www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzica


Guest Bl0nd1n@.
 Share

Recommended Posts

Guest Bl0nd1n@.

Voi incepe eu cu cateva citate celebre despre muzica si va rog sa mai adaugati ce mai stiti cu comentariile de rigoare (daca sunt).

 

"Rock on good people" :)

 

 

 

 

 

"Muzica ofera un suflet universului, aripi mintii, zbor imaginatiei si viata oricui."

Platon

 

"Nu imi place omul caruia nu ii place muzica. Nu este inventia noastra: este un dar din partea lui Dumnezeu. O asez alaturi de teologie. Satan uraste muzica: stie ca ne vindeca de tot ceea ce este rau."

Martin Luther

 

"Cu totii avem idoli. Cantati ca oricare dintre ei, insa incercati sa fiti voi insiva cand faceti asta."

B.B. King

 

"Fara Elvis, nici unul dintre noi nu ar fi reusit."

Buddy Holly

 

"Daca muzica este hrana dragostei, canta. Dati-mi din plin..."

William Shakespeare

 

"Nu stiu nimic despre muzica. La nivelul meu, nici nu trebuie."

Elvis Presley

 

"Exista mai multe piese de dragoste decat orice altceva. Daca melodiile ne-ar putea determina, ne-am iubii cu totii."

Frank Zappa

 

"Muzica este spirituala. Industria muzicala - nu."

Van Morrison

 

"Un compozitor bun nu imita; fura."

Igor Stravinsky

 

"Exista doua feluri de muzica: buna si rea. Eu o cant pe cea buna."

Louis Armstrong

 

"Toata muzica buna a fost deja compusa de oameni cu peruci."

Frank Zappa

 

"Muzica apartine tuturor. Doar casele de discuri cred ca oamenii o detin"

John Lennon

 

"Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filozofia. Muzica este solul in care spiritul traieste, gandeste si creaza."

Ludwig van Beethoven 

 

"Mi-a venit prin intuitie, iar muzica a fost forta din spatele acelei intuitii. Descoperirea mea a fost rezultatul perceptiei muzicale." (atunci cand a fost intrebat despre teoria relativitatii)

Albert Einstein

 

"Nu ai nevoie de creier ca sa asculti muzica."

Luciano Pavarotti

 

"Te sfatuiesc sa tii capul plecat, evita drogurile, canta in fiecare zi si iesi inaintea altor oameni. Ei au nevoie sa te asculte si tu ai nevoie sa te asculte."

James Taylor

 

"Cred ca muzica insasi poate vindeca. Este o expresie exploziva a umanitatii. Este ceva ce ne atinge pe toti. Indiferent de cultura din care provii, cu toii iubim muzica."

Billy Joel

 

"Prea multe partituri muzicale se termina cu mult dupa sfarsitul lor."

Igor Stravinsky

 

"Cred ca fanii mei ma vor urma – indiferent de muzica. Adevaratii muzicieni si adevaratii fani raman impreuna pentru mult timp."

Bonnie Raitt

 

"Nimic nu desparte generatiile mai mult decat muzica. La varsta de 8-9 ani, un copil dezvolta o adevarata pasiune pentru propria muzica - mai puternica decat pasiunea pentru hainele ciudate."

Bill Cosby

Link to comment
Share on other sites

The creation and destruction of harmonic and 'statistical' tensions is essential to the maintenance of compositional drama. Any composition (or improvisation) which remains consistent and 'regular' throughout is, for me, equivalent to watching a movie with only 'good guys' in it, or eating cottage cheese.

 

* The Real Frank Zappa Book

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.