www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Kahler Tremolo


Cosu
 Share

Recommended Posts

E vorba despre Kahler Tremolo. Jucariile astea erau in anii 80 la mare competitie cu Floyd Rose dar datorita marketingului slab , lipsa licentierii (o zona de unde Floyd Rose scoate o carca de bani) si sistemului per total ceva mai complicat au intrat intr-un con de umbra timp de aproape 20 de ani.

Anul trecut au revenit in forta si au comenzi destul de mari de la Bc Rich si ESP (in catalogul japonez sunt cel putin 20 de modele ce vin fie cu Floyd Rose fie cu Kahler).

Siteul oficial este : http://www.kahlerusa.com/home.html

Din pacate preturile pentru unitatile noi sunt destul de mari (~300$) insa ceva imi spune ca merita.

Un avantaj fata de modelele tip floyd rose este ca modelele 2200 si 2300 se pot monta fara sa fine nevoie sa faci loc in corpul chitarei (flat mount).

Modelul 2500 este cumva similar Floyd Rose-ului dpdv al conceptului insa e vorba de cu totul si cu totul alta punte.

Din ce am citit calitatea otelului folosit este este foarte buna.

 

Acum cine a folosit vreodata asa ceva? Cum se comporta? Pareri , comentarii ...

Utilizatori celebrii : Steve Vai , Kerry King, David Gilmour, Vivian Campbell , Santana, Paul Gilbert, Greg Howe, Alan Holdsworth, Geln Tipton, Jeff Beck , Santana , etc

 

"It had a Floyd Rose on it, but I endorse Kahler. They both have their advantages and disadvantages, but the Kahler has more potential to be my favorite. Their new stuff has a thicker bar and heavier string tension. You can rest your wrist on it and it will not go out of tune. When they lick the sustain problem with their rollers they will have one hell of a tremolo." (GFPM - 3/86)

 

Mai jos aveti o poza cu modelul 2500

Kahler%20Traditional%20trem.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ce n-ai adagat e ca problema cu Kahler-urile (initiale?) e faptul ca piesele erau turnat, nu facute la strung (molded, not milled), motiv pentru care erau mult mai moi.

 

De asemenea, fiind construite cu piese in sistem metric, nu se gaseau (in SUA cel putin) piese de schimb. Asta cred ca s-a mai schimbat acum.

 

A, si din cauza falimentului Kahler se pare ca s-a decis Fender sa cumpere firma Floyd Rose :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

E vorba despre Kahler Tremolo. Jucariile astea erau in anii 80 la mare competitie cu Floyd Rose dar datorita marketingului slab , lipsa licentierii (o zona de unde Floyd Rose scoate o carca de bani) si sistemului per total ceva mai complicat au intrat intr-un con de umbra timp de aproape 20 de ani.

Anul trecut au revenit in forta si au comenzi destul de mari de la Bc Rich si ESP (in catalogul japonez sunt cel putin 20 de modele ce vin fie cu Floyd Rose fie cu Kahler).

Siteul oficial este : http://www.kahlerusa.com/home.html

Din pacate preturile pentru unitatile noi sunt destul de mari (~300$) insa ceva imi spune ca merita.

Un avantaj fata de modelele tip floyd rose este ca modelele 2200 si 2300 se pot monta fara sa fine nevoie sa faci loc in corpul chitarei (flat mount).

Modelul 2500 este cumva similar Floyd Rose-ului dpdv al conceptului insa e vorba de cu totul si cu totul alta punte.

Din ce am citit calitatea otelului folosit este este foarte buna.

 

Acum cine a folosit vreodata asa ceva? Cum se comporta? Pareri , comentarii ...

Utilizatori celebrii : Steve Vai , Kerry King, David Gilmour, Vivian Campbell , Santana, Paul Gilbert, Greg Howe, Alan Holdsworth, Geln Tipton, Jeff Beck , Santana , etc

Mai jos aveti o poza cu modelul 2500

Kahler%20Traditional%20trem.jpg

 

Eu am vibrator Khaler pe Strat se cheama Fender "System I " si practic este facuta de firma germana Schaller cu comanda de la Khalre ,pentru Japonezi , ete super buna rolele de cupru de la sadle dau un ton fantastic si protejeaza corzile de uzare prea rapida , are si fine tuning , si sus pe gat chitara are " menghina"

( double locking system) .Daca fixezi bine corzile poti sa canti mult timp , doar cu reglajul fin corectezi intinderea corzilor .Este proiectat perfect pentru Strat .Corzile se introduc la fel ca si la Strat prin piesa de " suastain" al vibratorului . Seamana cu cel din 2005 doar ca din pacate are suruburile de reglaj fin in sus , asta deranjeaza la inceput cantatul dar apoi te obisnuiesti .Acuma se fabrica din otel special in Oceanside California.Nu prea vad ce importanta are caci toate piesele ce pot sa se uzeze se pot schimba .Eu caut un butuc , practic surubul din butucul in care se fixeaza bratul vibratorului .s-a largit in 20 de ani.Si acuma speranta este la Khaler daca are reprezentanta in germania .s-ar putea ca Schaller sa mai lucreze la comanda ptr Europa , Schaller avea legaturi cu Reghin .

Link to comment
Share on other sites

Pentru piese de schimb vezi aici : http://www.kahlerparts.com/Other_Pages/Par...nder_System.htm

 

sau pe ebay. Se mai vand fie punti pentru piese fie chiar piese de sine statatoare. Singura problema e cu vanatul lor.

Mersi de link o sa'l trimit prietenilor in germania poate gasesc ei pe E Bay , ei cumpara numa pe net .

Am ajuns dupa mari munci de detectiv sa gasesc ce vibrator am si cine este proiectentul mai apoi fabricantul .Si asta dupa ce fostul meu coleg de trupa mi-a trimis cadou un vibrator standard de Strat .

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.