www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Spiru Haret


Nightlight
 Share

Recommended Posts

Am o intrebare. M-am gandit care facultate sa o aleg. Conservator, la stat, sau conservator la Spiru Haret. Cand vin in Bucuresti, principalul meu obiectiv este sa cant intr-o trupa.

 

Daca ma duc la cel de stat, am inteles ca este atmosfera mai rea ca la liceu, unde ai fost ieri, etc. Asa ca m-am decis sa ma duc la Spiru. Cu o trupa, presupune cateva ore de repetitii/zi, iar la cel de stat nu am cum sa fac asta.

 

Ca sa ma duc la Spiru, ce trebuie sa stiu. Acolo este examen de atmitere? Care sunt taxele? Exista decat pedagogie? Sau mai sunt si alte sectii? Am inteles ca ar exista grupe de incepatori si de avansati, etc.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

:) :) :):D spiru vs stat :D

 

nu-ti irosi talentul la spiru.... e o laba trista de universitate unde 90% din oamenii de care o sa dai sunt ratati/prosti/tarani etc care bineinteles isi platesc examenele ca nu au cum altcumva... daca chiar vrei sa faci un lucru du-te la stat sau alege-ti o alta facultate(da nu de la spiru)

Link to comment
Share on other sites

nici una dintre ele, vrei sa te faci profesor de muzica sau sa inveti sa faci conserve?

daca vrei teorie muzicala studiaza carti de muzica, daca vrei chitara, iarasi, studiaza.

banuiesc ca ai o baza in muzica, atat teorie cat si instrument.

la cons nu va sta nimeni dupa tine sa inveti piesa cutare sau sa studiezi nush ce sau sa ti-o explice, acolo se pleaca de la ideea absolvirii unui liceu de profil si prin urmare nu-ti mai explica nimeni tehnica sau alte chestiuni minore sa zicem, totul va trebui facut de tine. daca vrei compozitie e altceva.

una peste alta, eu nu recomand concervatorul, mai bine te axezi pe o facultate de alt profil.

daca esti talentat si muncitor vei avea oricum succes in muzica, cu sau fara cons. dar daca nu esti foarte competitiv, cu conservatorul vei asculta copii de clasa a patra tipand pe un salar de cateva milioane. sper ca te-am pus pe ganduri. succes!

Link to comment
Share on other sites

Uite ce zic ei:

 

Art. 10. (1) Admiterea în anul I se face, în principal, pe baza rezultatelor obținute la examenul de bacalaureat, a fiºei-chestionar ºi a discuției pe care o poartã un membru al comisiei de admitere cu fiecare candidat în parte, pe marginea rãspunsurilor din fiºa-chestionar.

 

(2) Pentru domeniile/specializãrile: arhitecturã, teatru, muzicã, culturã fizicã ºi sport, limbi ºi literaturi, relații internaționale ºi studii europene, facultãțile pot include, în structura admiterii, ºi teste de cunoºtințe, teste de limbã, teste de aptitudini ºi vocaționale, probe practice etc.

 

mai multe detalii la: http://www.spiruharet.ro/admitere/metodologia.php

Link to comment
Share on other sites

Eu am in liceu am studiat la Liceul International de Informatica din Constanta, care e privat, si pot sa-ti spun ca mitul ca sunt numai oameni cu bani si prosti e tocmai asta un mit. 80% din noi eram olimpici (dintre care unii acum sunt la facultati mari din afara, Princeton, Stanford). Sunt si cativa care au intrat pe bani, dar aia erau la filologie, si majoritaea n-au rezistat primii 2 ani si au plecat, deci nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji la institutii private. E o experienta muuuuult mai buna decat la facultati de stat, pentru ca ai mult mai multe resurse iar profesorii sunt mai intersati pentru ca sunt bine platiti. A fost o experienta placuta, am invatat lucruri pe care nu le-as fi invatat in alte locuri, iar colegii au fost tari de tot, nu marlani de rand.

 

E o idee buna sa ai note bune la bac ca sa intri cu reducere insa. Nu stiu insa cum e la spiru haret, eu zic din experienta mea din liceu. Poate e diferit.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

E o experienta muuuuult mai buna decat la facultati de stat, pentru ca ai mult mai multe resurse iar profesorii sunt mai intersati pentru ca sunt bine platiti. A fost o experienta placuta, am invatat lucruri pe care nu le-as fi invatat in alte locuri, iar colegii au fost tari de tot, nu marlani de rand.

 

Care e legatura intre liceu si facultate de stat ? Si de unde stii ca experienta e "muuuult mai buna" ?

