www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitare Scumpe


Guest KingLeonidas
 Share

Recommended Posts

Guest costi iorga

La categoria de preturi intre €1500 si €3000 vorbim aproape in exclusivitate de 2 mari firme: Fender si Gibson. Stock. (poate, pe alocuri, Gibson custom). Mai vin unele Ibanezuri cu motz si PRS.

In exclusivitate putem vorbi de niste produse facute la mama lor, cu un sistem de control si mentinere al calitatii bun, cu certificat de autenticitate si garantie pe 1, 2 sau 3 ani. Acesta e cadrul. Cand esti dispus sa dai acesti bani, esti obligat sa testezi ce cumperi. Pentru ca, si pentru "cei din tarile civilizate si cu nivel de trai ridicat" 2000 sau 3000 de € sunt bani si nu vrei sa-i arunci pe fereastra. Pentru ca, oricat de identice ar fi conditiile de fabricare / depozitare / etc, nu ai garantia soundului identic. Chitarile sunt facute din lemn, un material care "traieste". Cei care au testat vreodata chitari stiu ce mare poate fi diferenta de ton intre 2 chitari de acelasi fel, produse poate in aceeasi sarja. Ceea ce ramane identic e calitatea prelucrarii, robustetea produsului, playability.

IMO, orice produs chitaristic la un pret ce sare de €3000 (hai sa zicem €4000) nu-si mai justifica in mod OBIECTIV pretul. E vorba deja de criterii subiective, poate chiar sentimentale.

Tragand linia, e dificil sa spunem ca nu se merita pretul. Pentru mine nu s-ar merita. Dar daca as avea banul sa intru la licitatie pentru chitara pe care Jimmi Page a compus "Immigrant Song", m-as baga!

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Dupa umila mea opinie, a unui om cu instrumente de maxim 150$, preturile sunt in mare masura justificate tocmai datorita brand-ului.

 

Sa zicem o chitara Gibson de 2500$. Gibson cumpara lemn pentru corpul chitarii. Lemnul e lemn. La prelucrare se dovedeste ca are mici imperfectiuni. Daca r fi Reghin sau Aria sau Epiphone poate lemnul ala ar ajunge in chitara, dar pentru ca e Gibson de 2500$ e reputatia lor in joc, asa ca lemnul ala va fi respins si se va folosi un altul nou (ca lemnul ala probabil o sa ajunga pe un Epiphone este alta mancare de peste :)). Si uite asa pentru o chiatara nu este necesar doar materialul pentru o chitara. Gibson cand pune pretul pe chitara tine cont si de procentul de esec in prelucrarea diferitelor componente.

 

Pe urma, cum s-a mai spus mai e de platit si atelierul si oamenii si uneltele care se uzeaza si multe altele... Si nu in ultimul rand mai este de recuperat investitia in proiect, care nu-i chiar asa ieftina, R&D este o chestie costisitoare care pe deasupra nici nu garanteaza ca va obtine intotdeauna rezultate. Cu cat brand-ul este mai mare, cu atat R&D este mai costisitor pentru ca inovatia si supremitatea tehnologica fata de competitie sunt de baza in orice domeniu.

Link to comment
Share on other sites

@CostiIorga:"Cand esti dispus sa dai acesti bani, esti obligat sa testezi ce cumperi"

o chitara de peste 2500$ nici nu trebuie probata...sa vezi ce? :)

Cauti defecte pe care nu le-au gasit oamenii de la controlul calitatii? :D

@Fictum draga, nu reactiona in felul asta pt. ca nu stii cu cine te pui. @costi iorga :) stie mult mai multe decat iti inchipui tu, despre instrumentele confectionate din lemn. daca citesti cu atentie, ai sa observi ca ti se explica CLAR ca doua chitare, chiar daca sunt acs model, pot suna diferit! si asta ca sa nu mai vorbim de anumite forme si dimensiuni care pot face diferenta (tocmai datorita inglobarii unei mari parti de manopera manuala). :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Ba, mai putem sa vorbim si despre National Resophonic, si de Collings, si de Campbell American, de Nash, de Martin, de Taylor, de Guild, si inca lista poate continua.

