www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Anunt - Album Abodean Skye 2009-2010


Metabog
 Share

Recommended Posts

Salutare la toata lumea,

 

Stiu ca unii dintre voi au ascultat primul nostru efort/demo anul trecut (este inca sticky thread-ul), si imi face placere sa anunt ca lucrez din greu de ceva timp la primul release oficial al proiectului Purity.

 

Albumul va fi o combinatie originala de progressive rock, electronic/ambient, folk si metal, ceva ce nu cred ca s-a mai facut in Romania.

 

Putina istorie:

Purity este un proiect inceput de mine anul trecut (Bogdan), si a fost o colaborare intre mine (instruments, composition, lyrics), Cosmin Aionita de la Black Magic si 9.7 Richter(voce) si Will Shaw de la Athem(voce). Demo-ul nostru a fost compus si inregistrat rapid in 3 luni si a continut 4 piese instrumentale si 3 melodii epice cu voce. Demo-ul a primit reviewuri bune in reviste online (Metalhead, etc) si am primit critica buna pe youtube si alte outlet-uri, dar am stiut din totdeauna ca nu este un release oficial, ci doar un demo pentru a testa daca pot cu adevarat sa fac ceva atat de complex.

 

Acum cu experienta mai multa, sunt pregatit sa scot un album oficial.

 

Lineup-ul pentru acest album este:

 

Bogdan "Dan" Vera - chitara, sintetizatoare, fluier, programming, production, voce (Romania/UK)

Will Shaw (Athem) - Voce (SUA)

Ashavari Joshi - Voce (Canada)

Cosmin Aionita (Black Magic, 9.7 Richter) - Voce (Romania)

Cesar Vigoroux - Voce(Chile)

 

Albumul este deocamdata intr-o stare incipienta, cu doar 2 piese terminate si a 3-a aproape gata (unmastered), dar ma astept sa fie terminat pana la sfarsitul anului (cel tarziu), dupa care va urma vanatoarea dupa o casa de discuri si probabil inca ceva timp pana sa fie distribuit digital si ca CD (cu niste bonus-uri, covers, etc).

 

Am decis din cand in cand sa uploadez pe canalul meu de youtube sample-uri din melodii (in calitate redusa) si tutoriale explicand diferite tehnici de mixaj si compozitie. Cine este interesat, please subscribe. :)

 

Va invit sa ascultati cateva sample-uri de pe noul album:

http://www.youtube.com/watch?v=LnXAQFudBdc

 

Sper sa iasa cool in final, si sunt foarte fericit sa pot sa lucrez cu acesti solisti (si o solista) excelenti.

 

Cheers.

 

P.S - Numele proiectului e pe cale de schimbare, doar nu am gasit inca ceva foarte inteligent. :)

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest Granata

Succes cu albumul, mi-a placut mult tot ce am vazut/auzit pe youtube,

toate cele bune,

Barni.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Caut un solist din romania sa-l inlocuiasca pe Cesar. Daca cineva este interesat, astept un PM oricand. In rolul asta am nevoie de o voce bariton/bass care sa sa se priceapa si la growling, dar cu o voce joasa pentru ca sunt parti de bariton destul de joase. Inregistrarea se poate face cu aparatura "ok", deci nu ma astept la microfoane de mii de dolari, dar sa sune cat mai bine. Teoretic as putea sa vin eu la respectivul, dar ar fi mult mai usor sa lucram online. Daca e cineva care e si intr-o trupa, cu atat mai bine, ca facem o colaborare cool. :)

Link to comment
Share on other sites

Caut un solist din romania sa-l inlocuiasca pe Cesar. Daca cineva este interesat, astept un PM oricand. In rolul asta am nevoie de o voce bariton/bass care sa sa se priceapa si la growling, dar cu o voce joasa pentru ca sunt parti de bariton destul de joase. Inregistrarea se poate face cu aparatura "ok", deci nu ma astept la microfoane de mii de dolari, dar sa sune cat mai bine. Teoretic as putea sa vin eu la respectivul, dar ar fi mult mai usor sa lucram online. Daca e cineva care e si intr-o trupa, cu atat mai bine, ca facem o colaborare cool. :)

 

Compozitile si temele sint marfa si sper sa reusesti sa scoti un sound cat mai bun incat sa se ridice la nivelul lor.

