www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Takamine


Guest dmc
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Ma alatur si eu fanclubului fiind proaspatul si mandrul posesor al unui Takamine EG340SC cumparata de aici: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1626

 

Sunt foarte multumit de produs :)

 

 

salut ! doresc si eu sa cumpar o astfel de chitara dar modelul pe negru (341) si am niste intrebari: unde este fabricata chitara? tot china ca cele ieftine? finisajele cum sunt? actionul cum e? cheitele chiar sunt din aur si asta face tot pretul sau este calitate si la constructia chitarii, finisaje, grif, etc. cum se aude la rece? astept si eu un raspuns la fiecare intrebare...ms f mult :)

 

Intr-adevar, o chitara reusita. Nu sunt expert dar si eu sunt foarte multumit de ea. Acum ma bate gandul spre un EF341SC. Are cineva experienta cu modelul asta?

 

 

salut ! doresc si eu sa cumpar o astfel de chitara dar modelul pe negru (EG341SC) si am niste intrebari: unde este fabricata chitara? tot china ca cele ieftine? finisajele cum sunt? actionul cum e? cheitele chiar sunt din aur si asta face tot pretul sau pretul reflecta si calitatea la nivel de constructie, finisaje, grif, etc. cum se aude la rece? daca stii care e diferenta din tre EG340SC si EG340C ? astept si eu un raspuns la fiecare intrebare...ms f mult

 

ah!.....si am uitat ceva...cheitele sunt aur sau plastic cum vad pe net (la eg341sc) ?? k arata aiurea cu ele de plastic si din cate stiu eu in timp se deterioreaza plasticul ala..in descrieri cica ar fi de aur :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Ronin46

Salut,

legat de acustice...i-am pus o doza piezo, dar nu gasesc nicaieri endpinjack cu filet...vreau sa fac modificarea permanenta.

Stiti pe unde as putea gasi la bucata, nu in alte sisteme? :):)

Link to comment
Share on other sites

Strict ca si acustica e mai buna Washburn, are si actionul destul de bine setat din fabrica, la modelele ieftine de la Takamine nu m-a incantat intotdeauna setupul de fabrica. Si Ibanez avea unele modele pe care se putea canta foarte usor, ceva modele mai interesante mi se par urmatoarele:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1668

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1667

 

In functie de ce tip de sound cauti poti sa alegi intre cele doua, cel cu topul de mahon suna mai cald si mai egal, cel cu cedru suna putin mai bine definit (mai clar).

 

 

si cu topul din spruce (nush ce inseamna) cum suna ? ca am vazut multe chitari cu topul din asa ceva. am acasa un ibanez din solid spruce top si suna foarte ciudat si prost...in schimb am un hohner mult mai ieftin, facut din placaj total de mahon si suna foarte cald si frumos... iar acuma legat de takamine ce parere ai despre modelul EG340SC (1350 ron la muzica) din solid spruce top si mahon laterale si spate ? in ce categorie se incadreaza ? tot la chitare de "loterie" ? ma refer aici la overall adica si constructie si sunet, calitate.

Link to comment
Share on other sites

Cele cu topul din molid (spruce), suna ceva mai deschis, mie personal imi place cel mai mult combinatia top din cedru spate din mahon pentru ca ai un sunet cald, dar in acelasi timp foarte bine definit. Mahonul suna in schimb foarte egal, este ideal pentru inregistrari. Combinatia molid cu spate de palisandru (rosewood) este foarte folosita mai ales in bluegras pentru tonul clar si cu prezenta foarte buna in frecventele joase.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

si cu topul din spruce (nush ce inseamna) cum suna ? ca am vazut multe chitari cu topul din asa ceva. am acasa un ibanez din solid spruce top si suna foarte ciudat si prost...in schimb am un hohner mult mai ieftin, facut din placaj total de mahon si suna foarte cald si frumos... iar acuma legat de takamine ce parere ai despre modelul EG340SC (1350 ron la muzica) din solid spruce top si mahon laterale si spate ? in ce categorie se incadreaza ? tot la chitare de "loterie" ? ma refer aici la overall adica si constructie si sunet, calitate.

