www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

In Flames(arenele Romane, Martie)


Fictum
 Share

Recommended Posts

Au avut o prestatie OK, dar in primul rind organizarea mie mi s-a parut proasta, totul s-a desfasurat intr-un cort amplasat in mijlocul arenelor, chestie care a dus si la niste probleme de sunet (nu se intelegea mare lucru). Pur si simplu mie trupa nu imi spune nimic, asta e problema, am sperat ca fiind live ma va prinde cumva dar nu a fost deloc cazul. Nu intru in polemica cu nimeni, pt ca gusturile nu se discuta, dar asta e parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Din auzite am inteles ca in prognoza meteo figura ploaie. Daca nu era cort, toata lumea statea pe scaune...ceea ce era o priveliste oribila pentru cei de pe scena,plus ca nu a fost extrem de multa lume.Trecem peste asta...un sunetist bun isi calculeaza rezonanta si felul cum se propaga sunetul, precum si nivelul de bas sau inalte necesare unei locatii(mediile se regleaza mai usor,extremitatile sunt problema)

Sunetul...la trupele romanesti...prost (asta tine si de sunetist nu numai de scule)

InFlames...sunetul a fost excelent avand in vedere ca instaladia fata, era din romania(nu stiu spatele). Asta inseamna sunetist cu scoala.Prestatia lor a fost la inaltime avand in vedere ca a lipsit un chitarist.

Oricum...a fost,a trecut,mie mi-a placut :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

As vrea sa va pot pune in cuvinte cum ne-am simtit noi aseara. Dar, cel putin eu, din pacate, dupa prestatia alaturi de L.O.S.T. nu am percutat cu speram la In Flames. POate si din cauza ca ma asteptam la altceva, dar mai ales pt ca eram cam foarte obosit.

 

Sigur, am multe inside-uri, dar nu e treaba mea sa le divulg aici. Secretul cu trupele de deschidere a fost ca pana la ora 19-19 fara 5 nu s-a stiut daca mai cantam sau nu. Cand il auzi pe tour manager urland prin cort "no fuckin cell phones on the hall" si "i don't give a shit" nu prea suna bine. Dupa ce, in sfarsit s-a dat acceptul ca trupele romanesti pot canta, s-a incropit repede-repede un rig cu un set de tobe decent, doua amp-uri ok, trei DI-uri si doua microfoane, s-au "gasit" cateva canale libere pe mixer (thanks Tom) si cam asta a fost. S-a stat mult pt ca Lenti (si ii multumim) in calitatea lui de stage manager si cunoscandu-ne a decis ca trebuie sa ne auzim bine pe scena. Deci timpul scurs a fost pt monitoare care refuzau sa primeasca semnal. Oricum soundcheck-ul a fost praf. Se auzeau decat bassul si cu tobele. Pana una-alta, cand ne-a venit randul sa cantam sunetul pe scena a fost cel mai bun pe care l-am avut dupa cel de la Katatonia. Ne-am zis ca trebuie sa ne bagam pl si asa am si cantat. Cu chef, in forta, fara rezerve si cred ca publicul a simtit asta pt ca s-a intors inapoi de la el inzecit. N-au mai contat greseli si alte prostii. Per total, 25 de minute de Nirvana.

 

Pentru pasionatii iinteresati de setup, pe langa chitaril (ESP Stephen Carpenter cu EMG si SChecter Blackjack C-7 cu SD) eu am cantat in PODXt live cu Metal Pack in Marshall JCM 2000 cu EQ pe 0 si apoi intr-un 1960B, BB a intrat direct in amp, cred ca era un JCM900, nu mai stiu. A avut un ton curat. Bass-ul a fost printr-un Harke. Nu ma pricep la statii de bass si nici nu intentionez. Keyb prin 2 DI si apoi in masa. Nu stiu la mixer ce a fost, noi nu am avut sunetist asa ca s-au ocupat cei de la Sfinx (mersi Cristi). Pe scena toate sculele se auzeau curat si exact asa ca nu cred ca trupele .ro sunt raspunzatoare de sunetul de pe fata.

 