M-am referit strict la chitare electrice si aici la major brands. Iar daca retin eu bine, am zis " aproape in exclusivitate", tocmai pentru a preveni taierea firului in patru.

 

@CostiIorga:"Cand esti dispus sa dai acesti bani, esti obligat sa testezi ce cumperi"

o chitara de peste 2500$ nici nu trebuie probata...sa vezi ce? :D

Cauti defecte pe care nu le-au gasit oamenii de la controlul calitatii? :D

Daca ai fi citit cu atentie, ai fi remarcat ca m-am referit la testare multipla(Dupa parerea mea, daca sunt dispus sa dau €3000 pe o chitara, tre sa testez cel putin 2.): ca dpdv calitativ, al robustetei si al usurintei de a canta pe ea (playability) sunt identice - sau cel putin foarte comparabile.

SOUNDUL poate insa diferi major. Ti-as recomanda sa intri intr-un magazin de instrumente muzicale bine dotat, sa iei un amplificator random si 4-5 chitare de aceeasi marca si de acelasi tip si sa le testezi cu aceeasi setare a amplificatorului. Poate, daca ai ureche, vei auzi si diferentele mici. Pe cele mari le auzi si cu niste foi de varza..

 

@Fictum draga, nu reactiona in felul asta pt. ca nu stii cu cine te pui. @costi iorga :) stie mult mai multe decat iti inchipui tu, despre instrumentele confectionate din lemn. daca citesti cu atentie, ai sa observi ca ti se explica CLAR ca doua chitare, chiar daca sunt acs model, pot suna diferit! si asta ca sa nu mai vorbim de anumite forme si dimensiuni care pot face diferenta (tocmai datorita inglobarii unei mari parti de manopera manuala). :)

:) StratMan, m-as bucura sa ne vedem live odata!

Link to comment
Share on other sites

Guest KingLeonidas
@CostiIorga:"Cand esti dispus sa dai acesti bani, esti obligat sa testezi ce cumperi"

o chitara de peste 2500$ nici nu trebuie probata...sa vezi ce? :)

Cauti defecte pe care nu le-au gasit oamenii de la controlul calitatii? :)

 

tu dai peste 2500 de euro asa.. fara sa probezi? :)

 

=))

 

eterna frustrare a romanului sarac dar invidios...

 

da, mersi, ce sa zic.. am pus o intrebare pt ca nu sunt atat de versat intr-ale chitarilor precum domnia ta.

 

ma scuzi, te rog, ca am indraznit sa imi pun intrebarea asta

 

data viitoare incearca sa numeri pana la 10 inainte sa postezi.. it helps

Link to comment
Share on other sites

da, mersi, ce sa zic.. am pus o intrebare pt ca nu sunt atat de versat intr-ale chitarilor precum domnia ta.

 

ma scuzi, te rog, ca am indraznit sa imi pun intrebarea asta

 

data viitoare incearca sa numeri pana la 10 inainte sa postezi.. it helps

Daca citesti tot postul lui barbarossa, care sunt sigur ca n-a intentionat sa jigneasca pe cineva ci doar a constatat o stare de fapt, ai observa si ideea. Asa... hai sa ne suparam ca ne simtim atinsi.

O chitara de peste 2500 de euro isi justifica pretul prin faptul ca e cumparata. De catre cine, nu conteaza prea mult. O fi copilul de bani gata, o fi colectionarul, o fi muzicianul care o alege dintre 100, o fi muzicantul care vrea sa dea bine pe scena: atata timp cat exista cumparatori, produsul se vinde.

