www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Difuzoare


teckus
 Share

Recommended Posts

Am doua difuzoare Eminence Governor si vreau sa mai iau inca doua pt un cabinet 4x12, problema ii ca pe Thomann, momentan nu sunt pe stoc si m-am gandit sa imperechez cele doua Governor-uri cu alt tip de difuzor. M-am gandit la sa iau doua Eminence Tonker .

Intrebarile mele sunt:

-s-ar potrivii aceste 2 tipuri de dif-uri intr-un cab 4x12?

-a avut/are cineva Tonker? cum se comporta la genuri high-gain "brutale"? (momentan le "dau in gura cu un head Marshall MG de 100W dar in curind, sper, o sa le forjez cu un ENGL Powerball)

-sa iau Tonker si sa le imperechez cu Governor sau sa astept pana aduc Governor si sa pun toate difurile la fel?

 

Rog sa-mi dati sfaturile pana luni-marti ca sa pot face comanda.

 

Mersi anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

De ce nu ai lua celelalte doua difuzoare Celestion Vintage 30?

 

Daca faci o comparatie intre raspunsul in frecventa al Governor si V30 vei vedea ca V30 va fi un pic mai dark sounding in vreme ce Governor pare sa aiba un raspuns mai mare in frecventele inalte, deci va fi mai open. Cred ca e bine sa ai caracteristici compensatorii in difuzoare si nu sa fie asemanatoare. Cu alte cuvinte, ce nu-ti da un difuzor ca raspuns in frecvente, sa-ti dea celalalt.

 

In setup-ul 4 x 12 eu le-as incrucisa pe diagonala, astfel incat fiecare canal sa aiba difuzoare diferite in stereo. In mono, mixul undelor sonore ar fi mai uniform in fata cabinetului.

 

Atentie la impedante si puteri, ar trebui sa fie aceleasi pentru toate difuzoarele.

Exact din acelasi motiv am ales Tonker, Governorul exceleaza pe medii iar Tonker-ul pe bass, banuiesc c-o sa se compenseze unul pe altul. Impedantele, evident c-o sa le aleg incat sa se potriveasca , puterile n-au nici o treaba daca-s diferite, important ii ca SPL-ul sa fie acelasi.

 

Atentie!!! eu am conbinat V30 cu guv\nor si eminence suna atat de tare incat din celestion nu se mai aude nimic. Unul are 101 db iar celalalt 99db.

Atat Tonker-ul cat si Governor-ul au 102 dB, inca un motiv in plus pt care am ales Tonker si nu Wizard sau celestion.

 

Amicul Vectkor imi atragea atentia ca un dif cu basul pronuntat ii posibil sa sune aiurea cu o chitara in d-tune(si chiar folosesc o chitara in d-tune). Deaia intrebam daca a avut sau are cineva Eminence Tonker sa-mi zica cum se comporta(Vektor zicea de-un Legend). Oricum mersi Vecktor :) si nu numai lui :)

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-am recomandat Wizard-urile pentru ca mi se par cele mai versatile difuzoare de la Eminence pe stilul british. Are mare dreptate Ezra in legatura cu sensibilitatea, este bine ca intre difuzoare diferenta de sensibilitate sa nu fie mai mare de 1 dB pentru ca cele cu sensibilitatea mai mare se vor auzi mult mai tare decat celelalte. Mie personal Tonker, din ce am auzit pe internet nu prea imi plac, din cate stiu sunt facute dupa Fane. Wizardul este facut dupa Celestion G12-65 Heritage care suna ceva intre Greenback si Classic 80. G12-65 Heritage-ul este deasemenea o alegere excelenta pentru o configuratie 4x12, are un singur "pacat", sensibilitatea de doar 97 dB. Acesta poate fi si un avantaj in combinatie cu un amplificator mai puternic, de exemplu cu un head de 100W lampa.

 

Daca ar fi sa imi fac un cabinet acum cu difuzoare de la Eminence m-as orienta pe 2 tipuri de difuzoare: pentru tonuri predominant high gain Wizzard, pentru tonuri de clean si de crunch Red Fang (din pacate astea sunt cumplit de scumpe, sunt un fel de copii de Alnico Blue).

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

cei 2 dB ar fi facut diferenta mare de volum!!! ae trebui sa vb cu domnul karpi despre asta sau sa cinesti unul dintre posturile lui !!! are niste cunostinte ff avansate de chestii dinastea !!!il

Edited by szekely
Link to comment
Share on other sites

O boxa de firma cu difuzoare bune costa cam de trei ori cat costa difuzoarele .

 

Difurile sunt alese cat mai identice , numai asa se poate garanta ca nu se strica boxa prin distrugerea in orice fel a unuia din difuzoare.

 

Daca trei difuri functioneaza identic si al patrulea este mai sensibil nu observi , dai volum ca sa ai ton , sau sa te auzi bine in concert la 4-5m de boxa si hopp se distruge diful mai sensibil deoarece trece de Fx max la puterea la care celelalte difuri inca sunt in limitele"normale" .Acesta ar fi doar unul din posibilele scenarii.

Ar mai fi si problema , sa imbatraneasca la fel in timp , de obicei chiar si boxele de firma la aceasta imbatranire se pot distruge daca difurile nu ajung cu caracteristicile schimbate dupa un timp

 

Am avut un Bassman 10 cu 4 difuri ....NU am observat ca nu functioneaza doar un dif !!!( asa l-am primit stricat si suna super ). Dubios a fost can ne-am pus pe scena sa repetam inainte de premiera si nu suna , nu se mai auzea ca si la repetitii unde in sala mica cu reflexii era mai ptrezenta.Basistul a adus de acasa tuburi 6L6 GC sa le schimb ,sa am putere si nimic...M-am pus sa ascult difurile si parea ca functioneaza toate , ca apoi mi-a venit ideea sa pun statia la maxim cu joasele taiate si inaltele la maxim si am ascultat fasaitul. atunci se observa clar 3 difuri nu fasaiau.Membranele functionau ca si "membrane pasive" si pe joase sunau toate.

