www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Galeria Lui Alex;


Recommended Posts

yeah; mai andy; nu cred ca shtie cineva care ar fi surpriza (nu e un lucru pe care il vezi/auzi in fiecare zi :) )

 

Cat despre tutorial; intradevar, e de ajutor pt oamenii de pe-aici; dar trebuia mai detaliat;

Am fost presat de timp;

 

In plus; aici sunt oameni capabili si vor reusi sa se descurce :)

 

Poate intr-o versiune viitoare, il mai imbunatatesc(cum ai spus tu)

 

Nu uitati de tutorial :)

si dati la cine credeti ca are nevoie;

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=45998

Pentru intrebari, luati id-u meu :

andu_metallica

 

Numai bine;

 

-gasiti surpriza din melodia "Belong" pe care a facut-o andy :D

salut

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

In sfarsit, tutorialul pe care l-a promis

 

 

L-as fi pus intr-un loc mai vizibul; deocamdata, e doar aici;

 

Dati-l si voi mai departe;

 

Home_recording___Alex___tutorial.zip

 

Fuarte reusit tutorialul , cred ca ar trebui sa-l pui la "Hardware si Software pentru muzica".

 

Pe de alta parte am observat ca nu avem un forum despre

 

" Metode de Inregistrare / Tehnici de inregistrare ".

 

Ar trebui sa se faca unul separat caci se pierd aceste explicatii folositoare intre alte teme .

 

Trebuie sa-l rugam pe @cosu sa infiinteze un forum separat .

Link to comment
Share on other sites

Inainte de a trece mai departe;

 

Tutorialul va fi refacut, in timp, mult mai detaliat si mai concret;

 

"Surpriza" din finalul lui "Belong" era chiar in ultimele secunde, cand se aude un sunet puternic ciudat;

Este o imagine inserata de catre user-ul "Slap Happy Andy" printr-un program care a convertit o imagine in sunet'; Analizat printr-o spectograma (cel mai bine logaritmica; este nevoie un program mai avansat ; merge si un plug-in Spectogramic in Winamp, sau chiar analiza spectogramica din Cool Edit)

Aflati voi ce am ascuns;

multumiri lui Andy :)

 

Urmatoarea melodie o voi pune foarte curand;

Link to comment
Share on other sites

Guest Cassy

tutorialul este superb..si in plus ai mult talent..pacat ca multi se uita , isi iau file-u si pleaca..nici macar un simplu 10x pentru efortul depus..sa va fie rusine.

Link to comment
Share on other sites

Urmatoarea mea inregistrare este

All nightmare long - Metallica GBT + eu la chitara

 

GBT - guitar backing track ; e ca un negativ pentru chitara

Sunt melodiile cu chitarile scoase din mix;

 

site:

www.guitarbackingtrack.com

multumesc lui @metal_messiah pentru backing track :)

Unele BT-uri sunt originale, altele (majoritatea) sunt create de anumite persoane ;

 

Am avut noroc ca BT-ul la "All nightmare long" sa fie oficial; si altele de pe Death Magnetic sunt asemenea;

 

Despre inregistrari :

Foarte simplu pentru mine, caci nu a trebuit decat sa inregistrez chitarile;

-Am inregistrat 2 chitari pt Kirk Hammett ( panning: una din ele:100%right; cealalta 75%right ) si 2 pt. James Hetfield ( panning: una din ele:100%left; cealalta 75%left ); daca doriti sa obtineti un sunet bun, un distors placut, trebuie sa inregistrati mai multe canale care fac acelasi lucru;

-uneori apare si o a 5-a chitara ca sa accentueze refrenul (pe right, la Kirk Hammett)

-la solo-uri; melodia are din BT fundalul (rythm guitar de James Hetfield si Kirk Hammett) ; iar eu a trebuit doar sa fac solo-urile; nu am wah/crybaby ; am setat un wah constant pe multiefectul digital Ax3G; si l-am lasat asha, macar sa dau o tenta de sunet gen Kirk Hammett;

 

sound/ settings : la fel ca la piesele vechi;

Bring on the comments !

All_nightmare_long___Metallica_BT___Alex__guitar__.mp3

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Am inregistrat peste un negativ vocea la Nothing else matters - Metallica.

