www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concurs Rgc - Premiul Este Un Ts808 - Comentarii


AnalogSound
 Share

Recommended Posts

Ziua Buna,

 

Pentru a mai schimba putin atmosfera sumbra care a pus stapanire pe forum de ceva vreme incoace, m-am hotarat sa pun la cale un concurs pentru chitaristii mai putini norocosi si cu posibilitati financiare mai mici decat multi dintre noi.

 

Regulament : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=36518

 

Votare EP2 : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=37679&hl=

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest AlinMetallica
Se va face un topic separat pentru voturi atunci cand se va termina sesiunea de compozitie adica dupa data de 23/08/2009. Si se va uploada piese la fel ca la duelul chitaristilor.

 

eee pai vezi ca se poate sa fii mai explicit, asa mai inteleg si eu, si banuiesc ca inscriea se face o data cu postarea melodiei... nu?

 

si era ceva sa nu posede scule bune... sunt perfect... nimic de zis, dar se ia in considerare baraitul de pe fundal...? :)

 

si ca sa fiu destul de sacaitor...

 

trebuie sa contina un singur instrument? adica fara tobe sau ceva in spate...

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
E stupid. Daca omul vrea sa-si faca upgrade la echipament peste cateva luni? Mergi dupa el la Rosia Montana (sau unde locuieste) si ii iei pedala inapoi? Poate nu ii mai place cum suna pedala, nu mai corespunde cerintelor sau poate se lasa de muzica. Daca a castigat premiul sa faca ce vrea cu el: sa dea cu pedala de pamant dupa prima piesa (daca asa e mai rock'n'roll) sau s-o vanda pe ebay.

 

O vinzi si zici ca ai pierdut-o :)

 

Eu ce pot sa inteleg prin asta ca iti imprumuta pedala sau o castigi? Te pomenesti ca nu ai voie sa apesi cu piciorul pe ea. Regula: Apasati doar cu mana ca se ia premiul inapoi !

 

Hai sa fim seriosi, faceti un cadou frumos dar nu scoateti ochii dupaia ...

 

Trebuie sa mai precizati ca acest concurs e dedicat special incepatrilor. Un chitarist cat decat avansat are macar o pedala primita de la cinestie cine :) Chitara cu pret mic si mediu? daca mare ii 21000 $ mediu ii 10000? mic ii 2000 nu? :)

 

Nu mi-a placut cum ati pus problema, de parca tot forumul e plin de hoti si de nemernici, iti spun eu ca is intepati cand vine vorba de posturi si offtopic dar majoritatea is oameni de calitate in care personal am inceredere chiar daca nu ii cunosc pe toti.

 

Lasa ca dupa ce ma angajez fac eu un concurs cu 10 pedale ts808 :D

Link to comment
Share on other sites

Acum se gaseste nod in papura? eu zic cei care au de cantat sa cante. Cred ca nu s-a inteles mesajul si cateodata raman traznit de anumite chestii: vreau sa ii ajut pe cei care NU au nu pe cei care au 4 chitare acasa 10 pedale si mai stiu eu ce scule.

Ca sa raspund punctual:

 

1. Piesa poate sa contina orice instrument se doreste ... si dramba daca se vrea dar predominanta trebuie sa fie chitara...

2. Pedala este castigata de respectiva persoana si nu cred ca o sa ma duc la dracu in praznic sa o iau dar, am mai intalnit cazuri pe aici pe forum in care premiile au fost puse la vanzare si EU nu doresc acest lucru, poate sa o tina sa se puna praful pe ea sa o tina in pod, pe oala de smantana sau pe ce doreste el sau sa o foloseasca pe post de press-papier

3. iar faza cu preturile la chitara hai sa fim seriosi... se considera normal ca pedala asta sa fie castigata de un om care a avut 1000 de dolari sa dea pe o chitara?

 

Eu zic sa incercam sa fim ceva mai intelegatori si ceva mai realisti si putin mai altruisti si sa ne uitam putin in gradina noastra innainte de a ne uita la vecin.

