www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Pot Evita Achizitia Unui Fake?


mmm
 Share

Recommended Posts

nu poti evita...daca ai un grif original si o placuta de metal cu seria si nr(aia cu care se prinde griful)...poti face corpul tu.

M-a deranjat ce a facut Cristi G.(Grosmann) cu acel Gibson(vezi forumul lui http://magazin.grosmann.ro/forum/viewtopic.php?t=60 )

Hai ca asta e deja cunoscut si se stie a cui e...dar cum e sa vii cu un grif USA si o placuta de metal cu serie si nr si sa faci un corp la Grosmann(sau ori care alt lutier), apoi sa scoti chitara la vanzare cu 1000-2000euro,cumparatorul nu cumpara o facatura,o chitara care nu mai exista?

Uite asa...pe o chitara pe care nu mai iei nici 300euro pretul ii creste de cel putin 5ori.Defapt tu cumperi un grif...

 

Nu il acuz de nimic pe Cristi(el si-a luat banul)...dar mi-a radicat un semn de intrebare legat de chitarile second hand care se vand in Romania,cele care arata super si totusi sunt la 1/2 din pretul de catalog.

Proiectul a reusit excelet,e o lucrare superba,felicitari Grosmann pentru asta,dar....

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

fictum> te-o fi deranjat, dar te deranjezi aiurea din mai multe motive. chitara aia a fost rupta, de aia i s-a construit un alt corp.

finisajul final nu o apropie de nici un gibson, este oil finish, ceea ce gibson nu face.

daca eugen mihaiescu a scos-o la vazare e treaba lui, inclusiv pretul (din cate stiu are pe ea doze de la un gibson original din 1957), dar nu nici o pacaleala la mijloc.

 

daca vrei sa vezi fake-uri la preturi incredibile, consulta frecvent mica publicitate de pe acest site. sunt o gramada.

Link to comment
Share on other sites

fictum> te-o fi deranjat, dar te deranjezi aiurea din mai multe motive. chitara aia a fost rupta, de aia i s-a construit un alt corp.

finisajul final nu o apropie de nici un gibson, este oil finish, ceea ce gibson nu face.

daca eugen mihaiescu a scos-o la vazare e treaba lui, inclusiv pretul (din cate stiu are pe ea doze de la un gibson original din 1957), dar nu nici o pacaleala la mijloc.

 

daca vrei sa vezi fake-uri la preturi incredibile, consulta frecvent mica publicitate de pe acest site. sunt o gramada.

urmaresc aceasta rubrica mai atent de vreo 2 luni si nu mi-a sarit nimic in ochi de acest gen. Poti sa ne dai niste exemple?Nu de alta dar poate mai sunt nestiutori care pot sa ia teapa cu asa ceva si nu cred ca ar trebui incurajate aceste atitudini. Te referi la chitari pe care vanzatorii sustin ca sunt o anumita marca si de fapt nu sunt sau la chitari la care vanzatorii din start spun "copie"(astea nu mi se par periculoase cata vreme esti anuntat ca e o copie)? Eu unul am luat recent un RG de aici si cand am vazut post-ul tau m-am speriat putin. Dar chitara e calitativa si in standarde deci sigur nu e o copie:)

Link to comment
Share on other sites

Cumperi direct de la firma , cu certificat si garantie in care este trecuta si seria etc .

 

Altfel nu dai mai mult de maxim 200 Euro pe nici o chitara .De fapt nici o chitara nu valoreaza mai mult doar faima , brand-ul ,istoricul instrumentului ii "ridica" pretul de colectie .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cumperi direct de la firma , cu certificat si garantie in care este trecuta si seria etc .

 

Altfel nu dai mai mult de maxim 200 Euro pe nici o chitara .De fapt nici o chitara nu valoreaza mai mult doar faima , brand-ul ,istoricul instrumentului ii "ridica" pretul de colectie .

 

Vorbesti serios? Nicio chitara nu valoreaza mai mult de 200 E? Deci la un gibson de 3000E, diferenta de 2800 e in brand? Chiar vorbesti serios acum? Sau imi scapa mie ceva?

Link to comment
Share on other sites

in primul rand te informezi la sange despre modelul pe care vrei sa il cumperi. exista forumuri de specialitate, mai ales cele de pe site-ul oficial al firmei, dar nu numai. pui intrebari fara jena despre orice, si 100% se gaseste cineva priceput sa iti explice. dar nu te lua dupa prima parere, ci asteapta sa se adune cateva, pt ca peste tot in lume exista cunoscatori si "cunoscatori". in al doilea rand cumperi de la un magazin reputat. fie ca e noua chitara sau second. nu cauta afaceri pe site-uri obscure, in cazul in care o iei de pe vreun site. second o poti lua si de la o persoana, caz in care trebuie ca tu sa stii exact pe ce dai banii, nu sa te bazezi pe ce zice vanzatorul. daca ai posibilitatea sa o si vezi, incerci, e si mai bine.

in al treilea rand mergi pe principiul ca valoarea de piata e valoare de piata, adica daca un gibson les paul standard se da cu 1500 de euro, ceea ce ai gasit tu cu 900 are mari sanse sa fie un fake, sau sa aiba vreo crapatura, etc. nu l-ai prins tu pe d-zeu de picior. o diferenta de 100-200 de euro hai ca mai merge, dar nici chiar asa, cel putin de obicei.

la fender exista niste aspecte care pot face ca achizitia sa fie mai cu peripetii.

e bolt-on, daca e, adica inseamna ca gatul poate fi separat de corp. neckplate gasesti pe toate gardurile, si cu custom shop si cu ce vrei tu, sau poti sa faci. logo-ul e decal, se gaseste si separat. eu am avut o copie de startocaster cu astfel de logo, sub lac, care putea trece linistit ca original. il trada doar gaura pt truss rod, amanunt la care majoritatea nici nu se uita.

corpul poate fi iar inlocuit, cu squier sau altceva. daca nu e transparent, cum e la standard, nici nu iti dai seama din ce lemn e. trebuie sa fie din 3 bucati. ceea ce e scris in neck pocket si pe gat poate fi destul de usor de reprodus, chiar si ce abtibild mai e pe acolo, pt cine a mai vazut asa ceva.

hardware-ul se gaseste si el, iar dozele normale, nu cele custom shop, sunt banale, nu ai cum sa iti dai seama ca sunt fender sau nu. trebuie sa fii atent la magneti, daca pe acel model de doza sunt "beveled" sau nu.

serial number-ul vezi cum se citeste pe site-ul firmei. in afara de an, alta informatie nu scoti din el. eventual modelul signature, vintage, deluxe.

multe detalii le aflii desfacand chitara, ceea ce nu e posibil inainte de a o cumpara.

este unul dintre motivele pt care eu am avut retineri in a cumpara un fender foarte scump.

trebuie sa fii atent la o gramada de detalii, sa compari cu poze detaliate ale unui model identic.

mai sunt si hartiile si case-ul.

garantia de cele mai multe ori e simbolica.

daca te pricepi cat de cat eu cred ca iesi mai bine cu o chitara second bine intretinuta si ne-uzata. pretul de obicei e undeva la 60-70%, chiar si mai mult daca e ca noua.

succes

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.