www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Solouri Chitara Acustica - Pentru Incepatori ?


Guest laurentiu_i
 Share

Recommended Posts

Guest laurentiu_i

Salutare din nou! Se implinesc vreo 8 luni de cand am inceput sa ma joc pe o chitara acustica proprietate personala si am inceput sa fiu cat de cat familiar cu majoritatea acordurilor, putand zdrangani ceva melodii care sa gadile urechea intr-un mod placut(cel putin asa sper). De ceva vreme insa am inceput sa fiu usor plictisit de intreg procesul cauta-un-tab-pe-net -> exerseaza-acordurile -> zdrangane fericit si exersez usor usor cateva game si lick-uri mai cunoscute. Acestea fiind spuse, as dori sa aflu cateva solo-uri pentru acustica mai de incepatori asa care sa-mi faca exercitiile ceva mai placute. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

"Stairway to heaven", "Classical gass", "Tears in heaven", "Sultans of swing"

 

De ce scrii prostioare ?

 

Omul a implinit 8 luni de la ......si vrei sa cante Classical Gass sau celalalte piese

 

 

 

DOUA RANDUNICI , DOUA MARI SI DOUA MICI ....................

 

dupa

 

Nicusor are o toba , Bumm Bumm Bumm

 

 

Tu esti avansat ( sau incepator mai avansat) care din piesele sus mentionate de tine le poti canta fara sa te opresti ?

 

Tommy Emmanuel ...Classical Gass

 

 

 

Chat Atkins Classical Gass

 

 

 

atunci de ce nu si

Orange Blossom Special tot cu Chat Atkins ptr ilustrare

 

http://www.youtube.com/watch?v=7Svm_Vnntyk...feature=related

 

 

sunt prea grele si ptr un avansat dar mai ptr un incepator .

 

Ptr incepatori este OK sa invete piese de Hank Marvin ( cele mai usoare ) care au melodie structura etc...fara pratentii de interpretare doar ptr exercitii.

 

Pe de alta parte melodii /piese ce inglobeaza si exercitiile plicticoase ar trebui sa le pregateasca un chitarist /profesor cu experienta .Ca sa fie exercitiile mai atractive.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

@Karpi ... da, asa e, sunt prea grele, dar nu am gabat de seama ca are 8 luni. Dar "Stairway to heaven" daca se chiunuie nu e asa greu. Si da, Classical Gass e cel mai greu ... nu pot sa il cant fara sa ma opresc :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest AndreiM
Salutare din nou! Se implinesc vreo 8 luni de cand am inceput sa ma joc pe o chitara acustica proprietate personala si am inceput sa fiu cat de cat familiar cu majoritatea acordurilor, putand zdrangani ceva melodii care sa gadile urechea intr-un mod placut(cel putin asa sper). De ceva vreme insa am inceput sa fiu usor plictisit de intreg procesul cauta-un-tab-pe-net -> exerseaza-acordurile -> zdrangane fericit si exersez usor usor cateva game si lick-uri mai cunoscute. Acestea fiind spuse, as dori sa aflu cateva solo-uri pentru acustica mai de incepatori asa care sa-mi faca exercitiile ceva mai placute. Multumesc!

 

 

eu iti recomand cu caldura soloul de one... si anume primul solo

Link to comment
Share on other sites

Guest bundu

scorpions holiday sau nirvana smells like teen spirit(chiar daca nu e pe acustica)

 

 

btw si eu sunt incepator(am inceptu sa zdringhi-zdringhi de prin februarie) :) si eu sunt in cautare de solo-uri usoare care se pot canta pe o acustica :)

 

despre melodiile spuse de DoomShadow.. stairway to heaven si tears in heaven sunt relativ usoare, sultans of swing si classigal gas intra deja in categoria avioane(sau cel putin aeroplane)

 

 

p.s. nu stiam ca primul solo de la one e chiar asa simplut:D tks andrei

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Pe mine personal cand am inceput sa cant ma enervau chestiile de pe youtube gen: "you take your middle finger and you place it on the 6'th fret on the 6'th string, thhhheeeeeeeennnnn you take your index finger and you place it on the 5'th fret on the 5'th string and you play a dooowwwwwnnn stroke and theeeennn a up strookeee..." faceam spume pentru 2 note.

Link to comment
Share on other sites

Pe mine personal cand am inceput sa cant ma enervau chestiile de pe youtube gen: "you take your middle finger and you place it on the 6'th fret on the 6'th string, thhhheeeeeeeennnnn you take your index finger and you place it on the 5'th fret on the 5'th string and you play a dooowwwwwnnn stroke and theeeennn a up strookeee..." faceam spume pentru 2 note.

 

cunosc senzatia. foarte enervant, dar uneori nu ai alta solutie decat sa faci asa: obositor si totusi util

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

mna inainte m-am uitat la videoclipul piesei hello(lionet ritchie) si cand am auzit solo-ul... m-am gandit ca nu poate fi chiar greu, am cautat pe google si era chiar foarte usor :)

 

 

p.s.: simt nevoia sa o spun cuiva :) dupa vreo 10-15 min pe zi de frecat solo-ul piesei nothing else matters timp de vreo 3-4 zile.. l-am invatat la perfectie :D adica mnua...merge mai greutz pe acustica, dar pe electrica e chiar super :D:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest adelin007

eu sincer..cant de 6 luni..(numai solo-uri cant)....stiu in jur de 40 de solo-uri..printre care si main theme din piratii din caraibe..adica..he's a pirate..adica varianta asta..insa fara backingtrack..cu inca vreo 2-3 chitare http://www.youtube.com/watch?v=_Z_lAjt-gMw..incearca si tu..e destul de usor...sau mai incearca solo-ul din animal x-nisip purtat de vant..si ala e frumos

Link to comment
Share on other sites

mna inainte m-am uitat la videoclipul piesei hello(lionet ritchie) si cand am auzit solo-ul... m-am gandit ca nu poate fi chiar greu, am cautat pe google si era chiar foarte usor :)

 

 

p.s.: simt nevoia sa o spun cuiva :) dupa vreo 10-15 min pe zi de frecat solo-ul piesei nothing else matters timp de vreo 3-4 zile.. l-am invatat la perfectie :D adica mnua...merge mai greutz pe acustica, dar pe electrica e chiar super :D:)

 

Solo-ul ala mi-se pare o mare tampenie, l-am invatat dar e ... foarte idiot. Nu are un ritm ceva ... mi-se pare o prostie. Un solo usor care poti sa il canti si pe acustica e Nirvana - Smells like teen spirit, stiu ca s-a mai spus. Acela a fost primul solo care l-am invatat.

 

 

 

 

 

 

P.S. Ca sa nu mai fac alt topic, niste solo-uri usoare pt electrica ? Nu chiar ca smells like teen spirit, cam ca nothing else matters(ca dificultate).

Edited by Merc
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Guest Eugen Cuțic

Poti incerca solou' din one, primul, cel din intro; solou' din nothing else matters, suna foarte bine pe acustica, primul solo din welcome home(sanitarium) si eventual si al doilea daca reusesti, dar al doilea e mai greu. le gasesti pe toate pe www.songsterr.com

Si sincer ti-as recomanda sa te apuci sa inveti fingerstyle. De ajuta foarte multa. Poti incepe cu Romanza, Balada Spaniola; Tema filmului The godfather sau harry potter. Pentru astea incearca www.licknriff.com, asta e un site cu tutoriale foarte bun si explicit. Sper ca te ajuta ce ti-am scris :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.