Binenteles ca o chitara de peste 500 de euro poate sa se apropie de una de peste 2500 ca si constructie, dotari si sound, dar aici intervine cumparatorul, care e in stare sau nu sa vada/auda diferenta.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

eu pun problema in felul urmator :

diferenta dintre un Fender american standard si un bullet este de 900 euro ( AMSTD 1000 , BULLET 100 )

 

sa zicem ca diferenta dintre un Custom SHop si un american standard e de 900 ( sa zicem cel mai ieftin CS , CUSTOM CLASSIC e cam 1900 ) .

 

acesti 900 euro se justifica mult mai clar la prima comparatie , diferenta de sunet,lemn, constructie etc dintre AMSTD si BULLET fiind semnificativa . intre CS si AMSTD nu mai este chiar asa de mare , poti avea bafta sa nimeresti un AMSTD cu un sunet extraordinar .

 

Ca sa raspund si la intrebarea initiala , eu zic ca merita o chitara 2500 euro dar second hand . Adica , nu imi voi mai lua nicioadata vreo chitara de asta scumpa , NOUA . SH da , deci cu 2500 poti lua ceva care e nou 3500 ! (uite asa stric eu piata :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Ma uit de ceva timp pe canalul acesta si vreau sa spun ca dupa 6 luni de zile de ascultat chitari fabricate acum 40 de ani, mi se pare ca stratul lui Thomas Blug suna foarte subtirel. Chitarile din filmulete sunt vandute de la mii la zeci de mii de dolari.

Pe de alta parte, cata vreme nu vor exista romani care sa traiasca din cantat la chitara, nu vom putea intelege de ce se cheltuie atata cu instrumentul.

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Guest KingLeonidas
Daca citesti tot postul lui barbarossa, care sunt sigur ca n-a intentionat sa jigneasca pe cineva ci doar a constatat o stare de fapt, ai observa si ideea. Asa... hai sa ne suparam ca ne simtim atinsi.

O chitara de peste 2500 de euro isi justifica pretul prin faptul ca e cumparata. De catre cine, nu conteaza prea mult. O fi copilul de bani gata, o fi colectionarul, o fi muzicianul care o alege dintre 100, o fi muzicantul care vrea sa dea bine pe scena: atata timp cat exista cumparatori, produsul se vinde.

Binenteles ca o chitara de peste 500 de euro poate sa se apropie de una de peste 2500 ca si constructie, dotari si sound, dar aici intervine cumparatorul, care e in stare sau nu sa vada/auda diferenta.

Bafta!

 

 

si tu acum faci pe avocatul?

Link to comment
Share on other sites

N-are mare legatura, in primul rand exista destui romani care traiesc foarte bine din cantat. In al doilea rand, nu numai cei care aspira serios la statutul de muzician profesionist sunt clienti pentru instrumente. Exista si colectionari, si incepatori cu multi bani, si instrumentisti care lucreaza in domenii mai banoase dar nu mananca din muzica - tot felul de oameni. Bariera de intrare e doar pretul, si cine isi permite poate avea un instrument scump.

...ca o completare: Legatura dintre calitatea(pretul) instrumentului exista doar in cazul celor care traiesc din muzica, si aici este foarte clara: pe masura ce evoluezi dpdv muzical, ajungi sa canti pe scene din ce in ce mai mari => faci bani din ce in ce mai multi => iti permiti instrumente din ce in ce mai bune/scumpe.

In cazul celor care nu traiesc din muzica legatura dintre pretul instrumentului si nivelul celui in cauza lipseste cu desavarsire, si e normal si logic sa fie asa. Cu totii tindem sa cumparam cel mai bun produs(de orice fel) disponibil in limita bugetului nostru. Vreau sa-l vad pe avocatul, notarul, zidarul, etc. ala pasionat de chitara care, avand la dispozitie un buget de 2000 de euro pt o chitara, isi cumpara chitara de 500, ca deh...nu e de nivelul lui...... Afirmatiile tip: "Nu-mi iau chitara x, ca-i prea buna pt mine" = "as vrea chitara x, dar nu mi-o permit"

Link to comment
Share on other sites

@StratMan:Nu cred ca l-am jignit cu ceva pe Costi Iorga...cand citesti nu poti sa vezi si mimica fetzei sau intonatia unui om.Oricum nu il cunosc,e posibil sa stie mai multe decat mine si il felicit pe aceasta cale.