Link to comment
Share on other sites

Eu am in liceu am studiat la Liceul International de Informatica din Constanta, care e privat, si pot sa-ti spun ca mitul ca sunt numai oameni cu bani si prosti e tocmai asta un mit. 80% din noi eram olimpici (dintre care unii acum sunt la facultati mari din afara, Princeton, Stanford). Sunt si cativa care au intrat pe bani, dar aia erau la filologie, si majoritaea n-au rezistat primii 2 ani si au plecat, deci nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji la institutii private. E o experienta muuuuult mai buna decat la facultati de stat, pentru ca ai mult mai multe resurse iar profesorii sunt mai intersati pentru ca sunt bine platiti. A fost o experienta placuta, am invatat lucruri pe care nu le-as fi invatat in alte locuri, iar colegii au fost tari de tot, nu marlani de rand.

 

E o idee buna sa ai note bune la bac ca sa intri cu reducere insa. Nu stiu insa cum e la spiru haret, eu zic din experienta mea din liceu. Poate e diferit.

 

Interesant.

Link to comment
Share on other sites

Care e legatura intre liceu si facultate de stat ? Si de unde stii ca experienta e "muuuult mai buna" ?

 

Am comparat institutii de stat cu institutii de private, de-asta am zis la final ca am experienta doar din liceu, dar principiul e acelasi, liceul/facultatea privata va avea intotdeauna resurse mai bune si profesori mai bine platiti. Dace elevii vor sa intre cu bani si sa nu invete nimic, asta e problema lor, dar daca vrei sa inveti resursele si profii sunt la dispozitie. Eu sunt la o facultate in Anglia, iar aici conceptul de "facultate de stat" nu exista, toate sunt de sine statatoare. In Romania nu s-a ajuns inca la nivelul asta, dar cel mai aproape poti sa ajungi stand cat mai departe de resursele statului. parerea mea

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Am comparat institutii de stat cu institutii de private, de-asta am zis la final ca am experienta doar din liceu, dar principiul e acelasi, liceul/facultatea privata va avea intotdeauna resurse mai bune si profesori mai bine platiti. Dace elevii vor sa intre cu bani si sa nu invete nimic, asta e problema lor, dar daca vrei sa inveti resursele si profii sunt la dispozitie. Eu sunt la o facultate in Anglia, iar aici conceptul de "facultate de stat" nu exista, toate sunt de sine statatoare. In Romania nu s-a ajuns inca la nivelul asta, dar cel mai aproape poti sa ajungi stand cat mai departe de resursele statului. parerea mea

 

Vorbesti despre lucruri pe care nu le cunosti. Anglia nu e Romania, ce e valabil acolo nu e valabil si aici. Asa ca nu mai extrapola pe baza experientelor tale din liceu (care sunt complet irelevante pt discutie)

Link to comment
Share on other sites

Am comparat institutii de stat cu institutii de private, de-asta am zis la final ca am experienta doar din liceu, dar principiul e acelasi, liceul/facultatea privata va avea intotdeauna resurse mai bune si profesori mai bine platiti. Dace elevii vor sa intre cu bani si sa nu invete nimic, asta e problema lor, dar daca vrei sa inveti resursele si profii sunt la dispozitie. Eu sunt la o facultate in Anglia, iar aici conceptul de "facultate de stat" nu exista, toate sunt de sine statatoare. In Romania nu s-a ajuns inca la nivelul asta, dar cel mai aproape poti sa ajungi stand cat mai departe de resursele statului. parerea mea

 

Am facut , acum ceva timp, un masterat si am fost uimit sa vad ca singurele preocupari ale multmaitinerilor mei colegi erau cum sa-si mascheze castile in urechi (pentru a nu fi observate de catre profesori ), cum sa-si piteasca niste amarate de copiute, etc. Le-am spus ca nu pricep de ce , cursurile fiind platite de ei, nu citesc macar o data materia , fara sa o toceasca, in loc sa piarda timpul cu tertipurile respective, caz in care ar ramane cu ceva , totusi..... Pacat de ei, pacat de banii cheltuiti pe un curs care nu le va folosi . Pentru ca, minciuna are picioare scurte si vine momentul cand trebuie sa fara dovada numeroaselor calitati si abilitati pe care, fara exceptie, toti si le trec in CV-ul de angajare.

Asa ca, ai perfecta dreptate Metabog: nu profesorii sunt de vina . Ma rog, nu chiar toti...

Link to comment
Share on other sites

Am comparat institutii de stat cu institutii de private, de-asta am zis la final ca am experienta doar din liceu, dar principiul e acelasi, liceul/facultatea privata va avea intotdeauna resurse mai bune si profesori mai bine platiti. Dace elevii vor sa intre cu bani si sa nu invete nimic, asta e problema lor, dar daca vrei sa inveti resursele si profii sunt la dispozitie. Eu sunt la o facultate in Anglia, iar aici conceptul de "facultate de stat" nu exista, toate sunt de sine statatoare. In Romania nu s-a ajuns inca la nivelul asta, dar cel mai aproape poti sa ajungi stand cat mai departe de resursele statului. parerea mea

 

Nu stiu cum este in Anglia, dar nici tu nu cunosti probabil situatia invatamantului superior in Romania. In Romania este simplu: cei care nu sunt admisi la liceele sau universitatile de stat ajung la cele particulare. Procentul celor care ALEG sa urmeze o institutie de invatamant particulara in Romania este infim. De aceea comparatia ta cu "nivelul" Angliei e cel putin fortata.

