www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

22 Sau 24 Frets?


Guest catalin66

Recommended Posts

Guest catalin66

am avut o chitara cu 21 frets, acum vreau sa imi cumpar alta, dar nu stiu ce sa aleg 22 sau 24 frets (chitara Aria).

Link to comment
Share on other sites

Guest Bl0nd1n@.

Depinde ce vrei sa canti. Ia-ti cu 24 de taste daca crezi ca iti trebuie, daca nu, nu e nicio problema la chitara cu 22 de taste, in fond, chitara nu se alege dupa numarul de taste.

Edited by Bl0nd1n@.
Link to comment
Share on other sites

din pacate, foarte putina lume sesizeaza si aspectul sonor al dotarii unei chitare electrice cu 22 sau 24 de taste si cand spun asta nu ma refer la faptul ca pe chitara cu 24 de taste se pot obtine note mai acute decat pe una cu 22 de taste.

 

este vorba de altceva. analizand aspectele dimensionale ale chitarei in cele doua cazuri, se observa ca locul in care este amplasata doza de la neck reprezinta un lucru important dpdv al tonului ELECTRIC obtinut pe acea chitara. mai precis, exista o anumita distanta intre cele 2 doze (bridge si neck), la chitarele cu 21-22 de taste si aceasta distanta se misoreaza usor in cazul celor cu 24 de taste. deci doza de la neck va fi deplasata putin spre pozitia de middle si va capta in alta parte vibratia corzii, deci tonul electric va fi usor schimbat (va pierde putin din caldura si adancime). asta este motivul principal pt. care eu prefer o chitara cu 21-22 de taste, trecand peste asa numitul avantaj al obtinerii unor note mai acute (de care eu n-am avut nevoie niciodata!). :)

Link to comment
Share on other sites

din pacate, foarte putina lume sesizeaza si aspectul sonor al dotarii unei chitare electrice cu 22 sau 24 de taste si cand spun asta nu ma refer la faptul ca pe chitara cu 24 de taste se pot obtine note mai acute decat pe una cu 22 de taste.

 

este vorba de altceva. analizand aspectele dimensionale ale chitarei in cele doua cazuri, se observa ca locul in care este amplasata doza de la neck reprezinta un lucru important dpdv al tonului ELECTRIC obtinut pe acea chitara. mai precis, exista o anumita distanta intre cele 2 doze (bridge si neck), la chitarele cu 21-22 de taste si aceasta distanta se misoreaza usor in cazul celor cu 24 de taste. deci doza de la neck va fi deplasata putin spre pozitia de middle si va capta in alta parte vibratia corzii, deci tonul electric va fi usor schimbat (va pierde putin din caldura si adancime). asta este motivul principal pt. care eu prefer o chitara cu 21-22 de taste, trecand peste asa numitul avantaj al obtinerii unor note mai acute (de care eu n-am avut nevoie niciodata!). :)

Exact .

 

Ptr un incepator care nu stie de cate taste are nevoie pentru vre-o doi ani este suficient una cu 15 taste , arhisuficient .

Mai tarziu poate are nevoie da mai multe .Daca?

 

Este OK o chitara cu 15 +cateva 1/2 numai pe corzile subtiri .

Link to comment
Share on other sites

la 22 de taste armonica e deasupra dozei, la 24 este deasupra tastei 24. asta e diferenta de distanta de coarda care se "pierde" la chitarile cu 24 de taste. mie mereu mi s-a parut ca suna mai plat o chitara cu 24 de taste, astfel incat am preferat sa renunt la posibilitatea de a atinge acele 2-3 note in plus fata de 22 de taste. oricum daca folosesti armonice, naturale sau artificiale, ai linistit de unde alege note acute.

:) stratman si karpi

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
la 22 de taste armonica e deasupra dozei, la 24 este deasupra tastei 24. asta e diferenta de distanta de coarda care se "pierde" la chitarile cu 24 de taste. mie mereu mi s-a parut ca suna mai plat o chitara cu 24 de taste, astfel incat am preferat sa renunt la posibilitatea de a atinge acele 2-3 note in plus fata de 22 de taste. oricum daca folosesti armonice, naturale sau artificiale, ai linistit de unde alege note acute.

:) stratman si karpi

 

Sincer, asta nu mi se pare cine stie ce argument. Acel nod la care te referi se afla deasupa dozei doar cand coarda vibreaza libera. Daca ai pus degetul pe tasta 1, nu va mai fi acolo (de ex).

