www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mare E Gradina Domnului


Guest
 Share

Recommended Posts

Cunostinte din "domeniul" duhovnicesc, spiritual, lucruri care sunt ignorate de majoritatea oamenilor.

 

Si au experienta in lupta cu dracu, stiu ce urmareste si cum actioneaza.

 

Acuma nu vreau sa fiu rau, dar sper ca esti constient ca din momentul asta nimeni nu te mai poate lua in serios.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

@Legion: nici chiar nimeni; nimeni cu paradigma stiintifica. Sau nimeni de alta confesiune/religie. :)

 

Mihai, uite care-i problema. In afara unui cerc de persoane cu aceeasi perspectiva (sau cam p-acolo), argumentele ,,duhovnicesti'', ,,filosofice'' samd isi pierd orice valoare, pentru ca sunt subiective. Le poti folosi cu succes daca vrei sa optezi tu insuti pentru ceva ,,vechi" (cum as zice eu ca imi place mai mult, pentru ce vreau eu sa cant, Orange Tiny Terror, in favoarea unui Line6 Spider - si asta ie), dar nu si la o chestie aplicabila unei intregi populatii. De ce? pentru ca, atunci, argumentele astea(daca n-ai o minune la indemana... si nici atunci, de fiecare data) se reduc la ,,ca asa a zis cineva" si nici nu mai trebuie sa incerce cineva sa le darame, ca nu stau ele insele in picioare.

 

Se tot spune ca diferite chestii ne robesc lui mamona. Daca ai card. Daca ai buletin de plastic. Daca ai tidula magnetica, cu numele tau, de intrat la serviciu. Daca ai calculator/televizor in casa. Daca folosesti Internetul. Daca ai prieteni de alta credinta. Sau, feri-Doamne, alta orientare sexuala. Daca ai acceptat trecerea la calendarul pe stil nou. Dacadacadacadaca. Pentru o decizie pe care poate ca nici n-ai luat-o tu, gata, pa-pa, mantuire? Ala nu-i Dumnezeul clamat de voi. Aia e aberatie de la oameni cu prea multi neuroni liberi.

 

 

le: deci, ma iau de ,,cum", nu de ,,ce". adicate, chestia asta cu <<cate-un flacau c-o centura mai masiva, sau cu intentii necurate, in dosul fiecarui zid si ,,masurile de protectie'' (reale, de data asta) impotriva lor>> ma face si pe mine sa arcuiesc o spranceana, doua.

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

Cui ii foloseste ca tu sa ai pasaport biometric? Autoritatii...Ce este autoritatea? Control in primul rand. Cine este in spatele autoritatii? Politica...Cine e in spatele politicii? Biznisul...Acei putini care castiga foarte mult si care ar vrea sa stie totul despre tine. De ce? Cu cat stie mai multe cu atat te poate exploata mai bine. Stie cine esti, stie ce poti sa faci, stie unde te plimbi, ce faci pe internet...in concluzie esti un sclav care se supune sistemului, care produce pentru bogatani. Ar vrea ca tu si altii ca tine sa lucrati pentru firma lui/lor si banii castigati sa-i cheltuiti tot pe produsele lui/lor. In trecut sclavii erau insemnati cu fierul rosu, acum li se dau pasapoarte biometrice iar in curand cipurile ajung sub piele. Ca la animale...nu mai e mult.

 

Retine...lipsa ta de intimitate este un avantaj pentru ei. Dealtfel cine stie putin marketing stie ca se platesc bani grei pe studii comportamentale ale "clientilor", cu scopul de a-ti baga mai bine pe gat produsele lor. In concluzie, in viitor, orice fraier cu un scanner va avea acces la datele tale personale, si nu te mira daca intr-o zi nu vei mai avea identitatea cu care te-ai obisnuit (aici includem I.D., conturi, diplome, asigurari, statut, etc.).

 

Probabil ca suna a fabulatie ce scriu eu aici insa viitorul ne va demonstra daca suntem "pe calea cea buna" :)

In ceea ce ma priveste n-as vrea sa mai prind timpurile in care voi plati o chitara cu cipul implantat sub piele.

Link to comment
Share on other sites

@Legion: Da sunt constient. Stiu cum reactioneaza oamenii cand aud d-astea.

 

 

 

@Chiperion: Fiecare om adopta niste idei de la familie, anturaj, mass-media, muzica, societate, filozofi etc. Eu am ales sa cred ce spun niste oameni care eu consider ca stiu mai multe decat mine intr-un anumit domeniu (in cazu asta teologia).

