www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hum Dupa Instalarea De Doze Noi


Guest RnR1KID

Recommended Posts

Guest RnR1KID

Salutare!! Problema a aparut dupa ce am instalat pe bas doze noi Seymour Duncan. Chiar daca noul sunet este extraordinar, acum se aude un "hum" continuu (mai ales cand iau mana de pe corzi). Sunt sigur ca am facut montajul corect, chiar daca am fost nevoit sa schimb potentiometrele, deoarece noul montaj cerea potentiometre de 250 k (in loc de cele de 500k pe care le avea basul din fabrica), iar eu am folosit unele Fender. Basul este un Ibanez, iar dozele sunt tip "single coil". Ce pot face ca sa elimin zgomotul?

Link to comment
Share on other sites

Ca veni vorba.La mine este vorba de o chitara, un Les Paul (nu Gibson) mai exact.Stiu cum trebuie sa arate o impamantare, am vazut la cealalta chitara a mea (fiind un model Stratocaster) unde este lipita impamantarea.Intrebarea este la Les Paul unde vine acea impamantare???

 

Multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Ca veni vorba.La mine este vorba de o chitara, un Les Paul (nu Gibson) mai exact.Stiu cum trebuie sa arate o impamantare, am vazut la cealalta chitara a mea (fiind un model Stratocaster) unde este lipita impamantarea.Intrebarea este la Les Paul unde vine acea impamantare???

 

Multumesc :)

 

De obicei este un fir mai gros solid (adica nu litzat) si mai rigid si neizolat care are un capat lipit pe carcasa uniua dintre potentiometri (de obicei neck tone), celalalt capat mergand in sus printrun canal, ca directie paralel cu planul corzilor,este lipit de bridge sau tailpiece.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

De obicei este un fir mai gros solid (adica nu litzat) si mai rigid si neizolat care are un capat lipit pe carcasa uniua dintre potentiometri (de obicei neck tone), celalalt capat mergand in sus printrun canal, ca directie paralel cu planul corzilor,este lipit de bridge sau tailpiece.

 

Eu nu am asa ceva :) .Exista vreo cale prin care as putea sa fac eu impamantarea?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am asa ceva :) .Exista vreo cale prin care as putea sa fac eu impamantarea?

Ar fi... ia un fir, lipeste-l pe carcasa unuia dintre poturi (in cazul asta ar fi de preferat unul de volum ca-i mai aproape) de aici il conduci spre cavitatea dozei de bridge de unde iesi cu el pe sub rama dozei (la care ar fi bine sa ii faci un mic santz cu o pila fina, care sa-i permita ramei sa se culce pe corp fara sa se forteze sau sa stranguleze firul) si il duci spre tailpiece.Desurubezi unul dintre "pilonii" care tin tailpiece-ul pui capatul firului acolo si strangi inapoi. Va fi putin inestetic, dar daca ai grija sa alegi oculoare a izolatiei care sa se piarda in peisaj, n-o sa se observe....sau o duci la un lutier :)

Link to comment
Share on other sites

Ca veni vorba.La mine este vorba de o chitara, un Les Paul (nu Gibson) mai exact.Stiu cum trebuie sa arate o impamantare, am vazut la cealalta chitara a mea (fiind un model Stratocaster) unde este lipita impamantarea.Intrebarea este la Les Paul unde vine acea impamantare???

 

Multumesc :)

linia rosie dintre doza si calus.din schita ..acolo

 

Iesi pe sub capacul dozei de la bridge si te legi de surubul sau de bridge , rezolvarea sw poate face in multe feluri depinde de spatiul dintre calus si corpul chitarei .daca este loc destul se pune o piulita subtire care sa tina firul presat.Daca nu este loc destul te orientezi.

 

cel mai bine ar fi sa se dea o gaura in corp din spate din cavitatea potmetrelor pana la cordar si sa se prinda de unukl din "bolt"-uri.

 

dar nici in prima varianta nu se observa,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

linia rosie dintre doza si calus.din schita ..acolo

 

Iesi pe sub capacul dozei de la bridge si te legi de surubul sau de bridge , rezolvarea sw poate face in multe feluri depinde de spatiul dintre calus si corpul chitarei .daca este loc destul se pune o piulita subtire care sa tina firul presat.Daca nu este loc destul te orientezi.

 

cel mai bine ar fi sa se dea o gaura in corp din spate din cavitatea potmetrelor pana la cordar si sa se prinda de unukl din "bolt"-uri.

 

dar nici in prima varianta nu se observa,

 

A doua varianta mi se pare mai estetica, dar ca sa fac asta va trebui sa scot bolt-ul din chitara???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.