www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intonatia


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Salut.Am intampinat mai de mult o problema la reglarea intonatie la chitara mea electrica.Modelul este de Les Paul deci are bridge-ul tune-o-matic.Problema este ca atunci cand o reglez raman fara spatiu de a mai muta saddle-ul, iar nota nu corespunde cu coarda libera atunci cand este apasata la tasta 12.Problema asta o am la coarda mi subtire si a fost si la coarda sol.La mi saddle-ul era la maxim inspre grif si tot nu era intonatia corecta, iar la sol in directia opusa si la fel intonatia incorecta, insa acum in urma unui control al intonatiei am observat ca la sol s-a remediat problema.Si tin sa mentionez ca coarda Mi a fost rupta, insa s-a rupt de la bridge si am innadit-o dupacare am matisat-o.Spuneti-mi ce pot face in acest caz.Multumesc anticipat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Poti incepe prin a schimba corzile :)

Daca tot esti dispus sa te chinui sa setezi intonatia, asta e primul si cel mai important pas.

In cazul in care vrei sa muti saddle-ul in spate si piesa respectiva nu mai are loc sa mearga mai in spate, se poate inversa intreg bridge-ul si capeti vreun milimetru-doi, spatiu in care sa regelzi (e vorba de muchia pe care se sprijina coarda, insa daca o intorci se va sprijini pe partea mai ascutita si e posibil sa se rupa mai usor).

 

Later edit: am gasit un articol destul de cuprinzator: link

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Salut.Am intampinat mai de mult o problema la reglarea intonatie la chitara mea electrica.Modelul este de Les Paul deci are bridge-ul tune-o-matic.Problema este ca atunci cand o reglez raman fara spatiu de a mai muta saddle-ul, iar nota nu corespunde cu coarda libera atunci cand este apasata la tasta 12.Problema asta o am la coarda mi subtire si a fost si la coarda sol.La mi saddle-ul era la maxim inspre grif si tot nu era intonatia corecta, iar la sol in directia opusa si la fel intonatia incorecta, insa acum in urma unui control al intonatiei am observat ca la sol s-a remediat problema.Si tin sa mentionez ca coarda Mi a fost rupta, insa s-a rupt de la bridge si am innadit-o dupacare am matisat-o.Spuneti-mi ce pot face in acest caz.Multumesc anticipat. :)

 

Nu este nimic anormal .

Corzile tin maxim 2 luni cu tot cu reglatul calusului dupa acea se schimba .

La GLP ar trebui sa tina ceva mai mult caci nu este franta coarda ca si la Strat sau Ibanez cu floyd .

 

Ptr acasa ptr exersat potii sa "fierbi" corzile in detergent de spalat vase le usuci bine si mai suna o vreme .

 

Daca muti coarda aprox 2cm catre cordar ( scurtand coarda si facandu-i un capat nou ea va avea un punct de reazam nou pe calus si nut in asa fel se va mai incadra o vreme in limitele de reglah al calusului.

Link to comment
Share on other sites

N-ar trebui sa ai o asemenea problema. Folosesti cumva corzi foarte subtiri?

 

Nu chiar.Folosesc Ernie Ball de 11-48 :) .

 

Nu este nimic anormal .

Corzile tin maxim 2 luni cu tot cu reglatul calusului dupa acea se schimba .

La GLP ar trebui sa tina ceva mai mult caci nu este franta coarda ca si la Strat sau Ibanez cu floyd .

 

Ptr acasa ptr exersat potii sa "fierbi" corzile in detergent de spalat vase le usuci bine si mai suna o vreme .

 

Daca muti coarda aprox 2cm catre cordar ( scurtand coarda si facandu-i un capat nou ea va avea un punct de reazam nou pe calus si nut in asa fel se va mai incadra o vreme in limitele de reglah al calusului.

 

Da..multam fain :) ...stiam si eu faza cu fiertul corzilor :):D , corzi noi am de schimb dar nu vreau sa le schimb pana nu imi vin cheitele de gibson pe care leam comandat de pe thomann, deoarece eu cand imi pun corzile pe chitara fac smecheria aia cu blocatul lui, iar a doua oara nu o mai pot face pe aceleasi corzi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.