www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat In Legatura Cu Alegerea Unei Chitare


gaberacer
 Share

Recommended Posts

Va salut pe toti,as avea si eu o rugaminte in legatura cu alegerea unei chitare electrice noi.Locuind in Timisoara am de ales intre doua magazine care au destul de multe instrumente bune.Musical Instruments si Muzikia.Bugetul este undeva pana in 1200 lei.Deci am nevoie de o chitara decenta pentru metal/rock in banii astia.Cam cea mai buna alegere o caut.Mi-au atras atentia urmatoarele modele:

-Vintage V100(copie Les Paul)

-Ibanez RG321MH

-Jackson JS30KE

 

Citind diverse pareri pe net am ajuns la concluzia ca ultima ar fi cea mai buna dintre ele(straight out of the box).Am cantat la toate si mi-au placut fiecare in felul ei.Prima imita f bine Gibson-ul de care sunt indragostit,dar nu stiu daca e cea mai buna solutie din punct de vedere al fiabilitatii si calitatii sunetului.Cea de-a doua m-a surprins placut fiindca e foarte agresiva,suna f bine,e comfortabila,destul de bine construita etc.Ultima mi-a placut ca e foarte usoara,comoda si suna si bine.Eu am un amp pe tranzistori 25W Fame si un Digitech Metal Master(dist.pedal).Dintre cele 3 chitare ce mi-ati recomanda?Merci

Edited by gaberacer
Link to comment
Share on other sites

Apropo,daca am ajuns la subiectul schimbat piese.Ce ar merita sau ar trebui neaparat poate schimbat la Vintage?Eu cant de cativa ani dar nu f multe cunostinte in domeniul electronicii chitarelor etc.Eventual daca stie cineva unde se pot face modificari la chitare in Timisoara?Eu nu stiu cine se ocupa cu asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Apropo,daca am ajuns la subiectul schimbat piese.Ce ar merita sau ar trebui neaparat poate schimbat la Vintage?Eu cant de cativa ani dar nu f multe cunostinte in domeniul electronicii chitarelor etc.Eventual daca stie cineva unde se pot face modificari la chitare in Timisoara?Eu nu stiu cine se ocupa cu asa ceva.

 

Nimic.Eu mi-am schimbat dozele din motive de gust, cele stock suna foarte bine si cheitele la fel tot din motive de gust.S-ar putea ca in timp sa se duca potentiometrele, mie imi caraie putin unul si alea ar fi niste piese pe care le-ai putea schimba, in rest nu vad nimic altceva.

Link to comment
Share on other sites

Despre Jackson-uri in gama asta de pret n-a zis nimeni nimic.In general cred ca seria JS... sunt,au calitate proasta?As vrea sa stiu daca si Jackson-urile pana in 1200 lei cam au probleme cu potentiometrele,cheitele etc si dozele lor branduite sunt mai proaste decat Wilkionson-urile de pe Vintage?

Link to comment
Share on other sites

Despre Jackson-uri in gama asta de pret n-a zis nimeni nimic.In general cred ca seria JS... sunt,au calitate proasta?As vrea sa stiu daca si Jackson-urile pana in 1200 lei cam au probleme cu potentiometrele,cheitele etc si dozele lor branduite sunt mai proaste decat Wilkionson-urile de pe Vintage?

Din cate JS-uri am vazut, mie mi se par superioare doar fata de anumite Stagg-uri si alte chinezarii [maxine, spyder, etc ...]. Deci, da. La JS-uri platesti sigla de pe headstock.

Link to comment
Share on other sites

As mai avea o optiune,un Ibanez RG370DX (second) a unui prieten,undeva tot in banii astia.De asta ce parere aveti?Rose Floyd-ul de pe ea e ok?In mag e undeva la 1600 lei.

 

Mie personal Edge3-ul cu care vine Ibanezul mi se pare un sistem de tremolo slab, nu neaparat ca si conceptie ci din cauza materialelor slabe folosite, care se uzeaza destul de repede.

Link to comment
Share on other sites

As mai avea o optiune,un Ibanez RG370DX (second) a unui prieten,undeva tot in banii astia.De asta ce parere aveti?Rose Floyd-ul de pe ea e ok?In mag e undeva la 1600 lei.

in legatura cu ibanez rg370dx.. eu tocmai am cump una noua de vreo 2 sapt asa.. si pana akm is multumit de ea.. iar tremolo'ul nu e asa de slab cum il vad unii.. dar k sound suna excelent pt sfera hard rock -heavy metal.. are balls nu gluma.. :).. km cel mai bun raport calitate pret..de pe piata.. cheers.. :)

Link to comment
Share on other sites

in legatura cu ibanez rg370dx.. eu tocmai am cump una noua de vreo 2 sapt asa.. si pana akm is multumit de ea.. iar tremolo'ul nu e asa de slab cum il vad unii.. dar k sound suna excelent pt sfera hard rock -heavy metal.. are balls nu gluma.. :).. km cel mai bun raport calitate pret..de pe piata.. cheers.. :)

Si vorbesti din o vasta experienta, nu ?