 

@Costi Iorga:La faza cu probatul...tin sa te anunt ca am probat sute de chitari si amp-uri (nu neg,insa,ca doua chitari aceeasi serie,model,firma suna diferit).Eu m-am referit ca atunci cand faci comanda la o chitara de peste 2500$ nu isi mai are rost probatul acelei chitari.(ma prezint cu ea direct la avocat :) )

 

@KingLeonidas:Eu nu probez(ce e asa amuzant?) Ce mai pot sa gasesc gresit/defect la o chitara de peste 2500$???

 

@Doctor X:"Binenteles ca o chitara de peste 500 de euro poate sa se apropie de una de peste 2500 ca si constructie, dotari si sound, dar aici intervine cumparatorul, care e in stare sau nu sa vada/auda diferenta."

Tu vorbesti serios? :) ...de comparatia unei chitari de 500euro sa se apropie cu una de 2500...

 

@Rayvann:"Pe de alta parte, cata vreme nu vor exista romani care sa traiasca din cantat la chitara, nu vom putea intelege de ce se cheltuie atata cu instrumentul"

Tu ai auzit de pasiune? :)

 

@mihaitarta:"Vreau sa-l vad pe avocatul, notarul, zidarul, etc. ala pasionat de chitara care, avand la dispozitie un buget de 2000 de euro pt o chitara, isi cumpara chitara de 500, ca deh...nu e de nivelul lui...... Afirmatiile tip: "Nu-mi iau chitara x, ca-i prea buna pt mine" = "as vrea chitara x, dar nu mi-o permit"

Daca iti doresti ceva faci tot posibilul sa il ai nu trebuie sa fi avocat,sau copil cu bani...imprumuturi banca/prieteni...etc.

Cati nu sunt pe forum-ul asta care si-au dorit o masina si o au...si o masina nu e 2000-3000de euro(ma refer la cele noi) :D

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

@mihaitarta:"Vreau sa-l vad pe avocatul, notarul, zidarul, etc. ala pasionat de chitara care, avand la dispozitie un buget de 2000 de euro pt o chitara, isi cumpara chitara de 500, ca deh...nu e de nivelul lui...... Afirmatiile tip: "Nu-mi iau chitara x, ca-i prea buna pt mine" = "as vrea chitara x, dar nu mi-o permit"

Daca iti doresti ceva faci tot posibilul sa il ai nu trebuie sa fi avocat,sau copil cu bani...imprumuturi banca/prieteni...etc.

Cati nu sunt pe forum-ul asta care si-au dorit o masina si o au...si o masina nu e 2000-3000de euro(ma refer la cele noi) :)

 

Pai ideea care trebuia desprinsa din ce am scris este ca la cei ce traiesc din altceva decat muzica, valoarea instrumentului nu are legatura cu valoarea muzicala, tocmai pentru ca sursa banilor este alta decat muzica (indiferent de unde provin banii). Si daca stau sa ma gandesc mai bine, nici in cazul celor care traiesc din muzica nu-i foarte clara legatura de multe ori...

Cunosc in Oradea un chitarist de jazz, Bader Oliver, care este in mod sigur printre cei mai buni din tara si care canta pe o chitara Vintage(firma)...na, unde naiba ii legatura? Eu am Gibson, dar comparatia dintre noi doi, dpdv muzical nu va avea rost niciodata.

Uite o piesa inregistrata de acest chitarist impreuna cu Marius Pop (mario_d) (asta pentru cei care sustin sus si tare ideea conform careia instrumentul mai slabut poate fi o piedica in calea dezvoltarii - un alt cliseu tampit)

BILLIE__S_BOUNCE.mp3

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

nu e nici o legatura...nu e chestie de statut social.

