www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Wireless Pentru Chitara


NERV
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Am nevoie de un sfat pentru ca nu ma pricep.

Vreau sa cumpar de pe Thomann un wireless pentru chitara (daca conteaza, am un LTD EC-500 ... aplificare Peavey ValveKing).

Bugetul este pana in 200 euro.

Mai multi mi-au zis ca AKG e cel mai ok la pretul asta.

M-am uitat si eu insa sunt unele produse la care se specifica functionalitatea numai in banda de Germania (?), alte sunt in frecventa E ... sau D ...

Va rog sfatuiti-ma sa cumpar ceva care sa mearga ok ...

 

Merci

 

Mai jos un link cu ce e pe thomann.

http://www.thomann.de/gb/cat.html?gf=wirel...bass&oa=pra

Link to comment
Share on other sites

dude... there's no such thing as magic :)

emitatoarele wireless pentru chitara sunt in banda uhf... adica ceva mai sus ca frecventa decat antena tv.

nu stiu sa iti spun diferentele dintre marci de astfel de produse, insa cele 2 caracteristici dupa care eu m-as uita sunt:

1 - frecventa ajustabila (switchable). cu cat mai multe cu atat mai bine, daca veti canta mai multi cu sisteme wireless. vezi ca si microfoanele wireless tot pe aceeasi banda lucreaza.

2 - putere. cu cat e mai puternic emitatorul cu atat mai bine, dar proportional creste si consumul. oricum majoritatea au 0.1w asa ca uita-te sa aiba 2 baterii macar. puterea aia e atinsa cand ai bateriile la tensiune nominala... cand sunt pe terminate, pierzi mai mult de jumate.

 

in rest, detalii de portabilitate si comoditate (leduri si alte cele)...

 

chestiile alea de pe thomann cu licensed only for germany bla bla sunt aberatii. teoretic nu ai voie nici la noi sa emiti pe o frecventa radio daca nu iti este alocata. daca vrei sa merci la cna si sa iti cumperi licenta sa emiti pe 800+ MHz :) s-o gasi cineva sa iti ia bani. dar pentru 0.1 watts... crezi ca poti face vreun radio pirat, ceva?

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

o intrebare ... cum functioneaza ??? adica au o mufa ce se baga la chitara , si din aparat in amp ¿¿¿ sau ce ?

Link to comment
Share on other sites

dude... there's no such thing as magic :)

emitatoarele wireless pentru chitara sunt in banda uhf... adica ceva mai sus ca frecventa decat antena tv.

nu stiu sa iti spun diferentele dintre marci de astfel de produse, insa cele 2 caracteristici dupa care eu m-as uita sunt:

1 - frecventa ajustabila (switchable). cu cat mai multe cu atat mai bine, daca veti canta mai multi cu sisteme wireless. vezi ca si microfoanele wireless tot pe aceeasi banda lucreaza.

2 - putere. cu cat e mai puternic emitatorul cu atat mai bine, dar proportional creste si consumul. oricum majoritatea au 0.1w asa ca uita-te sa aiba 2 baterii macar. puterea aia e atinsa cand ai bateriile la tensiune nominala... cand sunt pe terminate, pierzi mai mult de jumate.

 

in rest, detalii de portabilitate si comoditate (leduri si alte cele)...

 

chestiile alea de pe thomann cu licensed only for germany bla bla sunt aberatii. teoretic nu ai voie nici la noi sa emiti pe o frecventa radio daca nu iti este alocata. daca vrei sa merci la cna si sa iti cumperi licenta sa emiti pe 800+ MHz :) s-o gasi cineva sa iti ia bani. dar pentru 0.1 watts... crezi ca poti face vreun radio pirat, ceva?

 

Am vazut emItator +receptor bluetooth ! standalone ptr mp3 playere .rECEPTORUL ARE IESIRE DE CASCA/

Dar din pacate nu am gasit numai emitatorul ce nu vroi sa se imperecheze cu "dongle"-ul meu bagat in PC.Asa ca nu l-am cumparat caci receptorul nu l-am gasit la nici o firma din oras.Daca functiona cu PC-ul il foloseam macar acasa unde cablul fie si bun aduna ceva brum de la firele de retea din pereti tavane si pardoseala.

 

Acest sistem mi -se pare mai OK , canalele se imperecheaza si nici un alt semnal radio nu interfereaza!!

