www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Blackstar Ht-5h


Blackthorn
 Share

Recommended Posts

Am gasit de curand un amplificator care mi se pare excelent pentru acasa, are doar 5W si este full lampa, are 2 canale clean si drive, bucla de efecte, in mare cam tot ce ai nevoie acasa.

 

Specificatii

 

Blackstar HT-5H

  • Innovative 5-watt valve combo
  • 1xECC83 and 1x12BH7
  • Unique push/pull power amp design
  • Award-winning HT Pedal preamp
  • Two footswitchable channels
  • Enhanced tone controls
  • Patent-Applied-For Infinite Shape Feature (ISF)
  • Fully equipped for studio or practice
  • Speaker emulated output with 1x12 or 4x12 voicing
  • Effects loop with effects level switch
  • Footswitch included

Mai multe detalii pe pagina producatorului http://www.blackstaramps.co.uk/products/ht-5/ht-5h.html

 

Am gasit ceva mostre de sunet pe youtube, mie personal mi se pare ca suna excelent.

 

 

Sunt chiar curios daca suna la fel ca in clipurile de mai sus, pare o afacere excelenta (costa 299E la Thomann varianta head si 349E varianta combo cu difuzor de 10").

Link to comment
Share on other sites

nu-mi prea plac cleanurile (desi cu gretschul ala suna wow!!!) dar pe drive/distors suna capabil..

 

chestia e ca toti producatorii de ampuri incep sa produca modele serioase de headuri/combouri de ~5w full-tube. vox lanseaza unul acum la namm de exemplu, altii au deja modele pe piata.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

*se uita in jur dupa 300 de euro*

Nu prea atinge un Champ 600 la cleanuri (sau nu mi se pare mie), dar in rest...are niste facilitati la care eu personal nu ma asteptam de la un amp de doar 5W de serie...effects loop, footswitch, 2 canale independente...ce poti sa mai vrei :)

Link to comment
Share on other sites

*se uita si el in jur dupa 300 de euro* (si abia vede de-o bere :) )

 

sincer nu inteleg de ce nu sunt mai multe modele de dimensiunile astea.. au avut nevoie de 50 de ani+ ca sa-si dea seama ca exista indivizi pasionati care nu canta pe scena dar vor un ton decent si functionalitate cat cuprinde la putere mica?

Link to comment
Share on other sites

Si pe mine ma intereseaza sa imi cumpar intr-un viitor apropiat un amp din acesta mic pe lampi, dar nu ma pot hotara deocamdata. Champ-ul sau versiunea de champ de la Gretsch sunt tentante dar ma descurajeaza lipsa de dotari (mai ales effect loop-ul este important pentru un dependent de efecte ca mine) si nu sunt sigur cat de bun este acel difuzor minuscul. Sa vedem cum suna si noul combo vox de 4W, sunt curios... Pe mine m-ar interesa cel mai mult de la un astfel de amplificaotr un sunet de clean cat mai bun.

Edited by ulfhednar
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu am incercat asta care practic este doar preamplificatorul de pe amplificator fara sectiunea de putere si mi s-a parut genial.

 

 

Eu posed jucaria din linkul de mai sus. Este o pedala foarte buna, tot ce ai nevoie este de un amp cu un clean sanatos (dak e pe lampa cu atat mai bine). Practic ampul de mai sus este compus din poweramp + un preamp bazat pe aceasta pedala, sunt sigur k suna genial si e si de putere numai buna pentru cantat acasa.

Edited by lucian-ngh
Link to comment
Share on other sites

Nu stiti cine poate sa aduca un Blackstar ht-5 (numai head) la un pret apropiat thomann??
A V Audio SRL

STR. LONDRA NR 49 SECTOR 1

BUCHAREST

Tel: +40 21 456 1765

 

Email: bogdan@avaudiosys.ro

Romania

 

Stage Expert

SOS.OLTENITEI 251

Bucharest

Tel: +40 21 3349924

Fax: (+40) 21-3349928

 

Email: sorin.stanescu@stage-expert.ro

 

Distribuitori oficiali Crate in RO. De pe www.crateamps.com . [si am vazut si la Grosmann]

 

Blackstar sunt ai Crate.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Frate, cele mai tari produse ever la pretul asta. Le am probat pe toate si pedalele de distors si comboul si headul (alea de 5w) ...

cam rup totul nu se compara nimic cu blackstar. Ton gras, frumos, drive ul se curata din volumul chitarei foarte bine

 

Super produse, merita sa fie promovate mai mult decat toate rapandulele astea de firme de top care scot la bani si mai multi niste panarame de pedale si de ampuri care mai mult bazaie nu suna.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan

Si parerea mea este ca blackstar ht5 e cel mai bun si are loop de efecte , lucru ce nu am mai vazut la alte ampuri de 5w .

Totusi vara asta a mai aparut noul Marshall Class 5 tot de 5w care s-ar spune ca suna fenomenal.

Un lucru nu-mi place insa la el . Nu are loop pentru efecte , iar in acest caz ma intreb cum ar suna efectul de delay pe amp-ul respectiv in conditiile in care intra inainte de preamp.

Marshall-ul Class 5 e la 380 euro .

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
marshall class 5 din ce am auzit suna cel putin la fel de prost ca haze-ul.Mie mi-ar place un vox night train.Daca s-ar putea aduce in Romania un ht-5 head la nu mai mult de 1500ron...da blackstar rulz! Daca nu,night train mi se pare campionul.

 

Salut . De ce crezi ca Marshalurile alea suna asa de prost .

Eu am avut Vox DA5 , Orange Crush 15 iar acum am Marshall MG10 .