 

Acuma nu stiu cat sunt de subiectiv. Da, sunt subiectiv daca convingerile mele sunt privite din perspectiva conform careia nu ar exista un adevar absolut. Dar eu cred ca exista un adevar absolut, dar care este perceput diferit de diferiti oameni.

 

le: deci, ma iau de ,,cum", nu de ,,ce". adicate, chestia asta cu <<cate-un flacau c-o centura mai masiva, sau cu intentii necurate, in dosul fiecarui zid si ,,masurile de protectie'' (reale, de data asta) impotriva lor>> ma face si pe mine sa arcuiesc o spranceana, doua.

 

 

scuze da n-am inteles ce ai zis mai sus

Link to comment
Share on other sites

Cui ii foloseste ca tu sa ai pasaport biometric? Autoritatii...Ce este autoritatea? Control in primul rand. Cine este in spatele autoritatii? Politica...Cine e in spatele politicii? Biznisul...Acei putini care castiga foarte mult si care ar vrea sa stie totul despre tine. De ce? Cu cat stie mai multe cu atat te poate exploata mai bine. Stie cine esti, stie ce poti sa faci, stie unde te plimbi, ce faci pe internet...in concluzie esti un sclav care se supune sistemului, care produce pentru bogatani. Ar vrea ca tu si altii ca tine sa lucrati pentru firma lui/lor si banii castigati sa-i cheltuiti tot pe produsele lui/lor. In trecut sclavii erau insemnati cu fierul rosu, acum li se dau pasapoarte biometrice iar in curand cipurile ajung sub piele. Ca la animale...nu mai e mult.

 

Retine...lipsa ta de intimitate este un avantaj pentru ei. Dealtfel cine stie putin marketing stie ca se platesc bani grei pe studii comportamentale ale "clientilor", cu scopul de a-ti baga mai bine pe gat produsele lor. In concluzie, in viitor, orice fraier cu un scanner va avea acces la datele tale personale, si nu te mira daca intr-o zi nu vei mai avea identitatea cu care te-ai obisnuit (aici includem I.D., conturi, diplome, asigurari, statut, etc.).

 

Probabil ca suna a fabulatie ce scriu eu aici insa viitorul ne va demonstra daca suntem "pe calea cea buna" :)

In ceea ce ma priveste n-as vrea sa mai prind timpurile in care voi plati o chitara cu cipul implantat sub piele.

Bine spus... Iata deci, domnilor, de ce pasapoartele biometrice, inregistrarea convorbirilor telefonice etc. nemultumesc atîta lume. "Viitorul luminos al omenirii" = nici un pic de intimitate / viatza privata.

Link to comment
Share on other sites

Bine spus... Iata deci, domnilor, de ce pasapoartele biometrice, inregistrarea convorbirilor telefonice etc. nemultumesc atîta lume. "Viitorul luminos al omenirii" = nici un pic de intimitate / viatza privata.

 

Deci renuntati la internet, telefoane mobile, carduri bancare etc.? :)

Link to comment
Share on other sites

Deci renuntati la internet, telefoane mobile, carduri bancare etc.? :)

 

Nu! Dar trebuie sa luptam prin toate mijloacele pentru libertatea noastra individuala!!!!! BTW, ai citit "Little Heroes" (titlul românesc,dat de nemira, era "Mashinaria rock'n roll) a lui Norman Spinrad? Era acolo o gashca de anarhishti simpatici (Liga pt. Combaterea Realitatzii, pare-mi-se ca se numeau) care exact asta faceau... Ei sunt exemplele de urmat, nu modelele pe care ni le serveshte shcoala, societatea, Biserica etc. Ahhhh! Am uitat Hollywoodul (alta mashinarie de propaganda).

 

@gadjo: Se va gasi cine!!!! Cînd e vorba de limitarea libertatzii indicviduale, onor politicienii sunt FOARTE incentivi. Si întotdeauna îshi prezinta ticaloshiile ca fiind "pentru binele public".

Link to comment
Share on other sites

Deci renuntati la internet, telefoane mobile, carduri bancare etc.? :)

 

Nope, incercam sa renuntam la clasa politica, sau macar la legile idioate. Bineinteles, cu oameni ca tine, clasa politica va fi totdeauna lafel pt ca te cam complaci in cacatu deja existent(si din pacate nu esti singurul). De aia nu vom persevera noi niciodata, ca natiune. Baza unei societati, popor, clase politice, este populatia de rand...acestia fiind cu ochii imbarligati in prospecte de prezervative, reclame de TV, muzica de 2 lei, carti 0, educatie 0, este si normal ca o clasa politica sa doreasca puterea absolut asupra populatiei. Ei fiind baza, ii manipuleaza cum vor, deci isi scot averea(si asta e cel mai pozitivist punct de vedere legat de putere absoluta).

