www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vox Tonelab Le


vlad_radoi
 Share

Recommended Posts

Ce fel esti interesat de ceva daca nu stii ce face?

 

 

Stai linistit ca stiu ce face un procesor si am incercat cateva dar nu si pe acesta si cred ca e normal sapun niste intrebari inainte de a da 13 milioane pe el. Mi-a atras atentia lampa si as vrea sa stiu cam cat de bine suna si ti-as fi recunoscator daca ti-ai da cu parerea.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ce ai vrea sa canti cu el? Mi se pare ca suna cel mai apropiat de un amplificator real din cate procesoare am incercat pana acum (Vox, Line6, Digitech, Boss). Si cu dinamica sta foarte bine pentru un procesor. Din pacate pe partea de oeganizare a efectelor este usor limitat, dar are cam tot ce iti trebuie pentru a scoate un sunet bun. Din pacate daca vrei compresie si univibe de exemplu in acelasi timp nu prea ai cum pentru ca le vei gasi in aceeasi banca de efecte. Amplificatoarele suna foarte bine si foarte aproape de cele reale.

 

Si vezi ca poti gasi SH aici pe forum de vanzare la un pret rezonabil, asta daca nu tii neaparat sa fie nou nout.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Ce ai vrea sa canti cu el? Mi se pare ca suna cel mai apropiat de un amplificator real din cate procesoare am incercat pana acum (Vox, Line6, Digitech, Boss). Si cu dinamica sta foarte bine pentru un procesor. Din pacate pe partea de oeganizare a efectelor este usor limitat, dar are cam tot ce iti trebuie pentru a scoate un sunet bun. Din pacate daca vrei compresie si univibe de exemplu in acelasi timp nu prea ai cum pentru ca le vei gasi in aceeasi banca de efecte. Amplificatoarele suna foarte bine si foarte aproape de cele reale.

 

Si vezi ca poti gasi SH aici pe forum de vanzare la un pret rezonabil, asta daca nu tii neaparat sa fie nou nout.

 

 

Mersi mult.

Mai am o intrebare. Din pozele de pe site-uri nu prea reies multe. Daca l-ai incercat ai putea sa-mi spui te rog daca are efecte ca Whammy si daca se poate face tap tempo ?

De asemenea m-ar interesa cat e de usor de utilizart si daca se pot canta multe genuri pe el.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Daca ai amplificator cu FX-Loop, atunci modul in care suna tonelabul are legatura doar cu calitatea power-ampului si marimea/tipul difuzorului.

Daca amplificatorul nu are vreo intrare care sa treaca peste preamp, sau daca preampul nu are un clean foarte ... curat (nu gasesc termenul), sa nu modifice sunetul, atunci utilitatea acestui procesor scade foarte mult pentru ca nu este genul de procesor de efecte, precum un boss me-50. Punctul forte al acestui amplificator este simularea de calitate a unor modele de amplificatoare si cabinete, si ai de pierdut daca amplificatorul nu reda corect ceea ce ar vrea sa scoata procesorul. Vad ca LE-ul are si el loop, deci teoretic are functiona metoda celor 4 cabluri popularizata de GT-8, asta ca alta idee. Oricum, introdus in amaratul meu amp de 15w pe tranzistori suna sofisticat, cald, cum vrei sa-i zici, adica isi indeplineste scopul, dar de multe ori simt nevoia sa scot procesorul si sa intru direct in amplificator, pentru ca suna mai "real, "direct", "nealterat". (Ca si cand urci muntele cu bocanci, dar tanjesti dupa confortul tenisilor :) )

 

In alta ordine de idei, e genial pentru inregistrari direct in placa de sunet pentru ca iti ofera nimic mai putin sau mai mult decat ai nevoie - e atat de simplu! :) .

Link to comment
Share on other sites

Eu am SE, un prieten are LE, nu pot spune ca neaparat SE-ul suna mai bine, e chestie de gusturi, sunt foarte apropiate ca sunet, mi se pare ca SE-ul e mult mai flexibil, cea de-a doua pedala chiar te ajuta daca stii cum sa o folosesti, eu o folosesc cel mai mult pentru a controla gainul de la stompul de drive pus peste amplificatorul clean. SE-ul are un mare neajuns - este mare si greu, cred ca e cel mai greu procesor pe care l-am carat pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.