www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Monarhia In Romania


Guest DoomShadow
 Share

Recommended Posts

interesant ce spui tu, DAR trebuie sa stii ca in momentul acela cand au ajuns Carol I si Cuza etc. la putere era o cu totul alta situatie, nu aveam probleme de genu ne dau afara din UE, Gigi Behehehecali, etc. situatia era complet diferita, acum mai suntem mancati din trei parti de otomani, rusi si habsburgi? mai avem probleme de genu comunisti vs. antonescu vs. rege ca prin anii 40? nu prea..

 

parerea mea e ca acum suntem intr-o situatie ceva mai buna(nici nu zic nimic de siguranta nationala) decat in 1927, 1890, 1914 etc.

 

nu stiu cat bine ne-ar face daca am avea monarhie(constitutionala sau parlamentara sper) dar nu ar strica cineva pe acolo sus sa faca ordine si sa taie in carne vie de primari si senatori hoti care ne F** tara 24/7. e ca in republica romana antica, trebuie ales un dictator sa ii rupa pe hoti si sa traga o palma poporului sa se trezeasca si el la realitate... daca dai mici si o aduci pe Andreea Banica nu inseamna ca te pricepi la politica.. mai sunt o gramada de alte probleme de genu, ecologia, educatia, strazile, canalizarile etc... cum am zis nu ar strica timp de vreo 4 ani cineva(mai luminat la cap) cu putere absoluta sa vina sa faca o curatenie in clasa politica si sa puna la putere oameni onesti care nu isi bat joc de popor.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu, nu noi suntem problema, tu esti problema. Eu nu ma simt ca si cum asi fi un gunoi al societatii, daca tu te simti te compatimesc.

 

De aceea cine mai are in cap prostia asta ca "ba asa is romanii, prosti, ba asa is romanii inculti" nu uitati ca sunteti romani. Decat sa faceti afirmatii de copil fara cap mai bine ciocul mic ... nu uitati ca "unii se afirma prin ceea ce scriu si unii prin ceea ce nu scriu". Na pusi :*

 

 

nu ma simt un gunoi al societatii, dar ma simt vinovat...atitudinea mea civica este praf...ar trebui cu totii sa luptam impotriva prostiei si inculturii...este usor sa o critici...mai greu este sa incerci sa-i luminezi pe oameni...si politicienii sunt cum sunt deoarece ii alegem noi...cu o minima cultura politica nu ar mai ajunge toate panaramele senatori....dar cat timp la noi se numeste talk-show o "convorbire mancati-as-ionista" intre adrian wonder child si o dansatoare din buric ce pretentii poti sa ai??

Link to comment
Share on other sites

nu ma simt un gunoi al societatii, dar ma simt vinovat...atitudinea mea civica este praf...ar trebui cu totii sa luptam impotriva prostiei si inculturii...este usor sa o critici...mai greu este sa incerci sa-i luminezi pe oameni...si politicienii sunt cum sunt deoarece ii alegem noi...cu o minima cultura politica nu ar mai ajunge toate panaramele senatori....dar cat timp la noi se numeste talk-show o "convorbire mancati-as-ionista" intre adrian wonder child si o dansatoare din buric ce pretentii poti sa ai??

 

Come on guys, nu ajungeti la discutii gen "esti un gunoi "nu-i adevarat, TU esti un gunoi" "nu, TU!".

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
nu ma simt un gunoi al societatii, dar ma simt vinovat...atitudinea mea civica este praf...ar trebui cu totii sa luptam impotriva prostiei si inculturii...este usor sa o critici...mai greu este sa incerci sa-i luminezi pe oameni...si politicienii sunt cum sunt deoarece ii alegem noi...cu o minima cultura politica nu ar mai ajunge toate panaramele senatori....dar cat timp la noi se numeste talk-show o "convorbire mancati-as-ionista" intre adrian wonder child si o dansatoare din buric ce pretentii poti sa ai??

 

Da true, noi suntem de vina pentru alegeri, ne facem datoria si mergem la vot. Dar te intreb eu, ai de unde alege? daca din 7 fructe toate is stricate nu ai ce sa alegi fratioare. Asta e problema, crezi ca la conducere ajunge oricine? NU, tot ei ajung, tot neamurile lor de boratzi

 

P.S. Pai daca atitudinea ta civica e praf, pune-o la punct, cu toate ca eu cred ca esti modest, din moment ce ai ales sa scri pe topicul asta si esti constient la ce nivel sunt unii e bine.

 

 

Come on guys, nu ajungeti la discutii gen "esti un gunoi "nu-i adevarat, TU esti un gunoi" "nu, TU!".