 

 

Doua difuri identice intr-o boxa fata du unul singur aduc un castig de +3dB , cu aceiasi statie .La aceiasi impedanta rezultanta.

 

Patru difuri identice cu aceiasi statie fata de un singur difuzor, ( pe acelasi ohmaj ca si in cazul unui singur dif ) cresc SPL-ul cu +6dB !!! fara a creste puterea statiei.

 

Dar si functioneaza mai lejer deoarece se imparte puterea electrica pe patru difuri in acest fel ai sunet mai curat la putere mare din statie. Plus la nevoie se poate utiliza o statie mai puternica fara probleme.

 

Se foloseste "double stack" 2 x cate 4 difuri dar castigul nu mai creste la +12dB deoarece apar suprapuneri in antifaza si rezulta un camp acustic mai neuniform , dar suna mai tare si mai plin .

 

Peste cei +6dB castig in cazul bozei cu 4 difuri fata de o boxa cu doar un dif de acelasi tip devine scump devine tot mai neconomic.Dar daca trebuie se folosesc 3 DoubleStack ptr controlul pe o scena mare , lucru ce mareste "playabilitatea" si ai un control mai bun ptr nuantare chiar daca nu suna perfect in orice punct in spatiu.

 

Mai departe strica sunetul sistemul PA..

 

Am vazut cateva concere unde cu aprox ( cel putin) 3000W PA in pauza nu se intelege ce povesteste cel de la microfon , ce sa mai zici de cantat cand urla si instrumentele.

 

 

Daca pui cate doua difuri diferite unele 100Hz altele 80 sau 45Hz frecventa de rezonanta eu cred ca ar fi bine ca in interiorul boxei sa fie separate de un perete caci altfel cele cu bass vor "modula" membrana difului care nu are bass si vor suna aiurea .

 

Cel putin asa am vazut intr-o boxa de bas Peavey cu doua difuri de 15" aparent identice. Erau separate cele doua difuri ,probabil din aceste considerente , ca diferenta dintre difuri sa nu faca figuri . Asa aprox fiecare dif functiona in banda proprie de redare .Nu am citit despre asa ceva dar presupun ca in acest fel este mai ieftin ptr firma decat sa imperecheze la perfectie doua difuri de bas de mare putere si mai sunt niste calcule cu distanta minima dintre difuri in functie de lungimea de unde minima .Asa macar spatele difurilor nu interactioneaza.

 

 

Nu numai SPL-ul trebuie urmarit ci si produsul B*L si greutatea magnetului .Daca sunt aprox la fel s-ar putea ca difurile sa aiba compresia de putere identica sau apropiata.

Adica aceiasi bobina aceiasi marime de magnet si aceiasi forta electomotoare ar indica faptul ca la incalzire sistemele se vor comporta aprox la fel. La wattajul maxim ai o compresie de putere de pana la -3dB !! la difuri de firma si aceasta caracteristica ar trebui sa fie la fel.

 

 

Daca nu se foloseste boxa la puterea electrica maxima ( la limita suportata de difuzoare ) n-ar fi o problema, dar la chitara cu semnalele distorsionate si dorinta de a avea un ton "fluid" se cam trage de difuri.

 

O diferenta de 3dB este un raport de 1:2 in putere. si este o crestere sau scadere de intensitate sonora sesizabila clar.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Mersi Arpi, exact o expicatie de genu asta asteptam :)

Dar inca nu m-am prins, merg imperecheate 2 governor cu 2 tonker in acelasi cab 4x12?

S-o luam mai pe obiect.

La wattaj sub solicitarea maxima merge , nu este pericol de distrugere , solicitarea maxima o dau difurile Governor cu puterea max. de 75W .

 

 

Pot exista +/- 10% diferentele intre difuzoare de acelasi tip aceiasi serie de fabricatie .Deci ar putea sa apara 20% DIFERENTA INTRE CARACTERISTICI la cele de acelasdi tip..

 

Daca tipul al doilea "incepe"cu 20 Hz mai jos in frecvente , lucru ce la tonul de chitara se simte .Ideea este OK , problema e sa ai grije la solicitarea maxima, sa fi atent pana unde suna OK , dar oricum nu cred ca vei avea mai mult de 150W RMS SEMNAL MEDIU din statie ..poate nici atat.

Asa ca mai exista o rezerva de inca aprox 150W .

 

Cu semnal puternic distorsionat poti ajunge la dubla putere efectiva debitata de statie DACA ! etajul de alimentare este puteric si tine tensiunea!( de obicei sursa de alimentare a statiei nu furnizeaza acea putere maxima ce poate sa apara ci limiteaza curentul si scade tensiunea => scade amlificarea)

 

Nu cred ca ai sau o sa ai o statie de 600W ce ar debita voios 300W semnal in regim continuu asa ca ar trebui sa fie OK chiar si luand in considerare cel 20% posibile diferente intre difurile de acelasi tip.

 

Mai trebuie luat in calcul si faptul ca nu prea se stie de fapt la ce putere/solicitare rezista difurile .Asa ca trebuie sa ciulesti urechile pe clean sa vezi cam pana la ce tarie acustica suna difurile acceptabil .

 

Aceste difuri cu SPL 102 W/m vor suna foarte tare cu o statie buna de 100-140W fara probleme .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.