www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Transport Chitara De Valoare Medie Din Strainatate (avion)


wildetudor
 Share

Recommended Posts

Salut RGC!

 

Fiind primul meu post aici dupa ce tocmai mi-am creat contul, o sa ma "prezint" comunitatii. Ma numesc Tudor, am 27 de ani si sunt din Bucuresti. Am o mare pasiune pentru muzica instrumentala, in special cea clasica. Nu am studiat formal muzica, insa de ceva vreme simt nevoia sa fiu si proactiv in pasiunea mea, nu doar un ascultator pasiv. Imi place pe de alta parte foarte mult si rock-ul, asa incat atunci cand am vrut sa invat sa cant la un instrument, chitara a fost alegerea aproape evidenta.

 

Acum as vrea sa va cer parerile in legatura cu o dilema in care ma aflu.

 

Vara trecuta mi-am cumparat prima chitara, pentru a incepe in sfarsit "calatoria". N-a fost o alegere usoara, dar ajutat un pic si de reducerile disponibile la acel moment, m-am hotarat la Yamaha F310.

 

La vremea aceea eram in Anglia, insa situatia a facut sa n-o pot lua cu mine cand m-am intors acasa iarna aceasta. Voi mai face un drum acolo in martie si, bineinteles, as vrea sa folosesc ocazia pentru a-mi aduce chitara inapoi. Problema este ca ambele companii aeriene cu care-mi permit sa fac drumul (BlueAir, WIzzAir) au o politica foarte rigida in privinta transportului instrumentelor muzicale: nu pot fi considerate bagaj de mana (pentru ca depasesc dimensiunea admisa, cel putin in cazul chitarei), si ai doar doua optiuni pentru a le transporta:

1. o pui la bagajul de cala

2. o iei cu tine, insa trebuie sa mai cumperi un bilet pentru chitara, de ca si cand ar fi o fiinta umana (!!) - iata ce inteleg unii prin intrepatrunderea dintre om si chitara lui *zambet amar*!

 

S-o pun la cala in husa ei textila ar fi stupid, pentru ca stim cu totii cum sunt tratate valizele la descarcare. Pe de alta parte, desi e destul de ridicol sa platesc bilet pentru ea, e totusi cea mai ieftina varianta (la Wizzair e 30 Euro biletul pana una alta), comparabila cu costul trimiterii prin curier (dar macar asa o am sub ochi!).

 

Ce credeti ca ar fi bine sa fac in situatia asta? Merita sa cumpar pentru ea o carcasa rigida, ca s-o pot transporta in siguranta la cala, si astfel raman si cu un accesoriu util? Sau o asemenea carcasa costa mult mai mult decat cei 30 de euro necesari pentru a lega chitarei centura de siguranta langa mine?

 

A treia varianta ar fi sa vand chitara cat sunt acolo. Am luat-o cu 74 GBP, acum e 122 GBP de la acelasi magazin, iar intrucat n-am avut din pacate timp mai deloc sa cant la ea de cand am luat-o, e practic noua si probabil as da-o pentru ~90 GBP. Gasesc cu acesti bani o chitara acustica de calitate comparabila in Romania?

 

Sunt foarte multumit de chitara mea insa daca ar fi sa aleg varianta a treia, probabil ca urmatoarea pe care as alege-o ar fi una cu distanta dintre corzi mai mare. Griful la F310 e destul de minion, iar mainile mele sunt orice dar nu minione.

 

O chitara care stiu sigur ca e buna pentru dimensiunile mele este cea a tatalui meu, pe care exersasem pana sa mi-o iau pe a mea. Probabil e un model prea obscut pentru a-l sti multa lume, dar totusi este o Admira Paloma. Corzile le avea de nylon, care producea un sunet mai placut, mi se parea, decat cele de otel ale F310-ului meu.

 

Multumesc ca ati ajuns pana aici, si as aprecia foarte mult sa primesc niste sfaturi de la voi!

 

Toate cele bune,

Tudor

Link to comment
Share on other sites

daca poti sa o iei sus,in avion e ok...daca e cala....cumpara un case bun,nu cele de 50euro.

Am si eu o chitara care trebuie sa imi vina din USA si am comandat un case destul de solid(si pretul e pe masura),care sa faca fata buselilor.

Tu hotarasti daca merita sau nu, sa iei chitara cu tine ,daca merita investitia in case.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Cu BlueAir am adus o chitara acustica din Franta in bagajul de mana. Era intr-o husa. Nu au fost probleme.

Poate am avut noroc, dar nu m-a intrebat nimeni cei cu ea.

 

Interesant, cand a fost asta? BlueAir au bagat de curand niste restrictii fioroase la bagajul de mana (e.g. nu m-au lasat sa trec cu un ghiozdan mai umflat pentru ca nu incapea *lejer* in structura aceea metalica!). Eu i-am sunat azi sa-i intreb daca e adevarat ce scrie pe site-ul lor, cum ca daca nu e plin avionul te lasa s-o pui pe un scaun liber. Nu e de fapt asa, pentru ca, zic ei, isi rezerva dreptul sa-ti ceara bilet pentru ea oricum - iar daca-l iei atunci in loc sa-l iei pe internet e mult mai scump.

 

Am observat ca de multe ori situatia la aeroporturi e mult mai relaxata decat ai crede citind regulile, totusi desi ma tenteaza sa merg cu ea in spate de ca si cand ar fi un ghiozdan obisnuit, cred ca n-o sa risc, dat fiind ca pretul biletului nu e asa mare, si ca - dupa cum zice vektor - la noi o chitara asemenatoare ar fi mai scumpa.

