www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cine Este Absolut Tare La Electronica?


hippiehop
 Share

Recommended Posts

Care ar putea sa fie motivele si solutiile pentru un potentiometru de chitara care nu are "punct mort"???adik nu poate "taia" semnalul in totalitate???in rest de descurca(se simte cresterea de volum si de atac cand il gadili!)dar cand vrei sa-l inchizi se incapataneaza de-ti vine sa-l iei la palme;nu se lasa "redus la tacere" complet! so???

Link to comment
Share on other sites

Care ar putea sa fie motivele si solutiile pentru un potentiometru de chitara care nu are "punct mort"???adik nu poate "taia" semnalul in totalitate???in rest de descurca(se simte cresterea de volum si de atac cand il gadili!)dar cand vrei sa-l inchizi se incapataneaza de-ti vine sa-l iei la palme;nu se lasa "redus la tacere" complet! so???

 

n-ai ce sa-i mai faci decat sa-l schimbi.nu ii scump unu nou

Link to comment
Share on other sites

Adica mai trece semnal efectiv de la chitara (se aud note cand ciupesti corzile), sau ramane doar brum?

 

 

nu,se aude ca si cum ai dat chitara incet,aproape la minim,nu se aude nici un fel de brum,parca mai lipsesc doi milimetri de cursa ca sa-l inchizi de tot,dar cursa este terminata si sunetul este aproape de minim dar inca prezent...

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa va anunt ca,din pacate,potentiometrul este nou-noutz,nu crec ca a mai fost rotit in nici o directie inainte sa il rotesc eu de trei ori si sa pun topicu asta!deci uzura pica....ma gandeam totusi ca poate este o treaba de asezare,ca poate potentiometru are o cursa mecanica care poate este mai scurta decat cea a cursorului propriu zis...nu stiu,si stiu ca habar n-am pentru ca NU sunt absolut tare la electronica!!

Link to comment
Share on other sites

Cand un pot s-a dus....s-a dus de tot, poti sa dai cu ce vrei(daca n-am incercat dinastea de mi-a iesit pe ochi).

Is poturi decente d la fender cu 20-25 ron

 

 

este vb de un potentiometru de gibson(epiphone)...de 1 inch?sau ma insel??

Link to comment
Share on other sites

Din descriere, ii lipseste sau este prost facuta lipitura la masa.

 

 

cam uita baietii astia din china treburile astea oare????hmmmm..... posibil,deci nu este nici o treaba de pozitionare....parca imi vine sa iau patentul sa mai rotesc un cm de buton...asa se simte...

Link to comment
Share on other sites

hipi...am eu spray de contact daca te decizi sa-l parfumezi:)daca nu te pricepi la electrica putem sa aruncam amandoi un ochi in chitara(dupa schema pe care o gasim pe net...).Putem reface o lipitura la masa sa vedem daca iese ceva:)avand schema in mana putem sa facem orice(mi-am refacut electronica la chitara de cateva ori+ alte chitari ... deci nu avem ce sa greshim:)da-mi un semn daca vrei:0

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

am descoperit ca si eu sunt absolut tare la electronica!!! :) am desfacut chitara cu gandul firesc ca orice as face nu este iremediabil,mai ales ca aveam un potentiometru sanatos de ghidaj!nimic mai simplu:dupa cum stiti orice potentiometru are trei contacte pe varfuri si masa o fac toate trei pe capacul din spate;un contact pentru circuit direct(cand intensitatea curentului este nealterata-adica vol maxim),un contact pentru circuitul cursorului(pentru intensitate modificabila prin marirea sau micsorirea lungimii litzei din bobina de rezistenta,cu plimbarea cursorului pe ea),si un contact de final(practic cand curentul este anulat,resistenta este in totalitate in circuit,consumand toata intensitatea curentului din chitara,ceea ce duce la oprirea efectiva a volumului/sunetului).

problema era ca unul din cele trei(adica ala final) avea masa deslipita si astfel circuitul nu era complet, partea bobinei care anula intensitatea avea circuitul deschis.....problema vizibila cu ochiul liber de la o posta si rezolvata in 10 secunde!

acum potentiometrul merge,pot spune,mai bine ca in fabrica,tinand cont ca in fabrica nu mergea..... :)

multumesc pentru parerile ajutatoare si demonstrat veridice!!!!!

Link to comment
Share on other sites

poate nu e legat la masa...

 

Din descriere, ii lipseste sau este prost facuta lipitura la masa.

 

Verifica inca odata schema. Si refa lipitura de masa.

 

[...] unul din cele trei(adica ala final) avea masa deslipita si astfel circuitul nu era complet,[...]problema vizibila cu ochiul liber de la o posta si rezolvata in 10 secunde!

 

Pai si noi ce ti-am zis mai sus ? :)

 

LE : De-abia acum am citit si ultimul rand.

 

multumesc pentru parerile ajutatoare si demonstrat veridice!!!!!

 

You're welcome. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.