 

Salut, dupa modelul acela tanjesc si eu de ceva vreme, dar e putin cam piperat pretul... La calitate si "dotari" sta bine zic eu. Am auzit numai vb de laude la adresa ei. Cateva linkuri utile:

 

 

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews...ne/EG340SC/10/1

 

Dar nu se stie niciodata, cel mai bine faci o proba, vezi cum arata, cum suna, cat de usor se canta Vad ca esti din Bucuresti, da o fuga pana la MCMusic si sa ne spui si noua impressile :)

Link to comment
Share on other sites

Salut, dupa modelul acela tanjesc si eu de ceva vreme, dar e putin cam piperat pretul... La calitate si "dotari" sta bine zic eu. Am auzit numai vb de laude la adresa ei. Cateva linkuri utile:

 

 

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews...ne/EG340SC/10/1

 

Dar nu se stie niciodata, cel mai bine faci o proba, vezi cum arata, cum suna, cat de usor se canta Vad ca esti din Bucuresti, da o fuga pana la MCMusic si sa ne spui si noua impressile :D

 

 

da... stiu aproape pe de rost toate filmele de pe youtube cu EG340SC :) ... acum strict pe subiectul discutiei: am fost la muzica cu chitara mea hohner hw300e-am (in valoare de 500 ron si ceva - o chitara modesta, nimic iesit din comun la ea) si am probat in aceeasi incapere chitara takamine EG361SC care costa 1600 ron si am facut comparatie cu a mea...sunetul este la fel... nu cred k ar merita EG340SC 1350 ron....singura diferenta intre EG361SC si EG340SC este k cea mai scumpa are cutia din lemn de trandafir si EG340SC are din mahon (nush care lemn e mai bun dintre ele, dar din cate stiu mahonul e mai ieftin datorita prelucrarii mai usoare), solid spruce top ambele. a mea are placaj obisnuit complet din mahon si suna la fel si parca mai cald, are rezonanta mai plina sa zic asa...mie mi-au placut hohner intotdeauna la sunet. intr-adevar takamine arata mai bine la aspect dar sunetul nu face banii pe care ii dai... deci daca EG361SC suna ca hohnerul meu banuiesc ca si EG340SC se aude tot undeva pe acolo...s-ar putea ca takamine-le sa se auda mai bine amplificate dar eu n-as da 1350 ron doar pt o amplificare care o pot face printr-un microfon pus in fata chitarii sau sa cant pur si simplu prin preamp-ul pus pe hohnerul meu :) ... cu toate ca am fost foarte curios si interesat un timp de modelul EG340SC acum sunt dezamagit si un pic dezorientat. mai bine as da banii pe un pachet de chitara electrica squier strat + amp junior :D ... am vazut review pe youtube si suna bestial efectele si am citit si vorbe bune despre ea. :) referitor acum la EG340SC poate o sa mai merg la muzica pe viitor si o sa meditez mai mult la comparatia intre a mea si takamine-le acela. ar mai fii o inclinatie spre washburn D10EC (sau cum s-o numi varianta electroacustica) dar din mari pacate nu se gaseste in bucuresti sa probezi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
destul de simplu, trebuie doar ochi bun si o pila fina :)

 

acuma lasand gluma la o parte, majoritatea chitarelor acustice au "actiunea" ridicata pentru ca e mult mai usor sa cobori actiunea decat sa o ridici. Ca sa cobori actiunea nu trebuie decat sa scoti oleaca pragusul si sa il pilesti uniform pe partea de jos (unde e complet plat). Invers e mult mai complicat si daca vrei sa ridici actiunea practic trebuie sa schimbi pragusul.

 

ps. pentru ce acustica te-ai hotarat? :)

 

 

Am si eu o intrebare: am o electro-acustica Takamine EG340SC si mi se pare ca are actiunea cam ridicata si as vrea sa o cobor putin dar nu din pragus, ci din grif. Cum pot face asta ?? pls help!