 

Cand eram mai "tanar" spuneam ca voi ramane in tara sa incerc sa o schimb...inca mai cred in puterea noastra, a tineretului...dar am retineri. Insa daca mi se ofera sansa sa plec, nu stiu cand ma intorc. Si in acelasi timp, ca sa intaresc ceea ce am zis legat de societatea romaneasca, ca..."rasplata" pentru aceasta, cu prima ocazie(adica cu primul drum, si nevoie urgenta de bani)ma inscriu intr-un partid. "...pentru ca romanul e prea prost ca sa nu profit de el..." - Sorin Ovidiu Vantu

Link to comment
Share on other sites

Nope, incercam sa renuntam la clasa politica, sau macar la legile idioate. Bineinteles, cu oameni ca tine, clasa politica va fi totdeauna lafel pt ca te cam complaci in cacatu deja existent(si din pacate nu esti singurul). De aia nu vom persevera noi niciodata, ca natiune. Baza unei societati, popor, clase politice, este populatia de rand...acestia fiind cu ochii imbarligati in prospecte de prezervative, reclame de TV, muzica de 2 lei, carti 0, educatie 0, este si normal ca o clasa politica sa doreasca puterea absolut asupra populatiei. Ei fiind baza, ii manipuleaza cum vor, deci isi scot averea(si asta e cel mai pozitivist punct de vedere legat de putere absoluta).

 

Cand eram mai "tanar" spuneam ca voi ramane in tara sa incerc sa o schimb...inca mai cred in puterea noastra, a tineretului...dar am retineri. Insa daca mi se ofera sansa sa plec, nu stiu cand ma intorc. Si in acelasi timp, ca sa intaresc ceea ce am zis legat de societatea romaneasca, ca..."rasplata" pentru aceasta, cu prima ocazie(adica cu primul drum, si nevoie urgenta de bani)ma inscriu intr-un partid. "...pentru ca romanul e prea prost ca sa nu profit de el..." - Sorin Ovidiu Vantu

 

 

Prima oara am zis "ok" dar vad ca insisti cu judecatile de valoare. Acum insa te rog frumos: lasa-ma in pace cu "slobysmele" astea. Analizeaza-i pe cei pe care ii cunosti. :) Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion
@Chiperion: Fiecare om adopta niste idei de la familie, anturaj, mass-media, muzica, societate, filozofi etc. Eu am ales sa cred ce spun niste oameni care eu consider ca stiu mai multe decat mine intr-un anumit domeniu (in cazu asta teologia).

 

Acuma nu stiu cat sunt de subiectiv. Da, sunt subiectiv daca convingerile mele sunt privite din perspectiva conform careia nu ar exista un adevar absolut. Dar eu cred ca exista un adevar absolut, dar care este perceput diferit de diferiti oameni.

 

scuze da n-am inteles ce ai zis mai sus

 

eu ti-am inteles, macar in parte, pozitia, ca fiind fost crestin ortodox practicant; ai aici o serie de concepte empirice, asa le zic unii astora, obtinute din varii surse si nu neaparat aprofundate riguros, la care tii, ca-s ale tale. (Toti avem, mai multe sau mai putine, dupa caz; e perfect normal)

 

subiectivitatea are treaba cu aplicarea preceptelor astora teologice in legislatura curenta, pentru .ro sau .eu, care sunt conduse si legiuite laic - respectiv pentru oricine nu vede adevarul asta cum il vezi tu si cum il vad acei oameni care au decis sa actioneze in spiritul lor, sau care or sa fie macar contra, asa, in principiu.

 

cat despre ce ziceam ,,mai sus'' :), ma gandeam la scuzele invocate de astia care vor sa ne aiba din ce in ce mai tare sub ochi: teroristii (flacaii cu centura masiva - suicide bombers, aia cu dinamita la talie, chestii) si infractorii aia periculosi. nu am idee cati teroristi or fi prins in aeroport, cu bum-bumu' in bagaj, sau cati se ascund pe la concertele noastre de satane, de ne pipaie baietii de la paza bine de tot... da' io zic ca-s putini rau de tot si ca nu acei oameni periculosi is motivul real din spatele acestor masuri. :) De altfel, nu fac decat sa zic ce-au mai zis si alti domni, pe-aici, cu faza asta.