Mersi

Edited by Razvan Alexandru
Link to comment
Share on other sites

Sigur, am multe inside-uri, dar nu e treaba mea sa le divulg aici. Secretul cu trupele de deschidere a fost ca pana la ora 19-19 fara 5 nu s-a stiut daca mai cantam sau nu. Cand il auzi pe tour manager urland prin cort "no fuckin cell phones on the hall" si "i don't give a shit" nu prea suna bine. Dupa ce, in sfarsit s-a dat acceptul ca trupele romanesti pot canta, s-a incropit repede-repede un rig cu un set de tobe decent, doua amp-uri ok, trei DI-uri si doua microfoane, s-au "gasit" cateva canale libere pe mixer (thanks Tom) si cam asta a fost. S-a stat mult pt ca Lenti (si ii multumim) in calitatea lui de stage manager si cunoscandu-ne a decis ca trebuie sa ne auzim bine pe scena. Deci timpul scurs a fost pt monitoare care refuzau sa primeasca semnal. Oricum soundcheck-ul a fost praf. Se auzeau decat bassul si cu tobele. Pana una-alta, cand ne-a venit randul sa cantam sunetul pe scena a fost cel mai bun pe care l-am avut dupa cel de la Katatonia. Ne-am zis ca trebuie sa ne bagam pl si asa am si cantat. Cu chef, in forta, fara rezerve si cred ca publicul a simtit asta pt ca s-a intors inapoi de la el inzecit. N-au mai contat greseli si alte prostii. Per total, 25 de minute de Nirvana.

 

E inadmisibil. Nu exista un contract, un rider al trupei? De ce acceptati sa cantati in asemenea conditii? Probabil pentru public, desi nu cred ca publicul merita prestatii mediocre (si chiar mai rau de atat). Ceea ce fac organizatorii este jignitor atat pentru artisti cat si pentru public. Nu este normal sa platesti o gramada de bani pe un bilet ca sa vezi trupe de calitate si sa te trezesti ca sunetul este prost, recitalurile trupelor din deschidere compromise si ca organizatorilor li se rupe ... de tine. Publicul pleaca dezamagit (inca o data), trupele traumatizate, iar organizatorii stau si-si numara banii. Care ar fi solutia? Boicotarea unor astfel de concerte de catre trupe si public totodata. Artistii sa refuze urcarea pe scena pana nu se respecta contractul semnat, iar publicul sa-si ceara banii inapoi.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Da, nu aveam incotro decat sa ne descurcam. O sa le transmit impresiile voastre negresit. Si eu sper sa ii vad intr-un concert asa cum merita o trupa veterana. Urmeaza sa urcam acum cate un clip live cu cele doua trupe pe rocktube.ro. Totusi, sunetul de pe camera spune adevarul sau urechile noastre? Eu inca imi pun intrebari.

Link to comment
Share on other sites

E inadmisibil. Nu exista un contract, un rider al trupei? De ce acceptati sa cantati in asemenea conditii? Probabil pentru public, desi nu cred ca publicul merita prestatii mediocre (si chiar mai rau de atat). Ceea ce fac organizatorii este jignitor atat pentru artisti cat si pentru public. Nu este normal sa platesti o gramada de bani pe un bilet ca sa vezi trupe de calitate si sa te trezesti ca sunetul este prost, recitalurile trupelor din deschidere compromise si ca organizatorilor li se rupe ... de tine. Publicul pleaca dezamagit (inca o data), trupele traumatizate, iar organizatorii stau si-si numara banii. Care ar fi solutia? Boicotarea unor astfel de concerte de catre trupe si public totodata. Artistii sa refuze urcarea pe scena pana nu se respecta contractul semnat, iar publicul sa-si ceara banii inapoi.

 

Care rider, care contract? Totul se face romaneste, adica pe genunchi. Si bineinteles ca inainte de concert se da cu banul daca trupele romanesti mai canta sau nu. La faza asta o mare vina o au organizatorii romani care sunt in marea lor majoritate niste amatori.

Edited by gogi.rust
Link to comment
Share on other sites

solutia (daca va lasa inima) este sa boicotati organizatorul.

 

eu mai ieseam cu gasca la evenimente mission si cand am constatat ca imi distrug urechile am zis pa. (pe lg alte porcarii) pe care le fac sunetul este cea mai mare. sunt deja 2 ani si ceva de cand n-am mai calcat pe la vreun eveniment de-al lor.

Link to comment
Share on other sites

BB a intrat direct in amp, cred ca era un JCM900, nu mai stiu.

uite aici ce era. zici bine.

 

impresia mea - si nu sunt chiat afon - a fost ca LOST au sunat cel mai bine in seara aia si cantarea a fost cu pofta. organizarea praf, m-am calcat pe cap cu alti fotografi, ca sa nu mai zic ca dupa 30 secunde nu puteam respira si ma simteam ca in sauna. tour manager de mare *****, baietii de la in flames cam cu fitze, sincer nu ma asteptam. desi am fost in backstage nu pot sa zic ca am plecat acasa cu prea mare satisfactie. daca sunteti cuminti va arat ce scule avea Bjorn. :)

 

curand si pe www.loudimages.ro - trebuie sa fie si artisti romani langa cei straini, unii chiar o merita.

post-2829-1238630618_thumb.jpg

post-2829-1238630622_thumb.jpg

post-2829-1238630625_thumb.jpg

post-2829-1238630632_thumb.jpg

post-2829-1238630639_thumb.jpg

post-2829-1238630642_thumb.jpg

post-2829-1238630646_thumb.jpg

post-2829-1238630651_thumb.jpg

post-2829-1238630655_thumb.jpg

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.