www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zgomot


Guest Mi_Cald
 Share

Recommended Posts

Guest Mi_Cald

  Long story short,odata ce apas butonul pt distorsion de la amp si incep sa cant,daca nu fac mute la corzile pe care NU le lovesc,acestea scot sunete la radul lord,si se aude ca lantzul de la veceu cand tragi apa. Gainul e dat la cam o treime din volumul maxim,la fel e si trebble-ul. Mai am pe amp 2 knoburi ( "MIDDLE" si "MID FREQ") care nu am idee la ce servesc dar sunt date la maxim.Am observat ca au cam acelasi efect ca si trebble-ul (adica cat de infundat sa fie sunetul). Deci cum spuneam,fara mute nu pot canta mai nimic. Cum as putea rezolva asta? (sau eu normal sa fie asa? :)  ) Btw,noise gate sa fie solutia?

Link to comment
Share on other sites

Long story short,odata ce apas butonul pt distorsion de la amp si incep sa cant,daca nu fac mute la corzile pe care NU le lovesc,acestea scot sunete la radul lord,si se aude ca lantzul de la veceu cand tragi apa. Gainul e dat la cam o treime din volumul maxim,la fel e si trebble-ul. Mai am pe amp 2 knoburi ( "MIDDLE" si "MID FREQ") care nu am idee la ce servesc dar sunt date la maxim.Am observat ca au cam acelasi efect ca si trebble-ul (adica cat de infundat sa fie sunetul). Deci cum spuneam,fara mute nu pot canta mai nimic. Cum as putea rezolva asta? (sau eu normal sa fie asa? :) ) Btw,noise gate sa fie solutia?

 

Din cate inteleg eu cred ca este vorba de feedback.Feedback-ul se produce atunci cand ampul este dat ceva mai tare, sau cand Middle si Mid Freq (in cazul) sunt date la maxim, atunci nu mai e nevoie de un volum atat de mare si se produce feedback-ul, mai ales daca stai aproape si cu fata la amp, atunci corzile incep sa vibreze singure.Cam asta inteleg eu din ce ai scris tu.Daca ai putea sa postezi o inregistrare cu sunetul respectiv poate as putea fi de mai mare ajutor.Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Long story short,odata ce apas butonul pt distorsion de la amp si incep sa cant,daca nu fac mute la corzile pe care NU le lovesc,acestea scot sunete la radul lord,si se aude ca lantzul de la veceu cand tragi apa.

Un motiv excelent pentru a te obsinui sa mutezi mereu corzile pe care nu canti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mi_Cald

Multumesc de raspunsuri! :)

 

> Slash,ce spui tu suna interesant.O sa fac maine niste teste de sunet cu diferite pozitii ale middle si mid freq-urilor. Cat despre inregistrare,chiar nu am cum,am ramas fara microfon. Si ca sa fiu mai clar,nu e un sunet specific ci pur si simplu se imbina sunetul dorit cu cel produs involuntare de corzile care vibreaza fara sa le lovesc,astfel iesind un mare nimic ce suna oribil.

> Rayvann,m'am cam obisnuit deja,dar e cam greu sa fac mute la lickuri mai rapide.

Link to comment
Share on other sites

asa e normal sa fie.

deh, vrei distors, tre' sa te obisnuiesti sa stai cu mana pe corzi tot timpul.

 

"MIDDLE" - corector de frecventa medie

 

"MID FREQ"-frecventa de taiere a corectorului de madii

Link to comment
Share on other sites

asa e normal sa fie.

deh, vrei distors, tre' sa te obisnuiesti sa stai cu mana pe corzi tot timpul.

 

"MIDDLE" - corector de frecventa medie

 

"MID FREQ"-frecventa de taiere a corectorului de madii

 

Exact !

Asa e si la mine, nu stiam de ce imi " fluiera " chitara...dupaia mi-am dat seama, tre sa stau tot timpu cu mana pe corzi :)

Link to comment
Share on other sites

cum au mai zis si ceilalti mai sus...este o chestie normala:)acum trebuie doar sa-ti adaptezi stilul astfel incat sa nu mai sune urat:)se numeste evolutie.

