www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Tine Acordajul


Guest blackraven
 Share

Recommended Posts

Guest blackraven

Salutare.

Se pare ca dupa o perioada de timp indelungata, mi-am luat si eu alta chitara. Am cautat de am innebunit. Chiar nu gaseam nimic care sa imi satisfaca cerintele. Pana la urma am ramas la un BC Rich Mockingbird Special Edition. 12 milioane. Senia, Bucuresti. Toate bune si frumoase. Ajung acasa, o bag in PC. zdranga-zdranga, o acordez, zdranga-zdranga vreo 10 min.. observ ca acordajul a deraiat destul - aprox 25 centi [AP Tuner]. SA MA DAU CU CAPUL DE TOTI PERETII, NU ALTA!!! :) :) dupa tot stresul si rabdatul asta, SE DEZACORDEAZA!!

 

Ce as putea sa fac sa nu se mai dezacordeze in halul asta? Cheite? Menghina? SA MA F*T IN EA DE TREABA!! :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare.

Se pare ca dupa o perioada de timp indelungata, mi-am luat si eu alta chitara. Am cautat de am innebunit. Chiar nu gaseam nimic care sa imi satisfaca cerintele. Pana la urma am ramas la un BC Rich Mockingbird Special Edition. 12 milioane. Senia, Bucuresti. Toate bune si frumoase. Ajung acasa, o bag in PC. zdranga-zdranga, o acordez, zdranga-zdranga vreo 10 min.. observ ca acordajul a deraiat destul - aprox 25 centi [AP Tuner]. SA MA DAU CU CAPUL DE TOTI PERETII, NU ALTA!!! :) :) dupa tot stresul si rabdatul asta, SE DEZACORDEAZA!!

 

Ce as putea sa fac sa nu se mai dezacordeze in halul asta? Cheite? Menghina? SA MA F*T IN EA DE TREABA!! :)

 

Deci are floyd...ca nu stiu exact modelul. Vezi sa fie floydul reglat bine, placa metalica la acelasi nivel cu corpul, daca ai corzile noi e normal sa se intample asa. Desfa menghinele, acordeaza, canta asa, acordeaza iar, poti sa o lasi si cateva ore fara menghine stranse, acordezi iar, strangi menghina, si vezi ce iese.

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Nu are floyd si nici menghina. Coardele nu stiu daca sunt noi dar cred ca da. Pe cealalalta chitara desi puneam coarde noi, nu se dezacorda atat de mult si atat de des.

Link to comment
Share on other sites

Foarte probabil sa fie corzi noi si sa nu fi fost puse corect. Din cate stiu eu BC Rich-urile sunt bine construite, nu prea ar avea de ce sa fie cheitele proaste, am avut un Asassin de 600 ROn si nu se dezacorda mai deloc, avea si nutul taiat foarte bine. Incearca sa tragi putin de corzi sa se intinda bine, sa se aseze si ar trebui sa nu se mai dezacordeze.

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Multumesc pt raspunsurile prompte dar se pare ca era vorba de coarde noi. Acum se pare ca nu se mai dezacordeaza deloc desi am tinut-o la riffaraie continua vreo 10 minute. M-am cam alarmat degeaba.

Multumesc din nou..

:)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt raspunsurile prompte dar se pare ca era vorba de coarde noi. Acum se pare ca nu se mai dezacordeaza deloc desi am tinut-o la riffaraie continua vreo 10 minute. M-am cam alarmat degeaba.

Multumesc din nou..

:)

 

Bun asa ... incepusem sa ma mir si io :D

deci, pe viitor:

dupa punerea corzilor, practici detensionarea : bagi deshtele :) sub corzi, si tragi USOR in sus; apoi o acordezi...canti 1 min; apoi , iar detensionezi...si tot asa (cu grija)

si

am auzit (in caz ca ai chef sa dai bani buni, pe corzi de calitate) ca corzile "Dunloop" ...sunt extrageniale :P si la acordaj, si rezistenta

 

succes

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

multam

m-am speriat mai mult din cauza faptului ca varia foarte mult la dezacordaj. adica sarea si cu 30 de centi doar dupa 5 minute de cantat. la Ibanezul vechi dupa ce schimba coardele si cantam, nu varia mai mult de 10.

Link to comment
Share on other sites

Nu are floyd si nici menghina. Coardele nu stiu daca sunt noi dar cred ca da. Pe cealalalta chitara desi puneam coarde noi, nu se dezacorda atat de mult si atat de des.

 

Tu singur ai citat cuvantul menghina, ceea ce m-a dus cu gandul ca are tremolo. Corzile noi au o perioada de tensionare-detensionare, pana se "rodeaza". E normal sa se dezacordeze.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.