Spor la lucru si noroc in gasirea vocii potrivite. Daca aflu pe cineva interesat cu vocea il directionez aici :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update:

 

Al 5-lea solist (in locul lui Cesar) este Mike Gorham.

 

 

Mike canta in momentul de fata cu Michael Kiske (ex-helloween) in trupa Tomorrow's Outlook, si o sa apara in cel putin 2 piese ale proiectului meu (ma feresc sa-i mai spun Purity penru ca in curand o sa fie o schimbare de nume, exista un conflict cu o alta formatie Purity).

 

Proiectul se incheaga frumos pana acum cu 3 piese inregistrate si a 4-a aproape gata + a 5-a inceputa, si o parte din voci trase (Will si Ashavari au tras tot pana acum). E destul de greu si imi ocupa mult timp, dar imi place cum iese pana acum.

 

+ un nou sample

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest Granata

Imi plac secventele de pe album, felicitari si spor la treaba in continuare. E un proiect de studio cum de ex. Shadow Gallery sau te gandesti si la o formula pt. concerte?

Link to comment
Share on other sites

Imi plac secventele de pe album, felicitari si spor la treaba in continuare. E un proiect de studio cum de ex. Shadow Gallery sau te gandesti si la o formula pt. concerte?

 

Proiectul de acum e proiect de studio, din pacate nu am deloc timp acum sa ma ocup sa-l aduc pe scena (facultate, nici macar casa n-am ca stau la camin atunci cand nu sunt in vacanta), si pur si simplu e prea elaborat pentru resursele pe care le am acum, dar ma gandesc in viitor sa incep un side project special pentru live, doar cu oameni din Romania, dar asta e pentru viitor. :) Deocamdata e doar album-based.

 

Si pe mine ma arde sa cant live si am tot incercat sa vin cu o idee despre cum s-ar putea face dar nu pot sa-mi dau seama, sunt prea multe instrumente si prea multi solisti. Poate la un moment dat o sa facem o chestie putin simplificata si o sa cantam si de la Purity. Mersi de intrebare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Granata
Proiectul de acum e proiect de studio, din pacate nu am deloc timp acum sa ma ocup sa-l aduc pe scena (facultate, nici macar casa n-am ca stau la camin atunci cand nu sunt in vacanta), si pur si simplu e prea elaborat pentru resursele pe care le am acum, dar ma gandesc in viitor sa incep un side project special pentru live, doar cu oameni din Romania, dar asta e pentru viitor. :) Deocamdata e doar album-based.

 

Si pe mine ma arde sa cant live si am tot incercat sa vin cu o idee despre cum s-ar putea face dar nu pot sa-mi dau seama, sunt prea multe instrumente si prea multi solisti. Poate la un moment dat o sa facem o chestie putin simplificata si o sa cantam si de la Purity. Mersi de intrebare.

 

 

Mersi pentru raspuns, :)

Link to comment
Share on other sites

Update:

 

Am vorbit cu Diana Miron (Tiarra) sa ma ajute cu niste pasaje de vioara. Pe 9, 10, 11 septembrie o sa o inregistrez pe ea si pe Cosmin (9.7 Richter) in Bucuresti, un mare pas inainte. :) Daca vrea cineva de pe rgc sa ne intalnim la o bere, ar fi cool (nu stiu cat o sa ne ia inregistrarile, sper sa nu lucram non-stop :)).

 

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am inregistrat azi si ieri cu Cosmin de la 9.7 Richter unele parti, la mine la apartament. Urmeaza un filmulet random + bloopers si niste mici samples. Conditiile de inregistrat n-au fost printre cele mai bune, dar am reusit sa setez microfonul okay ca sa nu prind prea multe reverberatii si am pus niste saltele/perne ca sa mai scap de standing waves/reverberatii. Nu recomand inregistrari in camere de apartament, dar nu era studio care sa ne lase sa inregistram 2-3 zile in continuu. :)

 

A fost fun, si Cosmin a cantat cu mult suflet. :)

 

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Am inregistrat-o ieri pe Diana de la Tiarra, la vioara. Am tras cam in 5 ore vioara pentru aprox 3 piese plus niste zgomote/efecte weird/random cu care vreau sa ma joc putin pe o piesa :) .