Negativul este luat de pe www.trilulilu.ro

aici : http://www.trilulilu.ro/blackghost/e0111ba11c4787

 

Multumesc mult lui gHOSt (blackghost) :)

 

Exista o voce secundara trasa pe negativ deja, dar am mai pus si eu una pe fundal, sa fie mai plin;

 

Cam asta ar fi:

 

 

Nothing_else_matters__Metallica__karaoke___Alex_.mp3

 

 

 

E prima oara cand inregistrez vocea; daca aveti sfaturi, critici, va rog :)

Am tras cu microfonul direct in PC .

 

Bafta :)

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Am inregistrat peste un negativ vocea la Nothing else matters - Metallica.

Negativul este luat de pe www.trilulilu.ro

aici : http://www.trilulilu.ro/blackghost/e0111ba11c4787

 

Multumesc mult lui gHOSt (blackghost) :)

 

Exista o voce secundara trasa pe negativ deja, dar am mai pus si eu una pe fundal, sa fie mai plin;

 

Cam asta ar fi:

 

 

Nothing_else_matters__Metallica__karaoke___Alex_.mp3

 

 

 

E prima oara cand inregistrez vocea; daca aveti sfaturi, critici, va rog :)

Am tras cu microfonul direct in PC .

 

Bafta :)

 

Super tare, a iesit foarte bine vocea :D

Edited by Chaos_AD
Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo

daca nu sunt prea indiscret :) as vrea sa stiu si eu ce distors ai folosit la prima melodie (pedala)

 

imi place distorsul la nebunie..si de ceva timp caut pedale si alte chestii care sa scoata un ton ceva de genul :D

 

:) tonurile la toate melodiile sunt incredibile :)

Link to comment
Share on other sites

Mi-a placut ca ai analizat "surpriza" din Belong; thanks :)

 

Pedala cu care inregistrez (si o bad direct in PC, caci simuleaza ampul destul de bine este un Korg AX3G; momentan pedala s-a cam uzat si nu raspunde prea bn la comanda, dar asta e problema hardware-sigur voi putea sa o rezolv- dar software, n-ai problema; si e un sunet bun pe distors; si are si nishte modulatii interesante; dar sa invetzi sa le foloseshti bine :) )

Aici pe rgc a postat cineva despre el : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=17783&hl=ax3g

si lumea se pare ca vrea sa il dea :) :

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3...=ax3g&st=30

Uite-l aici la Muzica:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=395

bafta

 

Multumesc de aprecieri; mai astept si alte comentarii si critici la nothing else matters :D

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
Mi-a placut ca ai analizat "surpriza" din Belong; thanks :D

 

Pedala cu care inregistrez (si o bad direct in PC, caci simuleaza ampul destul de bine este un Korg AX3G; momentan pedala s-a cam uzat si nu raspunde prea bn la comanda, dar asta e problema hardware-sigur voi putea sa o rezolv- dar software, n-ai problema; si e un sunet bun pe distors; si are si nishte modulatii interesante; dar sa invetzi sa le foloseshti bine )

Aici pe rgc a postat cineva despre el : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=17783&hl=ax3g

si lumea se pare ca vrea sa il dea

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3...=ax3g&st=30

Uite-l aici la Muzica:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=395

bafta

 

Multumesc de aprecieri; mai astept si alte comentarii si critici la nothing else matters

 

 

nu-mi vine sa cred ca folosind un procesor de 250 lei ai scos asemenea tonuri :)

asta m-a facut sa cred ca as putea si eu cu zoom-ul meu (G2.1u) sa scot tonuri "bengoase" :)

asa ca..o sa ma pun pe incercat..dar asta dupa ce imi iau un amplificator calumea(planuiesc sa-mi iau zilele astea :D)

:) pentru urechea pe care o ai

 

referitor la nothing else matters..cred ca totusi ar fi trebuit cautat un alt clean..nu se potriveste asa bine pe melodie(dupa parerea mea) :D

si vocea a iesit foarte tare ;)...imi permiti sa mai trag si eu o chitara peste a ta la ea?..macar la solistica..am un distors care suna foarte bine in combinatie cu al tau ;)

 

P.S.: inainte de inregistrare trebuie sa termin de descarcat sonarul ..nu stiu de ce adobe auditionul nu mai merge :-l

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

thanks, dude;

ar fi o problema cu inregistrarea de la nothing else matters; negativul l-am luat de pe net; deci instrumental, eu nu am facut nimic; decat vocea sunt eu; asha ca nu pot sa scot chitara din MIX si sa tragi tu .. va trebui sa tragi peste daca doreshti :)

 

bafta; ( daca nu reuseshti sa-ti faci tonuri ca lumea din procesor, mai umbla software - eu folosesc cool edit | pe care ti-l recomand, caci inreg. bine cu el| , si are si EQ acolo)

