www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Merita Sau Nu?


Guest beseech
 Share

Recommended Posts

Guest beseech

Ma confrunt cu o problema.pt ca nu am bani de o chitara noua..m'am gandit sa investesc ceva banuti intr'un reghin(iris) care nu suna asa de rau.vreau sa'i pun un floyd rose sau un edge pro pt ca, "chestia" cu care a venit e degeaba..si vreu iar niste doze mai bune.intrebarea mea e urmatoarea:

 

 

VOI CE ATZI FACE IN LOCUL MEU?stiind ca alta chitara nu va permiteti...????

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa sapi in chitara ca sa pui floyd rose? daca da...nu merita...

doze mai bune..tot asa...dozele bune ridica o chitara proasta dar nu stiu daca merita (influenta lemnului si a constructiei sa traga in jos chitara)

 

cu alte cuvinte, cat castigi imbunatatind chitara cu nsite doze sa nu fie mai putin decat cat pierzi stricand dozele cu o chitara proasta (sper ca ai inteles)

 

ai putea sa pui niste doze active (care nu sunt influentate foarte mult de chitara)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Hora Iris este copie de Stratocaster si prin urmare trebuie sa sapi in corpul chitarii pentru a face loc unui Floyd.Nu stiu cat de buna este calitatea lemnului, s-ar putea sa nu suporte un astfel de "tratament" si sa se crape...Dozele bune rau nu-i fac in orice caz si cand vei avea alta chitara le poti transfera.In locul tau as mai strange un pic cureaua si as lua un Squier.Te inteleg mai bine decat crezi, stiu ca nu e deloc usor sa strangi bani cand nu ai un venit stabil(si nici atunci...), dar si proverbul "sunt prea sarac sa-mi cumpar lucruri proaste" este de actualitate.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

ok.......floyd rose iese din discutie :) ....edge pro? sau si pt ala tre sapat ?... daca nici asta nu vrea...atunci am sa schimb doza de la bridge..si urmatoarea :) sa am un H-S-S mai bun ...aaa.. si inca ceva(dar cred ca'i din cabluri) cand conectez chitara la pedala si p'orma in amp..si ii dau drumu la efect..se aude un zgomot ingrozitor...iar daca pun mana pe corzi..sau pe orice alt fier de pe acolo..nu se mai aude..WTF? :)

Link to comment
Share on other sites

nu e o idee buna...i mean wtf?!?-investesti in reghin...dude wake up *snap*

un humbucker calumea - $100

un floyd - 2,5mil la care se adauga manopera 2,5mil => 5mil

la banii astia iti iei o chitara bunicica.

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

am zis ca iese din discutie floyd rose ! si ca nu iau doza de noua :)..mai mult de 3 milioane ..4 cu indulgentza nu investesc in chitara asta.avand in vedere ca e si prima mea chitara( de fapt a2a..prima a fost o clasica)si nu am de gand sa o vand..nici peste 50 de ani(din motive strict personale)zic ca merita 3-4 milioane aruncate pe ea...daca tot am sa raman cu ea de gat inca o bucata buna de vreme. :)

Link to comment
Share on other sites

da logic copie obosita....trem gen floyd...nici macar licenta nu cred ca ar avea...

 

pai daca dai banii aiurea, o sa ramai mai mult cu ea in gat :) asa ii pui de-o parte, mai adaugi de-a lungul timpului, se aduna la pusculita, si iei ceva bun.

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

nu are rost sa va explic situatia mea financiara in momentu de fatza...si cred ca e a3a a4a oara cand zic ca AM RENUNTZAT la floyd rose...copie sau cu licenta...dar sa'i iau un H mai bun...sunt dispus :)..cred ca unul de 500 de mii..e cu mult mai bun decat ce am eu acum :))....so..se pare ca o sa ies mai ieftinache decat am crezut :)..cum era cu impamantarea aia?

Link to comment
Share on other sites

impamantare...hmm...ingroapa reghinu :) just kiddin...nu cred ca e de impamantare...e de la doze :)

 

cat de 500 dati pe doza...ar merge, dar sa nu te astepti la prea mare diferenta

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

see? se cer schimbate dozele :)..conteaza si cablurile nu?am de gand sa ma duc sambata in muzica..mi'a recomandat cineva proel..si din ce mi'a zis...2 cabluri de vreo 2-3 m fiecare...ceva de genu,uhm 400 de mii.prea ieftin nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

nu proel, parerea mea .. am avut o experienta destul de neplacuta.. mai bine itzi iei un cablu normal si`l faci tu :) , aia 400 mii bagai in altceva :)

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

cablu luat si facut de mine..asta am acum :)) si...vaai..groaznic :)nu ma pricep la chestii de genu asta :)..lipit..bla bla bla..

 

da..am vazut ca vinde cineva un H duncan design.

 

nici nu ma astept la cine stie ce performante dupa schimbarea dozelor..si restu :)..but still...o sa fie altceva :(

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

hmm atunci incearca sa iei d la cineva dp forum , da evita proel ca nu face banii serios acu , am avut un cablu normal si unu proel si nu era diferenta plus ca am avut o experienta super nasoala mi s`a rupt varfu jackului si a trebuit sa ma chinui sa scot din mufa de la combo vreo 30min :|

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

uh huh..va multumesc pt sfaturi :) dar..daca are cineva habar..cum scap de zgomotu acela ingrozitor..bag chitara in pedala..pedala in amp..dau drumu..BZZZZZZ...daca pun mana pe corzi..sau pe orice altceva de fier..e un bzz mai subtil..se simte putin :)..sa fie..dozele? sau..n'am impamantare?

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

Si eu am avut aceeasi problema... E de la impamantare... (as incerca asta in primul rand) ... eu asa am scapat de problema

 

 

ce ai incerca? :) alte cabluri?

Link to comment
Share on other sites

Inchide monitorul cand canti :)

fix asta e...si eu aveam aceeasi problema la single-coiluri...pacat ca mie mi-a luat 2 ani pana sa-mi dau seama...

Link to comment
Share on other sites

Guest beseech

uh huh..am auzit si eu faza cu monitoru..si e destul de naspa in cazu dozelor single..thx god ca am si un H :)...

1.priza shuko

2.cabluri

3.o doza H mai decenta :)...

 

planuri marete :)

aaaa..voi ati da calculatoru pt o chitara? atzi vinde calculatoru sa va luati o chitara? (asta a fost in capu meu acum cateva zile:)

 

aaa...btw..faza cu monitoru :(..NOT workin' B)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.