Pot sa spun cu mana pe inima ca Marshall-ul suna cel mai bine dintre toate .

Intradevar astea ce le-am enumerat mai sus sunt pe tranzistori , dar ma gandesc ca se pastreaza raportul si la alea pe lampi .

 

 

Salut Dudu . Mai sti tu mi-ai recomandat Blackstar ht5 si ai avut mare dreptate .

O intrebare la tine . Ce parere ai de Hughes&Kettner 20th anniversary edition . Eu am probat varianta asta noua 25th si suna ok dar am auzit ca varianta mai veche 20 th suna chiar mai bine decat asta noua ???

Link to comment
Share on other sites

Salut . De ce crezi ca Marshalurile alea suna asa de prost .

Eu am avut Vox DA5 , Orange Crush 15 iar acum am Marshall MG10 .

Pot sa spun cu mana pe inima ca Marshall-ul suna cel mai bine dintre toate .

Intradevar astea ce le-am enumerat mai sus sunt pe tranzistori , dar ma gandesc ca se pastreaza raportul si la alea pe lampi .

fratilor,luati-o mai usor cu Marshall-urile astea ieftine.Nu exista marshall sub 1000 de euro(afara) ,sau facut in afara UK,care sa-si merite banii.Eu n-am nimic cu marshall-ul,ba chiar marturisesc ca amp-ul pe care-l visez e un marshall jcm800.Haze-ul l-am tot ascultat pe youtube si suna jalnic pt 500 de euro..iar class5 tot asa...infundat,namolos.De seria mg nu mai vorbesc... stifturi.Nu vreau sa te superi pe mine dar mg10 e o jucarie pe care scrie marshall.

 

Un test comparativ interesant intre 10 amp-uri(capuri pe lampi pana in 20 de w),in care ht-5 pare sa straluceasca:

 

 

ht5 vs vox NT:

ht5 vs NT vs orange TT:

haze vs NT:

 

pana la urma gusturile nu se discuta :)

Link to comment
Share on other sites

fratilor,luati-o mai usor cu Marshall-urile astea ieftine.Nu exista marshall sub 1000 de euro(afara) ,sau facut in afara UK,care sa-si merite banii.Eu n-am nimic cu marshall-ul,ba chiar marturisesc ca amp-ul pe care-l visez e un marshall jcm800.Haze-ul l-am tot ascultat pe youtube si suna jalnic pt 500 de euro..iar class5 tot asa...infundat,namolos.De seria mg nu mai vorbesc... stifturi.Nu vreau sa te superi pe mine dar mg10 e o jucarie pe care scrie marshall.

 

Un test comparativ interesant intre 10 amp-uri(capuri pe lampi pana in 20 de w),in care ht-5 pare sa straluceasca:

 

 

ht5 vs vox NT:

ht5 vs NT vs orange TT:

haze vs NT:

 

pana la urma gusturile nu se discuta :)

 

ai dreptate la faza cu marshall urile ieftine ...sunt niste cacaturi. Dar cred ca te inseli in privinta class5 ului am impresia ca gresesti mie imi place cum suna depinde de chitara cu care canti si ce sunet iti place. Las ca ma duc maine la un magazin si l probez ca m a facut curios.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
ai dreptate la faza cu marshall urile ieftine ...sunt niste cacaturi. Dar cred ca te inseli in privinta class5 ului am impresia ca gresesti mie imi place cum suna depinde de chitara cu care canti si ce sunet iti place. Las ca ma duc maine la un magazin si l probez ca m a facut curios.

 

Te rog sa ne spui si noua cum suna in comparatie cu Blackstar ht5 si incearca te rog si cu o pedala de od + una de delay in fata sa vedem daca strica sunetul delay-ului .

Daca nu strica sunetul delay-ului as fi mai tentat sa iau Marshall-ul decat Blackstar . Practic Blackstar nu are in plus decat effect loop si ISF control si asta il face mai bun. Dar daca Marshall Calss 5 suna bine cu pedale in fata at pt. camera e super bun fiindca pt. asta a fost facut .

Mai trebuie tinut cont si de faptul ca Marshall Class 5 e facut 100% in Anglia pe cand Blackstar-ul e facut prin Corea sau asa ceva .

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
The Moan, ai promis ca nu mai spui tampenii si nici nu mai dai sfaturi aiurea.

 

Class 5 e clasa A SE. O sa sune "a Marshall" cand o sa dau eu bani pe un strat.

 

Hey eu n-am probat Marshall Class 5 asa ca nu am de unde sa stiu cum suna . Eu l-am rugat doar pe tip sa ne spuna cum suna in comparatie cu Blackstar ht5 .

 

In plus de ce ai pune delay in fata cand ai FX loop?

Si aveti mare grija cand spuneti "X e mai bun decat Y". De ce e mai bun? Un Blackface e mai bun decat un Rect-O-Verb? Apples and oranges, man...

 

Salut .

Eu am spus sa foloseasca pedala de od + delay in fata lu' Marshall class 5 care nu are effects loop . Nu m-am referit sa o foloseasca in fata Blackstar-ului care stiu ca are effecs loop .

Sunt doar curios sa aud cum suna unul in comparatie cu celalalt de la cineva care le-a probat pe amandoua .

Link to comment
Share on other sites

si tot la capitolul mic dar pe lampa eu urmaresc cu interes gama asta de Soldano made in china (retineti, daca nu e facut in China nu e original :) ) anume Jet City Amps

 

 

http://www.thomann.de/de/jet_city_amplification_20h.htm 20Wati (nu extreordinar mai tare decit 5 wati + o urma mai mare de headroom probabil) 2xel84 un singur canal si 300 euro pt head.

 

un preview:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.