Daca eu am o dambla/pasiune si ma imprumut la 2 banci pentru o chitara de peste 5000$ si am salariul de 800lei care e problema?(e problema mea doar, ca platesc 5 ani)

Eu la asta m-am referit,nu de unde vin banii sau ca trebuie sa fi avocat sa iti poti cumpara o chitara scumpa :)

 

Si invers...Peter T. de la Pain(geniul Suediei in materie de muzica si e full de bani) a cumparat un bass de 200euro pentru ca avea sunetul cautat de el pentru un cantec care urma sa fie inregistrat. e si in functie de nevoile pe care le ai,de ce anume vrei sa scoti pe o inregistrare,de sunetul dorit.

 

Nu e o piedica in calea dezvoltarii,dar nu poti sa spui ca o chitara de 500euro suna aproape la fel ca una de peste 2500...

De ce mai cumpara Romanii Ibanez jem? de ce nu se limiteaza la seriile RGX? ..sau Fender Korea/japan si vor USA?

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

si tu acum faci pe avocatul?

 

eu nu m-am referit direct la tine si nu am avut intentia sa te jignesc, tot ce am vrut sa spun este ca exista o tendinta, la modul general vorbind, a unor persoane cu mai putina sau mai multa experienta de a da sfaturi in legatura cu calitatea unor chitari pe care nici nu le-au mirosit, fie pt ca nu si le-au permis dpdv financiar, sau pt ca nu au avut ocazia sa le intalneasca in magazin sa le probeze macar. sa nu iti permiti un asemenea instrument e ok, nu e nimic rusinos in asta, fiecare se descurca asa cum poate, are prioritatile lui, dar sa sustii sus si tare ca nu merita, la modul general, asta deja e altceva. in principiu squier nu e fender, epi nu e gibson. este o parere personala. am avut si sqiuer si fender si epi si gibson.

sunt de acord cu costi iorga, de la un anumit prag o chitara nu isi mai justifica obiectiv pretul, dar fiecare e subiectiv atunci cand cumpara un instrument.

sunt de acord si cu alex_strat69...eu de mult am renuntat sa imi mai cumpar chitara noua. nu din romania, nu din europa. asta pt ca astia te jupoaie de bani. ajungi sa iti pui intrebarea nu daca merita o chitara 2500 euro, ci daca merita o chitara de 2000$, 2500 euro, adica 3000+$, si asta numai pt ca ai onoarea sa o iei din romania sau din europa si nici macar nu ai de unde alege...

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest KingLeonidas
eu nu m-am referit direct la tine si nu am avut intentia sa te jignesc, tot ce am vrut sa spun este ca exista o tendinta, la modul general vorbind, a unor persoane cu mai putina sau mai multa experienta de a da sfaturi in legatura cu calitatea unor chitari pe care nici nu le-au mirosit, fie pt ca nu si le-au permis dpdv financiar, sau pt ca nu au avut ocazia sa le intalneasca in magazin sa le probeze macar. sa nu iti permiti un asemenea instrument e ok, nu e nimic rusinos in asta, fiecare se descurca asa cum poate, are prioritatile lui, dar sa sustii sus si tare ca nu merita, la modul general, asta deja e altceva. in principiu squier nu e fender, epi nu e gibson. este o parere personala. am avut si sqiuer si fender si epi si gibson.

sunt de acord cu costi iorga, de la un anumit prag o chitara nu isi mai justifica obiectiv pretul, dar fiecare e subiectiv atunci cand cumpara un instrument.

sunt de acord si cu alex_strat69...eu de mult am renuntat sa imi mai cumpar chitara noua. nu din romania, nu din europa. asta pt ca astia te jupoaie de bani. ajungi sa iti pui intrebarea nu daca merita o chitara 2500 euro, ci daca merita o chitara de 2000$, 2500 euro, adica 3000+$, si asta numai pt ca ai onoarea sa o iei din romania sau din europa si nici macar nu ai de unde alege...

 

ok :)

 

da, in mare parte ai dreptate, trebuia sa pun problema altfel, si anume daca o chitara merita in mod obiectiv o anumita suma.

