile mele originale din amp. ei bine, dupa ce le-am schimbat, AMPLIFICATORUL NU MAI INTRA IN DISTORSIUNE! suna tare si curat, dar cu preamp-ul la max. nu mai forta! am pus iar lampile originale si amp-ul a inceput sa intre in overdrive, asa cum era normal.

 

concluzia: desi acelasi tip de lampa, factorii de amplificare ai prefinalelor erau diferiti!

userului @carramba, asa cum foarte incantat a declarat, i s-au schimbat lampile din amp-ul sau peavey classic 30, pana s-a declarat perfect multumit.

ei bine, din aceasta cauza, eu consider ca trebuie sa se apeleze la niste oameni care stiu lectia! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.