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
thanks, dude;

ar fi o problema cu inregistrarea de la nothing else matters; negativul l-am luat de pe net; deci instrumental, eu nu am facut nimic; decat vocea sunt eu; asha ca nu pot sa scot chitara din MIX si sa tragi tu .. va trebui sa tragi peste daca doreshti :)

 

bafta; ( daca nu reuseshti sa-ti faci tonuri ca lumea din procesor, mai umbla software - eu folosesc cool edit | pe care ti-l recomand, caci inreg. bine cu el| , si are si EQ acolo)

 

credeam ca ai facut si instrumentalul tot tu :)...citisem partea cu negativul..dar..credeam..ca unele parti sunt facute de tine..sau ai mai inregistrat peste :)

 

Cool edit...o sa-l iau..mai urmeaza si sa invat sa-l folosesc :D)

Link to comment
Share on other sites

mah frate, solo-ul tras de tn a sunat bestial;

mi-a fost foarte usor sa diferentiez chitara de pe mel si chitara ta;

a sunat genial inca de la inceput ; e super tonul :)

bravo; la mai multe :)

 

(app, daca vrei sa auzi cum a suna procesorul meu, asculta celelalte melodii ale mele; in special Rejected, acolo chiar se aude bn; ca sa iti faci o idee :) )

 

bafta

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
mah frate, solo-ul tras de tn a sunat bestial;

mi-a fost foarte usor sa diferentiez chitara de pe mel si chitara ta;

a sunat genial inca de la inceput ; e super tonul :)

bravo; la mai multe :)

 

(app, daca vrei sa auzi cum a suna procesorul meu, asculta celelalte melodii ale mele; in special Rejected, acolo chiar se aude bn; ca sa iti faci o idee :) )

 

bafta

 

Am ascultat toate melodiile..:D..chiar de mai multe ori..in legatura cu procesorul..am butonat unul..dar nu am dat de asemenea tonuri :D

 

ma bucur ca-ti place..desi..cred ca mai trebuie lucrat solo-ul...am mai dat de mai multe ori pe langa cel care era in negativ(mai ales la inceput) si se cam observa..o sa inregistrez si restul melodiei zilele astea :D

Link to comment
Share on other sites

desigur; bafta :)

 

Eu am inregistrat(un fel de unplugged, dar n-am avut acustica, asha ca tot cu electrica am tras), varianta acustica a melodiei "Tears don't fall" de la "Bullet for my valentine".

 

Nu am un sound prea bun, iar vocea este destul de sus pt. mine.

 

...

 

asta e:

Tears_don__t_fall__BFMV___Alex.mp3

 

.

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo

ti-a iesit foare tare melodia :)..suna bine vocea..in unele parti se mai cunoaste putin ca te-ai fortat..dar a iesit bine :)

 

P.S.: si pe mine ma cheama Alex deci nu ti-am incurcat "Galeria Lui Alex" cu acea inregistrare a mea :))

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

alex, am facut chitara folk(adica ceva de pe la tata ) pe la 4-5 ani.. si am tinut-o asha ceva vreme.. apoi, in clasa a 2-a, am mers la chitara clasica cativa ani.. apoi, in clasa a 7-a am scos prima oara o melodie (un riff; rock/mtal)de unul singur (fara sa am partitura sau tab..oricum nu shtiam sa citesc tab.. nici acum nu shtiu; n-am shtiut niciodata ) si apoi, din clasa a 8-a incoace (sunt a 12-a) am trecut spre Metallica, Pantera si alte de genu :)

 

- mai ashtept comentarii la mel. lume .. nu ma supar :) -

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
alex, am facut chitara folk(adica ceva de pe la tata ) pe la 4-5 ani.. si am tinut-o asha ceva vreme.. apoi, in clasa a 2-a, am mers la chitara clasica cativa ani.. apoi, in clasa a 7-a am scos prima oara o melodie (un riff; rock/mtal)de unul singur (fara sa am partitura sau tab..oricum nu shtiam sa citesc tab.. nici acum nu shtiu; n-am shtiut niciodata ) si apoi, din clasa a 8-a incoace (sunt a 12-a) am trecut spre Metallica, Pantera si alte de genu :)

 

- mai ashtept comentarii la mel. lume .. nu ma supar :) -

 

uh..ai ceva exceprienta cu chitara :)...eu nu am nici 1 an la electrica..si clasica vreo 4 luni

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.