 

eu am zis ca nu merita, dar nu am zis ca daca mi-as permite nu mi-as cumpara asa ceva :)

Link to comment
Share on other sites

da...barbarosa zice ca nu e o rusine sa nu iti permiti o chitara scumpa...si asa este,dar nu e nici o rusine ca iti permiti una :) (sau cel putin faci foamea sa ai una)

 

@Orochimaru. Alt om care nu ajunge la struguri...de ce sunt prosti cei care dau? :)

Da mai..sunt un prost,da unul fericit :)

 

Eu acum ar trebuii sa ma simt prost ca am investit intr-un BCRich Virgin speedloader NJ inafara de pretul ei,inca 800euro?

Daca imi fac rate la banci sa imi cumpar o chitara inseamna ca ma dau vedeta si sunt plin de impresii?

Deci trebuie sa imi fie rusine cand ies pe scena ca nu sunt un chitarist bun dar am facut tot posibilul sa imi cumpar o scula tare,nu?

Asta nu e oare invidie?Sau inca nu m-am prins ce se incearca aici...

(Bat la pareu ca nu sunt singurul...sunt cel putin 100 de chitaristi inregistrati aici care au chitari de peste 1000-1500 de euro.)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest KingLeonidas
da...barbarosa zice ca nu e o rusine sa nu iti permiti o chitara scumpa...si asa este,dar nu e nici o rusine ca iti permiti una :) (sau cel putin faci foamea sa ai una)

 

@Orochimaru. Alt om care nu ajunge la struguri...de ce sunt prosti cei care dau? :)

Da mai..sunt un prost,da unul fericit :D

 

Eu acum ar trebuii sa ma simt prost ca am investit intr-un BCRich Virgin speedloader NJ inafara de pretul ei,inca 800euro?

Daca imi fac rate la banci sa imi cumpar o chitara inseamna ca ma dau vedeta si sunt plin de impresii?

Deci trebuie sa imi fie rusine cand ies pe scena ca nu sunt un chitarist bun dar am facut tot posibilul sa imi cumpar o scula tare,nu?

Asta nu e oare invidie?Sau inca nu m-am prins ce se incearca aici...

(Bat la pareu ca nu sunt singurul...sunt cel putin 100 de chitaristi inregistrati aici care au chitari de peste 1000-1500 de euro.)

 

cred ca nu te-ai prins :) intentia mea a fost o discutie obiectiva, despre cat costa fabricarea unui instrument in comparatie cu cat se cere pe el. punct.

Link to comment
Share on other sites

nu a zis nimeni ca o chitara canta singura ... :)

ma faci prost in fata si eu trebuie sa iti zambesc si sa imi vad de drum? :)

Nu ma oftic eu imi implinesc visul...mai am 5luni,sunt chiar fericit. :) Tu?

 

...si ca sa vezi ca nu iti port pica cu prima ocazie cand ne intalnim,ai o bere de la mine.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Daca-ti iei una de asta http://www.mykaguitars.com/ fii sigur ca primesti ce platesti/ce-ti doresti/ si fii sigur ca-i mai bun decat ti-ai dorit :)

Nu fac reclama, doar ca am urmarit discutia si incepem s-o dam pe "io stiu sa cant chiar daca n-am chitara scumpa, sun bine si asa". Pana la urma fiecare isi procura ce-si doreste/permite.

 

Am vazut o comparatie PC-Mac, tind sa cred ca e destul de buna, dar trebuie tratata diferit. Un mac cu ~ aceleasi specuri ca ale unui PC, este net superior celui din urma, nu numai datorita hardware-ului, dar si OSX-ului Leopard x_x. Diferenta de pret este insa oarecum exagerata, dar si procesul de fabricatie e mai costisitor, proiectarea etc. Daca ne gandim acum la chitari, diferenta de calitate a sunetului si a ergonomiei (nu vorbesc acum de nu stiu ce porcarii aurite) intre o chitara de 3000 si una de 2000 poate nu fi atat de mare, dar ea exista. Atata timp cat cineva are nevoie de boostul de productivitate pe care i-l ofera Mac-ul, va fi un chitarist care va avea nevoie de boost-ul de calitate pe care i-l ofera o chitara de 3000. Prin urmare, se merita de la caz la caz :).