Link to comment
Share on other sites

am avut experiente de genul asta si eu....am adus una cu alitalia parca...intai am sunt la ei sa vad care e politica in privinta asta, cam la toti transportatorii era ceva de genu sa nu depaseasca un metru lungime ca sa intre in compartimentul de deasupra. Ideea principala e sa nu te lasi (nu sa faci scandal sau ceva) si sa fii ferm. Aia de la check-in zice ca tre sa o bag la cala, eu nu si nu ca o sa junga bucati etc, pana la urma s-a inmuiat si m-au chemat al doilea in avion, impreuna cu o fata ce calatorea singura ( ziceai ca am bebe :)) ). Anyway, sunt destul de flexibili pe aeroport fata de ce scrie pe site...Vezi si tu...

ps: tot din uk am adus.

Edited by cristeadnl
Link to comment
Share on other sites

NU transportati instrumente in cala. In timpul zborului, sint

si -50 de grade.

 

Ha ha, asta nu. La cala merg si animalele de companie care nu traiesc la -50. Lichidele din bagajul de cala nici macar nu ingheata, asa ca fiti seriosi. Asta la cursele de pasageri. Nu stiu cum e la cele de marfa, dar va dati seama ca chitarile sunt aduse de la fabrica la magazin cu avionul, nu? Si nu pe scaune printre pasageri.

Am venit cu chitara la cala din USA in hardcase de calitate si nu a patit nimic desi am schimbat avionul. Am venit cu ea si ca bagaj de mana si in New York am rugat sa o puna undeva ca nu avea loc deasupra. Mi-a zis sa stau un pic sa o cheme pe sefa ca el nu prea stie ce si cum. A venit sefa foarte zambitoare si a zis ca oricat ar fi de plin avionul ea intotdeauna gaseste loc pentru o chitara pentru ca ea e moarta dupa chitaristi :) Ca bagaj de mana nu e prea confortabil sa te cari cu ea dupa tine prin aeroport mai ales cand schimbi avioanele ca mine. La low cost habar n-am cum e, dar 30 E sa o pui langa tine pe scaun mi se pare mizilic.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri. Intr-adevar daca as fi zburat cu o companie aeriana "respectabila" cred ca nu mi-as fi facut probleme si m-as fi dus cu ea in husa in spate, asteptandu-ma sa nu mi se zica nimic de catre stewardese, macar din sentimentul de vina pe care imi place sa cred ca-l au aceste companii fata de cati bani iti iau vs cat face de fapt zborul :) Dar la companiile unde nu ti se da nici un pahar cu apa (i.e. WizzAir - la BlueAir ti se da!) ma astept la foarte putina intelegere. Desi nu am acum chitara in fata ( *sigh* ), sunt aproape sigur ca are mai mult de un metru in inaltime, asa ca sus n-ar incapea. O sa mai cumpar un afurisit de bilet si gata :)

Link to comment
Share on other sites

Amicul care imi aduce chitara cu BlueAir mi-a trimis SMS in care spune

ca a trecut fara probleme cu ea, a mai platit 14EUR depasire de greutate

pt bagajul de mina, si a pus-o in compartimentul de deasupra capului :)

 

Este vorba de o chitara de dimensiuni normale? Ma intreb ce inaltime are Yamaha F310, am incercat sa caut pe itnernet dar nu gasesc decat dimensiuni de interes "tehnic" (e.g. lungimea grifului etc). Daca ar avea mai putin de 1m (ceea ce ma indoiesc!), atunci cred ca m-as risca sa fac cum a facut prietenul tau - in fond, cel mai rau lucru pe care pot sa-l faca e sa-mi ceara acea suprataxa pentru gabarit depasit la bagajul de mana. Sau sa ma oblige s-o pun la cala.... :)

 

De unde vine amicul tau, din intamplare tot din UK? :)

Link to comment
Share on other sites

ar trebuii sa stati sa va uitati cum arunca aia bagajele din avion in camion...

nu numai o persoana a spus ca valizele sunt de unica folosinta cand zbori cu avionul.

e riscant...acu e poate mai probabil ca la loterie sa scapi cu ea intreaga...dar....exista si un "dar"...

 

Exact, valizele sunt aruncate, trantite, busculate etc. Nu credeam ca e chiara asa pana n-am vazut cu ochii mei cum descarcau baietii valizele. O data chiar mi s-a spart o sticla in geanta - nu era decat alcool :) mi s-au dezinfectat hainele...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

In caz ca poate ii va fi cuiva de folos informatia in viitor, am reusit sa transport chitara cu Wizzair, nu mi-au facut probleme nici cei de la Wizzair si nici personalul aeroportului (Luton) - insa am renuntat la bagajul de mana pentru asta. Nu stiu daca m-ar fi lasat sa trec si cu chitara si cu bagaj de mana..:)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely
nu numai o persoana a spus ca valizele sunt de unica folosinta cand zbori cu avionul.

 

io am o valiza cu care am calatorit de 3 ori cu avionul si nare nici macar o zgarietura :) asa ca depinde de valiza....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest zondar

Alitalia, Tarom si EasyJet te lasa sigur cu chitara in cabina (Cel putin pe mine m-au lasat). Ca sa o transporti in cala, nu-i o optiune fericita. O carcasa care sa suporte o greutate mare deasupra, pentru ca nu stii niciodata cate valize se pun peste chitara ta, costa foarte mult si, chiar si asa nu este perfect sigura pentru ca este izbita si se pot transmite vibratii spre chitara. Am citit ca se recomanda de asemenea slabirea corzilor in timpul calatoriei, pentru a diminua din efectul vibratiilor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.