 

Samples si niste video (n-am filmat prea mult ca am fost ocupati cu inregistrarea).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am teminat cam toate melodiile, si sunt 8 pana acum. Sunt multe melodii care n-au ajuns pe album, sau care nu s-au potrivit ca stil, si probabil o sa le postez pe aici.

 

Acum urmeaza inregistrarea vocilor (sunt voci trase pe 3 piese pana acum). Joi ma duc inapoi in Anglia si o sa ma apuc sa le mixez calumea in studio.

 

Pana acum opinia mea este ca albumul suna foarte bine, cel putin pentru mine. Este exact ce am vrut dintotdeauna sa ascult, si din cate pot sa-mi dau seama curge foarte bine cap coada (piesele vor fi legate).

 

Melodiile sunt lungi (doua dintre ele au peste 10 minute, iar restul nu coboara sub 5-6 minute, majoritatea fiind in jur de 8-9 minute), deci e destul de mult material pe album.

 

Pentru cei care au ascultat materialul vechi Purity (Tales of Different Worlds), as vrea sa spun ca muzica este destul de diferita. In final, eu cred ca principala influenta este rockul progresiv vechi (Emerson Lake and Palmer, Pink Floyd, King Crimson), muzica electronica mai veche (Tangerine Dream, Vangelis), si folk (sunt cateva pasaje cu fluier, chitari acustice, vioara, etc), si un pic industrial (tobe filtered/distorted, bass electronic). Eu cred ca a iesit o combinatie cool. Dar aproape clar stilul vechi este mai putin aparent, sunt mai putine riff-uri stil Iron Maiden, mai putine riffuri stil Metallica si cu siguranta influenta Dream Theater aproape a disparut. Eu sunt aproape sigur ca este ceva ce nu s-a mai facut in Romania.

 

Versurile sunt bazate pe povestiri science fiction (de alti autori, sau de mine). Pasionatii de hard sci-fi vor recunoaste probabil cel putin una dintre inspiratii.

 

Am lucrat din greu la albumul asta (fara sa exagerez, aproape zi si noapte), iar creatia lui m-a dus prin toate de la depresie pana la fericirea de a observa ca am "crescut" din punct de vedere muzical.

 

O sa pun in curand primele cateva melodii pe care le-am compus toamna trecuta, care nu au ajuns pe album, erau intr-un stil foarte diferit, si faceau parte din ceea ce urma sa fie la momentul respectiv un album conceptual double disc cu 13 solist (LOL). Din pacate prima idee nu a functionat pentru ca aveam mari probleme tehnice cu aparatura de studio, si m-am enervat atat de tare incat aproape ca m-am lasat. Totusi, piesele erau okay, si o sa apara pe aici, poate cu guide vocals.

 

Stay tuned.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

New update:

 

 

Am terminat de compus si inregistrat in mare parte toate piesele. Acum trag bass si astept voci.

 

Foarte mult ma bucur ca am terminat de compus. :) A fost mai greu decat mi-am imaginat sa lucrez singur dar a iesit ceva. Nu cred ca ma mai bag la proiecte dinastea singur pentru ca m-am saturat sa lucrez asa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Update:

 

Nu stiu daca mai tine minte cineva ca lucram la proiectul asta, dar poftim, un mic update.

 

Dureaza mai mult decat ma asteptam sa adun toate vocile, dar am progresat, si va fi terminat intr-un final.

Am terminat toate piesele, am tras aproape toate instrumentele dar mai am de adunat cam o treime din track-urile de voce.

Eu lucrez zilnic la el dar parca nu se mai termina munca. Prea multe track-uri, multe armonii, multe instrumente. De-aici

nu mai este nimic in mana mea, totul este in functie de programul solistilor.

 

Deci deocamdata release date: When it's done. O sa mai pun niste sample-uri la un moment dat dar nu vreau sa dau prea multe

spoilere cu partile cele mai bune. Nu vreau sa spun decat ca fanii de progressive rock din Romania vor fi incantati.

 

I'll keep you posted. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.