www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lampa Super Champ Xd


ebh
 Share

Recommended Posts

Am un combo Fender Super Champ XD cumparat de pe thomann de vreo 2 luni. De cand era nou aveam o problema cu el: pe anumite note avea un bazait urat (era ceva gen mecanic, nu se auzea prin boxa, pur si simplu vibra ceva in el).

 

Azi nu am mai suportat si l-am desfacut sa vad despre ce e vorba. Din cateva incercari am reusit sa izolez sursa necazului ca fiind una dintre lampile de pe amplificarea finala. Cand bat usor in ea bazaie si, cu ea scoasa, amp-ul suna ok - nu mai bazaie.

 

Ce m-a mirat foarte tare e ca functioneaza fara ea. Cum e facut circuitul in el de reuseste sa faca asta? Nu se intrerupe circuitul cand e scos un element (aici, lampa)? Ciudat e ca fara ea nu suna absolut la fel amplificatorul - deci doar cu una dintre cele doua 6v6 pe final. Sa fi fost busita de la inceput?

 

Ideea topicului ar fi unde pot sa gasesc asa ceva de cumparat?

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

tubetown.de, sau vezi pe elforum.ro la mica publicitate.

 

 

salut.. esti din Bucuresti? ma intereseaza si pe mine un 6v6 decent daca gasesti pe undeva.

 

Chit ca e reclama sau nu (in afara de ei nu cred ca mai aduce cineva tuburi pentru audio in .ro) , morsound are preturi cu 1-2eu peste tubetown si sunt seriosi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.