www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fara Amp


Guest Alex1994
 Share

Recommended Posts

Guest Alex1994

Maine ma duc sa imi cumpar prima mea electrica. Fender squier bullet. Maine nu o sa imi iau si amplificator, o sa imi iau deabia peste o sapt un amplificator. Pana atunci am zis ca poate gasesc de la cineva sa imprumut unul dar n-am gasit. Acuma vin cu o intrebare. Am un adaptor in care se baga cablul chitarii cu mufa mare si iese jack normal de calculator(normal). Intrebarea e:

Pot sa cant la chitara cu ansamblul acesta legat la un sistem de boxe, sau la calculator.

 

Cablu care pleca din chitara +adaptorul acesta + placa sunet sau boxe sau orice altceva ce are intrare de mufa normala....Se poate sa cant o sapt asa?

 

 

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

La casetofon daca are intrare de mic, conectezi chitara cu o mufa la el, eu timp de 4-5 luni asa am cantat si cred ca multi au inceput asa, inclusiv tata.

Daca ai egalizator pe mai multe benzi, cand le dai pe toate la maxim intra in "distors'' , cel putin mie asa imi facea.

Link to comment
Share on other sites

Buna idee. O sa incerc.

 

Referitor la guitar rig. Merge si placa audio on-board? Are tot 3 mufe. E realtek ac97

 

Nu prea bine, pe comp am si eu la fel placa audio, nu am reusit niciodata sa scot vre-un sunet satisfacator din programele de amp sim. (tind sa cred ca le-am incercat aproape pe toate, tot in perioada cand nu aveam amp)

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex1994

Si folosesc guitar rig? Mentionez ca nu vreau distors acuma fiindca in max 2 sapt o sa imi iau amplificator si nu o sa mai fie problema. Vreau sa se auda clean bine. Cat sa repet cu ea asa putin ca am turbat 1 sapt fara chitara :):) . O sa o leg la calc o sa fac tot ce zice in tutorialul dat de colegul forumist si sper sa imi iasa cu placa asta on-board.

 

Ps: Vreau clean nu vreau cine stie ce delay, distors, reverb si altele....

Link to comment
Share on other sites

Oricum placa ta audio onboard nu va avea viata lunga. Dupa ce-ti vei cumpara AMP probabil ca nu vei avea imediat bani pentru pedale si alte jucarii asa ca o placa audio cu suport ASIO e un "must have". Eu cant chitara prin pc cu software gen guitar rig3 sau gearbox insa amp-ul este conectat la placa de sunet externa, ceea ce face latenta insesizabila pentru urechea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex1994

Da poate o sa imi cumpar una. Acum ma documentez, caut prin piata. Insa daca amp-ul are un distortion rezonabil nu imi trebuie alte chestii fiindca sunt incepator. Sa cant eu bine pe ce am si dupa ma bag la pedale si alte chestii. Placa o sa fie folosita cam 30 de min o data la 2-3 zile. Deci nu cred ca o sa mi se arda sau alte treburi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.