www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Membru Rgc Proaspat Admis La Berklee College Of Music


mihaitarta
 Share

Recommended Posts

Guest Cycler
Hei, imi explica si mie cineva ce are Berklee asa special comparativ cu alte Universitati?
Cica ar fi mai tare decat SAE, dar mai greu de ajuns datorita pozitiei geografice si costurilor mai mari de scolarizare :)
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

Congrats!

 

Sunt curios daca poate colegul Jeanov sa ne dea mai multe detalii cu privire la examenul de intrare? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Cica ar fi mai tare decat SAE, dar mai greu de ajuns datorita pozitiei geografice si costurilor mai mari de scolarizare :)

SAE (School of Audio Engineering) este o scoala specializata pe inginerie de sunet si (mai nou) multimedia, cu o gramada de filiale in lumea intreaga.

La Berklee se poate invata si ingineria de sunet, dar este vba in primul rand de o scoala unde se invata muzica (instrument, compozitie, etc).

On topic: Congrats, Jeanov!

Povesteste-ne!

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

PFFUUU..... :D:) :)

In primul rand imi cer scuze ca nu am raspuns mai repede,dar chiar acum 10 minute am primit de la colegul soiuz("taica-meu",adica prieten foarte bun) link pe mess si cand am vazut m-a apucat :D

MULTUMESC TARE FRUMOS PENTRU CELE URATE!

 

"Nebunia" m-a apucat in septembrie anul trecut(2008) cand am realizat ce vreau sa fac in viata.Si am inceput sa scotocesc internetul pentru a gasi o facultate care sa imi placa.Dupa vreo luna de cautat,mi-i s-a pus pata doar pe berklee pentru ca am intrebat foarte mult pe forumuri si pe mess si mail-uri,etc;realizand ca BERKLEE COLLEGE OF MUSIC va fi cel bun loc din lume pentru mine pentru a ma dezavolta atat din punct de vedere muzical,dar in primul rand ca persoana,ca om, ca artist.

Pasul urmator "online application".Am trimis-o pe la inceputul lunii octombrie,iar la sfarsitul lunii noiembrie am primit data auditiei si interviului:Jazz&Rock Schule Feiburg,Germania.

Majorurile pentru care am optat sunt "Composition" si "Film scoring",dar definitive le aleg doar la inceputul celui de-al 2-lea semestru.

 

Urma sa merg la auditia si interviul care impreuna trebuiau sa dureze 30 de minute:15 min auditia si 15 minute interviul.

 

Erau 3 zile de auditii:vineri sambata si duminica.Vineri au inceput de la ora 8.00 a.m si s-a nimerit sa fiu primul pe lista.

 

Am mers la auditie cu 2 piese proprii: A Dui Doina(prelucrarea mea rock) si The Story About a Man(stiu ca "A Dui Doina" este de fapt din folclor si am si specificat asta la auditie),am primit partitura la prima vedere:o pagina A4 impartita in 4 sectiuni pe nivel,cate 2 portative fiecare sectiune:foarte usoara,usoara,mediesi grea;m-am descurcat cu cititul inafara de ultima sectiune care nu avea nici o armura fiind o variatiune de free jazz care avea toate alteratiile pe parcurs si mi-a fost umpic mai greu.A urmat ca unul din membrii comisiei sa se puna la pian sa imi cante anumite intervale si acorduri pe care eu sa le recunosc(aici am avut probleme doar cu terminologia).Urmatoarea proba a fost sa imi cante la pian pasaje scurte ritmico-melodice care sa le reproduc cu vocea(mi-i s-a parut simplu),apoi s-a pus la clarinet "individul" si a trebuit la fel sa ii reproduc pasajele care le canta,dar de data aceasta la chitara(la fel mi-i s-aparut simplu);aici a fost singurul moment in care mi-au zis o parere:ca "am urechi bune",dar in rest au fost EXAGERAT de neutrii;profesionisti adica).A mai urmat o proba in care mi-au pus un negativ de blues peste care sa improvizez si m-am simtit extraordinar de bine.

 

Ies din sala de auditie,imi pun sculele intr-un colt pe coridor si intru in sala de intrviu si ma intreaba cel din sala(in engleza evident):"Cum a fost?" si eu raspund:"bine,din punctul meu de vedere totul a mers super ok.Comisia nu stiu daca e de aceeasi parere.Vom vedea...." si el inapoi:"Foate bine!Pentru ca ai stat in jur de 40 de minute,lucru' care nu s-a mai intamplat pana acum." eu din nou:"Si asta e bine?!?! :) " si el:"Nu stiu,vom vedea!" m-a scos din sarite cand a fost atat de neutru. ;)

 

La interviu imi pune urmatoarele intrebari:

1-"De ce Berklee?"

2-"Care sunt aspiratiile tale?"

3-"Fa-mi un scurt rezumat despre activitatea ta muzicala de pana acum."

 

Eu:

1-"Am cautat si intrebat foarte mult despre facultatile de care am fost interesat,iar cand am tras linie Berklee a fost singura care a ramas "in picioare"!"

2-"Sa devin un artist-compozitor-interpret si sa vad lumea cantand.Si chiar daca nu pot schimba lumea in mai bine,macar o diferenta sa fac spre bine,oricat de infima ar fi."

3-I-am povestit destul de mult si care sunt nemultumire mele fatza de "casa".

 

La sfarsit zice:"Din punctul eu de vedere totul e ok,nu mai am ce sa te intreb,dar imi place ca elaborezi mult."

 

Am venit acasa si mi-am asteptat raspunsul,dar intre timp am mai avut probleme cu niste hartii,probleme care m-au speriat ingrozitor de mult:nu am citit cand mi-am facut transcriptiile(echivalentul mediilor in state) la ECE,am selectat ca vreau evaluare generala si trebuia fiecare curs in parte si le-am facut inainte cu o 2 saptamani de "deadline".

 

Mai ramane doar maine(8 aprilie)sa primesc referitor la bursa,daca primesc bursa sau nu.Sper sa primesc pentru ca dupa cum vedeti(fisierul atasat mai jos) costurile sunt destul de piperate.nu stiu cum o sa fac rost de bani oricum,dar asta nu e neaparat o problema.

Pe 31 martie am primit raspunsul,si urmeaza sa merg in septembrie acolo.

 

 

Auditia chiar daca pare ca a fost usoara nu a fost pentru ca toti eram buni.Iar cand zic "buni" nu ma refer strict instrumental,dar au fost destui care ma bateau la fund din punct de vedre tehnic si nu au intrat.

Cea mai frumoasa experienta a fost cu un pianist cu care am facut cunostinta pe hol,venise mai repede cu o ora decat trebuia pentru ca era din polonia si inu isi schimbase ceasul.Si am mers cu el intr-o sala unde era combo si un pian sa cantam.Faza a fost haioasa pentru ca i-am zis la taica-meu:"Vin in 10 minute inapoi!",iar dupa aproape o ora apare taica-meu in sala respectiva si zice:"Pai ce faci mai,nu mai vii?!" eu:"Da' ti-am zis ca vin in 10 minute!" el:"Hoho....asta a fost aproape acum o ora!"

A fost tare ca nici nu ne cunosteam si ne-am pus sa cantam si imi pare rau ca nu am avut inspiratia sa duc ceva sa inregistrez macar audio.

 

Inca o data va multumesc mult!

Si MULTUMESC EXTREM DE MULT MIHAI PENTRU TOPIC! :D

tuition.pdf

Edited by Jeanov
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Hei, imi explica si mie cineva ce are Berklee asa special comparativ cu alte Universitati?

The girls

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.