Link to comment
Share on other sites

la 22 de taste armonica e deasupra dozei, la 24 este deasupra tastei 24. asta e diferenta de distanta de coarda care se "pierde" la chitarile cu 24 de taste. mie mereu mi s-a parut ca suna mai plat o chitara cu 24 de taste, astfel incat am preferat sa renunt la posibilitatea de a atinge acele 2-3 note in plus fata de 22 de taste. oricum daca folosesti armonice, naturale sau artificiale, ai linistit de unde alege note acute.

:) stratman si karpi

 

Este vorba de timbru .Daca doza nu-i unde trrebuie nu ai timbru bun .

Am trei basuri Reghin din fiecare tip cate una .Niciuna nu are dozele unde trebuie si nu suna de nici un fel .

Trebuie sa sculptez in corp sa pun doza unde trebuie caci degeaba selectez si fortez din EQ nu suna unde trebuie lipsesc armonicele care ar trebui sa fie in ton.

\la chitara le fel se intampla .

 

Si tu ii dai inainte cu armonicle cand omul nici nu stie ce-i o chitara.hehe.

Este cam nasol sa faci coarda sa sune cu flagiolet la o distanta ce nu este un submultiplu intreg (fara rest) acesta trebue sa fie un numar intreg.Dar nu prea cunosc multi care canta cu flagiolet , ma refer la cantat si nu la fluieraturi .

Link to comment
Share on other sites

un argumet ar fi...cel care ma avantajeaza 24taste/dezavantajeaza 22taste pe mine:

La 22 de taste,datorita scobiturii in corpul chitarii cat si prinderea grifului ingreuneaza pozitionarea degetului care sprijina griful si se canta mai greu la pozitiile 15-20.(aici depinde mult de cum e prins griful si cum e lucrata imbinarea dintre grif si corp)

La 24 de taste,griful e mai lung si poti canta mai usor la pozitiile 15-20.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

un argumet ar fi...cel care ma avantajeaza 24taste/dezavantajeaza 22taste pe mine:

La 22 de taste,datorita scobiturii in corpul chitarii cat si prinderea grifului ingreuneaza pozitionarea degetului care sprijina griful si se canta mai greu la pozitiile 15-20.(aici depinde mult de cum e prins griful si cum e lucrata imbinarea dintre grif si corp)

La 24 de taste,griful e mai lung si poti canta mai usor la pozitiile 15-20.

 

Sa auzim

Link to comment
Share on other sites

mie imi vine mai usor sa cant la pozitiile mentionate pe o chitara cu 24 de taste decat la una cu 21-22...ce e asa de neinteles? :)

Nu ma refer numai pe coarda mi,sa canti pe toate corzile la cele pozitii.

Am specificat,depinde la fiecare chitara ce sistem de prindere are griful de corp.

Karpi...ce sa auzim?

 

de ce trebuie sa explic mereu ca la copii de gradinita? :)

Degetul care sprijina griful e impiedicat sa functioneze normal si in conditii optime pe o chitara cu 21-22 de taste la pozitiile 15-22-23(pe mine ma impiedica,poate pe voi nu,aveti degetele mai lungi :) )

post-9005-1243229809_thumb.jpg

post-9005-1243229823_thumb.jpg

post-9005-1243229836_thumb.jpg

post-9005-1243229847_thumb.jpg

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

mie imi vine mai usor sa cant la pozitiile mentionate pe o chitara cu 24 de taste decat la una cu 21-22...ce e asa de neinteles? :)

Nu ma refer numai pe coarda mi.

Am specificat,depinde la fiecare ce sistem de prindere are griful de corp.

Karpi...ce sa auzim?

 

Eu am intelesc ca vrea sa te auda pe tine cantand intre pozitiile 15 si 20 :)

Link to comment
Share on other sites

sunt inregistrari pe youtube :)

 

si nu e nimic de auzit,in sensul ca nimeni nu canta mai prost pe o chitara de 22 decat pe una de 24 de taste...doar mai jenat/deranjat de extensia pe care trebuie sa o faca.(ok,caz particular...aia cu degetele mai scurte! :) )

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

ca si incepator nu te deranjeaza cu nimic 22 sau 24 de taste... :)

mult succes incontinuare!

 

asta am scris si eu

 

pe mine ma deranjeaza sa cant sus ca nu-mi incap degetele , haha , cum as dori .

 

Practic trebuie alta tehnica ptr cantat sus peste octava , nici nu tin mana "agatata" cu degetul mare de grif

 

Prima data trebuie sa invete sa cante bine pe primele pozitii , peste octava mai incolo cand are experienta si i-si va dezvolta un anume stil de a canta in acele pozitii in functie de mana /degete.Avantaj cei cu mainile mici si degete subtiri( ideal cum zicea un prieten niste maini ca un paianjen cu degete lungi si subtiri )

 

Pune linkul unde ai pe youtube.com sa te criticam apoi te si ascultam ca asa se face ( hehe)

 

Ce treaba are lungimea grifului cu nr de taste ?