 

le: si, desi nu aduc nimica foarte nou si proaspat, @Mihai., a propos de ce-ti ziceam eu, ca ma leg de ,,cum", nu de ,,ce", nici mie nu-mi place sa stea un bigbrazar (stat, dumnezeu, sef) la curu' meu cel din dotare, dar nu cu argumente religioase vad eu rezolvarea problemei isteia.

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

cat despre ce ziceam ,,mai sus'' :) , ma gandeam la scuzele invocate de astia care vor sa ne aiba din ce in ce mai tare sub ochi: teroristii (flacaii cu centura masiva - suicide bombers, aia cu dinamita la talie, chestii) si infractorii aia periculosi. nu am idee cati teroristi or fi prins in aeroport, cu bum-bumu' in bagaj, sau cati se ascund pe la concertele noastre de satane, de ne pipaie baietii de la paza bine de tot... da' io zic ca-s putini rau de tot si ca nu acei oameni periculosi is motivul real din spatele acestor masuri. :) De altfel, nu fac decat sa zic ce-au mai zis si alti domni, pe-aici, cu faza asta.

 

le: si, desi nu aduc nimica foarte nou si proaspat, @Mihai., a propos de ce-ti ziceam eu, ca ma leg de ,,cum", nu de ,,ce", nici mie nu-mi place sa stea un bigbrazar (stat, dumnezeu, sef) la curu' meu cel din dotare, dar nu cu argumente religioase vad eu rezolvarea problemei isteia.

 

 

Am inteles acuma, mersi de explicatie.

Link to comment
Share on other sites

Duminica si miercuri vor avea loc doua adunari publice al caror scop va fi protestul impotriva Hotãrârii de Guvern nr. 1566/15.12.2008 privind noile paºapoarte ce conțin cipuri cu date biometrice si a Legii nr. 298/2008 privind înregistrarea comunicațiilor.

 

Acestea se vor desfasura astfel:

 

- duminica, 1 februarie 2009

12:30 - 14:30

Dealul Mitropoliei, dinspre Piata Unirii;

 

- miercuri, 4 februarie 2009

12:30 - 14:30

Piata Victoriei, in fata Guvernului Romaniei.

 

-

 

Distractie placuta! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Rayvann

 

Nu vreau sa comentez nimic mai mult decat atat:

Masinuta asta de taxat este foarte probabil sa fi fost produsa in Japonia de unde vin o gramada de chitari frumoase.

Chiar daca au ales intentionat 666, probabil ca nu aveau nici cea mai mica idee ca ar supara pe cineva.

Si pana la urma, de ce are Fiara copyright pe 666?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest erami

In prima faza, acum, un cip de identificare, gen buletin nu ar fi o asa mare problema. Dar sunt convins ca lucrurile nu se vor opri aici.

Pericolul e mare si real lasand la o parte anumite aspecte religioase, si de invadare a intimitatii si tot asa.

 

Sistemele informatice au o notorietate mare pentru faptul ca SUNT NESIGURE. Sa presupunem ca intr-un viitor oarecare, toti avem cipuri. Acele cipuri servesc drept buletin, pasaport, cretit card, sistem de urmarire prin GPS (!), si au si un sistem de pedepsire a "infractorilor" [ imi vine acum in minte filmul 'The Rock' si modul in care isi implantau detinutii ].

 

Apoi, imi imaginez un hacher de-asta [ nu am prea mult respect pt ei ] cum trece peste sistemul normal al politiei, afla toate datele mele, apoi ca sa se distreze imi adiministreaza si niste electro-socuri ceva.

 

E trista problema pt mine. Nu vreau sa fiu obligat sa imi implantez copii cu prostiile alea, fie si doar identificare, buletin... asta pt ca fac parte dintr-o oarecare tara si o oarecare societate pe care nu am ales-o.

 

Face parte din agaricizarea societatii moderne, din tehnologia asta fara sens care ne indreapta SPRE NIMIC. [ ca un programator la o prima vedere o sa para ciudat ca sunt anti-tehnologie, dar pentru cine se mai gandeste, o sa inteleaga; si nu e vorba de toata tehnologia doar de cea inutila aberanta fandosita si care e doar o moda pana la urma ]

 

Eu unul, cunoscand suficient [ de putin ] despre securitatea informatiei, stiu ca... odata ce va fi microcip si nu doar gen cartela magnetica, odata ce va avea procesor + conexiune... Toti cei ce-l poarta vor deveni un sistem informatic nesigur.