 

Am o casca pe 825 MHz initial am vrut s-o transform in sistem ptr chitara ,dar, am fost bruiat de ceva telefon,sau taxi prin ceva overtone provenit din distorsiuni ale respectivului emitator ce ma bruia .Numai o singura data am patit dar acasa normal nu ar fi trebuit sa am nici o asemenea perturbatie./interferenta departe de surse de "bruiaj".Ce s-ar intampla prin centru daca cant intr-un club ? in mijlocol unui solo cu muult feeling...hehe.Asa a a ramas casca stereo wireless , foarte buna.

 

Bluetooth !! ar fi ideal , tot o sa mai insist si eventual aduc pe comanda ce am vazut era de firma MSI.

Link to comment
Share on other sites

Exista sisteme wireless digitale, car erezolva in mare masura toate problemele vechilor sisteme analogice. Acestea nu mai folosesc compandere, deci sunetul este nedegradat, fiind afectat doar de conversiile AD si DA.

Line 6 au citeva sisteme de genul asta (nu se gasesc in Europa), sau un produs mai recent care pare f interesant http://www.stageclix.com/

Link to comment
Share on other sites

cu statii de taxi si alte chestii de genul nu prea are cum sa interfereze.. ca... alea emit pe 150-200 MHz.

 

problema adevarata e cu telefoanele mobile... mai vechi :) care folosesc banda de 900Mhz, teoretic ceva intre 890-915. Dar mi se pare ca o mai dau si mai jos cand isi cauta celulele... si s-ar putea ca atunci sa apara interferente.

 

la bluetooth nu ar trebui sa ai astfel de probleme, pentru ca banda de frecvente e foarte inalta. pe la 2400Mhz.

 

nu stiu sigur ce interferente apar de la reteaua electrica.... poate are cineva ceva date... cred ca ar fi utile si pentru alte probleme de sunet :)

Link to comment
Share on other sites

Daca va uitati la specificatiile sistemelor digitale de mai sus, ele emit in 2,4 Ghz. Nu am testat, dar peste tot unde am citit lumea spune ca sint incomparabile cu clasicele sisteme analogice. Probabil ca in 1-2 ani nici nu vor mai exista decit sistemele digitale.

 

Si Bluetooth ce-i?

 

cu statii de taxi si alte chestii de genul nu prea are cum sa interfereze.. ca... alea emit pe 150-200 MHz.

 

problema adevarata e cu telefoanele mobile... mai vechi :) care folosesc banda de 900Mhz, teoretic ceva intre 890-915. Dar mi se pare ca o mai dau si mai jos cand isi cauta celulele... si s-ar putea ca atunci sa apara interferente.

 

la bluetooth nu ar trebui sa ai astfel de probleme, pentru ca banda de frecvente e foarte inalta. pe la 2400Mhz.

 

nu stiu sigur ce interferente apar de la reteaua electrica.... poate are cineva ceva date... cred ca ar fi utile si pentru alte probleme de sunet :)

Interferenta, heterodinare , amestec de fecventa, intermodulatie ....

 

Mai citeste si tu ceva despre emitatoare si receptoare radio precum si desopre convertoare de frecventa , despre distorsiuni , despre armonice si atunci o sa vezi cum e cu astea.

Un semnal distorsionat la maxim al unui emitator are armonice pana la a 21-a armonica , sau prin interferenta un emitator de calitate proasta apare unde nu te astepti prin intermodulatie ...

 

La cele digitale cred ca nu mai apare numai cum spui tu eventual daca apare un "bruiaj" in partea analogica.Partea digitala este "insensibila" la aceste lucruri ( bine e mai complicat de explicat cu canale , zgomot ,codificare ,decodificare , imperechiere, corectie , securizare ,dar daca te intereseaza gasesti si pe intenet.

De acea mi-se pare OK un bluetooth 41,1KHz/16 bit stereo este super ptr chitara si prea mult.Si oricum este mai iesftin decato scula s"special facuta ptr chitara" care poate -i mai proasta calitativ din multe puncte de vedere.

 

Doar ca nu l-am putut inerca sa vad ce raza de actiune are.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ca sa nu deschid topic nou, ar merge o smecherie din asta?: http://www.thomann.de/de/line6_relay_g30.htm ca sa nu mai ma chinui cu atatea cabluri.. merita? la 2.4 Ghz mai intra in interferenta cu ceva? reda sunetu chitarii ca un cablu?

 

sau daca nu trebuie musai 2.4 ghz ar putea cineva sa imi spuna care unitate wireless din lista asta e mai buna?

 

http://www.thomann.de/de/search.html?gk=mi...amp;wgfid7=1846

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.