www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Akantyss


Neo
 Share

Recommended Posts

Salut....ma numesc Adi, sunt chitarist in trupa Akantyss, si de curand am tras un demo, cu multa rabdare din partea noastra, si mai ales din partea lui Cristi Doicu, care ne-a ajutat extrem de mult..... as dori sa aud pareri din partea voastra.....bune, rele, sa fie constructive....:):D enjoy it

 

 

SWEET_LADY_PASSION.mp3

Link to comment
Share on other sites

multumesc.....

 

maur....eu ascult in momentu de fatza piesa la o pereche de HP-2 -uri (casti dinalea mari) si abia aud efectu pe voce :) .... cred k fiecare ascultator o sa o auda altfel :))

 

mai astept pareri :D

 

feeeeedback :D

n-am spus-o cu rautate

era doar o parere....(boxe de pc... :) )

in rest...ok...bravo

Link to comment
Share on other sites

intr-adevar, ar mai fii unele detalii legate de mastering, dar legate de volume, zic eu :) ... si cum zicea si Demos, au fost si concerte :D:D

 

@maur : nu am precizat nimic k ai zis-o cu rautate, d-ne fereste :D :D am zis doar k la mine se aude altfel, la tine altfel, probabil la altii care asculta, altfel ;)

 

ms de pareri('till now) :)

 

 

precizez (daca nu am facut-o pana acuma) ca suntem fondati (ca si trupa, cu componentza definitiva: Adi-chitara lead&rythm, Alexandra-voce, Ionut-clape, Narcis-bass, Cipi-tobe) din ianuarie, anul acesta, iar acesta este primu nostru material scos ;):D.....

 

mai ast pareri :)

Link to comment
Share on other sites

dragutza piesa,si vocea,la fel.

Problema cu efectul care la unii e prea mult si la altii de abia e,provine din niste antifaze.La mine,cel putin e antifaza muuulta de tot.Promit ca o sa ascult si la studio,cu alta placa si cu monitoare genelec :)

Link to comment
Share on other sites

dragutza piesa,si vocea,la fel.

Problema cu efectul care la unii e prea mult si la altii de abia e,provine din niste antifaze.La mine,cel putin e antifaza muuulta de tot.Promit ca o sa ascult si la studio,cu alta placa si cu monitoare genelec :)

si mie mi place piesa.intr-adevar si la mine prin placa line 6 ux1 si casti samson pare cam mare efectul.

2 mici sugestii:premierul suna cam aiurea si eu as fi vazut soloul de chitara mai dezlantuit :)

oricum,felicitari si la mai mare

Link to comment
Share on other sites

Mie-mi suna in niste casti semi-open asa ca basii se aud mai incet (o fi si de la conversia mp3?).

Solo-ul chitarii ar fi putut fi putin mai in fata (ca volum). Sound-ul folosit la solo e foarte fain precum si compozitia. Dar ca si @squier, asteptam si un solo mai agresiv ca si compozitie si cu un timbru mai distorsionat (eventual mai adaugati unul).

Basul a avut o linie interesanta si nu a fost doar suport de ritm.

mi-a placut si break-ul tobelor cu reverb si phaser precum si faptul ca au venit, in felul acesta, cu un element distinct care sa adauge valoare.

Vocea e faina ca ton si urca sus, linia ei melodica imi place. Ca si ton seamana cu Sandra Nasic (Guano Apes) atunci cand canta "suav". Cred ca ar suna bestial daca Alexandra ar incerca sa introduca si pasaje cu vocea "ragusita" cum face Sandra. De fapt la prima auditie a clipului tot asteptam sa se intample... in fine imi place mult Sandra si sunt evident subiectiv dar cred ca liniei de vocal i-ar prinde bine cateva variatii de timbru ca sa nu lase ascultatorul sa se obisnuiasca prea mult cu cel folosit.

