www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cu Chitara


Guest proname

Recommended Posts

Guest proname

Salut.Am o problema cu chitara mea acustica...Adica corzile sunt putin cam departate si mi-e cam greu sa cant pe ea.Cum pot sa le cobor putin?Multumesc anticipat... :)

Link to comment
Share on other sites

Salut.Am o problema cu chitara mea acustica...Adica corzile sunt putin cam departate si mi-e cam greu sa cant pe ea. Cum pot sa le cobor putin?

 

Incerci sa le cobori din bridge: fie înlocuind bareta de plastic (cãluºul / saddle) cu una mai puțin înaltã, fie pilind aceastã piesã pentru a-i scãdea din înãlțime. (Însã coborârea corzilor se face doar pânã acolo unde încã nu apar atingerile - fret-buzz.)

Link to comment
Share on other sites

Incerci sa le cobori din bridge: fie înlocuind bareta de plastic (cãluºul / saddle) cu una mai puțin înaltã, fie pilind aceastã piesã pentru a-i scãdea din înãlțime. (Însã coborârea corzilor se face doar pânã acolo unde încã nu apar atingerile - fret-buzz.)

Dati si voi un link la vre-un tutorial video ,sau sa caute aici pe rgc.ro s-a mai discutat

 

S-ar putea sa fie si gatul strambat ? prea concav caz in care daca are bara de otel trebuie reglat si de acolo./

se poate cauta cu GOOGLE sauu direct pe youtube

 

acustic guitar action setting,,,etc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
salut, scuze ca postez in topicul tau dar aceiasi problema o am si eu la o chitara reghin acustica veche. Are actiunea prea mare din cauza gatului stramb, precizez ca nu are truss-rod. Exista vreo modalitate sa indrept grifful daca nu are truss-rod ?
punei corzi mai light daca e acustica sau arunco si cumpara o chinezarie ieftina care are truss pe care o foloseste 3 ani si o arunci la randul ei:D
Link to comment
Share on other sites

salut, scuze ca postez in topicul tau dar aceiasi problema o am si eu la o chitara reghin acustica veche. Are actiunea prea mare din cauza gatului stramb, precizez ca nu are truss-rod. Exista vreo modalitate sa indrept grifful daca nu are truss-rod ?

 

Este stramb gatul ?

 

 

Sau este doar montat din fabricatie sub un unghi nepotrivit ?

 

Are dreptate colegul sa-i pui corzi mai subtiri si nu din acele de "bronz' groase ce sun aminunat dar indoaie gatul.( daca asta ar fi problema)

 

Gatul se poate indreapta ( daca ai noroc) de in lutier sau tamplar de mobila ( nu dulgher) priceput .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.