Link to comment
Share on other sites

Acum se gaseste nod in papura? eu zic cei care au de cantat sa cante. Cred ca nu s-a inteles mesajul si cateodata raman traznit de anumite chestii: vreau sa ii ajut pe cei care NU au nu pe cei care au 4 chitare acasa 10 pedale si mai stiu eu ce scule.

Ca sa raspund punctual:

 

1. Piesa poate sa contina orice instrument se doreste ... si dramba daca se vrea dar predominanta trebuie sa fie chitara...

2. Pedala este castigata de respectiva persoana si nu cred ca o sa ma duc la dracu in praznic sa o iau dar, am mai intalnit cazuri pe aici pe forum in care premiile au fost puse la vanzare si EU nu doresc acest lucru, poate sa o tina sa se puna praful pe ea sa o tina in pod, pe oala de smantana sau pe ce doreste el sau sa o foloseasca pe post de press-papier

3. iar faza cu preturile la chitara hai sa fim seriosi... se considera normal ca pedala asta sa fie castigata de un om care a avut 1000 de dolari sa dea pe o chitara?

 

Eu zic sa incercam sa fim ceva mai intelegatori si ceva mai realisti si putin mai altruisti si sa ne uitam putin in gradina noastra innainte de a ne uita la vecin.

 

+1 :)

 

Se pierde ideea centrala domnilor: cadoul oferit pentru prestatia si interesul unor tineri/incepatori (daca am presuspus gresit ca numai ei nu au deja o pedala, scuzele mele, no offense)

 

Si nu numai cel mai bun e premiat, ci si ceilalti doi ocupanti ai "podiumului"

 

Spor la inscrieri!

Link to comment
Share on other sites

Hai sa ne luam cu totii de Gabi ca vrea sa dea o pedala sub forma unui premiu pentru cineva care chiar are nevoie/ sau merita acest lucru!

 

DOMNILOR, un lucru sa nu uitam!

Omul face ce vrea cu pedala aia, daca vrea sa o dea moca, sub forma unui premiu castigat la un concurs, este liber sa o faca.

Omul s-a straduit sa o faca, are bunavointa sa ajute pe cineva si sa o dea, normal sa aiba si niste reguli, niste conditii impuse nu?

 

Stiti e foarte usor sa dam din gura pe aici si peste tot in lumea asta, iar cand vine vorba sa dai cuiva ceva...

 

Bravos Gabi pentru initiativa!

Succes pentru cei care se baga!

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare de bun simt ca cel care castiga sa pastreze pedala (sau celalalte premii), doara daca nu te intereseaza premiile nu te bagi in concurs, nu? Macar din respect pentru munca oamenilor care ofera premiile.

 

Felicitari lui Dark_rain si Gyzmo pentru initiativa.

 

BTW, nu mi se pare absurd regulamentul, e pentru a ajuta chitaristii care au bani putini. Eu am cantat 5 ani pe o acustica pentru ca nu aveam bani nici macar de o electrica Reghin, dar de pedale sau de amplif :)). (bine, de cand lucrez s-a cam imbogatit arsenalul :)) )

 

Hai sa lasam participantii sa dea tonul :)

Link to comment
Share on other sites

bun si de unde stii tu daca omul are pedala/e sau nu. poate are un dulap plin acasa. ce faci? angajezi un detectiv sa vezi daca poseda pedale sau nu? ii studiezi istoricul de pe rgc? ca ma depaseste... . eu as inclina sa premiezi originalitatea nu saracia. daca se pupa ambele e ok, daca nu asta e.

 

in fine it*s ur call.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

................................

 

- Si ulltima regula si poate cea mai importanta: PEDALA PRIMITA CA PREMIU NU POTE FI PUSA IN VANZARE SUB NICI O FORMA. Daca se constata acest lucru Analog Sound isi rezerva dreptul de a retrage premiul.

 

................................

Cu respect,

Echipa Analog Sound

 

Si cum crezi ca se mai poate recupera pedala daca deja a fost vanduta?? Daca cumparatorul pleaca din tara sau pur si simplu nu e de acord sa o retrocedeze :) cum se vor restabili conditiile de concurs.

Cred ca mai simplu ar fi sa semneze o declaratie ( notariala :) ) cum ca nu va instraina premiul pe toata durata vietii lui :) . Sau sa i se permita donarea acestui premiu.