Link to comment
Share on other sites

OSX este mai usor de folosit, mai optimizat si mai safe decat Windows (dar sincer prefer K/Ubuntu), iar structura macului este mai optimizata decat un pc, repet, cu aceleasi specificatii. Toate diferentele astea duc la un plus de productivite, evident, in cazul in care folosesti calcul la maxim si ai nevoie de mai mult :). Din pacate nu posed mac, dar mi-as da oricand la schimb quad core-ul pentru un mac pro (poate cu specuri mai bune :)).

 

Nu m-ar deranja insa un dual Xeon Nehalem quad core si vreo 32 gb de ram + 2xati hd 4870, how about you? Does Windoes even work on that shit?

 

oh btw.

 

Blue screen of death beware!

Link to comment
Share on other sites

o placa de lemn bun, uscat, cu 5A, pentru top, cumparata de la un vanzator consacrat de lemn pentru instrumente, poate sa coste 500 usd sau mai mult.

luand piese separate si calculand pretul, se poate vedea ca unele preturi mari la chitare sunt justificate. intrebarea este daca chiar ai nevoie sa ai chitara facuta din piesele alea sau nu

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Mobila lemn masiv.

Pret:Pret/SET: 4.317,00 RON

Produs oferit de SC MOBIROM SA

 

 

 

 

HAHA

 

Pai sigur ca este justificat pretul cu toate preturile de materiale si ele gonflate serios , altfel cum justifici pretul .

 

Daca un lutier face singur singurel totul fara masini unelte si linie automata mai inteleg , ar lucra un an la chitara si aceasta ar costa ca si ore de munca enorm sa zicem simlu salariul omului pe 12 luni +materialul +10% castig .

In acest caz ajungi la un pret mare .

 

Dar trebuie sa fie un lutier foarte cunoscut si recunoscut ,dar daca el face o chitara pe an nu are cunm sa devina faimos ...asa ca e aiurea pretul gonflet ptr chitare facute in serie ( chiar serie mica)

 

Dar reclama agresiva si unerori derutanta ( sa nu zic mincinoasa si alimentarea din umbra a falselor de "mituri" )in urma carui cererea creste duce la preturi mari.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Ce ati complicat topicul asta...

Sa va zic eu ... oricine isi doreste un Gibson si da, isi merita pretul ... ca este mare, asta e alta poveste.

Link to comment
Share on other sites

Am uitat ceva.

 

Daca te faceam pe tine prost ma faceam si pe mine prost. Asta pentru ca eu cred ca orice chitarist are in minte o chitara peste 2500$.

 

Eu am in minte doua modele Ibanez peste 2500$ plus cateva modele Suhr. Sa nu uitam ca un Suhr sare lejer peste 3000$.

 

Indiferent daca merita sau nu, indiferent daca pretul e justificat sau nu, eu daca am 15.000$ nu o sa-mi iau masina da sigur o sa cumpar chitarele alea.

 

 

 

Sunt convins ca acele chitari de care zici tu sunt foarte bune. Totusi eu prefer Suhr, Ibanez sau ESP.

 

Deci esti de-al meu :)

Eu am in cap o chitara de peste 10 ani si fac eforturi enorme sa o am...de aceea am fost putin deranjat. Sunt care au banul(felicitari si bravo lor nu e invidie) si poate nu apreciaza o scula de 2500$ la fel,ma uit la trupele consacrate ca o farama de scena...ca maine poate sa cumpere alta. :)

Totusi cum a zis si Karpi...daca lucreaza manual la ea merita cu varf si indesat.Cele pe linie,scumpe,ai garantia ca e ceva bun si sunt controlate mai bine(standard mai ridicat la controlul calitatii).

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.