 

inca o chestie!! E posibil sa se auda urat din cauza faptului ca(poate) esti dezacordat.Pe distors apar niste vibratzii nenorocite atunci cand nu esti acordat calumea(mai evidente decat atunci cand esti pe clean)

 

daca esti totushi acordat bine ar putea fi posibil sa-ti falseze chitara...daca nici asta nu e...ai grija ca degetele sa fie perpendiculare pe corzi si sa nu apesi prea tare pe coarda ca se dilat aprea tare.

 

cu un noise gate nu rezolvi nimic:(

 

Daca nu e ce am zis eu incearca sa dai toate butoanele alea la jumate(flat...la ora 12).asculta si observa cum e sunetul.daca e prea zgomotos...mai taie din treble si din mid-urile alea.mai da-i bas(dar grija sa nu sune inecat) iar gainul cat mai putin(pana simti ca se ineaca...deci sa nu ajungi acolo).

 

experimenteaza:)dar totushi cred ca vine din mana treaba asta:)

 

mult succes in cantat.numai bine

Link to comment
Share on other sites

Nu iti mai lua alta aparatura ca sa scapi de zgomotul asta. Din cate pot sa-mi dau seama esti incepator, si o mare problema cand incepi sa la electrica este ca nu esti obsinuit sa faci mute pe corzile pe care nu canti. Cand canti pe acustica, ai aproape zero sustain, pe electrica cea mai mica atingere se transforma in zgomot. E vorba de tehnica. Mai scade din gain.

 

Noise gate nu e facut sa-ti indrepte tehnica, e facut sa scape de zgomotul de fond (zgomotul electric), nu zgomotele pe care le faci cu degetele.

 

Cum e cu EQ (sau potentiometrele de treble, high, mid).

 

Imagineaza-ti spectrul de frecvente, incepand de la 20HZ la 20KHz. La un amp normal, ai bass, mid si treble. Asta inseamna ca frecventele de taiere (sau frecventele la care are loc modificarea) sunt fixe. La tine, ai MID FREQ, adica poti sa muti punctul de taiere de-alungul spectrului (e destul de folositor). Filtrul de BASS, taie sau amplifica frecventele in zona joasa a spectrului, MID in zona de mijloc, si HIGH in zona inalta. Pot-ul de MID FREQ iti da voie sa muti zona din spectru pe care o afectezi cand umbli la MIDDLE. In esenta, poti sa tai din inalte sau joase. Ideea e sa incepi de la flat, adica toate la centru, si daca ai ureche buna iti dai seama cum trebuie sa le aranjezi. Ce amp ai?

 

Sper ca ai inteles.

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce efect de dist folosesti,ce amp,ce chitara ai?

Se poate sa iti fi cazut un fir de la masa,de la chitara...sunt foarte multe cauze...atingi cu mana celelalte corzi cand schimbi acordurile...etc.

Mergi la cineva acunoscator, sa vada, sa auda si sa iti spuna solutia finala :)

 

P.S.Uite d'aia recomand eu profesor si nu invatatul de unul singur,nu sa scoata bani pe seama voastra ci sa invatati corect eventual sa aveti la cine cere un sfat.

(ca sa elimin suspiciunile:Am un singur elev la chitara,nu am timp sa predau, dar atat s-a tinut de capul meu incat am cedat)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Redu gain-ul pana la un sunnet acceptabil .

 

Noi-se gate ajuta un pic dar numai ptr a scapa de fasaitul tranzistoarelor (proaste) daca ridici mai sus praagul de actionare ,"treshold"-ul , va apare efectul de'gate" prea pronuntat.Acesta suna bine ptr "rythm guitar" dar este greu sa faci solo caci strica sesibilitatea la semnale mici si obligatoriu trebuie sa lovesti tare in corzi asa ca pierzi din nuantare si din viteza..

 

Daca esti incepator nu ai nici o problema cu cele amintite "o buna vreme".

 

Reduci gain-ul cum am amintit si cum au amintit colegi de forum trebuie sa canti "curat" , nu freci palma de corzi , estompezi corzile ce nu trebuie sa sune,prinzi "clar" si fara miscari si "lovituri" in plus cu degetele fiecare ton.Apesi numai tonul ce trebuie sa sune dintr-un acord ( daac stii deja sa prinzi acorduri), cu pana nu atingi alte corzi numai ce trebuie sa sune.Nu conteaza de este perpendicular sau nu pozitia degetelor doar sa fie "clare" curate mutarile , fara sa tragi pe corzi etc ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.