 

@gaberacer : daca tot nu esti convins de V100 si ai mentionat ibanez, uita-te si la chitarile Aria. Despre ibanez nu pot sa iti zic nimic pentru ca mie personal nu imi plac.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu foarte multe despre Vintage,dar aud de la voi numai de bine de chitarele lor.Ma gandeam ca Ibanezul este mult peste dar se pare ca nu din parerile voastre.Despre Aria nu stiu nimic,am vazut ca au multe modele destul de accesibile ca pret.Sper sa nu fiu agasant,e o decizie destul de importanta pentru mine,fiindca chitara asta o sa o am cativa ani sigur si nu pot sa ma grabesc foarte tare cand o aleg.Oricum cred ca raman pe V100,e si ca pret cea mai buna si ca feedback vad ca e excelenta.

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze pentru double-post,dar revin cu feedback-ul pentru Ibanez RG370DX al amicului amintit mai sus.Am luat-o de la el sa cant pe ea in seara asta.Chitara e in stare buna,nu foarte buna.Putin ruginit bridge-ul,suruburile de pe el si mai cateva.In rest nu are zgarieturi etc,dar marea problema e ca nu sta "in tune".Se dezacordeaza intr-una.Rose Floyd-ul nu-si prea face treaba.Corzile sunt cam vechi dar totusi,dupa cateva acorduri nu mai sta.O alta problema e ca are "fret buzz" la corzile mi 1 si 6 si si.Asta e foarte deranjant.Posibil prin ridicarea bridge-ului sa se rezolve sau prin schimbarea corzilor,dar sincer nu prea as face compromisuri de la inceput.Pretul e 250 euro fix.PS:Sunetul e agresiv,se canta usor la ea,foarte accesibila,pt artifical harmonics e excelenta.Din pacate desi pretul e bun,o sa merg maine sa iau V100-le.Revin cu parerea despre achizitie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Necuratu'
In primul rind potentiometrele. In al doilea rind, in functie de noroc,

cheitele. Eu am schimbat toata partea electrica pe cea pe care am

avut-o. Altfel, avea un lemn exceptional.

 

Eu am un Jackson JS30 de ceva timp, si desi am cantat foarte mult si foarte des la el, nu are nimic (doar i-a sarit putin vopseaua ca am dat cu colturile de perete odata). Potentiometrele sunt la locul lor, si cheitele la fel :). Printre avantaje ar fi griful foarte comod, si cam atat. Dozele merg bine ca ritm, dar nu sunt cine stie ce pe solo-uri. Daca iti schimbi dozele e chiar foarte buna chitara, spun asta ca posesor de Jackson JS30KV :).

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat astazi Vintage V100-le.Avea la inceput un pic de fret buzz la cateva corzi,dar cei de la mag,au ajustat totul,e foarte ok acuma.Sunt multumit de calitatea ei,de sunet,cam tot deocamdata.Cheile de care sa plangeau toti,sunt identice cu cele de pe Les Paul,modelele de Gibson din mag. aveau aceleasi chei.Daca nu voi fi multumit de ele ,poate le voi schimba pe viitor,acelasi lucru e valabil si pt doze,se pare ca imi pot aduce doze Duncan,DiMarizio sau Gibson etc.Va multumesc de sugestii.

Link to comment
Share on other sites

Si vorbesti din o vasta experienta, nu ?

 

@gaberacer : daca tot nu esti convins de V100 si ai mentionat ibanez, uita-te si la chitarile Aria. Despre ibanez nu pot sa iti zic nimic pentru ca mie personal nu imi plac.

nu am experienta vasta.sunt departe de asa ceva.dar sunt f multumit de chitara asta si de'asta ii fac reclama.nici la ibanez nu lucrez :). cheers..

Link to comment
Share on other sites

Ma tenteaza sa-mi iau zilele astea si un Hartke GT60C din linkul de mai jos.Pretul mi se pare foarte bun,pt puterea si facilitatile pe care le ofera.Ce parere aveti de acest brand si mai ales de modelul amintit?Ma gandesc ca l-as putea folosi chiar si pt mici "gig-uri",cred ca ar face fata ca si putere ma refer.

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1294

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.