Link to comment
Share on other sites

Eu am zis ce-am avut de zis. Alegerea este a lui Nightlight.

O sa fiu de acord insa cu faptul ca Universitatea din Bucuresti ar fi probabil o idee destul de buna.

 

Pana la urma urmelor, in Romania daca esti la stat sau la particular, aceeasi oameni sunt si din acelasi loc vin. Daca nu ajungi la o facultate dintre primele trei, probabil o sa ai de-a face cu profesori ignoranti.

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone
:):):):D spiru vs stat :D

 

nu-ti irosi talentul la spiru.... e o laba trista de universitate unde 90% din oamenii de care o sa dai sunt ratati/prosti/tarani etc care bineinteles isi platesc examenele ca nu au cum altcumva... daca chiar vrei sa faci un lucru du-te la stat sau alege-ti o alta facultate(da nu de la spiru)

 

si ia zi... oi fi si tu vr'un conservatorist frustrat sau spirist exmatriculat? looool

 

sunt cativa de pe forumul asta la spiru... si eu sunt.

 

sincer, cunosc oameni care si-au bagat p***-n cons si au venit la spiru (dar care probabil nu-s la fel de inteligenti ca tine).

 

@Nightlight - vino la spiru, e mai mult decat ok. daca vrei sa studiezi o faci la fel de bine ca si la cons, ba poate kiar mai bine. Profesorii nu-s constipati si n-ai sa patesti muuulte din cate am auzit pe la conservatorul de stat. Mai mult chiar, daca ai probleme ori nedumeriri te ajuta cu mare placere (doar is platiti pt asta si inca bine).

 

Examen nu se da. Mergi cu dosarul, platesti taxa si te prezinti la cursuri cand si daca ai timp. Cat despre examene platite... sa zicem ca ai vr'o 4 sesiuni gratuite pt anul in curs... kiar crezi ca nu poti da un examen de 4 ori sa-l iei pe bune?

 

Cam asta e... multa bafta

 

 

Semneaza cu respect un ratat/prost/taran etc

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte importanti profesorii , dar si colegii . Daca vei avea colegi seriosi , determinati si motivati si tu vei fi influentat pozitiv . Daca in schimb colegii vor fi ..... poti sa fii cel mai bun , tot te va afecta intr-o anumita masura . Nivelul unei facultati e dat si de calitatea studentilor . Si eu sunt de parere sa alegi conservatorul de stat (ca si idee , nu stiu prea multe despre cele 2 facultati) .

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare. M-am gandit care facultate sa o aleg. Conservator, la stat, sau conservator la Spiru Haret. Cand vin in Bucuresti, principalul meu obiectiv este sa cant intr-o trupa.

 

Daca ma duc la cel de stat, am inteles ca este atmosfera mai rea ca la liceu, unde ai fost ieri, etc. Asa ca m-am decis sa ma duc la Spiru. Cu o trupa, presupune cateva ore de repetitii/zi, iar la cel de stat nu am cum sa fac asta.

 

Ca sa ma duc la Spiru, ce trebuie sa stiu. Acolo este examen de atmitere? Care sunt taxele? Exista decat pedagogie? Sau mai sunt si alte sectii? Am inteles ca ar exista grupe de incepatori si de avansati, etc.

 

Multumesc.

 

Nu-i masina ca tramvaiu'.

 

La spiru intr-adevar daca vrei sa inveti poti sa o faci, dar dupa primii 2 ani nu o sa mai vrei. Studentii de acolo sunt impartiti in 3 categorii: Cei care sunt la a 2-a facultate sau o fac de plictiseala si nu prea au cum sa intre pe la stat, cei care au avut falsa impresie ca pot fi mai bine informati, pentru ca profesorii sunt mai bine platiti si vrajeli d'astea de 2 lei, si a 3-a categorie...insumeaza cam 90% dintre studenti... just above legally retarded.

 

eu am un var la conservator la stat. in anul 2 avea ceva gen 5-6 ore pe zi cursurile, dupamiezile fiind in totalitate libere, joi avea un curs de 2 ore si vineri liber. deci nu e asa mare problema cu timpul.

 

Totusi...iti sugerez sa te orientezi spre alta facultate... daca nu vrei sa le explici toata viata unor copii diferenta dintre Mozart si Bach, in timp ce ei arunca cu avioane de hartie in tine, si singura ta bucurie e sa mai dai cate un 2 vreunuia.

Poti sa faci muzica si fara conservator. Nu cred ca o sa te intrebe viitorii colegi de trupa de muzica bizantina...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.