www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Merita Sa Imi Upgradex Chitara ?


liviusnop

Recommended Posts

:) e primul meu post/topic :) ! am un epiphone les paul junior de vreo 2 ani ... e in stare super buna si de curand mi-am luat un gretsch projet(vedeti la scule) dar as vrea sa upgradez si pe epi .... nu stiu daca merita ! un Seymour Duncan e vre 270 lei ... cheitele am gasit la 71 lei sa se potriveasca la gauri , o nuca noua si ma rog suportul si un cover pt humbucker ! investitia ar fi de aproape 500 lei ! astept pareri si opinii :) DANKE

 

 

P.S. :am adaugat niste abtipilduri skate de curand dar asta nu schimba partea de performanta :D !

post-11011-1245048197_thumb.jpg

post-11011-1245048214_thumb.jpg

post-11011-1245048290_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am incercat sa o vand insa fara succes ...desigur nu am incercat pe RGC nu eram membru :) insa ma indoiesc ca o pot da ...

 

multumesc de opinie RED dar nu imi plac dozele p90 ca si aspect ! peste doza humbucker voi pune un cover ...

 

apropo .. conteaza dak are 12 gauri , 6 , niciuna ( adik closed humbucker ) ?? afecteaza sunetul in vre-un fel ? multam !

Link to comment
Share on other sites

Daca aspectul e problema ta primara scoate-ti ce doza vrei la imprimanta pe autocolant si lipeste-o peste capac.

Intelegeam sa nu-ti placa P90-ul ca sunet si pt. ca are hum da' totusi... Deci verifica-ti prioritatile :)

conteaza dak are 12 gauri , 6 , niciuna ( adik closed humbucker ) ?? afecteaza sunetul in vre-un fel ?

Da, dar conteaza pentru tine? Adica daca tu nu sesizezi diferenta nu e relevant pentru tine. Simplu.

Oricum la inceput e bine sa experimentezi cat mai mult.

Link to comment
Share on other sites

nu te enerva pe mine te rog ... sunt tanar si naiv ... nu am auzit live un p90 ... youtube am auzit ... imi place mai mult humbucker si la aspect si la sunet ...sunt mai "pline" mai "grase" sunetele ! ma rog .. m-ai acuzat oarecum ca vanez aspectul ... dupa cum am zis modificarile pe care le fac sunt cu privire la sunet si la performanta ... Doza , cheite , nuca pt a ramane acordata deci nu ma rastigni pt ca am zis ca nu imi place aspectul unei doze p90 ! multumesc .. dupa ce spuneti parerea ar fi frumos sa raspundeti si la intrebare :) merita ?? ideea e ca a fost 130 $ si mai bag inca 150$ sau mai mult ... danke

Edited by liviusnop
Link to comment
Share on other sites

Eu zic totusi sa iti pui ori un seymour duncan SH-5 sau un P90 desi nu-mi plac deloc gibson J-urile. Daca in viitor vrei sa o vinzi fa-o :) nu prea ai ce pierde

 

Adica fa modificarea, nu vinde chitara acum.

 

Daca vrei sa o vinzi, pune anunt in "mica publicitate".

----

 

Anw, de ce ne intrebi pe noi daca merita sa iti modifici chitara ? Asta doar tu stii.

 

Parerea mea e ca merita modificata chiar si numai pentru experienta care o poti aduna asa.

Link to comment
Share on other sites

asta e prima mea electrica ... de 2 luni am un gretsch nou noutz super misto chiar ! mi-ar placea 2 chitari ... sau chiar sa o vand pe Epi ! am apus anunt de vanzare !

 

inca astept raspuns la intrebarea : in ce fel schimba sunetul un cover pt humbucker .... conteaza dak e de plastic sau metal ... culoare sau material ma rog ...si dak stiti cum se monteaza ?? ms

Link to comment
Share on other sites

daca materialele din care e facut coverul nu influenteaza un camp magnetic si daca reusesti sa plasezi doza in aceeasi pozitie in care era inainte... nu. altfel s-ar putea sa ai niste pierderi de inalte sau ceva de genul. nu e mare filozofie cu montatul. doar ca trebuie prins strans ca sa nu manance prea mult din spatiul dintre doza si corzi. eu am mutat capacul de la doza stock la un sd pe ibanezul meu ca sa nu-i stric lookul :).

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.