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare: am o electro-acustica Takamine EG340SC si mi se pare ca are actiunea cam ridicata si as vrea sa o cobor putin dar nu din pragus, ci din grif. Cum pot face asta ?? pls help!

vezi ca sub pragus ,in interiorul cordarului practic ,sunt 2 mici placute de plastic pe care le poti scoate pentru a avea actiunea joasa.cel putin la eg220c asa e,am eu.spor

Link to comment
Share on other sites

Salutare! :)

 

Sunt pe cale sa intru si eu in funclub....dar am nevoie de parerea voastra pentru ca eu sunt incepator si sunt in dubii.

 

Nu stiu ce sa aleg, m-am oprit la 2 modele de takamine si un ibanez, toate avand frumosul pretz de 850 ron :) :

 

- Takamine EG220C http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1621

 

- Takamine EG321C http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1625

 

- Ibanez V205SECE http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1903

 

Astept pareri de la voi...nu am probat nici una din ele :) .

 

Dintre takamine imi place foarte mult ca design EG321C dar nu are topul solid si am inteles ca acest aspect conteaza pt calitatea sunetului :D .

 

 

Va rog sa ma ajutati sa ma hotarasc...orice sugestie este bine venita.

 

Va multumesc anticipat. :D

Link to comment
Share on other sites

vezi ca sub pragus ,in interiorul cordarului practic ,sunt 2 mici placute de plastic pe care le poti scoate pentru a avea actiunea joasa.cel putin la eg220c asa e,am eu.spor

:) :) :)

Sub cordar (bridge) poate vrei sa zici. Sub pragus (nut) nu cred ca gasesti nimic.

De citit: http://en.wikipedia.org/wiki/Guitar#General

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, o chitara reusita. Nu sunt expert dar si eu sunt foarte multumit de ea. Acum ma bate gandul spre un EF341SC. Are cineva experienta cu modelul asta?

 

 

Zi-mi si mie unde se gaseste modelul de Takamine EF341SC ?? Ca nu am vazut pe nicaieri, decat alte modele din seria F.

 

Eu am varianta cu 12 corzi (EF381SC), dar care in ciuda aparentelor e cu totul alta poveste: top-ul e din molid (nu din cedru ca la 341) si evident constructia interioara e foarte diferita. Ambele sunt chitare de scena, deci sunt gandite in principal pentru a fi cantate des si "plugged in". Sunetul neamplificat este exceptional mai ales ca vorbim de chitare cu corpul din laminat, in schimb la pretul asta exista variante mai bune, daca urmaresti in primul rand un sunet unplugged cat mai bun pentru songwriting sau lucrul in studio. Chiar de la Takamine exista EAN10C care suna la rece mult mai bine, avand spatele din mahon masiv, nut si saddles din os, finish mat etc.

 

Parerea mea: daca nu canti in mod regulat live, atunci alege mai bine EAN10C care are un sunet mai bun unplugged si cel putin la fel de bun plugged in (dat fiind ca are acelasi preamp), singurul dezavantaj fiind finish-ul mat care o face destul de firava. Daca ai des concerte si vrei o chitara care sa arate si sa sune cat mai bine pe scena si in acelasi timp sa aiba un finish rezistent, atunci EF341SC e o alegere grozava.

 

Bafta mare cu alegerea chitarei! :)

 

 

Zi-mi si mie unde se gaseste modelul de Takamine EF341SC ?? Ca nu am vazut pe nicaieri, decat alte modele din seria F.

 

EAN10C era a doua varianta :) . M-a dat un pic inapoi finish-ul, dar pana la urma cred ca timbrul este mult mai important. EAN10C suna mai plin si mai cald, cel putin unplugged. Am sa merg la Muzica sa o mai incerc odata (pt EF341 trebuie sa fac comanda oricum). Multumesc mult pt recenzie.

 

 

Zi-mi si mie unde se gaseste modelul de Takamine EF341SC ?? Ca nu am vazut pe nicaieri, decat alte modele din seria F.