 

Stai linistit :) nu ma refeream la cineva anume ci pur si simplu ma eneveaza cand cineva baga oamenii de calitate in aceeasi oala cu cei "made in china"

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Wow ati fost prompti :)

 

 

 

Yep, ajungeam si la Duda incet incet :)

 

 

 

Am scris-o sub forma de monolog, nu puteam sa vorbesc in numele altora, sunt sigur ca nu sunt multi de aceeasi parere cu mine, oricum ideea era sa imi comentati parerea, sa trageti concluzii din ea si sa discutam :)

 

 

 

Adevarat zici ... sistemul de guvernare la ei e unul parlamentar. Monarhul si primul ministru reprezinta puterea executiva. La ei cea mai puternica institutie e parlamentul iar Regele intradevar nu se implica asa mult deoarece a stiut ce oameni sa isi aleaga :D

 

 

M-am saturat de sistemul Roman

Bre, da' la noi cum crezi c-o sa fie daca vei schimba tu de unul singur constitutia si vei transforma Romania in monarhie constitutionala????

 

E adevarat ce zici tu prietene, dar vezi tu daca nu incearca nimeni ceva nou tot asa nu merge. Daca un om nu isi schimba haina murdara nu se va curata singura si tot drept imputit va fi luat. De ce am ales monarhia? pentru ca numai prin alta forma de guvernamant, alta forma de stat se vor schimba idiotii de parlamentari, senatori ... alegand alt presedinte nu va schimba nimic pentru ca forma de guvernamant e semi-prezidentiala.

 

Si cine-i schimba? Regele? Sau noi prin vot?

 

Cred ca tu ai probleme grave de perceptie ... e vorba de monarhie constri - fu*king - tutionala. Sti ce ii aia? cred ca sti. Daca nu foloseste gugal.

 

 

 

Nu, nu noi suntem problema, tu esti problema. Eu nu ma simt ca si cum asi fi un gunoi al societatii, daca tu te simti te compatimesc.

 

Deci vreau sa repet inca odata, si sper sa fie pentru ultima data. Nu fiti dobitoci, cretini, retardati mintal, fraieri, inculti, papagali, prosti, handicapati si fu*uti in cap, nu mai asociati Romania si poporul roman cu gunoaiele din ziua de azi, si anume, footballistii care isi dau in cap pe stadioane, tiganii care taie si fac macele prin discoteci, idiotii care nu stau la rosu, idiotii care injura in trafic, idiotii care nu stau la cozi, idiotii care arunca gunoaiele pe jos cand au un cos la 2 m in fata, idiotii care fac "combinatii" in loc sa munceasca, idiotii care isi cumpara masini de 300000 $ si traiesc in cort, idiotii care scuipa pe strada, idiotii care injura fara scrupule in public, idiotii care asculta muzica tare in tramvai sau autobuz si idiotii care fac offtopic (nu e cazul pe topicul acesta). Acestea sunt raia societatii noastre si nu trebuie sa uitam ca avem oameni intelepti, demni de respect si de onoare in poporul nostru.

 

De aceea cine mai are in cap prostia asta ca "ba asa is romanii, prosti, ba asa is romanii inculti" nu uitati ca sunteti romani. Decat sa faceti afirmatii de copil fara cap mai bine ciocul mic ... nu uitati ca "unii se afirma prin ceea ce scriu si unii prin ceea ce nu scriu". Na pusi :*

 

Stii cum se spunea prin '90, in Piata Universitatii? "Singura solutie, inc-o revolutie." Ar mai fi una: EMIGRAREA!

 

Exagerezi rolul regelui in Romania. Crezi ca o sa se schimbe radical societatea? O sa devenim mai cinstiti, mai patrioti, simtul nostru civic si educatia o sa ajunga pe culmi nebanuite? Te inseli.

 

Nu te mai agita ca nu rezolvi nimic. Cand o sa ne ajunga iar cutitul la os, poate vom reactiona (ca de obicei ne cam place sa fim sub papuc).

 

Hai bafta!

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

nu ma simt un gunoi al societatii, dar ma simt vinovat...atitudinea mea civica este praf...ar trebui cu totii sa luptam impotriva prostiei si inculturii...este usor sa o critici...mai greu este sa incerci sa-i luminezi pe oameni...si politicienii sunt cum sunt deoarece ii alegem noi...cu o minima cultura politica nu ar mai ajunge toate panaramele senatori....dar cat timp la noi se numeste talk-show o "convorbire mancati-as-ionista" intre adrian wonder child si o dansatoare din buric ce pretentii poti sa ai??

 

cred ca ai inteles la ce ma refeream.. nici eu nu ma simt neaparat un gunoi, dar nu despre asta e vorba.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Doctor X, nu stiu daca prin Monarhie va fi altfel sau nu, dar sunt sigur ca daca va ramane asa nu se va schimba nimic. Ideea e ca multe state sprijina monarhia si crede-ma ca Regele Mihai e un om foarte apreciat, multe din hotararile care au in vizor tara noastra au fost luate cu sprijinul regelui.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.