www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Volum Sau Booster?


Recommended Posts

cine mi explica de ce exista distorsuri cu booster reglabil sau nereglabil si nu exista volum reglabil(cu memorie)?in ce scop a fost facut boost erul??mie mi s-a parut ceva in neregula cu boost erul sau poate nu ma pricep eu la reglaje. ca sa dau un exemplu la roland cube nu se seteaza volumul ci doar un booster , alt exemplu metall muff .ca sa fiu mai clar eu vroiam sa adaug ceva volum live la solo uri? ce ar trebui sa fac?

Edited by aliorneicev
Link to comment
Share on other sites

Bau Bau comercial

 

Incredible Surround , Turbo, HighGain , Metal zone

 

A Booster was a motor-generator (MG) set used for voltage regulation in direct current (DC) electrical power circuits. The development of alternating current and solid-state devices has rendered it obsolete. Boosters were made in various different configurations to suit different applications.

Termenul nu prea are nimic comun cu amplificarea mai ales in audio dar are un" Macho factor " ridicat.

Link to comment
Share on other sites

Sa-i zicem , "prestet" , volum predefinit al instrumentului pentru anumite pasaje possibile dintr-o piesa muzicala de valoare fixa .

 

Pe mixerele profi erau trepte de volum comutabile in trepte de 3dB sau 6dB .In acest fel la un solo ai ridicat volumul ca sa se scoata in evidenta dar totodata sa se mareasca si plaja dinamica pentru a face posibila interpretarea artistica .Asigura posibilitatea de a reveni exact le volumul anterior prin simpla comutare lucru greu de realizat vu "fader"-ul sau cu o pedala de volum .Cu reglajul continuu (potmetru . "fader" ) niciodata nu vei mai nimeri balansul dintre instrumente ce a fost reglat la prob de sunet caci te deruteaza foarte multe "efecte" ale fenomenului acustic.

 

Deci ptr backing ai nevoie de un volum mai mic si o dinamica redusa ca sa poti face ritmica/armonie la un nivel aprox constant .La solo in schimb trebuie ridicat pragul inferior ca sa poti executa passajele fine care sa se si distinga pe fondul orchestral plus in varfurile dinamice sa aiba nivel suficient de mare ca sa poata contrasta si cu varfurile dinamice ale background-ului.

Link to comment
Share on other sites

Stiti ce e mai bun decat un booster sau o pedala de volum? Un sunetist.

Alior, ca sa intelegi cum sta situatia trebuie sa stii ce face un preamp, un poweramp si un etaj de amplificare in general (si ce rol are un "fx loop" in treaba asta). Simplificand lucrurile, sunt cateva situatii in care poti folosi un "booster" (care e un amplificator simplu):

 

1. Inaintea unui preamplificator saturat sau pedala de overdrive/distortion/fuzz => vei avea mai multa saturatie (mai mult "gain" sau "drive")

2. Inaintea unui preamplificator "curat", (care nu distorsioneaza perceptibil) => vei "lovi" preamp-ul mai tare si va intra in "overdrive" (daca ridici destul semnalul)

3. Dupa un lant de efecte (unde-ti faci "tonul" practic), inaintea unui amplificator cu dinamica mare (eventual in mixer, apoi FOH si monitoare dar poate fi si amplificator de chitara daca are destul "headroom"). Aici scopul nu e sa saturezi amplificatorul (dimpotriva) ci pur si simplu sa te auzi mai tare (vezi cazul tau).

4. In "fx loop", intre preamp (saturat sau nu, precedat sau nu de alte efecte) si poweramp, unde are acelasi efect ca mai sus, insa majoritatea puterilor de chitara nu-s facute sa fie ultra-liniare, chiar distorsioneaza destul de usor. Asta nu e neaparat ceva rau, depinde de ce cauta fiecare. Insa nu m-as mira ca intr-un amplificator mai ieftinel abuzare poweramp-ului cu semnal prea mare sa duca la moartea lui subita si prematura. Vorbesc de finale pe lampi aici, desigur, pentru ca distorsionarea unui poweramp solid state nu cred ca i-ar placea nici lui Trent Reznor. Iar s-ar putea sa se aplice cazului tau daca folosesti distorsiunea din amp si ai fx loop.

 

Cand booster-ul in cauza amplifica selectiv (nu e "clean boost" ci "treble boost" sau "bass boost" s.a.m.d.) poti considera ca adaugi si un filtru pe langa amplificare.

Pedala de volum o poti folosi in aceleasi cazuri numai ca functioneaza invers (adica te poti da doar mai incet, nu mai tare) si mai exista o "inventie" care e un stompbox doar cu potentiometru de volum, ca o pedala de volum pe care o reglezi anterior, un "anti-booster" daca vrei.

Chitarismul e plin de termeni colorati, n'est pas?

Link to comment
Share on other sites

poate ca gresesc dar concluziile sunt cele la care am ajuns si fara sa intru pe rgc .

- ori folosesc un eq ptr volum pe care sa l fol in loc de stompbox ptr volum (inca nu am vaz numai pentru vol desi poate exista) binenteles introdus in fx loops.

-a 2-a varianta e sa mi fac un dispozitiv care sa mi roteasca butonul de volum dar binenteles setat astfel incat volumul sa fie fix pentru solo si altul fixat ptr riff(in cazul trupei cu 2 chitare)

pe mine nu m-a convins boost ul si nici sunetistul cu urechi de tabla, binenteles in aceeasi categorie incadrandu ma si eu avand in vedere ca o instalatie de sunet pentru scena e greu de realizat si de vaz in romania.nu cred ca pot folosi pedala de volum din moment ce nu am o auditie buna adika nu ma aflu in postura de spectator .prefer volume fixe.

 

am uitat sa mentionez ca nu ma intereseaza sa fiu preluat de microfon deocamdata.

Edited by aliorneicev
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Rayvann

Este misticul buton de boost. Altii il numesc drive/overdrive etc, ibanez il numeste boost si activandu-l se comuta pe canalul de overdrive.

Link to comment
Share on other sites

Guest de7con

Deci sa inteleg ca nu are decat clean si overdrive? :)

Moreover, pot obtine din Valbee un sunet mai murdar, gen thrash/death?

A.H. cum se aud pe overdrive?

Edited by de7con
Link to comment
Share on other sites

Deci sa inteleg ca nu are decat clean si overdrive? :)

Moreover, pot obtine din Valbee un sunet mai murdar, gen thrash/death?

A.H. cum se aud pe overdrive?

 

Pune-l pe o boxa mai mare (1x12 de ex) si o sa remarci diferenta - nu o sa se mai auda ca din cutie, sunetul va fi mai conturat si mai bogat in frecvente.

 

Pentru distors mai mult, pune-i o pedala in fata!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.