 

Dpdv emotional melodia imi trezeste sentiment de disperare/resemnare (desigur si versurile au aportul lor). Daca asta v-ati dorit sa fie mesajul, atunci ati reusit si atunci imi explic solo-ul discret, timbrul vocal folosit precum si linia melodica a vocalului.

 

Ca un intreg suna foarte bine. Sa aveti spor in continuare.

 

PS disclaimer: nu sunt profesionist in nici un domeniul muzical, opiniil de mai sus reprezinta just my 2cents.

Edited by PalindromeSnarf
Link to comment
Share on other sites

@PalindromeSnarf .. asta e si tema piesei..... si asta am si vrut sa subliniem....sentimentul de disperare, resemnare.....

si daca intr-adevar asta ai simtzit knd ai ascultat piesa, ai prins mesajul :)

 

solo-u, in prima faza, era mult mai agresiv, cu un amount de distors destul de "coios", dar ne-am razgandit in studio in legatura cu solo-u....si am zis k solo-u care l-am facut acuma se potriveste mult mai bine in tema, ii da si o alta nota piesei, o ...intregeste.....oarecum....

 

anyway.....in concerte, var. live, am sa fac ambele solo-uri :))

 

Link to comment
Share on other sites

am sa postez zilele astea (adica cand o sa fie gata) varianta finala a piesei.....

 

o sa tragem din nou vocile (probabil o sa lucram si la efectu de voce - multa lume spune k se aude ba prea tare, ba prea incet, ba deloc, ba prea saturat efectu pe voce....o sa vedem ce-i de facut :) )

 

 

am luat in calcul ce zicea si dani d la greenish (bun prieten, vecinii de....1 bloc distantza :)).....cum ca linia de bass intra naspa pe timp.....o sa corectam si aceasta greseala.....

 

 

nu am putut sa facem chestia asta mai devreme pt k alexandra (vocalul nostru) tocmai a dat admiterea la facultate, iar cristi doicu (cel cu care lucram) a fost plecat timp de o saptamana...

 

 

daca ar mai fi ceva...... astept pareri din partea voastra.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

E reusita piesa si pot spune asta pentru ca am avut o perioadade vreo 6 luni in care am ascultat numai gothic si doom cu vocal feminin. Mie piesa imi suna exact a un gothic-doom. Despre solo o sa comentez si eu un pic. Eu cel putin as fi preferat un solo cu mult distors si reverb, ceva in stil Draconian :). Oricum, nu suna deloc rau asa cum este acuma. In rest, keep it up, asteptam noi piese :)

Link to comment
Share on other sites

suntem din galati.....avem ceva inregistrari facute la o repetizie de acu multa vreme (bad quality, bad singin' , eram pe la inceputurile noastre :) ) ... so, nu sunt f relevante video-urile alea...

 

 

 

 

 

 

 

iar app de live-uri, pt galateni si nu numai, vineri, 16 octombrie, incepand cu orele 18:00, Akantyss live la Rock'em All Festival Galati ...intrarea 10 RON....

Link to comment
Share on other sites

Guest pericolstudio
suntem din galati.....avem ceva inregistrari facute la o repetizie de acu multa vreme (bad quality, bad singin' , eram pe la inceputurile noastre :) ) ... so, nu sunt f relevante video-urile alea...

 

 

 

 

 

 

 

iar app de live-uri, pt galateni si nu numai, vineri, 16 octombrie, incepand cu orele 18:00, Akantyss live la Rock'em All Festival Galati ...intrarea 10 RON....

 

 

 

Tineri cu mare perspectiva... inspirati!...parerea mea... dupa ce am lucrat cu ei:)

 

un mare UP!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

tin sa mentionez ca am inceput un nou an, am pregatit noi materiale, ne pregatim si sa mai inregistram cateva piese, pregatim noi concerte....voi mai reveni (mai des, sper) cu noi materiale si concerte....

 

app de asta, pe 13 februarie 2010, AKANTYSS au implinit 1 an de existenta....

 

mai multe detalii despre concerte si materiale very SOOON :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.