www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Semnal De Linie


 Share

Recommended Posts

Bravo glass. Mare smecher mai esti cu raspunsuri d-astea. Ar trebui sa-ti faca statuie... De fapt monument.

 

izua: Prin semnalul obisnuit probabil ca vrei sa spui semnal de microfon sau ceva asemanator. Linia (Line in) este un input care nu beneficiaza de amplificare. Pentru a-ti exemplifica mai bine, daca indesi o chitara in line in-ul calculatorului o sa obtii un semnal mult mai slab decat daca ai baga-o in mufa de microfon (care e amplificata) dar de asemenea mult mai curat deoarece sunetul nu mai este alterat de amplificare. Sper sa te fi lamurit..

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

"inca o curiozitate - de ce fâsâie semnalul de linie, pus direct intr-un amplificator?"

 

pai fasaie pt ca e un semnal prea mic pt a intra direct in power amp..( si power ampu amplifica tot zgomotu de fond) semnalu de linie tre sa treaca mai intai printr-un preamp...... intelegi... iar semnalu celalalt tre sa treaca printr-un mic preamp.. care sa-l aduca la semnal de linie.. dupa care tre sa treaca prin acelsai preamp innainte de power amp...

 

sper ca ai inteles... daca e gresit....rog pe cineva sa ma corecteze...

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Eu am ras la gluma lui glass. :) Nu cred ca izua s-a suparat.

 

Acum, revenind la topic:

Cand spui semnal de linie te referi la NIVELUL semnalului (in volti sau dBV).

Nivelul semnalului de linie este de aprox 316mVrms (-10dBV) sau de 1,228Vrms (+4dBV).

Daca vrei sa aduci un semnal oarecare la nivelul de linie, atunci ori il amplifici (daca semnalul initial este mai mic ex. microfon sau doza), ori il atenuezi (daca nivelul semnalului initial este mai mare).

 

Semnalul de linie poate fi amplificat sau atenuat ulterior.

 

Daca pe intrarea unui amplificator de putere (sa zicem 100W) scrie LINE IN (+4dBV), atunci inseamna ca pentru a obtine puterea nominala de 100W trebuie hranit cu un semnal de 1,228Vrms amplitudine.

 

Semnalul de linie are zgomot pentru ca preamplificatorul care l-a generat este prost. El nu are cum sa fasaie pt ca este prea mic sau prea mare.

Link to comment
Share on other sites

Ok, recunosc ca in zona asta si eu sunt un pic nedumerit. Sa o luam babeste:

Se da un amplif cu intrare line-in (nu neaparat de chitara)

Din chitara iese semnal "de doza" , adica slab.

Cu semnalul ala intri intr-un preamplificator( = pedala, procesor ? ) . Daca in pozitia asta punem o pedala simpla de distors, din ea ce iese? Se poate baga direct in statie pe line in ?

Link to comment
Share on other sites

Ok, recunosc ca in zona asta si eu sunt un pic nedumerit. Sa o luam babeste:

Se da un amplif cu intrare line-in (nu neaparat de chitara)

Din chitara iese semnal "de doza" , adica slab.

Cu semnalul ala intri intr-un preamplificator( = pedala, procesor ? ) . Daca in pozitia asta punem o pedala simpla de distors, din ea ce iese? Se poate baga direct in statie pe line in ?

 

Se poate, din pct de vedere al nivelului de semnal (aici mai depinde si de pedala). Dar rezultatele nu sint neaparat cele mai bune, daca amplif este unul liniar cu boxe hifi.

Link to comment
Share on other sites

nu m-am suparat, i do enjoy a sense of humor :)

 

problema e ca acum nu mai inteleg nimic :)

 

ce e un amplificator de putere, ce e un preamplificator? ce masoara mVrms si DbV? amplitudinea unui semnal nu este voltajul lui? or.. :) ? and last question:

 

"ori il atenuezi (daca nivelul semnalului initial este mai mare)."

 

ce se intampla daca il bag in power-amp neatenuat?

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Fii atent:

 

Configuratia unui amplificator de chitara:

 

input-->preamplificator-->bucla de efecte(optional)-->amplificator de putere-->difuzor

 

Preamplificatorul are rolul de a modela raspunsul in frecventa (ca un egalizor) al semnalului venit din chitara, de a-l amplifica in tensiune pana la un nivel mai mult sau mai putin "de linie" si de a-l distorsiona (la preampurile cu gain sau drive). In bucla de efecte pui efectele "time-based" cum sunt reverburi delayuri echo si ce-ti mai place tie etc. pentru ca le vrei dupa etajul de distors (in cazul nostru preamplificatorul cu drive). Amplificatorul de putere lucreaza (in general) cu semnale cu nivel de linie si are rolul de a amplifica in putere (curent) semnalul.

 

mV inseamna milivolti 1mV=0,001V

dB inseamna decibeli si este o unitate de masura a puterii semnalului

amplitudinea semnalului se masoara in V[olti] intr-adevar.

 

O doza single-coil genereaza un semnal de aprox 90mV, un humbucker de vreo 300mV-500mV, o doza activa ajunge la nivel de linie.

 

Daca nivelul semnalului ce intra in amplificator este prea mare amplificatorul va distorsiona semnalul dupa cum a spus si kovu_tlk.

Link to comment
Share on other sites

eu aud :) ...pedala de distors, nu proc digital...numa cai mono...si se aude doar intro casca :)

si io aud cu castile bagate in proc. la mine din fericire in ambele casti :)

Link to comment
Share on other sites

eu aud :) ...pedala de distors, nu proc digital...numa cai mono...si se aude doar intro casca :)

 

fa cum am facut eu :( am luat o pereche de casti de 25 lei, le-am taiat mufa, m-am dus la electrice si am luat un jack mare, si am facut lipeala :) si se aude stereo B) rasuceste masa intr-un singur fir, si cele 2 fire pentru stanga si dreapta tot intr-un singur fir. and that's it ;)

 

onTopic:

"dB inseamna decibeli si este o unitate de masura a puterii semnalului". adica cat de tare se aude? putere in sensul de intensitate sau ceva cu wati?

 

si apropo, rms ce inseamna?

Edited by izua
Link to comment
Share on other sites

rms -> the root mean square value of an alternating current or voltage. It is the value generally displayed by an analog or digital electrical meter. For a sinusodial current or voltage the rms value is 0.707 times the zero to peak value of the sine wave. For a square wave current, the rms value is the same as the peak value.

 

ala cu 'cat de tare se aude' e db(SPL) si reprezinta puterea sunetului pe o unitate de suprafata (nu mai stiu daca se calculeaza pe S urechii interne sau a timpanului, either way 1db(SPL) = 20 microPa), unitate de masura a nivelului de intensitate acustica.

"dB inseamna decibeli si este o unitate de masura a puterii semnalului" asta e un raport logaritmic (intensitati, puteri, voltaje).. deci adimensional.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

am si eu o mica nelamurire

Andrei_t, ai spus ca preamplificatorul aduce semnalul din chitara la un nivel de linie... simulatorul de amp dintr-un multiefect nu face acelash lucru(se comporta ca un preamp mai slabut)?

 

E unul din lucrurile pe care am spus ca le face preampul.

Simulatorul de amp incearca sa reproduca tot amplificatorul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.