 

A spus corect .

 

Lungimea/portiunea "libera" a gatului este mai mare iese mai in afara corpului , poti sa canti lejer in G peste octava bineinteles si degajarea( cuttaway) este adecvata ca si la powerstrat-uri .

Mai sunt chitarele parca cu 3 octave parca , cele care au forma de harfa /Lira .nu stiu cum se cheama ,

la acelea ai liber tot griful.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

cand mi-am luat a 2-a electrica am avut grija si de detaliul asta si am ales 24 de taste. de ce ? nu prea stiu :) dar imi place gama mi (E) pe care o poti canta de la 0 la 24 fara greturi si... poti urca o octava mai sus daca canti in E. oare de ce s-au facut chitare cu 27 de taste ? cred ca pentru optiunea de-a canta in alte octave mai sus. la alea cu 7 sau 8 corzi fenomenu e invers. cred c-ar fi interesanta o chitara cu 7 sau 8 corzi si 27 de taste. a si vezi sa fie AANJ cum is Ibanez-urile sau neck thru sau set neck sa eviti bolt on-u ala de Fender.

Link to comment
Share on other sites

cand mi-am luat a 2-a electrica am avut grija si de detaliul asta si am ales 24 de taste. de ce ? nu prea stiu :) dar imi place gama mi (E) pe care o poti canta de la 0 la 24 fara greturi si... poti urca o octava mai sus daca canti in E. oare de ce s-au facut chitare cu 27 de taste ? cred ca pentru optiunea de-a canta in alte octave mai sus. la alea cu 7 sau 8 corzi fenomenu e invers. cred c-ar fi interesanta o chitara cu 7 sau 8 corzi si 27 de taste. a si vezi sa fie AANJ cum is Ibanez-urile sau neck thru sau set neck sa eviti bolt on-u ala de Fender.

 

Uite ca s au facut chiar cu 36 si 42 de taste si unele au chiar 7 corzi.. Domnul Uli Jon Roth detine asa ceva.. Mai multe detalii: http://www.edenwaith.com/uliroth/music/skyguitar.html

Edited by nothing_ro
Link to comment
Share on other sites

mie imi vine mai usor sa cant la pozitiile mentionate pe o chitara cu 24 de taste decat la una cu 21-22...ce e asa de neinteles? :)

Nu ma refer numai pe coarda mi,sa canti pe toate corzile la cele pozitii.

Am specificat,depinde la fiecare chitara ce sistem de prindere are griful de corp.

Karpi...ce sa auzim?

 

de ce trebuie sa explic mereu ca la copii de gradinita? :)

Degetul care sprijina griful e impiedicat sa functioneze normal si in conditii optime pe o chitara cu 21-22 de taste la pozitiile 15-22-23(pe mine ma impiedica,poate pe voi nu,aveti degetele mai lungi :) )

 

Adica interpreteaza-ne ceva pe una cu 21 ,22 sau 24 sa vedem daca te avantajeaza sau numai ti-se pare .

 

Ptr tine exista o chitara nu-mi amintesc cum se numeste are forma de "harfa" si ai acces la o groaza de taste .Ca sa gasesti timbrul si raspunsul la arminice se poate monta o doza culisanta ce o pui unde vrei tu .O sa fac o chitara cu asemenea doza , poate odata .Am avut facuta doza urma s-o perfectionez dar n-am mai avut timp.Era doza condensator , deci o tabla de cupru sub corzi asa ca nu era probpoema cu sculptat in corp.

 

nu conteaza cate taste are, invata notele mai intai, game, moduri, etc. si totul va fi bine.

El vrea sa inceapa de sus ce ne bagam noi in placerea omului.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

chitara despre care vorbesti tu este un model al firmei DANELECTRO. :)

Multam , sa caut un link ........

 

asta-i "Danelectro Longhorn Guitar Beatnik Burgundy"

 

http://www.dolphinmusic.co.uk/product/1393...k-burgundy.html

 

nu se mai fac din pacate

 

 

DAR! daca ne uitam atent la poza aceasta se rezolva o dilema dintr-un alt topic ( savant )

 

http://www.shotinthedark.info/wp/?p=2371

 

 

e buna treaba nu ? ca sa vezi la ce-i buna aceasta chitara.

In '72 am vazut la trupa "Faces" intr-o poza o chitara din aceasta cu 4 octave.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.