www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grif Prea Mare. Ajutor!


Les Paul 1960
 Share

Recommended Posts

Salut, am si eu o intrebare: se poate scurta griful prin taiere?

Al meu are 24 taste dar am nevoie sa aiba maxim 21........daca nu reusesc sa il dau la schimb pe unul de 21 de taste trebuie sa il tai.

Ma poate ajuta cineva sa il tai la dimensiunea corecta ca distanta de la bridge la tasta 12 sa fie egala cu cea de la 12 la nut?

Totusi sper sa pot sa fac un scimb cu un grif de la o copie de strat.

Eu nu inteleg treaba cu scale-ul chitarii, am vrut sa calculez sa vad la ce dimensiune trebuie sa tai dar nu am stiut ce date sa pun in "calculatorul'' ala, puteti sa ma lamuriti si pe mine va rog?

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca poti sa-l tai... a fost gandit pt 24 taste, are o lungime si o forma fixa. si chiar daca sa zicem ca s-ar scurta cumva , trebuie retastat ulterior pt 21 de taste , adica iti cam bati joc de chitara aia .. asa ca mai bine lasa-l asa . sincer, n-am mai auzit pe nimeni sa taie din grif pana acum :) sau poate nu stiu eu , dar indiferent daca se poate sau nu , eu nu as face asa ceva la o chitara... mai ales daca e una scumpa ...

Link to comment
Share on other sites

Tu vorbesti serios ? Numarul de taste nu are nici o legatura cu lungimea gatului.

 

Si ce naiba inseamna "mai am un bridge fix dupa cel de tremolo" :)

 

Griful de 24 de taste e mai lung decat cel de 21 de taste..................

Din cauza ca chitara e facuta pentru 21 de taste, iar acum are grif e 24 a trebuit sa fie pus un bridge fix dupa tremolo, dar si asa nu e la distanta normala

(de la tasta 12 la bridge= del la nut la tasta 12).

Am vorbit cu cel care a modificat chitara, nu mai il tai, caut altul de vazare.

Link to comment
Share on other sites

Let me say that again : Numarul de taste nu are nici o legatura cu lungimea grifului.

 

La aceeasi scala, indiferent de nr de taste, tasta 12 va fi in acelasi loc - deci si bridgeu va fi tot in acelasi loc.

Poate chitara in cauza sa fi fost 24.75 si sa aiba un grif de 25.5 ? [Dar din cate stiu eu, majoritatea straturilor sunt 25.5]

Link to comment
Share on other sites

@vector

 

stratul e facut de mine din bucati

griful cu 24 e mai lung decat cel cu 21 da sa nu mai spui la nimeni

mai grav

am doua grifuri cu 21 de taste si miracol,unul e mai lung ca altul

tom ul nu e pus la plezneala,trebuia sa fie acolo

 

acum tinand cont ca si un celebru lutier roman a rasolit o chitara si a pus tom ul gresit sper sa gasesti in adancul sufletului puterea de ami lasa in pace ''creatia''

 

Pentru ca lungimea grifului nu depinde de numarul de taste. Scala/Scale/Lungimea partii libere a corzii, cea care oscileaza. Asta da lungimea unui neck de chitara. :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca lungimea grifului nu depinde de numarul de taste. Scala/Scale/Lungimea partii libere a corzii, cea care oscileaza. Asta da lungimea unui neck de chitara. :)

lungimea e data de prima tasa si bridge

nu poti sa inghesui mai multe freturi fara sa lungesti griful sau sa muti bridge

la 3 chitari

scoaier(nu merita alt nume)

reghinsss

reghin hh

toate cu 21

nu poti sa schimbi gatii intre ele

Link to comment
Share on other sites

Let me say that again : Numarul de taste nu are nici o legatura cu lungimea grifului.

 

La aceeasi scala, indiferent de nr de taste, tasta 12 va fi in acelasi loc - deci si bridgeu va fi tot in acelasi loc.

Poate chitara in cauza sa fi fost 24.75 si sa aiba un grif de 25.5 ? [Dar din cate stiu eu, majoritatea straturilor sunt 25.5]

 

Are

 

Daca am avea un gat cu doar 12 taste el ar avea lungimea numai pana la octava iar corpul ar fi mai lung , la fel daca pe "masura standard " punem mai multe taste acestea lungesc gatul catre bridge .

 

La Strat-ul meu este lungita placa (fretboard) dupa terminarea gatului standard ptr tasta a 22-a .

 

 

 

 

Pe un corp facut ptr 21 taste nu se potriveste un asemenea gat cu 24 taste ,si trebuie mutat calusul catre grif.

 

Daca e musai sa tai , ia ca si model exact un gat de Strat . care este pana la "c#" plus inca ceva.

 

Dar intrebarea e buna , pana unde-i bara de otel?

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Respect Karpi. Alta solutie ar fi sa gauresti corpul astfel incat atunci cand pui griful de 24 fretul 12 sa coincida tot cu fretul 12 de pe un grif de 21 de taste, distanta e data e ultimele 3 freturi, dar e pacat.

 

-> ori faci asta si tai din corp, ceea ce ar putea afecta rezistenta chtiarii, ca acolo se transfera tensiunea din corzi

-> ori muti bridgeu in fata

-> ori iti iei un grif de 21 cu scala corespunzatoare chitarei tale (ai mare grija la scala)

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu sa inregistrz pe comp :) , si nici zeu al chitarii nu sunt, probabil o sa radeti de mine.

E copie de Les Paul, cu sustain foarte bun.

Cred ca sunt al 4-lea posesor de pe forum al acestei chitari (m-am uitat putin prin forum si am facut o socoteala).

Daca reusesc o sa fac un sample pe clean si unul pe overdrive.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu sa inregistrz pe comp :) , si nici zeu al chitarii nu sunt, probabil o sa radeti de mine.

E copie de Les Paul, cu sustain foarte bun.

Cred ca sunt al 4-lea posesor de pe forum al acestei chitari (m-am uitat putin prin forum si am facut o socoteala).

Daca reusesc o sa fac un sample pe clean si unul pe overdrive.

 

Poti sa pui niste poze, desi eu deja stiu cum arata chitara, sa vada si ceilalti :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.