www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Extraction


Recommended Posts

  • 5 weeks later...

Nu a fost de fapt extras nimic, persoana care a facut asta a reusit sa dea chitara foarte incet, se pare ca e un program capabil sa detecteze ce a fost adaugat ca alt canal(adica o chitara) si sa dea acea frecventa mai mica la volum, si sa nu o auzi....dar daca dai tare se aude ca mai este chitara acolo, doar la vol mic. Am sa incerc eu sa fac cu ceva, un fel d voice reduction dar sa fac la chitara, poate merge

Link to comment
Share on other sites

incearca cu un equalizer.. in mod normal nu poti elimina ceva ce a fost mixat.

vazusem ca se poate elimina ce a fost mixat dead center intr-un semnal stereo dar chitara are aproape sigur ceva diferente pe canale deci nu se aplica.

 

daca o fi un program care detecteaza exact chitara si o curata .. fa rost/cumpara. :)

 

 

btw.. esti sigur ca nu ai postat ceva ce are copyright?

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

nu stiu daca e, cred ca nu e copyright, am gasit-o pe un forum care cerea doar sa te inregistrezi(pe gratis)..

 

m-am gandit la faza cu egalizatoru, da nu prea stiu sa il folosesc. trebuie sa tot caut cu diferite setari pana gasesc "frecventa magica" a chitarii(pe care o dau la minim)?

Pai da, se da la minim, cum am si zis, ca in inreg ce ai postat-o, se aude inca chitara, dar la volum extrem de mic

Link to comment
Share on other sites

hmm ok multumesc pt sfaturi.. se pare ca e destul de greu sa faci asa ceva(nu-i de mirare ca e singura melodie pe care am auzit-o vreodata asa).. pana la urma cred ca raman la setupul meu curent pt facut backing trackuri: tab in guitar pro(doar tobe bas si alte instrumente de acompaniament)->exportat in midi->program de convertit midi in mp3->alte mici vrajeli facute cu audacity.

Link to comment
Share on other sites

Sau exportat fiecare track midi, incarcat midi un un DAW, pus VSTi, mixat mp3 [sau ce format vrei].

hmm... asta m-a cam facut sa ma scarpin in cap(la prorpiu :) ) mai simplu cum am zis eu(desi presupun ca ai o gama mai mare de tonuri pt. instrumente asa cum zici tu, asa sunt limitat doar la tonurile din convertor)

Link to comment
Share on other sites

Folosirea EQ-ului pt o treaba ca asta nu poate da decat rezultate slabe. De ce? Fin'ca treaba lui este sa fie un filtru static de frecventa. Static - adica asa cum l-ai setat asa filtreaza pe toata durata a piesei. Acum ganditi-va ca o chitara are o paleta larga de frecventa daca am considera (prin simplificare) doar fundamentalele fiecarei note care o poate scoate - de la coarda libera groasa mi pana la cea mai de sus nota de pe fret pe coarda subtire mi. Daca mai luam in calcul armonicele + frecventele rezultate din note simultane + frecventele rezultate din suprapunerae cu overlay-urile provenind din reverb-ul/delay-ul instrumentului...

 

Acum, ca tot e duminica, sa ne relaxam un pic si sa ne imaginam ca nu putem face treaba asta decat cu un EQ. Ei bine in fata pupitrului de egalizare (da, un pupitru, caci ce poate fi un monstru cu 32 de benzi (ca sa ai finete de filtrare) ori doi (datorita semnalului stereo)) ar trebui sa stea un soi de caracatita inteligenta dar cu macar vreo 20-30 de picioare si care sa miste sliderele in sincron cu partea melodica interpretata la chitara. Atunci EQ-ul nostru ar deveni intr-adevar unul dinamic. Oricum n-ar fi de prea mare folos.

 

Cand setezi un EQ sa-ti reduca/taie o anumita frecventa pt o fereastra ingusta din timpul melodiei, el face asta pentru toate instrumentele/vocile care au componente in frecventa respectiva. Presupunand ca ai sansa ca chitara sa fi avut contributia majora in sunetul taiat atunci da, rezultatul va fi o reducere a volumului ei totodata cu cea a unei parti din frecventele orgii/pianului/vocii/etc si rezultatul va fi vai de capul lui.

 

In fine, cursedone, cred ca metoda ta, sau cea cu daw+vsti, are cele mai bune rezultate. In plus faptul ca le scrii tu insuti iti imbogateste perceptia despre melodia in sine prin studiul care il faci ducand in cele din urma la ceva mai bun pt tine.

 

Fisierul ala atasat de tine vine probabil indirect din studioul unde a fost trasa piesa. Absurd? Poate. Eu o sa va mai zic doar ca am vazut pe un site de torente cateva zeci de proiecte muzicale sub forma de track-uri pt fiecare canal (in forma flac). Evident ca le poti ulterior remixa cum vrea muschiul tau (adica cu volum mic la chitara spre ex.)

 

Toate cele bune.

Link to comment
Share on other sites

In fine, cursedone, cred ca metoda ta, sau cea cu daw+vsti, are cele mai bune rezultate. In plus faptul ca le scrii tu insuti iti imbogateste perceptia despre melodia in sine prin studiul care il faci ducand in cele din urma la ceva mai bun pt tine.

de cele mai multe ori le iau tabul de pe net... desi o sa incerc sa fac si asa: scriu eu piesa in gp si fac backing dupa ea(cand nu am tabul). oricum mersi pt postul tau exhaustiv(daca exista cuvantu asta in lb. romana :) )

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.