Nu vreau sa ofensez echipa ANALOG SOUND, vreau doar sa sesizez o conditie de participare care nu poate fi aplicata ( teoretic).

 

 

Acum am observat ca este deschis un topic de comentarii, rog admin sa mute acest post.

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

Acum se gaseste nod in papura? eu zic cei care au de cantat sa cante. Cred ca nu s-a inteles mesajul si cateodata raman traznit de anumite chestii: vreau sa ii ajut pe cei care NU au nu pe cei care au 4 chitare acasa 10 pedale si mai stiu eu ce scule.

Ca sa raspund punctual:

 

1. Piesa poate sa contina orice instrument se doreste ... si dramba daca se vrea dar predominanta trebuie sa fie chitara...

2. Pedala este castigata de respectiva persoana si nu cred ca o sa ma duc la dracu in praznic sa o iau dar, am mai intalnit cazuri pe aici pe forum in care premiile au fost puse la vanzare si EU nu doresc acest lucru, poate sa o tina sa se puna praful pe ea sa o tina in pod, pe oala de smantana sau pe ce doreste el sau sa o foloseasca pe post de press-papier

3. iar faza cu preturile la chitara hai sa fim seriosi... se considera normal ca pedala asta sa fie castigata de un om care a avut 1000 de dolari sa dea pe o chitara?

 

Eu zic sa incercam sa fim ceva mai intelegatori si ceva mai realisti si putin mai altruisti si sa ne uitam putin in gradina noastra innainte de a ne uita la vecin.

 

Nu cred ca vrea nimeni sa gaseasca "noade" in papura, doar ca regula impusa de tine, (teoretic) nu se poate aplica in totalitate. Trebuie sa fii constient ca acest lucru se poate intampla, si chiar este posibil, si anume faptul ca premiul poate fi instrainat, fie prin vanzare fie prin donatie. Si chiar daca se intampla oricum e o reclama pentru tine si chiar ar trebui sa te bucuri, poate se va vinde pe ebay la un pret colosal......si uite asa devii cunoscut.

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

moahrrrgrrrrr.. daca oi mai face ceva pentru cineva vreodata... frate.... vin doi si zic.. bai, aia de nu aveti bani de scule, dar totusi cantati. uite.. faceti si voi o intrecere si va dam.. o pedala... niste corzi bune.. pene etc.

 

....si juma din rgc sare in cap ca.. da... da... daca mi se da.. sa nu fie verde... da... nu stiu cum sa fie.. da stiu cum NU tre sa fie. si de fapt eu nici nu stiu sa cant si oricum nu o sa particip, da... NU e bine cum e asa. mi se refuza dreptul meu inalienabil de a vinde o pedala pe care oricum nu o am.

 

mi-as dori sa vad un post de la cineva dintre cei carora le este, de fapt, adresat concursul. ca la dat cu presupusul, ne pricepem toti

Link to comment
Share on other sites

....si juma din rgc sare in cap ca.. da... da... daca mi se da.. sa nu fie verde... da... nu stiu cum sa fie.. da stiu cum NU tre sa fie. si de fapt eu nici nu stiu sa cant si oricum nu o sa particip, da... NU e bine cum e asa. mi se refuza dreptul meu inalienabil de a vinde o pedala pe care oricum nu o am.

 

Pai daca tot se dau premii, urmeaza sa apara nemultumitii pe motive precum:

 

- daca e gratis nu e bine, fie isi face reclama ascunsa, fie nu e pedala buna

- daca e "clona" nu va suna ca originalul

 

si multe altele :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

asta pentru ca nu ai facut un topic de intrebari, sau poate un regulament mai clar, ca eu am pus vreo 4 intrebari, si oricum, pana te inscrii compui o melodie daca nu ai una... nu?

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

asta pentru ca nu ai facut un topic de intrebari, sau poate un regulament mai clar, ca eu am pus vreo 4 intrebari, si oricum, pana te inscrii compui o melodie daca nu ai una... nu?

 

 

:)

 

Deci postand o melodie aici http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=36518 sunt automat inscris? Ca eu ma bag...

 

 

mdap

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.