www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Religia Si Contrapunctul


Guest der_golem
 Share

Recommended Posts

Religia? Care religie? (ca sunt multe)

 

Crestinii? Care crestini? (ca sunt multi)

Catolici nu sunt "CRESTINII", mai avem si ortodocsi, si protestanti si neoprotestanti.

 

Deci ... despre ce e vorba la urma urmei? Evul Mediu e plin de aberatii si totusi Evul Mediu s-a terminat.

Crestini inseamna catolici si ortodocsi la un loc. inainte de Marea Schisma din 1054 aceste doua biserici erau unite, atunci s-au separat.

celelalte religii nu sunt crestine, chiar daca la poarta casei lor de rugaciune scrie "biserica crestina de ziua...mea", nu e crestina.

asta ca o paranteza, ca nu e vorba de muzica

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone

serios... voi chiar ati muscat galusca aluia d' a inceput topicul?

Omu are un singur post... a venit, a dat bashina, s-a tirat si acu rade de voi cum va bateti care stie mai bine ce a mancat autorul :)

 

 

pe bune... ar putea un mod sa inkida topicu asta... e penibil :)

Edited by johnbone
Link to comment
Share on other sites

Lmao.

 

M-am documentat si eu acum ca mi s-a parut interesan dar n-am gasit nimic despre asta. Contrapunctul cred ca a fost intotdeauna o parte integrala a muzicii. Biserica Catolica in general a fost asociata cu corul gregorian care nu cred ca foloseste prea mult contrapunct.

 

Daca e ceva concret de discutat, poate ar trebui puse in evidenta niste texte sau referinte, asa vorbim in gol. "Am auzit ca..."

... in muzica bizantina nu avem contrapunct .... se tin doar anumite isoane , precum in muzica tibetana , indiana etc ...deci , precum am zis in postul 17 , nu vreau sa ma mai repet, acest topic are un fundament .... se incerca sa se faca textul inteligibil , precum in muzica bizantina .... Palestrina a demonstrat etc ....samd... deci cred ca s-a cam rezolvat , nu credeti brazers ? :) propun sa trecem mai departe ...

Link to comment
Share on other sites

Io cred ca si protestanti au un cuvant de spus.

 

Citeste Etica Protestanta si Spiritul Capitalist a lui Max Weber sa vezi cat de importanti sunt protestanti chiar si pentru economia capitalista.

 

Etica protestanta e unul din factorii care au stat la baza societatii capitaliste pe care o admiram noi cei din est.

 

Fara o etica protestanta, Romania nu va ajunge NICIOPDATA la nivelul capitalist al tarilor din vest sau la nivelul economic al lor.

 

Mai citeste, mai gandeste!

asa, si asta te face sa crezi ca protestantii sunt crestini?

ti-am zis cine sunt crestini: catolicii si ortodocsii

treaba lor cat de capitalisti sunt protestantii, dar aceste religii nu sunt crestine

punct

Link to comment
Share on other sites

cred ca topicul asta ar trebui inchis. si asta repede.

oamenii tind sa se inflameze si de la mai putin.

cred ca s-ar cuveni o delimitare conceptuala intre religie si credinta, cum dealtfel s-ar cuveni un set de clarificari intre mai multele intelesuri ale notiunii de biserica.

pentru cei care au citit Biblia pe net, biserica nu inseamna numai mult-hulita institutie sau cladirea cu turle....

stick to the topic, my dearest...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am citit la un moment dat cã biserca catolicã ar fi interzis contrapunctul a tehnicã muzicalã religioasã, fãcînd-o strict una ateistã. stie cineva vreo explicatie pentru treaba asta?

Vizi Tocada si Fuga zici ca o canta draq :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

pana la urma, cui ii pasa?

daca cineva ii indeajuns de idiot sa asculte ce zic "mai marii", n-ar decat!

pana atunci, sa ascultam "Highway to hell" si sa traim in pacea noastra....

cheerz!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nu aveam nici o idee ca religia ar fi impotriva "contrapunctului" din moment ce se intalneste in multe cantece religioase... stiam ca nota diavolului, sau "tritonul", daca traduc bine, este o disonanta care este foarte folosita in muzica rock, incepand cu black sabbath. Totusi chestia asta este folosita din evul mediu, de cand a si inceput sa fie numita "nota diavolului" deoarece suna "suparat" de tot. Incredibil cum poate abera imaginatia umana cu privire la un simplu interval de note

Link to comment
Share on other sites

Nu aveam nici o idee ca religia ar fi impotriva "contrapunctului" din moment ce se intalneste in multe cantece religioase... stiam ca nota diavolului, sau "tritonul", daca traduc bine, este o disonanta care este foarte folosita in muzica rock, incepand cu black sabbath. Totusi chestia asta este folosita din evul mediu, de cand a si inceput sa fie numita "nota diavolului" deoarece suna "suparat" de tot. Incredibil cum poate abera imaginatia umana cu privire la un simplu interval de note

 

Foarte suparat. Asa de suparat ca te ia la bataie.