 

Un fel de.. cyborgi? Tare as vrea sa nu devina asta viitorul, ca e trist.

Link to comment
Share on other sites

"Patriarhia Românã nu sprijinã inițiative rãzlețe particulare ºi de grup fãrã consultarea ºi binecuvântarea ierarhului locului ºi se delimiteazã de manifestãrile unor grupuri de presiune care - sub pretextul apãrãrii drepturilor ºi libertãților cetãțeneºti - au atitudini totalitare ºi încearcã sã impunã dictatura propriilor convingeri asupra majoritãții opiniei publice".

 

http://www.antena3.ro/stiri/romania/pasapo...inod_66607.html

 

 

Se nasc si aberatii:

 

Enoriaºi trimiºi de preot la manifestația ?Noii Drepte?. Patriarhia invitã la calm, iar ?Noua Dreaptã? trimite la luptã. :)

 

 

Jihad mioritic:

 

"Sã te duci, române drag, fãrã fricã, direct spre vârful sabiei, ca strãbunii noºtri cei viteji, sã te duci ca o torpilã japonezã, sã mori în brațe cu vrãjmaºul." - Arhimandritul Justin Pârvu, Mãnãstirea ?Petru Vodã? din județul Neamț :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

refuzimplant@yahoogroups.com

 

'Nuff said.

Eu umblu cu nu unul ci 2 cip-uri RFID la mine, unul in card-ul de facultate, unul in card-ul de la usa, si nu ma urmaresc elicoptere negre si nici nu simt o nevoie crescuta de a deschide portaluri satanice la mine in sufragerie.

 

Lumea nu stie ce-i aia, au auzit si ei ceva si OOO SATANISHTI SATAAAAANAA HUAAAA NU VREM UNDE E PATRIARHU? AJUTOR! PREOT! Nuuuu... m-a prins... cipul... arghhh... blaaaagghh.... *splat*

 

Model de contestare a noilor permise auto - http://apologeticum.wordpress.com/2009/06/...r-permise-auto/

 

Cititi va rog modelele. :)

 

Moaaaa, dictatura biometrica!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely
Nu vreau sa comentez nimic mai mult decat atat:

Masinuta asta de taxat este foarte probabil sa fi fost produsa in Japonia de unde vin o gramada de chitari frumoase.

Chiar daca au ales intentionat 666, probabil ca nu aveau nici cea mai mica idee ca ar supara pe cineva.

Si pana la urma, de ce are Fiara copyright pe 666?

 

si daca lumea sufera de boala asta ??? Si Donald Reagan o avut boala asta , si o trebuit sa isischimbe casa....deci e ceva serios !!! daca cine are cipu traieste restu vietzii in panica ca un schizofrenic pentru 666 ¿

 

Nu vreau sa comentez nimic mai mult decat atat:

Masinuta asta de taxat este foarte probabil sa fi fost produsa in Japonia de unde vin o gramada de chitari frumoase.

Chiar daca au ales intentionat 666, probabil ca nu aveau nici cea mai mica idee ca ar supara pe cineva.

Si pana la urma, de ce are Fiara copyright pe 666?

 

si daca lumea sufera de boala asta ??? Si Donald Reagan o avut boala asta , si o trebuit sa isischimbe casa....deci e ceva serios !!! daca cine are cipu traieste restu vietzii in panica ca un schizofrenic pentru 666 ¿

Link to comment
Share on other sites

Guest nullbyte
Eu unul nu sunt de acord cu aceasta lege , dar suntem prea mici ca sa avem un cuvant de spus. Am semnat petitia :)

De ce sa faci ceva impotriva vointei tale?

Link to comment
Share on other sites

Orice topic in care se vorbeste de religie, trebuie inchis.Popii astia si-au luat-o in cap, se cred trimisii lui Dumnezeu pe Pamant si isi atribuie putere absoluta, ca si cand noi cetatenii de rand nu putem sa traim fara ei.

Nu mai luati in seama actiunile lor, ei vor ca totul sa fie controlat de ei, asa a fost mereu, nu uitat ca cei mai mari asasini ce au existat au fost capeteniile bisericii catolice, dar sa nu ii uitam nici pe ortodoxi.

Treaba cu cipuri eu o vad ca pe o controlare a emigratiei si imigratiei.

GoogleSearchIconShadow.gifSuperSearchIconShadow.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.