www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Suna Dozele Dupa Ce Le-am Inlocuit


Guest ALTERNATOR
 Share

Recommended Posts

Guest ALTERNATOR

cum spune si titlul am inlocuit dozele originale alea chitarii primite in setul de la plus si am constat ca nici una din dozele noi nu suna. In schimb doza originala care am lasat-o in mijloc suna exact ca inainte. Oare nici una din doze nu e buna?cum pot verifica? Mai mentionez ca dozele le-am conectat la instalatia originala corect(+ cu + ; - cu -) si zic eu toate contactele sunt bune. Si pe deasupra in orice pozitie as pune switch-ul, tunerul nu vede chitara deloc

 

Va rog mult sa ma ajutati, orice parere e folositoare

post-9731-1234983228_thumb.jpg

Edited by ALTERNATOR
Link to comment
Share on other sites

Guest ALTERNATOR

momentan nu prea pot ca daca ma vede tata ca desfac chitara.....zice ca o daram:))culmea ca el a facut cablajele......maine promit sa pun o poza cu interiorul

Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil ceva nu e lipit unde trebuie la switch, uite-te atent daca le-ai legat corect la switch.daca nu ai o diagrama, cauta pe net o configuratie HSH ptr. Strat in 5 pozitii si verifica lipiturile.

Link to comment
Share on other sites

Guest ALTERNATOR

ok

multumesc de raspunsuri

Desi eu nu am umblat deloc la switch....este exact cum este si pe modelul original deci nu inteleg cum ar putea fi acela problema

Edited by ALTERNATOR
Link to comment
Share on other sites

momentan nu prea pot ca daca ma vede tata ca desfac chitara.....zice ca o daram:))culmea ca el a facut cablajele......maine promit sa pun o poza cu interiorul

Tata are ohmetru ? sa masoare ( intotdeauna )dozele sa vada daca nu sunt intrerupte sau daca nu a ajuns in scurt csnd s-au facut lipiturile sa verifice inainte de motarea definitiva cu ohmetru pe iesire , apoi tot inainte de montare sa se incerce pe o statie, sau cu ce se poate acasa.Numai dupa acea sa se monteze ca dupa sa se incerce iarasi , se poate intampla ca la montarea pickguard-ului se intampla un scurt ...etc

Link to comment
Share on other sites

sansa sa fie 2 doze intrerupte pe aceeasi chitara e de 1 la 1000000 :)

 

Vezi poate ai lipit miezul la masa si invers(dupa cum arata sunt sigur doze cu un cablu-miez si masa si nu cu 4 cabluri)

Trebuie masurate toate cablurile din chitara sa vezi daca nu e intrerupt ceva pe undeva.Daca nu scoate nici un sunet poate sa fie chiar la mufa,la intrare.

(pana nu vede cineva chitara...vorbim si noi discutii :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest ALTERNATOR

:) ambele doze functioneaza!!!

am refacut cam toate lipiturile ce mi-au iesit in cale si am rezolvat problema :) acum sunt un tip fericit :D

 

Va multumesc la toti si promit sa fiu mai atent data viitoare la lipituri :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.