In primul rand nu e o nota, e un interval.

In al 2lea rand, a fost folosita si inainte.

In al 3lea rand, e denumita Diabolus in Musica deoarece e dificil de cantat, fiind exact intre 2 intervale perfecte (ea putand fi vazuta ca cvinta diminuata (micsorata) sau cvarta augmentata (marita)).

Link to comment
Share on other sites

asa, si asta te face sa crezi ca protestantii sunt crestini?

ti-am zis cine sunt crestini: catolicii si ortodocsii

treaba lor cat de capitalisti sunt protestantii, dar aceste religii nu sunt crestine

punct

da sunt niste religii musulmano-islamo-iudaico-budhiste ( si canta fals)

 

 

".......There are also many distinct definitions of the term "Christian" (pronounced 'kristee`©n). Four examples are:

bullet Most liberal Christian denominations, secularists, public opinion pollsters, and this web site define "Christian" very broadly as any person or group who sincerely believes themselves to be Christian. Thus, Fundamentalist and other Evangelical Protestants, Roman Catholics, Eastern Orthodox believers, Presbyterians, Methodists, Episcopalians, United Church members, Mormons, Jehovah's Witnesses, Christian Scientists, etc. are all considered Christian. Using this definition, Christians total about 75% of the North American adult population.

However, many Fundamentalist and other Evangelical Protestants define "Christian" more narrowly to include only those persons who have been "born again" regardless of their denomination. About 35% of the North American adult population identify themselves in this way.

Some Protestant Christian denominations, para-church groups, and individuals have assembled their own lists of cardinal Christian doctrines. Many would regard anyone who denies even one of their cardinal doctrines to be a non-Christian. Unfortunately, there is a wide diversity of belief concerning which historical Christian beliefs are cardinal.

Other denominations regard their own members to be the only true Christians in the world. Some are quite small, numbering only a few thousand followers..................."

 

etc.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Cu tot respectul m-am uitat pana la exemple muzicale 1.

O adunatura imensa de ignoranti, protejati fata de realitatile vietii. Ca deobicei scopul principal al religiei mediatizate . MANIPULAREA ! Incercati naibii sa fiti mai mult spirituali decat religiosi. Daca exista o forta suprema in univers (si tind sa cred si eu ca exista) nu cred ca ar fi facut prostia imensa de a da permisiune existentei "oamenilor Domnului". Atatia ani de exemple si dovezi cum ca religia este folosita ca manipulare. Pot aduna exemple cacalau de pe internet cu dovezi de pedofilie in biserica catolica si chiar luare de mita la noi in tara (individul nu a terminat teologia, insa prin anumite "daruri" a putut ajunge preot).

 

Sa nu mai zic de razboaiele sfinte care au adus numa tampenii pana acum. Mai bine daca tot sunteti atat de preocupati de "binele omenirii" invit pe cei mai culti de la voi sa faca un seminar despre razboaiele religioase si mai ales un studiu aprofundat impreuna cu exemple si discutii libere cu referire la Qur’an (coran, biblia musulmanilor).

Si ei au tot un Dumnezeu, da aparent unul care instiga la genocid.

 

Da mna, am facut destul offtopic pana acum. O zi buna !

Afirmatia asta este una cel putin jignitoare si denota o ignoranta in Domeniu.Te sfatuiesc sa te documentezi mai bine :)

 

Cat despre ce interzice Biserica...De fapt cui interzice?Si ce conteaza?V-a oprit pe voi pe strada un popa sa va zica sa nu mai cantati asa?

V-au huiduit la concerte si v-au interzis accesul pe scena din cauza contrashitului?

Nu cred.Dati-i in continuare cum stiti mai bine si faceti muzica, nu dezbateri pseudo-stiintifice pe teme melo-religioase.

 

Rock on ppl! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mah daca cineva e asa de prost sa creada ce a citit / auzit despre contrapunt si religie de ce mai faceti efortul de al corecta ??? e logic ca e troll sau imbecil!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.