Link to comment
Share on other sites

EAN10C era a doua varianta :) . M-a dat un pic inapoi finish-ul, dar pana la urma cred ca timbrul este mult mai important. EAN10C suna mai plin si mai cald, cel putin unplugged. Am sa merg la Muzica sa o mai incerc odata (pt EF341 trebuie sa fac comanda oricum). Multumesc mult pt recenzie.

 

 

Unde se gaseste modelul Takamine ef341sc in Romania, daca nu in Bucuresti ??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest amprentas

Ma intereseaza o electroacustica in jur de 1000 eur si ca firma m-am gandit la Takamine si Fender.

De la Takamine m-ar atrage modelul EF508KC.

Ce parere aveti despre acest model?

Sau ce alte alternative as avea la bugetul de mai sus?

Ca si stil ma atrag melodii gen nothing else m., one, hotel california,

 

Multumesc anticipat!

 

PS si v-as ruga sa imi recomandati si un amplificator bun pt ea. max 20W

Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza o electroacustica in jur de 1000 eur si ca firma m-am gandit la Takamine si Fender.

De la Takamine m-ar atrage modelul EF508KC.

Ce parere aveti despre acest model?

Sau ce alte alternative as avea la bugetul de mai sus?

Ca si stil ma atrag melodii gen nothing else m., one, hotel california,

 

Multumesc anticipat!

 

PS si v-as ruga sa imi recomandati si un amplificator bun pt ea. max 20W

 

La 1000 de euro ai o groaza de optiuni. Poti fi mai specific?

Link to comment
Share on other sites

Guest amprentas

La 1000 de euro ai o groaza de optiuni. Poti fi mai specific?

 

Ce pot spune, nu prea am experienta, cant pentru mine si pentru prieteni la petreceri.

Dar vreau o chitara foarte buna, pe care sa nu fiu nevoit sa o schimb mai tarziu.

Ca buget in jur de 1000 eur pentru chitara, amplul separat.

Ceea ce vreau neaparat este sa aiba partea superioara solida.

Link to comment
Share on other sites

daca chiar vrei sa dai 1000 pe o chitara...ia un Martin(ex.D-1).Unii ar rade dar sa fiu eu in locul tau as lua o Yamaha (seria Lxxx) .Dar daca vrei neaparat sa incerci inainte de cumparare si cum la noi nu sunt importatori care sa aiba stoc serios de martin si yamaha...orienteaza-te spre un taylor(guitarshop) sau takamine(mcmusic).

p.s eu personal n-as lua cu mine la "peteceri" o acustica de peste 500 de euro.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Guest amprentas

Multumesc mult pentru raspuns.

Crezi ca mi-ai putea recomanda cateva modele si eventual un amplificator bun pt ele?

Edited by amprentas
Link to comment
Share on other sites

eu as incerca un taylor 214e in primul rand...am auzit lucruri foarte bune despre ea,foarte apreciata ...sau un 210e.Am incercat acum cateva saptamani doar de curiozitate un 114( acustica) la guitar shop...mi-a placut mult definitia si volumul,dar se zice ca cele din seria 200 sunt si mai si.Incearca apoi si un takamine din ala cu top de cedru...unora le place cedrul(ton ceva mai dark si mai complex ca molidul stika) mai ales daca esti axat pe picking.

Despre amplificatoare de acustica nu stiu ce sa zic,nu prea le stiu dar multi lauda acoustasonic-urile de la fender.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Heeei, de mult tânjesc sã intru în acest club, ºi... welcome SANTA FE - 1996.

Tocmai a sosit de la retastat, celebrul Bogdan S. care face treabã foarte bunã (mulțumiri ºi aici).

Model PSF 48C (nu se mai fabricã) cu solid spruce ºi rosewood.

Nu numai cã aratã bine , dar ºi sunã beton, echilibrat, e NEX, adicã nu ar avea chiar baºii cei mai cei, dar foarte bine pentru ce-mi trebuie.

Ernie Ball pe ea - nu mã încântã de fel, se opreºte degetiul la gliss, etc... abia aºtept sã le schimb cu niºte Martin sau Elixir (va urma...).

Pânã una-alta, "a quick look on"...

post-10986-0-73769800-1342598124_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.